İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart arasında “Yeniliğe Davet” sloganıyla düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, bugün Gençlik Forumu ile başladı. Bir hafta boyunca sürecek kongrede, Türkiye’nin başta ekonomi olmak üzere birçok sorunu konuşulacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen kongrenin ilk oturumu Gençlik Forumu ile başladı. Gençlik Forumu’nda konuşan Tunç Soyer, gençlere “Başka bir Türkiye mümkün” mesajı verdi.

“ATATÜRK, MECLİS’E, YENİ KURULACAK CUMHURİYETLE İLGİLİ GÖREV VEREBİLİR, ‘İKTİSAT POLİTİKALARINI BELİRLEYİN’ DİYEBİLİRDİ; ÖYLE YAPMADI”

Soyer, “Mustafa Kemal Atatürk, Meclis’e, yeni kurulacak cumhuriyetle ilgili görev verebilir, ‘İktisat politikalarını belirleyin’ diyebilirdi; öyle yapmadı. Türkiye’nin her yerinden, kış koşullarında 3 bin civarında delegeyi davet etti. Bunların bin 135’i gelebildi kış koşullarında, yetişebildi. Ve onlarla birlikte İktisat Kongresi’ni gerçekleştirdi. İşçiler, çiftçiler, sanayiciler ve tüccarlar... Onlar, büyük bir özgüvenle bir araya geldiler. O özgüvenle de o iktisat politikalarını konuştular, tartıştılar. Çok önemli kararlar aldılar. Bu kararlar sivil bir irade ile gerçekleştirildi” diyerek 1923’te toplanan İktisat Kongresi’nin önemine dikkat çekti.

İYİ Parti İl Başkanı Bezircilioğlu Foça'da konuştu: Eski devlet hastanesini sattırmayacağız İYİ Parti İl Başkanı Bezircilioğlu Foça'da konuştu: Eski devlet hastanesini sattırmayacağız

“EMİN OLUN, YÜZ SENE ÖNCE ÜLKENİN O KOŞULLARINDA BÖYLE BİR RUH HALİ YOK”

Bugüne dönüp baktığımızda, sevgili Bekir Ağırdır’ın, KONDA’nın yaptığı bir araştırma var. Gençlere soruyor; ‘Kendi geleceğinizle ilgili ne düşünüyorsunuz?’ Soru bu. Yüzde 86, ‘Bir fikrim yok’ diyor. İnsanların, bırakın geleceğe dair umudunu, hayallerinin bittiği bir konjonktürde yaşıyoruz. Bu, korkunç bir şey. Emin olun, yüz sene önce ülkenin o koşullarında böyle bir ruh hali yok. O yanmış, yıkılmış, işgal altında kalmış coğrafyada, Kurtuluş Savaşı vermiş, bir destan yazmış, yalın ayak ölüme koşmuş insanların o günün koşullarında böyle bir iklimi yok” dedi.

“HERKESİN ÜZERİNDE HUZURLA YAŞAYABİLDİĞİ; ADALETİN, ÖZGÜRLÜĞÜN, EŞİTLİĞİN, REFAHIN OLDUĞU BİR ÜLKE YARATABİLİRSİNİZ”

Soyer, “Gerçekten, yüz yıl öncesine benzerlik kurabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz bugünün koşullarında. Hatta bugünün koşullarının daha olumsuz olduğu da düşünülebilir. Mesela yer altı kaynaklarımız bu kadar azalmamıştı, doğamız bu kadar kirlenmemişti, nehirlerimiz daha temiz, berraktı ve pırıl pırıl akıyordu. Yüz yıl öncesine dair birtakım olumsuz noktalar da tespit edebilirsiniz. Gerçek olan şu; eğer atalarımız yüz yıl önce bunu başardıysa ve o enkazın altında bize Cumhuriyet’i yaratabilmişse bugün bizim de yeni bir Türkiye’yi yaratmamız mümkün. Biz derken bizim neslimizi kastetmiyorum. Bizim neslimiz, maalesef iyi bir sınav vermedi. Biz derken sizi kastediyorum. Başka bir Türkiye yaratabilirsiniz. Herkesin üzerinde huzurla yaşayabildiği; adaletin, özgürlüğün, eşitliğin, refahın olduğu bir ülke yaratabilirsiniz” diyerek gençlere seslendi.  

“BAŞKA BİR TÜRKİYE MÜMKÜN”

Tunç Soyer, 1968 yılında Fransa’da başlayan öğrenci hareketini hatırlatarak, “Gençlerin bir sloganı vardı; ‘Gerçekçi ol, imkansızı iste’. Bunu bir düşünün. Ama şundan yana emin olun, bu mümkün. Bu dünyanın en güzel coğrafyasında, adete dünyanın merkezi denilebilecek bir konumda, dünyanın en bereketli topraklarında, dünyanın en güzel iklim kuşağında, dünyanın en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Anadolu’da bu yoksulluğu, bu sefaleti hiçbiriniz hak etmiyorsunuz, hiç kimse hak etmiyor. Başka bir Türkiye mümkün” dedi.

MİLLET İTTİFAKI'NIN KATILMASI BEKLENİYOR 

Kongreye 19 Mart Pazar günü Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun katılması bekleniyor.

Kongreye Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bilim insanları da katılacak kendi alanlarında konuşmalar yapacaklar.