CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, parti yönetiminin görevlendirmesi üzerine Bayır, Menderes, Torbalı, Foça, Aliağa, Balçova, Güzelbahçe, Çeşme, Karaburun, Urla ve Seferihisar’da bulunan depremzedeleri ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından açıklama yapan Bayır, “İzmir’de 60 bini aşkın depremzede var. Ziyaretlerimiz kapsamında, depremzedelerin yaşadıkları sıkıntıları dinledik. Çözümü için ayrıntılı bir rapor hazırladık. Hızlı bir şekilde sonuca gitmek için, ilgili kişilerle gerekli görüşmeleri yapacağım’’ dedi.

Erdoğan: Depremin yol açtığı yıkımın maliyeti yaklaşık 104 milyar dolar Erdoğan: Depremin yol açtığı yıkımın maliyeti yaklaşık 104 milyar dolar

“İMKANI OLAN HERKES KAPISINI AÇMIŞ”

Bayır, “Gittiğimiz yerlerde, olumlu geri dönüşler aldık ve bu bizi çok mutlu etti. İzmir insanın sıcakkanlılığı ve yardımseverliği, depremzedeler üzerinde pozitif etki bırakmış. Belediyelerimiz her gün depremzedelerle iletişime geçiyor. İhtiyaçları alıp, anında kaldıkları yere ulaştırıyorlar. Sosyolog ve psikologlar, görüşmeler gerçekleştiriyor. Herkes elinden gelenin fazlasını yaparak, yaşadıkları acıyı bir nebze de olsa unutturmaya gayret gösteriyor. Özel oteller, apartlar, kamplar, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler, ev ve yazlık sahipleri kapılarını açmış. Hayırsever iş insanları, vatandaşlarımız maddi destekte bulunuyorlar’’ dedi.

“DEPREMZEDELER KALACAK YER KONUSUNDA ENDİŞE YAŞAMAMALI”

Kalıcı yer, istihdam, öğrencilerin eğitimi ve psikolojik destek gibi konuların acilen çözüme kavuşması gerektiğini vurgulayan Bayır şunları söyledi:

“Özellikle özel kişilere ait otel, apart, kamp veya yazlık evlerde kalan depremzedelerin, yaz sezonunun da başlayacak olması ile başka yere yerleştirilmesi söz konusu. Hatta bazılarına çıkış tarihleri bile verilmiş. Valilik, kaymakamlık, belediyeler ve AFAD arasında sağlıklı bir koordinasyon sağlanarak, söz konusu vatandaşlarımız, boşta duran kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerlere yerleştirilmelidir. Depremzede vatandaşlarımızın istihdamı konusunda, özel firmalar, İŞKUR, kaymakamlık ve belediye ile irtibata geçmelidir. Depremzedelere vaat edilen maddi yardım acilen hesaplarına yatırılmalıdır. Depremzedelere, hükümet tarafından ivedilikle, yeniden inşa konusunda net cevaplar verilmelidir. Depremzede öğrencilerin eğitimi ile ilgili olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müz tarafından gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır. Her şeyden önce, depremzede vatandaşlarımızın yaşadıkları travmayı atlatabilmesi için, daha fazla kişi ile profesyonel destek sağlanmalıdır.”