Dolar 31,3757
%0.46
Euro 34,0458
%0.53
Altın 2.101,700
%2.38
Bist-100 9,10
%-1.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
DSP yönetimi CHP'ye; Hem kızgın hem sitem dolu!

DSP yönetimi CHP'ye; Hem kızgın hem sitem dolu!

Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmasının ardından DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'a; Kılıçdaroğlu'nun destekleyip desteklemeyecekleri soruldu. Aksakal, "Ülkenin bekasını sıkıntıya sokacak bazı girişimler varsa DSP o çalışmaların bırakın içinde olmayı kenarında dahi olmaz" yanıtını verdi. Aksakal'ın açıklamasının ardından parti kulislerinden edinilen bilgilere göre, DSP yönetimi süreçte yaşananlardan dolayı biraz kızgın biraz da sitem dolu.

  • Ege Postası
  • 09.03.2023 - 09:55
  • Güncelleme: 09.03.2023 - 11:33

EGEPOSTASI- Altılı Masa'yı oluşturan CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin liderleri 6 Mart'ta bir araya gelerek hem Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayını hem de 12 maddelik 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası' mutabakat metnini açıkladı.

Saadet Partisi ev sahipliğinde yapılan son toplantıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edildi.

Seçimin kazanılması durumunda 5 Genel Başkan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacak. Ayrıca mutabakat metninin 12. maddesine göre Cumhurbaşkanı uygun gördüğü zaman İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarını da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atayabilecek.

İttifak dışından kimler destek veriyor?

Liberal Demokrat Parti (LDP), Türkiye Değişim Partisi (TDP), SOL Parti, Millet İttifakı'na destek vereceklerini açıklarken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve EMEP ise ortak ve tek aday üzerinde birleşilmesi çağrısı yapmıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile müzakereler de sürdürülüyor.

Öte yandan Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal dün 'Millet İttifakı'nı ve Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek misiniz?' sorusuna, "Ülkenin bekasını sıkıntıya sokacak bazı girişimler varsa DSP o çalışmaların bırakın içinde olmayı kenarında dahi olmaz" yanıtını verdi.

Aksakal'ın bu açıklamasının ardından parti kulislerinden edinilen bilgilere göre, DSP yönetimi süreçte yaşananlardan dolayı biraz kızgın biraz da sitem dolu.

DSP'Lİ İSİM: KÖRLER, SAĞIRLAR VE DİLSİZİLER

CHP yönetiminin bu süreçte DSP'yle hiçbir temas kurmadığı ve kulaklarını tıkadığı öne sürülürken, DSP'nin önemli bir ismi şunları söyledi;

"Körler, sağırlar ve dilsizler. Herkes herşeyi biliyor ama kimse konuşmuyor. Bir sistem değişikliğinden bahsediyorlar. Cumhurbaşkanlığı sistemini savunan Babacan (DEVA Partisi Genel Başkanı) orada,  yıllarca CHP ile mücadele ettiğini savunan Davutoğlu (Gelecek Partisi Genel Başkanı) orada... Biz o dönem sistemi savunmadığımız için köy köy dolaşarak karşı çıktığımız için gelemedik, yokuz. Partim adına üzülüyorum. Masaya vereceğimiz etkiyi herkes biliyor. Bizim partide Bakanlık yapmış Suat Çağlayan şimdi gitmiş orada Çiğli'de belediye mecli üyeliği yapıyor. Demoktarik Sol bir ideolojidir. Ülkemiz için aklı selim düşünerek hareket edeceğiz."

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.