30 Temmuz 2019 Salı - 11:25

AK Partili Çiftçioğlu’ndan Tugay’a: Kent A.Ş.'den ne kadar maaş alıyorsun?

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çifçioğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın 100 günlük çalışmalarını ve performansını değerlendirdi ve sert eleştirilerde bulundu. Tugay’ın projelerini unuttuğunu, liyakata dayalı atamalar yapmadığını, belediyenin borç durumunun tam olarak açıklanmadığını eleştiren Çiftçioğlu ‘Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ne kadar maaş alıyorsun’ diye sordu.

AK Partili Çiftçioğlu’ndan Tugay’a: Kent A.Ş. den ne kadar maaş alıyorsun?
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

YUSUF TOMRUK/EGEPOSTASI- Karşıyaka’da bir kafede basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Partili Çiftçioğlu, ‘Sayın Tugay’ı hayretler içinde izliyoruz’ dedi ve sert eleştirilerde bulundu. Tugay’ın projelerini unuttuğunu, liyakata dayalı atamalar yapmadığını, belediyenin borç durumunun tam olarak açıklanmadığını eleştiren Çiftçioğlu ‘Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ne kadar maaş alıyorsun’ diye sordu. Çiftçioğlu ayrıca Karşıyaka Çocuk Müzesi’nin çok pahalı olduğunu iki çocuklu bir ailenen 50 liraya oraya girebildiğini ve sadece 23 Nisan’da ücretsiz olmasını sert bir dille eleştirdi. AK Parti Karşıyaka olarak Cumhuriyet imar planlarını vatandaşın isteği doğrultusunda revizyona gönderdiklerini belirten Çiftçioğlu ‘Karşıyaka’daki yapıcı muhalefetimize devam ederek, kentimiz için çalışmalarımıza devam edeceğiz’ dedi.

‘MAZBATAYI ALIR ALMAZ PROJELERİNİ UNUTTU’

Başkan Tugay’ın belediyeye ait gayrimenkulleri de satmaya başlayarak, Karşıyaka’yı uçuruma sürüklediğini belirten Çiftçioğlu, “Seçimden önce ‘Çılgın projelerim var’ diyerek mangalda kül bırakmayan Sayın Tugay, şimdi ne olduysa tek projeden bahsetmiyor. Mazbatayı alır almaz, bütün projelerini unuttu.  Ne yazık ki aldatılan, zamanı çalınan, hayal kırıklığına uğratılan, önceki dönemlerde  olduğu gibi,  yine Karşıyaka halkı oluyor. Karşıyakalılar artık bıktı” diye konuştu.

Toplantıda Başkan Tugay’ı sert sözlerle eleştiren Çiftçioğlu, Tugay’ın 2 bloktan oluşan Karşıyaka Sosyal Yaşam Kompleksinin satış kararını aldırtmakla göreve başladığını hatırlatarak, belediyenin malları elinden çıkarma telaşına girdiğini söyledi. Başkan Tugay’ın seçim öncesinde yapmayı taahhüt ettiği projeleri tek tek kamuoyu ile paylaşan Çiftçioğlu, verilen sözlerin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve Karşıyaka halkının haklarını savunacaklarını belirtti.

TUGAY’I HAYRETLER İÇİNDE İZLİYORUZ

Başkan Çiftçioğlu, “Sayın Cemil Tugay, 12 Şubat 2019 tarihinde bir basın kuruluşuna projeleriyle alakalı yaptığı açıklamada, dijital bir oyun turnuvası planladığını, İzmir’in her yerinden görünen dönme dolap projesinin olduğunu ve yeni iskele alanlarının oluşturularak taksi-bot seferleri başlatabileceğini söylemişti. Karşıyaka’ya bu projelerle yeni bir soluk getireceğinin sözünü verdi. Ama şu anda bu projeleri ağzına bile almıyor. Tugay, Karşıyaka’nın en önemli sorunlarından biri olan otopark problemleriyle alakalı da ‘Yer altı
otoparkları için yeni yerler planlıyorum, toplu taşıma alternatiflerinin geliştirilmesi gerekiyor’ diyerek, ulaşım problemlerine dikkat çekmişti.  Ama ne yazık ki 100 günlük mesaisini açıklarken ve gelecek Karşıyaka hayalini anlatırken Karşıyaka’nın en önemli problemi olan otopark ve ulaşım sorununa da değinmedi. Bostanlı Pazar Yeri’ndeki yapısal değişiklikler, STK’ların faaliyetleri ve ortak çalışmaları için bina tahsisi gibi projeler de gündeme alınmadı. Sayın Tugay, taksi-dolmuş mantığında çalışan küçük elektrikli araçlarla toplu taşımaya alternatifler oluşturulması projesini de hatırlamıyor. Gerçekten Sayın Tugay’ı, hayretler içinde izliyoruz” dedi.

KENT MEYDANINA SAHİP DEĞİLİZ

Karşıyaka’nın daha fazla kaybedecek zamanının kalmadığı belirten Başkan Çiftçioğlu, “Karşıyaka Belediyesi, insanların hayatını kolaylaştıran çalışmalar yapmalı. STK'ların ve Halk Eğitim Merkezlerinin yaptığı sosyal ve eğitim içerikli çalışmalar, belediyecilik değildir. Kentlerin simgesel olarak zenginliğini gösteren meydanları ve alanları vardır. Halen Karşıyaka olarak kent meydanına sahip değiliz. Öncelikli iş olarak bu konunun ele alınması gerekmektedir. İktidar partisi olarak bu projede de tarafımıza düşen her şeyi yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

YAŞLI BAKIM MERKEZİ VE YER ALTI OTOPARKLARI ELEŞTİRİSİ

Başkan Çiftçioğlu konut arzının ve nüfus yoğunluğunun arttığı Karşıyaka’da, halen alternatif ulaşım yolları oluşturulmadığını belirterk “Karşıyaka’nın her bölgesinde otopark ile alakalı sorunlar,  gün geçtikçe artıyor. İşin kötü tarafı, artan otopark problemine rağmen kent içindeki toplu ulaşım modelleri de her geçen gün alternatif hatlarını yitiriyor. Cemil Tugay’ın otopark problemini gündemine almaması kabul edilebilir bir durum değil. Seçim döneminde Cemil Tugay, yaşlılarımız için palyatif bakım merkezleri kuracağını söylemişti. Bu konuyu da rafa kaldırdı” dedi.

BELEDİYENİN BORCU 43 MİLYON AZALDI MI?

Karşıyaka Belediyesi’nde, borçlar ile mali disiplinler arasında büyük çelişkiler olduğunu ifade eden Çiftçioğlu, “Sayın Tugay, göreve geldiği günden itibaren 43 milyon TL borç ödendiğini ve mali disiplin sağladığını belirtiyor. Karşıyaka‘da yaşayan bir vatandaş olarak kendisine basitçe şu soruları soruyorum.  1 Nisan’dan bugüne belediyenin borcu 43 milyon TL azaldı mı? Net borç ne kadar kaldı? Belediyenin birçok mal varlığını satma noktasında alınan kararlar var. Lakin bu satış bedelleri, belediye tarafından daha tahsil edilmedi. Herhangi bir ek gelir olmadan, gayrimenkul satışlarının tahsilatları yapılmadan ve borçlanma yetkisi alınmadan 43 milyon TL ödenebiliyorsa, daha önce bu 43 milyon TL nereye gidiyordu? Eğer Sayın Tugay’ın bu mali yönetimi gerçek ise,  14 ayda Karşıyaka Belediyesi’nin tüm borçlarının bitmesi gerekiyor Karşıyaka’nın 14 ay sonra bütün borcu sıfırlanacak mı?”

KSK’YE NE KADAR VE HANGİ YARDIMDA BULUNDU

Başkan Cemil Tugay’ın Karşıyaka Spor Kulübü’nün iç işlerine karıştığını belirten Çiftçioğlu, bu durumun kesinlikle doğru olmadığını vurguladı. Tugay’a, cevaplaması için önemli sorular da yönelten Başkan Çiftçioğlu, “Tugay’ın kontenjanından belediye meclis üyesi olan bir arkadaşını, belediye bünyesinde 3 milyon liralık bütçe ile basketbol takımı kurulması için görevlendirip, çalışma yaptırdığını biliyoruz. Avrupa kupaları almış, basketbolda simge bir kulübümüz varken, neden böyle bir oluşuma gidilme kararı alınıp, çalışma başlatıldı? Tugay’ın,  Karşıyaka Spor Kulübü’nün futbol şubesinin 2019-2020 sezonuna ait tüm giderlerini belediye tarafından karşılanacağı söylemi dilden dile yayılırken, Belediye şu ana kadar futbol şubesi için ne kadar ve hangi yardımlarda bulundu? Bu konu hakkında kamuoyunu aydınlatmanı istiyoruz. Seçim döneminde Karşıyaka Belediyespor ile Karşıyaka Spor Kulübü’nün birbirinden bağımsız çalışmasını hayretle karşılayıp, göreve geldiğinde bunu sonlandıracağını söylemişti. Kentimizin tek markası olan kulübümüz ile belediye kulübü hala neden entegre olamadı? Karşıyaka Belediyesi Spor Kulübü’ne ne kadar bağış oldu? İş adamlarımızı hangi sebeplerden ötürü bu kulübe bağış yapmaya zorluyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

‘KENT A.Ş.’DEN NE KADAR MAAŞ ALIYORSUN?’

Başkan Tugay’ın göreve gelir gelmez Kent A.Ş.’deki yetki ve sorumluluğu da eline aldığını belirten Çiftçioğlu, “Tugay, 3 bin TL'nin üzerindeki tüm harcamaları denetimine aldığına ilişkin açıklamalar yaparak, kendince şeffaf ve tasarrufa dayalı bir yönetim izleyeceğini ilan etti. Peki; göreve gelmeden önce Kent A.Ş.'nin bin 500 TL olan huzur haklarını 6 bin 500 TL’ye çıkarmasını nasıl izah edecek?  Manisa Şehzadaler ilçesinde ikametgâhı olan, hiçbir finans yönetimi tecrübesi olmayan Cenk Erdöl adlı kişi, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı olması nedeniyle mi Kent A.Ş.‘de finansın başına getirildi?  Bu liyakatsız atamayı yapmanı, sana kim ve neden rica etti?  Karşıyaka Belediye Başkanı maaşının yanı sıra Kent A.Ş. yönetim kurulu başkanı olarak ne kadar maaş alıyorsun?  Belediye şirketlerinden yönetici olarak aldığın maaşların toplamı ne kadar? Kent A.Ş. yönetimine, Cemil Tugay’ın göreve gelmesiyle birlikte Hakan Memiş danışman olarak atandı. Bu kişinin 15 bin TL üzerinde maaş aldığını öğrenmekteyiz. Bu kişinin liyakatını nasıl açıklayacaksınız? Sadece bu kadar da değil. Foça Belediye Meclis Üyesi olan Hakan Barçın da Kent A.Ş.’de danışman olarak görevlendirildi. Karşıyaka’da başka nitelikli insan yok muydu da böyle bir atama yapıldı? Sayın Tugay, Belediye Meclis Üyesi Murat Aydın’ı, Personel A.Ş.’ye yönetim kurulu başkanı olarak atadınız.  Ancak öğrendik ki Murat Aydın, Bayraklı Belediyesi’nin bir şirketinde genel müdür yardımcılığı yapıyor ve buradan da gelir sağlıyor. Sayın Tugay, Belediye Meclis Üyesi Murat Aydın’ın Bayraklı’da da görev alması için siz mi referans oldunuz ve Murat Aydın'ın aylık olarak toplam ne kadar maaş almasını sağladınız?”

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Mithat köşe
 
Başkan Soyer güne bayram kutlamasıyla başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mithat köşe
Mithat köşe
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Erdoğan’a şiir için dava açan zihniyet Menemen’de iş başında!
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Kırmızı maskeden siyaset olur mu?
Halil Solak
Nilay Dinç
2021 ‘de Dolar çökecek mi? ABD batacak mı?
Nilay Dinç
Mustafa Ali Fırtına
İzmir geçersiz işlem yürüttü!
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Hayat
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
'Evde kaldık. kitapları, anıları hatırladık'
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri