Yağcılar Apartmanı’ndaki ‘kolon skandalı’ meclise taştı

30 Ekim tarihinde meydana gelen depremde hasar gören ve  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından yürütülen proje kapsamında yeniden yapılan binalardan olan Yağcılar Apartmanı'nı inşaatındaki hasarlı kolon görüntüler Bayraklı Belediye Meclisinde CHP ve AK Parti grupları arasında gerginliğe neden oldu. Gruplar arasında yaşanan tartışmalarda konunun siyasete çekilmesi eleştirileri yapılırken Başkan Sandal, depremin siyaset üstü bir konu olduğunu hatırlattı ve ““Fotoğraflar da bir sıkıntı olabilir. Bunu burada polemik malzemesi yapmaya gerek yok. Diğer alanlarda tartışalım ama deprem noktasında tüm arkadaşlardan rica ediyorum” dedi.

Yerel Yönetimler 01.06.2021, 21:10
Yağcılar Apartmanı’ndaki ‘kolon skandalı’ meclise taştı

EGEPOSTASI- Bayraklı Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci bileşimi Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleştirildi. 

Oturuma, 30 Ekim depreminde hasar gören ve yıkılıp yeniden yapılan depremzede konutlarından Yağcılar Apartmanı’nın hasarlı kolon görüntüleri damgasın vurdu.  İzmir'de yaşanan deprem sonrası hasar gören ve yeniden yapımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından yürütülen Yağcılar Apartmanı'nda sosyal medyada yer alan hasarlı kolon görüntüleri damga vurdu. 

“KREDİ MESELESİNİ YUMUŞATMAMIZ LAZIM”

Gündem dışı görüşmelerde konuşan Başkan Sandal, deprem kredisi konusundaki çağrısını bir kez daha yineledi ve “Deprem meselesi siyasi üstü bir kavram . Bunları siyasetin bir parçasını bulaştırırsanız zararını vatandaş görür. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Bayraklı Belediyesi uyumunda vatandaşın problemi daha kısa sürede çözülür. Sebebi ise bu eş güdümlü çalışma. Biz rezerv alanda yer istiyoruz. Olumlu bakılıyor. İnşallah bir an önce olur biter. Söz konusu projeler gözle görülür durumda ilerlemiş durumda. Tüm siyasi partilerden bir isteğimiz var. Kredi meselesini yumuşatmamız lazım. Faiz oranını sıfır diye talep ettik ama 0,30, 0,40 gibi 2 yıl ödemesiz vatandaşın altından kalkabileceği bir şekilde olsun. Ana problem kredi çünkü. 200 bin liralık kısmı veriliyor. Bu vatandaşın kaldırabileceği bir yük gibi görünmüyor. 200’ün dışında rakamlar 1,5 civarında. Kamuya yük olmadan bir an öce konutlarına çıkmış olacaklar. Tüm arkadaşlarımızı bu sürece destek olmasını bekliyoruz. Bir an önce ilçe dışında olan komşularımızı ilçemizde görmek istiyoruz. Kimseyi zan altında bırakmıyorum. Herkes bu işe nasıl katkı veririm derdinde” dedi.

“BAZI KOLONLARIN PATLAMIŞ OLDUĞUNA DAİR FOTOĞRAFLAR VAR”

CHP’li Meclis Üyesi Gökhan Kafalı, Yağcılar Apartmanı’nın hasarlı kolonuna ilişkin konuyu gündeme taşıdı ve “AK Parti grubuna soruyorum. Sayın Bakan dolaşırken Kızılay Merkezi’nin yanında yapılan binayı ziyaret etti mi? İnşaat kalitesinin yetersiz olduğu, bazı kolonların patlamış olduğuna dair fotoğraflar var. Ne düşüyorlar merak ediyoruz. Tüm hakları hazineye devredilen vatandaşlar hakkında ne düşünüyorlar? Şimdi 10 sene sonra TOKİ’nin yaptığı kalitesiz yaptığı konutlar yüzünden kentsel dönüşümü tekrar konuşmayalım burada” diye konuştu. 

“GÖZÜNÜZÜN GÖRDÜĞÜNE İNANACAKSINIZ”

AK Parti Grup Başkan Vekili Aktaş ise Kafa’nın sözlerine tepki gösterdi ve “Ayarlayalım gidelim Başkanımla beraber. Şunu yapmayın lütfen. Çok merak ediyorsanız beraber gider bakarız. Gözünüzün gördüğüne inanacaksınız” ifadelerini kullandı.  

“BAKANLIK BİZİMLE SIKINTI YAŞAYABİLİR”

Meclis dışına tartışılmaması konusunda uyarılarda bulunan Başkan Sandal, deprem konusunun hassas bir konu olduğunun altını çizdi ve “Söz konusu alana bende gittim. O fotoğraflar da bir sıkıntı olabilir. Bunu burada polemik malzemesi yapmaya gerek yok. Özellikle de deprem konusunda. Diğer alanlarda tartışalım ama deprem noktasında tüm arkadaşlardan rica ediyorum. Bakanlık bizimle sıkıntı yaşayabilir, biz onlarla sıkıntı yaşayabiliriz ama şu ana kadar her şeyi istişare altında çözdük. Bu konuyu meclisin gündeminde çıkaralım. Söz konusu hazine devri mevzuat gereği yapılan bir şey” dedi. 

“İNŞAATLARIN KALİTESİZ OLDUĞUNU NEREDEN ÇIKARDINIZ?”

Sandal’ın sözlerine tepki gösteren Aktaş ise daha önce söylediklerini yineleyerek şunları söyledi; “Bakanımız defalarca açıkladı. Hakların hazineye devri ile ilgili 3 toplantının hepsinde de açıkladı. Bu devirler kanunlar çerçevesinde yapılıyor. İşlemlerin hızlı yapılması için yapılıyor.  Hak sahiplerine geri verilecek. Ayrıca siz inşaatların kalitesiz olduğunu nereden çıkardınız?” 

“MESELEYİ SİYASALLAŞTIRIYORSUNUZ”

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal CHP grubunun meseleyi siyasallaştırdığını söyleyerek, “Siz hafta içinde bir görüşme yaptınız. Bir banka yetkilileri ile. Bunun üzerine faiz oranları hakkında açıklamalarda bulundunuz. Normalde devletimizin yasalar çerçevesinde 200 bin TL’ye kadar destek verdiğini, faiz noktasında destek verdiğini biliyorsunuz. Bu söylemler popülist söylemler. 
Sandal Hızal’ın popülist söylemine, “Gerçeği söylemek popülizmi mi? İnsaf ya. Gereksiz bir meseleye girmiş oluyorsunuz” dedi. 

"BU ŞEHİRDE 25 BİNLİK PLANLAR YOK"

Sandal’ın yanıtının ardından sözlerine devam Hızal şunları söyledi; “İzmir’in en temel sorunu kentsel dönüşüm. Çarpık yapılaşma. Deprem olur, trafik olur, şehir kokar, sel basar hep kentsel dönüşüm dersiniz. Lokomotif görevi görmesi gereken kurum kim? Yerel idareler. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler. Her şeyden önce kentsel dönüşüm dediğimiz ciddi manada şehirlerin dönüşümünde bahsediyoruz. En başta planlamayı yapması gerekir. Bu şehirde 25 binlik planlar yok. Bayraklı Belediyesi daha 12 yılda yapması gereken planları yapamamış. Adalet Mahallesinde planlar yok. Tepekule’de yok. Sayın başkan yok. Gökhan Bey kendince bir bilgi verdi. Bende Bayraklılara bilgi veriyorum. Bu şehirde planlar ile ilgili sorunlar var. Kentsel dönüşümde İzmir Büyükşehir Belediyesi yapması gereken yerel idarelerin yapması gereken toplam dönüşüm miktarı 30 bin. 10 yıl önce yetkiyi almış yerel idareler. 10 yılda 574 bağımsız bölüm yapılmış. Vatandaşlarla anlaşıyor demişsiniz. Ama anlaştığınız sayı. 10 yıldır Büyükşehir Belediyesi’nde kalan Fuat Edip Baskı dönüşüm alanı Bayraklı Belediyesi’ne devrildi.  10 yılda Büyükşehir Belediyesi’nin i yapamadığını bayraklı belediyesi nasıl yapacak göreceğiz. 3 ayda binaların yapıldığını göreceksiniz. Sonra magazinsel fotoğraflarla vatandaşı etkileyeceksiniz. Önce o odaların açtığı ve açacağı davarla karşı çıkın. 4 parti olmak üzere Büyükşehir’de oturduk çalışma  yaptık. K planları belirledik, vatandaşın geçmişten kaybedilen haklarını kazanmaları için çalışma yaptık. Çok da güzel oldu. Şimdi bütün bu çalışmaların üzerine birileri çıkıp popülizm yapmak adına dava açacak, bütün Bayraklıları konut hakkını işgal edecek. Onu eleştirmeyeceksin, bir magazinsel fotoğraf üzerinden eleştiri yapacaksın. Bin tane bağımsız bölümün orada ne kadar hızlıca ilerlediğini hepimiz görüyoruz. Ağır, orta hasarlı bile şu anda insanlar tabutlarda yaşıyor. Bunu hepiniz biliyorsunuz. 

“NASIL İŞ YAPTIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ”

Hızal’ın sözlerinin ardından eleştirilere yanıt veren Başkan Sandal, sözle değil eylemle var olacakları mesajını vererek, “Bütün Türkiye’nin yüzde 60’ı dediğiniz ölçekte bunu sadece CHP’li olan yerlerde söylemek ne kadar doğru. Bunu tartışmanın Bayraklılı vatandaşlara katkısı yok. Adalet Mahallesi planlar yapıldı. İtirazlar var. yeninde revizyon planlarını yeniliyoruz. Kentsel dönüşüm ile ilgili yapılan işlemle bir şekilde uzlaşı ile sonlandırılmamış. Kilitlenmiş bir mesele. Birileri diyebilir, siyaseten risk getirir diye. Getirirse de getirir. Sorumluluğu biz alacağız. Nasıl iş yaptığımızı göstereceğiz. Çağrımızı yineliyoruz. Vatandaşlar evlerini satmasın. Müteahhitler vatandaşın mağduriyetinden yararlanıyor. Bir müteahhit elinde çantayla dolaşıyor. Banka ile de görüştük. Şirketlerimizle mimarlarımızla vatandaşlarımızın taleplerini bir önce çözmek için üzerimize düşeni yapacağız. Bize 5 aylık verilen süreyi 5 günde tamamlayıp planları teslim eden bir meclisiz. Bize saygı duymuyorsanız, bari bürokrat arkadaşlarımıza saygı duyun. Kentsel dönüşüm meselesinde de sona geldik” diye konuştu.

“KREDİLER, K BÖLGESİNDEKİ VATANDAŞLARA DA VERİLSİN”

CHP Grup Başkan Vekili Cindi Can Polat, sorunların daha doğru bir şekilde ifade edilmesi ve sağlıklı iletişim kurulması gerektiğini ifade etti ve “Bu deprem olduğu ilk günden bu güne kadar Bakanlık, belediyeler, devletin kurum ve kuruluşları iyi niyetle uğraştılar. Ben Gökhan Bey’in kötü niyetle söylediğini düşünmüyorum. Bugün basında da bu konu yer aldı. Ama bunu burada tartışmak doğru değil. İnşaatların yapımı ile ilgi bir sıkıntı varsa devletin kuruluşları bunu düzletirler. İzmir’de 25 binlik planlar var. Bayraklı Belediyesi’nin yaptığı planlar var. Adalet Mahallesi’nin de planları var. Bunlar revize ediliyor. Bu meseleleri daha doğru dile getirmek lazım. Biz grup olarak deprem bölgesi ile ilgili rezerv alanlarında uygulamış olunan kredilerin, bu k bölgesindeki vatandaşlara da verilmesini istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner83
23
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:41
Öğle 13:19
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30