Dolar 32,2020
%-0.22
Euro 35,0069
%-0.22
Altın 2.498,740
%1.32
Bist-100 10.644,00
%3.14

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Akşener'in Hatay'da, depremin 34. gününde dinlediği  depremzede: İnşaatta yatıyorum, çadırımız yok

Akşener'in Hatay'da, depremin 34. gününde dinlediği depremzede: İnşaatta yatıyorum, çadırımız yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6 Şubat depremlerinin 34'üncü gününde yeniden Hatay’da depremzedelerle bir araya geldi. Her şeyini kaybettiğini söyleyen yurttaş, “İnşaatta yatıyorum, çadırımız yok” dedi. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, kadına “Bu akşam gelecek hepsi, merak etmeyin” karşılığını verdi.

  • Ege Postası
  • 11.03.2023 - 21:07
  • Güncelleme: 11.03.2023 - 22:47

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden 34 gün geçti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bugün Hatay'a giderek, depremzedelerin sorunlarını dinledi.

Akşener, çadırkentte okul olarak kullanılan çadıra gitti, çocuklarla vakit geçirdi.

Akşener daha sonra İYİ Parti tarafından İskenderun’da kurulan sahra hastanesini ziyaret etti. Akşener’e İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez eşlik etti.

“O KADAR İNSANA EL UZATABİLMESİ ÇOK İYİ”

Akşener, 24 saat aralıksız hasta muayenesi yapıldığını ve günlük ortalama hastalarının 500 olduğunu belirten sağlık çalışanına “O kadar hasta olması kötü ama o kadar insana el uzatılabilmesi de çok iyi” dedi. Sahra hastanesindeki hastalarla birebir konuşan Akşener, bölgeye şehir dışından gönüllü olarak gelen doktorlardan hastalara ilişkin bilgi de aldı.

“BURADA BİR ŞEYİMİZ KALMADI”

Duygularına hâkim olamayan bir depremzedeyle sohbet eden Akşener, “Üzülmeyin ben de 99’da aynı şeyi yaşamışlardanım. Allah sabrını verecek, şifa verecek inşallah, beterin beteri var” dedi. Kızını kaybeden ve evi yıkıldığı için Almanya’ya diğer kızının yanına gitmek zorunda kalacağı belirtilen afetzede ağlayarak “Burada bir şeyimiz kalmadı ne yapabiliriz ev yok bark yok” diye konuştu.  

“İNŞAATTA YATIYORUM, ÇADIRIMIZ YOK”

Her şeyini kaybettiğini söyleyen depremzede kadın da “İnşaatta yatıyoruz, çadırımız yok” diye dert yanınca Turhan Çömez “Bu akşam gelecek hepsi, merak etmeyin” diye yardım edeceklerini belirtti.

“BÜTÜN BU DEPREMLERDE EVİMİZDE HİÇBİR ŞEY YIKINTIYA UĞRAMADI, ORTA HASARLI RAPORU VERDİLER”

Depremde evinin herhangi bir hasar almadığını belirten bir depremzede, “Bütün bu depremlerde evimizde hiçbir şey yıkıntıya uğramadı ne eşyalarımızda ne kolonlarda ne duvarlarda. Ben o günden bu yana evimizde kalabiliyorum. Önce hasarsız dendi sonra çevre iklimden gelip bütün mahalleye, bütün binalara orta hasar verilmiş. Tek tük hasarsız verilmiş. Şu an ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çevre iklimdekiler de söyledi güçlendirmeyle uğraşılmayacakmış” dedi.

“KAYGI DUYMAYIN KİMSE MALINIZA BİR ŞEY YAPAMAZ”

Akşener’e Hatay ziyaretinde eşlik eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da “Şu an her şey bir andan net raporlara dönüşemiyor olabilir. Orta hasarlı binalar yıkılsın yıkılmasın diye bir tartışma var o da netleşmiş değil. Kaygı duymayın kimse malınıza bir şey yapamaz” diye yanıt verdi.

AKŞENER’İN ZİYARET ETTİĞİ ÇADIRDAKİ 'ATATÜRK’ RESMİNE İLİŞKİN DEPREMZEDE: "İLK KURTARDIKLARIMDAN, ONSUZ OLMAZ.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay İskenderun’da kurulan çadırkenti ziyaret etti. Çadırında Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi olan depremzede, Akşener ve İmamoğlu’na şunları söyledi:

“ONSUZ OLMAZ”

“Evden çıktım. ‘Abla’ dedi, ‘bu ne?’ Dedim, ‘onsuz olmaz’ İlk kurtardıklarımdan, onsuz olmaz. Biz de işte bir Mustafa’mız gittiyse, yerine yeni Mustafa’ları yetiştireceğiz. O da inançlıydı. Birbirimize sarılacağız, sarılmak zorundayız. Birbirimize destek olmazsak bu günleri atlatamayız. Bugün birlik günü, tüm Türkiye olarak hep birlikte ayağa kalkma günüdür.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise ‘Atatürk’ portresine ilişkin şunları söyledi:

“Bak evden başkanım çıkarken, laptop varmış devlet memuru onu almış, lazım olan kimlik vesaire alırken, onu da almış.”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise depremzedeye, “Bizi bu yürek ayakta tutuyor zaten, iyi ki varsınız. Bu yuvalar hepimizin yuvası yani, beraberce ayağa kalkacağız. Hep beraber o mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Bir diğer depremzede ise yaşadığı sürece ilişkin şunları söyledi:

“Ben hiçbir zaman evde, dünyada gözüm yoktu ki, bana derler, evim yok şu anda annemin evinde oturuyorum. Benim evim mezarım olacak derdi. Hiçbir zaman benim dünya malında gözüm yok. Çocuklarımı yetiştirdim ya benim en büyük sevincim bu. Çok güzel, dürüst çocuk yetiştirdim.”

KARDEŞİNİ VE 3 AYLIK YEĞENİNİ KAYBEDEN DEPREMZEDEDEN AKŞENER VE İMAMOĞLU’NA: “EĞER SİZ BAŞA GELİRSENİZ HESAP SORACAKSINIZ. BEN SİZDEN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUM”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay ve İskenderun’da depremzede vatandaşlarla bir araya geldi. Akşener ve İmamoğlu, konteynerkentleri, sahra hastanesini, çadırkentleri ve İBB’nin İskenderun Limanı’nda demirli Orhangazi gemisine kadar birçok noktayı ziyaret etti.  

İBB’nin İskenderun Limanı’nda demirli Orhangazi gemisine ziyareti sırasında Akşener ve İmamoğlu, yetkililerden bilgi aldı. Bir klinik psikolog çocuklarla ilgili Akşener’e, “En çok zorlandıkları alan burada bir bağ kurmaya çalışıyorlar şu anda. Bizlerle olabildiğince iletişime geçmeye çalışıyorlar. Evlerinden ayrı kalmak onları çok üzüyor, ailelerinde kayıplar var, bu süreç onları çok yıpratıyor. Oyunlarla uzaklaşmaya çalışıyorlar” bilgisini verdi.

Akşener ve İmamoğlu, daha sonra gemi içerisinde tedavi gören hastaları ziyaret etti. Bir depremzede Akşener ve İmamoğlu’na şiir okudu.

“ADALET İSTİYORUM BEN”

Bir başka depremzede kadın, kardeşinin üç aylık çocuğu ve karısı ile depremde hayatını kaybettiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu ‘al da su iç’ demedi. Ben suyunda değilim, bana canlarımı verselerdi yeterdi bana. Onu bile yapmadılar” diye sitem etti. Söz konusu depremzede kadının kardeşi, depremde hayatını kaybeden ailenin fotoğrafını elinde tutarak Akşener’e, “Ben kardeşimin katillerinden hakkımızı istiyorum. Bebeğimizin hakkını istiyorum. ‘Ölmek istemiyorum’ diye bağırdılar. Sesine ses olmadık. Adalet istiyorum ben. 30 yaşındaydı benim kardeşim” diye konuştu.

“BANA KARDEŞİMİ VERSELERDİ BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUM”

Depremzedenin kardeşi ise, “Biz dört bacıyız, annem var; babam yok. Gittim, bana benzinin hesabını yaptılar benim canım giderken. Diyorum ki ‘ses var, dinleyin’, onu bile yapmadılar. Benim annem evde arabanın altına atıyor kendisini. Benim annem 68 yaşında el arabasıyla eşya satarak kardeşimi evlendirdi. Babamın aldığı üç kuruş para ile... Benim bir oğlum bir kızım var, üniversiteye hazırlanıyor çadırda. Oğlum orta okula gidiyor. Hiçbir şey yok. Üçüncü günü muhtar geldi, muhtar diyor ki ‘su dağıttık’. Ben su istemiyorum, bana kardeşimi verselerdi başka bir şey istemiyorum. AFAD’ın yaptığı şey bu. Dördüncü güne kadar neredelerdi? Biz de insanız; biz bu devletin, bu bayrağın altında yaşıyoruz” dedi.

“EĞER SİZ BAŞA GELİRSENİZ HESAP SORACAKSINIZ. BEN SİZDEN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUM”

Deprem felaketinde hayatını kaybeden yurttaşın kardeşi, “Ben üç canımın hakkını helal etmiyorum. Eğer siz başa gelirseniz hesap soracaksınız. Ben sizden başka bir şey istemiyorum. Eğer adalet varsa kardeşim için işleyecek bu adalet” diye sitem etti. Diğer depremzede ise, “Bunu hak etmediler, bu bebek bunu hak etmedi. Ben ilk defa hala oldum, başka da hala olmayacağım. Benim de bir tane kardeşim vardı. Onu da benden aldılar. ‘Ölmek istemiyorum’ diye diye can verdi benim yeğinimle kardeşim. Bunu videoya çekti sahil güvenlik... Seslerini de duydular, katillik değil mi bu?” diye konuştu.

“ENKAZLARA KİREÇ ATTILAR, BU BİZE SAYGISIZLIK”

Hayatını kaybeden ailenin bir başka yakını ise “Sesimize ses olun, biz başka bir şey istemiyoruz, enkazımıza kireç attılar. Canlarımızın üstüne kireç attılar. Bu bize saygısızlık, bu bize küfür” dedi.

Akşener, söz konusu aileye sarılarak destek oldu ve “Takip edeceğim, kardeş acısını da tattım; evlat acısını da ablam tattı. Evlat acısı çok zor. Annenizin elinden tutun” dedi. (ANKA)   

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.