YSK, İYİ Parti’nin “seçimlerde parmak boyası kullanması” talebini dün reddetti. YSK, parmak boyası kullanılması için yasal düzenleme olmadığı değerlendirmesini yaptı.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal’ın, daha önce seçimlerde parmak boyasının kullanılması için kanun teklifi verdiği hatırlatıldı.

Uysal, kanun tekfinin reddedilmesi üzerine sosyal medya hesabında; “Demokrasiyi, seçimlerin yapılıyor olması ile ölçeklendiren bir anlayış hakim. Ancak asıl mesele demokrasinin öncelikle her satıhta işlemesi, sandık bazında ise seçimlerin hangi şartlarda ve nasıl yapıldığıdır. Sandık güvenliğini tesis etmeden, sandığı demokrasi için bir referans kabul edemeyiz. Bu bakımdan parmak boyası yeniden uygulanmalı, en azından milletimiz iradesinin tecelli edeceğine inanmalıdır” açıklamasını yapmıştı.

İYİ Partili Ağıralioğlu'na 6'lı masadan ilk tepki: İktidarın istediği bu tür sözler İYİ Partili Ağıralioğlu'na 6'lı masadan ilk tepki: İktidarın istediği bu tür sözler

Demokrat Parti aynı zamanda sosyal medyada başlattığı kampanyada, “Sadece sandık güvenliği için değil, dinozorlar rızkını yemesin diye” ifadelerini kullanmıştı.