İzmir’de aday adayı bolluğu İzmir’de aday adayı bolluğu

EGEPOSTASI- 2023 genel seçimlere günler kala kulislerdeki hareketlilik artarak devam ederken AK Parti'de  milletvekilliği aday adaylığı başvuru sürecine geçildi.

Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği, 25 ve 26. Dönem İzmir Milletvekilliği ve İzmir İl Başkanlığı görevlerini başarıyla yürüten Kerem Ali Sürekli’nin milletvekili aday adaylığı için istifa etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Sürekli’nin istifasının ardından il başkanlığı koltuğuna hangi ismin geçeği merakla beklenirken kulislerde 3 isim ön plana çıktı.

HIZAL NE YAPACAK?

Grup Başkanvekilliği sürecinde parlak bir kariyer ortaya koyan Özgür Hızal’ın Perşembe günü AK Parti’nin vereceği karara göre hareket edeceği öğrenildi. Buna göre, İl Başkanı Sürekli’den sonra AK Parti İl Başkanlığı koltuğuna oturacak adaylar arasında Hızal’ın da ismi geçiyor.

Ayırca Hızal’ın AK Parti’den vekillik için talep gelmesi durumunda milletvekili adayı olabileceği de ifade ediliyor.  

KOCABAŞ’IN HEDEFİNDE İL BAŞKANLIĞI

Sürekli döneminde teşkilat başkanlığı görevini başarılı bir şekilde sürdüren Nail Kocabaş’ın il başkanlığını istediği Sürekli’nin istifasının ardından Ankara’ya çağrılacak olan isimlerden biri olacağı öğrenildi. Hızal gibi Kocabaşın da AK Parti kulislerinde il başkanı olmak için kulis yaptığı öğrenildi.  Kocabaş’ın da AK parti genel merkezin perşembe günü vereceği karara göre bir yol haritası çizeceği öğrenildi.

SAYGILI’DAN İL BAŞKANLIĞI İÇİN KULİS

Öte yandan AK Parti yönetimi dışında il başkanlığı için Ankara’da nabız yoklayan MÜSİAD eski İl Başkanı Bilal Saygılı’nın il başkanlığı için kulislerde çalışma yaptığı öğrenilirken  Saygılı’nın geçmiş dönemde FETÖ soruşturması geçirmesi AK parti il başkanlığı için şansını zayıflattığı öğrenildi. Bazı AK Partililerin Saygılı’nın İl Başkanı olması durumunda muhalefet partilerinin FFETÖ soruşturmasını dillendirerek AK Parti üzerinden seçim üstü bir algı çalışması yapabileceği ihtimali üzerine adaylığına sıcak bakmadığı öğrenildi. Bu durumun bazı isimler tarafından AK Parti Genel Merkez’e iletildiği iddia edildi.