18 Temmuz 2019 Perşembe - 18:02

İki CHP'li başkan karşı karşıya

31 Mart yerel seçimleri sonrası dingin giden İzmir gündemi yıllar sonra yeniden ortaya çıkan Karşıyaka-Çiğli sınır kavgasıyla hareketlendi. Çiğli’nin Başkanı Gümrükçü Yalı Mahallesi’nin büyük kısmı, Mavişehir ve Bostanlı Mahalleleri’ni kapsayacak bir alan için Mahkemeye başvurarak dava açtıklarını açıkladı. Bugün Karşıyaka Başkanı Tugay’ın Gümrükçü’ye yanıt vermesi sonrası sınır savaşları yeniden başlamış oldu.

İki CHP li başkan karşı karşıya
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

 
ege postası
Herkese Açık grup · 4.903 üye
Gruba Katıl
 

YUSUF TOMRUK/EGEPOSTASI - Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün yeniden gündeme getirdiği Karşıyaka-Çiğli sınır kavgasının geçmişi 1992’ye kadar dayanıyor. Gümrükçü Karşıyaka’da neredeyse Yalı Mahallesi ve Mahişehir’den  Bostanlı’ya kadar olan kısmı tamamen istiyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’da karşı hamle yaparak ‘Biz de İstasyonaltı’nın Karşıyaka’ya kazandıracağız’ yanıtını vermesinin ardından sınır savaşı yeniden alevlendi.  Böylelikle iki CHP’li başkan karşı karşıya geldi. Başkan Gümrükçü son olarak CHP Çiğli eski İlçe Başkanı Zeynel Mertoğlu’nun Çiğli Belediyesi’ndeki işinden çıkartmıştı. Mertoğlu’nun açlık grevi sorası’ Gümrükçü için ‘CHP’ye zarar veriyor’ tartışmaları başlamıştı. Genel Merkez olaya el koymuş ve açlık grevi bitmişti.  Gümrükçü'nün yeni hamlesinden yine kendi partisini hedef aldığı konuluşuluyor.

Çiğli ile Karşıyaka’nın sınrı ise 2011 yılında Koçtaş AVM’ye gelmeden önceki sokak olan 6525 Sokağın devam ettiği güzargah boyunca çizilmişti. 6525 sokağın kuzeyinde kalan alanlar Çiğli, güneyinde kalan alanlar Karşıyaka olarak kabul edilmişti. İzmir’in en lüks yapılarının Karşıyaka’nın bu bölgesine yapılması Başkan Gümrükçü'nün bu konuyu yeniden gündeme getirmesine neden oldu belirtilirken, yaşanan süreçte iki başkanı daha çok karşı karşıya geleceğı konuşuluyor. 

Gümrükçü’nün, Mavişehir’in lüks emlak vergilerine ve Karşıyaka Belediyesi’nin kiraladağı arsalarda Çiğli Belediyesi’nin hakkını araması, Tugay tarafından enterasan bulunurken, geçmiş dönemde CarfourSA otoparkının kira geliri iki belediye arasında büyük kavgalara neden olmuştu. 

UTKU GÜMRÜKÇÜ TAM OLARAK NE DEDİ?
Utku Gümrükçü’nün 100 gün değerlendirme toplantısının sonunda gazetecilerle paylaştığı ve 27 yıllık bir ‘kavga’yı şu sözlerle yeniden gündeme getirdi. Başkan Gümrükçü “Bir hayalim var. Çiğli nasıl kurtulur? Yıllardır sorulan sorular. Arkadaşlar anlatıyorlar. Şimdiki Denizkent Restorant’ın orada, Sports Internatinol’ın orada yani, Bostanlı’da, orada biz koyun otladırdık, burası Çiğli’ydi diyorlar. Sizden de destek istiyorum. Bir dava açtık biz, bu sonuçlandığında Karşıyaka’nın bir kısmı Çiğli’ye dahil olacak. Çiğli geçmişte hak ettiği sınırlara kavuşacak. Bu bizim tarihsel hakkımız. Cevat Başkan Karşıyaka’nın başkanıydı, Ensari Başkan bizim başkanımızdı. İl Genel Meclisi’nde oylamalar yaptık Çiğli kazandı. Cevat Başkan’a da söyledim, O dönem için söylüyorum, Ensari beyi kastederek Karşınızda tecrübeli bir belediye başkanımız var. Mavişehir daha bitmemiş, müteahhitler ev yapacaklar, Çiğli derlerse olmaz, Karşıyaka derlerse daha pahalıya satacaklar. Vatandaş Karşıyakalı olmak istiyor, Çiğlili olmak istemiyor. Şimdi bu yüzleri güldüren yüz gün de sonra yapacağımız hizmetlerle Çiğli’nin marka değerini yükseltip  oradaki vatandaşlara daha hizmet edecek hale getirip, ardından kazanacağımız davayla Çiğli’yi hakkı olan sınırlara kavuşturmak arzusundayız. O noktada da sizden yakın zamanda deste isteyeceğim” diye konuştu. 

TUGAY: ‘BİZ DE İSTASYONALTI’NI KARŞIYAKA’YA KAZANDIRACAĞIZ’
Başkan Tugay ise kendi 100 gün değerlendirme toplantısında şunları söyledi: Mavişehir’i mi Çiğli’ye kazandırıyorlarmış? Biz de İstasyonaltı’nı Karşıyaka’ya kazandıracağız. Bu enteresan bir konu. Ben Utku Bey’in bunu gündeme getirdiğini bilmiyordum. Artık gazetelere manşet olacağız. 1995 yılından beri Çiğli Karşıyaka’dan ayrıldığından beri olan bir anlaşmazlık var. Mahalle sınırlarıyla ilgili bir anlaşmazlık. Mahalle sınırları nerede başlıyor, nerede bitiyor bir anlaşmazlık yaşanmış. Birkaç mahkeme süreci yaşanmış. Bunların hepsinde kaybetmişler. Zannediyorum Utku Bey biliyordur. Çok istiyorlar. Ama Mavişehir değil. Yalı Mahallesi’nin bir kısmı Çiğli’nin bir parçası olduğu iddiası üzerine devam eden bir hukuki süreç. Aslında İstasyonaltı gerçek Karşıyaka’dır. Bunu da ispat edecek durumdayız. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma ihtimalleri var. 2011 yılında en son açılmış bir dava süreci var. Aradan geçen otoyol Çiğli ve Karşıyaka’yı ayırıyor aslında. Bugünün şartlarında sınırın bu olması lazım. Oradakilere de sorsak Utku Bey’i hayal kırıklığına uğratacak bir sonuç çıkar. Çiğli’ye bağlı olmak isteyeceklerini zannetmiyorum. Utku Bey’in Karşıyaka’yla ilgili anlayamadığım bir tavrı var. Biz Karşıyaka’dan daha fazla oy alacağız dedi. Ben sesimi çıkarmadım. Rakamlara baksınlar. Onlar bir de orada İYİ Parti ile birlikte girdiler” dedi.

SINIRIN SON ŞEKLİ 2011 YILINDA BELİRLENMİŞTİ
İçişleri Bakanlığı 2011 yılında yapılan düzenleme sonrası Karşıyaka ve Çiğli arasındaki sınır resmi gazetede şu şekilde yer almıştı: “İzmir İli Karşıyaka İlçesi ile Çiğli İlçesi arasında kalan iki ilçe arası sınırın özel krokisinde de gösterildiği üzere; "Cehar Dudayev Bulvarı üzerindeki Maltepe Deresi Köprüsünün Gediz Nehri tarafındaki ayaklarının güneydoğu köşesinden başlayarak, buradan Cehar Dudayev Bulvarı ile 6525 nolu sokağın kesişiminin orta noktasına çekilen hat, buradan bu sokağı takiben kuzeydoğu istikametine devam ederek bu sokak üzerinde bulunan birinci drenaj kanalının üzerindeki köprünün orta noktasına çekilen hat, bu noktadan doğu istikametine giderek yine bu sokak üzerinde bulunan ikinci drenaj kanalı köprüsünün orta noktasına çekilen hat, bu noktadan güneydoğu istikametine doğru üçüncü drenaj kanalının 6525 nolu sokakla kesiştiği noktaya çekilen hat, bu noktadan dereyi takiben kuzeydoğu istikametinde tren yolu üzerindeki köprüye bağlanan ve son bulan hat" olarak belirlenmesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2 nci maddesinin (B) ve (D) bentlerine göre uygun görülmüştür. Tarafların karşı taraf sınırı içinde kalan genel ve özel hakları saklıdır. Bu Kararı İçişleri Bakanı yürütür.”

27 YILLIK SINIR KAVGASI
Çiğli’nin 1992 yılında ilçe statüsüne kavuşmasının ardından başlayan sınır kavgası tam 27 yıl boyunca iki ilçenin belediye başkanlarını karşı karşıya getirdi. 1992 yılında İzmir Valiliği bünyesindeki İl İdare Kurulu iki ilçenin sınırlarını belirledi. İç İşleri Bakanlığı kararnamesiyle İstasyonaltı Mahallesi Çiğli’de, Yalı Mahallesi ise Karşıyaka’da kaldı. Bu iki mahallenin sınırları iki ilçenin sınırı olarak kabul edildi. Fakat Çiğli Belediyesi 1995’te Danıştay 8. İdare Mahkemesi’ne belirlenen sınırların iptali için dava açtı. Mahkeme 1998’de iki ilçenin sınırlarını iptal ederek yeniden belirlenmesini istedi. Bunun üzerine İl İdare Kurulu yeniden sınır belirleme çalışmalarını başlattı. Kurul, 2005 yılında Yalı Mahallesi içerisinde yer alan Carrefour Alışveriş Merkezi’ni içine alacak şekilde bir sınır belirledi. Ancak bu karara hem Çiğli hem de Karşıyaka Belediyeleri Danıştay 8. Dairesine itiraz ederek dava açtı. Mahkeme belirlenen yeni sınırı da iptal etti.

2008 yılında yeniden toplanan İl İdare Kurulu Yalı Mahallesi içerisinde yer alan Soyak evlerini Çiğli Belediyesi sınırları içerisinde bırakacak şekilde yeni sınırı belirledi. Ancak bu kez de Karşıyaka Belediyesi 3. İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açtı. 3. İdare Mahkemesi Çiğli Belediyesi’nin 3806 sayılı yasa ile kurulduğunu, kuruluşu sırasında Yalı Mahallesi’nin Çiğli ilçesi sınırları içerisinde tanımlanmaması ve Karşıyaka ilçesi sınırları içinde yer alan bir mahalleden yer alamayacağını gerekçe göstererek kararı iptal etti. Bu karar üzerine Çiğli Belediyesitemyize gitti fakat yapılan itiraz reddedildi. Bu gelişmelerin ardından İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından alınan karara dayanarak İzmir İl Özel İdaresi yeni sınırları belirledi ve karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Mithat köşe
 
Başkan Soyer güne bayram kutlamasıyla başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Gümrükçü'nün 100. günü
Gümrükçü'nün 100. günü
Bornova Belediyesi'nden dolandırıcı uyarısı
Bornova Belediyesi'nden dolandırıcı uyarısı
Tugay'dan Gümrükçü'ye sert yanıt
Tugay'dan Gümrükçü'ye sert yanıt
Üniversite sınavında BELGEM'in büyük başarısı
Üniversite sınavında BELGEM'in büyük başarısı
Torbalı'da asansörler ehline emanet
Torbalı'da asansörler ehline emanet
Çeşmelilere Yunan vizesi kolaylığı
Çeşmelilere Yunan vizesi kolaylığı
Narlıdere'de Site ve Apartman Yöneticileri Masası kuruldu
Narlıdere'de Site ve Apartman Yöneticileri Masası kuruldu
Yavru köpek 5 metre derinlikten kurtarıldı
Yavru köpek 5 metre derinlikten kurtarıldı
Başkan Batur’dan Milli Kütüphane’ye tam destek
Başkan Batur’dan Milli Kütüphane’ye tam destek
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Hamza Dağ’ın CHP stratejisi!
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Murat Bakan 'uzlaşı adayı'nı ne güzel tarif etmiş!
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Martın sonu bahar derken...
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Depremler
Semra Kocabaş
Yalçın Küçükdamar
Göztepe düşmeyecek
Yalçın Küçükdamar
Hüseyin Günlü
Mesuduyeli Süha
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri