Dolar 33,0782
%0.04
Euro 36,1483
%-0.14
Altın 2.597,130
%-0.65
Bist-100 11.139,00
%0.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
AK Partili Ali İhsan Yavuz'dan seçim çağrısı: 'YSK kolaylaştırıcı karar almalı'

AK Partili Ali İhsan Yavuz'dan seçim çağrısı: 'YSK kolaylaştırıcı karar almalı'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Adıyaman'dan İstanbul'a gelen vatandaş kaydını almazsa oy kullanamaz. YSK'nın bu yönde kolaylaştırıcı karar alması gerekiyor" dedi.

  • Ege Postası
  • 05.03.2023 - 21:23
  • Güncelleme: 05.03.2023 - 21:23

14 Mayıs'ta yapılması beklenen seçimler ve depremzedelerin oy kullanımına ilişkin konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "10-14 Mart tarihlerinde süreç netleşecektir" dedi. 

'YSK'NİN KARAR ALMASI GEREKİYOR'

tv100'de Pazar Siyaseti programına konuk olan Yavuz, depremzedelerle ilgili "Herkes fiilen bulunduğu yere kaydını alsın. Adıyaman'dan İstanbul'a gelen vatandaş kaydını almazsa oy kullanamaz. YSK'nın bu yönde kolaylaştırıcı karar alması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Ali İhsan Yavuz'un açıklamaları şöyle:

Parti Sözcümüz bir açıklama yaptı. Bülent Arınç'ın açıklamaları bizim adımıza yapılan bir açıklama değildir. Seçimle ilgili öngörülen tarih bellidir. Bunun kararını da YSK verir.  Şu saatten sonra alınacak herhangi bir seçim yenileme kararı sebebiyle yapılacak seçimlerde yeni seçim kanunu uygulanacak. 9-10 Mart arasında belli olacaktır. Aksini öngörmüyorum. Seçimler zamanında olacaktır. Hatta 10 Mart diyelim. Kararı verecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız. 14 Mayıs'ta seçim olması isteniyorsa 9,10, 11, 12, 13, 14 Mart arasında belli olması gerekir. Aslında benim hesaplarıma göre 9 Mart ile 14 Mart arasında belli olacaktır. 10 Mart'ta Sayın Cumhurbaşkanımız bir karar verirse 10 Mart'ta açıklayacaktır. 10-14 Mart tarihinde süreç netleşecektir.

"YENİ KARARLAR ORTAYA ÇIKAR"

Bir kere herkes seçmen olacak. Bu elde var bir. Bu bizim yaptığım bir yasal düzenleme. İki, depremzedeler nerede alıyorsa oradan seçim kaydı çıkacak. Örneğin, bir bina yıkıldı. Bir konteynerde kalıyor. Orada sayılacak ve kaydı oradan çıkacak. En son seçmen olduğu yerden seçmen olmaya devam edecek. Göç eden depremzedeler eğer hiçbir bildirim yapmazsa yine önceki yerden kaydı çıkacak. Adıyaman merkezde yaşayan biri uzak bir köyüne göç ettiyse kaydı yine merkezde çıkacak. Boş bir adrese gidiyorsa kendisi bunu e-devlet üzerinden düzeltebilir. Eğer dolu bir adrese gidiyor ve dolu olmasına rağmen boş görünüyorsa yine kaydını değiştirebilir. Birinin yanına gidiyorsa onun muvvafakatıyla yapabilir. Herkes fiilen olduğu yere kaydını almalı. Ancak bunlar normal zamanda olanlar. Böyle olağanüstü durumlarda yeni kararlar ortaya çıkar. Kolaylaştırma anlamında.

"YSK BİR KARAR VERECEKTİR HERHALDE"

Otele, bir akrabasının yanına yerleşmiş, başka şehre göç etmiş insanlarla ilgili YSK karar alabilir. YSK böyle bir karar verecek demiyorum, vermesi gerektiğine inanıyorum. Adıyaman seçmeniyse İstanbul'da oy kullanamaz. Ya gidecek Adıyaman'da oy kullanacak ya da seçmen kaydını İstanbul'a alacak. YSK karar verir mi bilemiyorum ama İstanbul'a göç eden herkes seçmen kaydını alabilmelidir. Şu an göç ettiği yerde eğer hiçbir işlem yapmadıysa oy veremez. Şu anda bile insanlar adreslerini başka yere alabilir. Bunda hiçbir yasal engel yok. Kaydı başka yerde oy kullanamazlar. Bulunduğu yerde oy kullanımının kolaylaşması YSK bir karar verecektir herhalde."

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.