Deprem konutları polemiği tam gaz: Gruplar arasında yatırım restleşmesi

Bayraklı Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısında gündem yine deprem sonrası dönemde merkezi iktidar yatırımları ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın performansı oldu. CHP grubu deprem sonrasında merkezi iktidarın Bayraklı’ya yatırım yapmadığı eleştirisini getirirken AK Parti grubu ise deprem konutları örneğini verdi. Mecliste yapılan konuşmalar karşılıklı atışmalara dönmesiyle birlikte mecliste ipler gerildi.

Yerel Yönetimler 07.09.2022, 19:25 07.09.2022, 19:27
Deprem konutları polemiği tam gaz: Gruplar arasında yatırım restleşmesi

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Bayraklı Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci bileşimi Meclis Birinci Başkan Vekili İrfan Önal idaresinde gerçekleştirildi.

Oturumda ana gündem ise yine deprem döneminde merkezi iktidar tarafından ilçeye yapılan yatırımlara ilişkin tartışmalar ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın performans eleştirileri oldu.

Oturumda ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Eylül afişlerinde kullanılan ‘barış’ ifadesi de eleştirildi.

DEMİR: REPERTUARLARINDA TEŞEKKÜR YOK

Gündem dışı konuşmalarsa söz alan AK Partili meclis üyesi Emre Demir, bir önceki oturumda Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın deprem döneminde iktidarın çalışmalarına ilişkin sözlerine yanıt verdi ve “Son dönemlerde baya boşluyor meclisi. Ben olması gerekenleri söylemek istiyorum. Çünkü kendini her şeye hastalıklı hassasiyetlerle eleştiri getirmek zorunda gören insanlar var. Tek amaçları başkalarının eksiğini bulmak. Repertuarlarında teşekkür etmek diye bir şey yok. Bu nedenle devletin Bayraklı ’ya yatırımı sıfır diyebilirler. Türkiye’de devlet ölmüş kardeşim derler mecliste. Daha sonra bir kamu kurumu olduklarını unutup arkamızda kamu gücü olmadan depremin altından kalktık der. Ayrıca Sayın Sandal kendisiyle çelişiyor. Depremde 1 lira harcadım diyor. Madem öyleyse karşımıza Denetim Komisyonu raporların çıkan deprem ödemelerini kimlere harcadınız? Serdar Sandal yarın ir hizmet yapsın biz de ona teşekkür ederiz. Nitekim hiçbir hizmet olmadığı için hiçbiriniz çıkalım belediye başkanının projelerini hezelim demiyorsunuz Kendisi ‘Vaatlerimin yüzde 70’ini gerçekleştirdim derken gözlerimizin içine bakıyordu. Umarım ki söylediklerim anlaşılmıştır. Ricam, repertuarınıza takdir ve teşekkür etmeyi de alın” dedi.

APAYDIN’DAN ARAÇ ÖRNEĞİ

Demir’in eleştiri üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Şengül Apaydın, “Sayın başkanımızın repertuarında teşekkür olmadığı söylendi. Başkan genellikle konuşmalarında bazı konuların devlet tarafından çözülmesi noktasında teşekkür etti. Ama arkadaşlarımız bunları görmezden geliyor. Ayrıca denetim komisyonu raporu… Meclis üyesi arkadaşımız araçların kiralama bedellerinin çok düşük olduğunu söyleyerek araçlar yerinde yok demiştir. Aşağıya inip baktığında araçların yerinde olduğunu görmüş ve bize teşekkür etmiştir” diye konuştu. 

BİNGÖL: İZMİR VERDİĞİ VERGİLERİN 10’DA BİRİNİ ALSA…

AK Parti tarafından yapılan eleştirilere yanıt veren CHP’li meclis üyesi Binali Bingöl, “Hepimiz kötü bir deprem atlattık. Ben iktidara teşekkür etmek isterdim. Ama Çevre Bakanlığı, diğer kentlere verdiği araçlar bize vermedi. Bir tanker vermedi. İzmir verdiği vergilerin 10’da birini alsa… Keşke İzmir de verdiği vergilerin karşılığını İstanbul ve Ankara gibi yatırımlarla alsa. İzmir verdiği vergilerin 10’da birini alsa o zaman Akdeniz’in incisi olur. Ama biz ihmal ediliyoruz. Ama Çevre Bakanlığı’na teessüf ediyorum. İnsan bir araç yardımı yapar. Biz burada yaralarımızı sardık. Bunu siyasi bir malzeme yapmayalım. Bize verilen deprem yardımları yetersiz. Elazığ ve Van’a baktığımızda bize yapılan yardımlar çok düşük. 

AKTAŞ’TAN ‘AFİŞ’ ELEŞTİRİSİ

CHP’li meclis üyelerinin ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, Başkan Sandal’ın belediyede yaptığı personel değişikliklerini eleştirirken vaatlerin yerine getirilmediğini belirtti ve “Sayın Başkan bugüne kadar verdiği bir vaadi bile yerine getirmedi. Her mahalleye bir kreş demiş ama sadece bir mahalleye yapmış.  Bakan bir şeyi çok iyi beceriyor. Yapmadıkları şeyleri afişle yapacağız edeceğiz diyerek çok iyi algı yöneterek yapmış gibi gösteriyor. Ayrıca Bayraklı Belediyesi personelinin yerini değiştirmeyi çok iyi beceriyor. En azından 100 kişiye yaptı bunu. 100 kişinin yerini değiştirmek nedir ya? Bu insanlara da yazık. Bu insanların bir onuru, gururu var. Kervan yolda düzülür diye bir yol var ya… Kendisi de hem yolda yürüyor hem de kervan değiştiriyor. Deprem yardımı yapılmadı dendi… 3 milyon yardım yapıldı. 1 yılda konutlar yapıldı. Yakın zamanda deprem rezerv alnındaki konutlar da yakında teslim edilecek. Araç hibe edilmedi deniliyor. Bayraklı Belediyesi’nin aracı yok muydu? O zaman biz Tunceli’ye araç hibe ederken neden bir şey söylenmedi? Ayrıca neden Tunceli sadece? Neredeyse 4 yıl oldu Tunceli dışında hiçbir yere araç gönderilmedi” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Eylül afişlerine kullandığı “barış” kelimesini de eleştiren Aktaş, şunları söyledi; “9 Eylül kutlandı. Ama şaşırtıcıdır ki Büyükşehir Belediyesi bunu barış günü olarak kutluyor. 9 Eylül, İzmir’in ve vatanın kurtuluş günü. Kurtuluş günü bu. Neyin barışı?”

ÖNAL: YAKIN ZAMANDA VATANDAŞIMIZ ANLAYIŞ NOKTASINDA TERCİHTE BULUNACAKTIR 

Aktaş’ın sözlerine yanıt veren Meclis Başkan Vekili Önal, “Ayrıntıya çok girmeyeceğim. Ama 2. Yüzyıl barışın yılı olacak. O nedenle barış yazıldı. Sizin böyle düşünmenize şaşırmadım ama yakın zamanda vatandaşımız anlayış noktasında tercihte bulunacaktır” diye konuştu.

HIZAL’DAN YENİ LOGO ELEŞTİRİSİ

“Hükümetimiz birtakım hususlarda eleştirildi. Deprem ve doğal afetler siyaset malzemesi yapılacak konular değildir. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hükümet eliyle Bayraklı’da yaptığı ve sizin yapamayacağını düşündüğünüz ama bizim 1 yıl gibi bir süre içerisinde yapıp teslim ettiğimiz konutları lütuf olsun diye yapmadık. Biz 21 yıllık iktidar olan bir siyasi partinin temsilcileri olarak meseleye böyle bakmıyoruz. Biz bunu sürekli dile getiriyoruz çünkü bu kurumu yöneten Serdar Sandal’ın başları her sıkıştığında yapılan icraatlarla ilgili doğru olmayan bilgileri vermesidir. Depremi siyaset malzemesi yapan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’dır. Gittiği her ortamda partililerine şirin gözükmek adına doğru olmayan birtakım bilgilerle Bayraklılıları ve toplumu yanıltıyor. Bayraklı’nın son 3 yılda harcadığı bütçe 900 milyon. Geçen ben bir öneride bulunmuştum. ‘Sayın Sandal, siz Bayraklılı gençleri ve çocukları düşündüğünüzü söylediğiniz için ortaya bir vizyon koydunuz ve Bayraklı’yı gençlik ve çocuk kenti yapacağınızı söylediniz. Bayraklı’da bazı gençlerimizi alıp Ankara’ya götürün Anıtkabir’i ziyaret etsinler’ demiştim. 9 Eylül’e ilişkin olarak bir yürüyüş yapılıyor. Bayraklı Belediyesi olarak gençleri oraya götürdünüz mü? Bu ziyaretleri küçük bütçelerle yapabilirdiniz. Yatırımları geçtim. Bari bunları yapsaydınız. Ama ne yaptınız? 100 bin lira harcayarak Serdar Sandal kendi siyasi PR’ı için sizleri ve teşkilat mensubu arkadaşlarınızı Ankara’ya götürdü. Sadece kendi PR’ı için milyonlarca lira harcayarak logoyu değiştirdi. Belediyenin ıslak mendillerinde bile logo olmayacak denilen bu logo var. Sadece bu mendiller için bile binlerce lira harcandı” ifadelerini kullandı.

ÖNAL: DEVLETİN O HİZMETİ YAPMASI LÜTUF DEĞİL

Son olarak konuşan Önal, tüm eleştirilere yanıt verdi ve şunları söyledi; “Emre Bey… Başkanımız her mecliste aynı şeyleri söylemenize rağmen hepsini sabırla dinliyor ve dinliyoruz. Vaatlerin yüzde 70’i gerçekleşti. Siz yüzde 30’unu sayıyorsunuz. Mesele siyasetse bizim söyleyecek daha çok sözümüz var. Ama biz insanların zamanı için bu popülizme ve şova girmiyoruz. Kredi meselesi… Biz depremden sonra evleri hasa görmüş insanlara bir nebze de olsa derman olmak için bu anlaşmayı yaptık. Ama popülizmini yapıp bas bas bağırmadık Ayrıca emsal artışı verildi. Ey devlet… 20 yıldır vergi alıyorsun. Sen ne yapıyorsun? Depremzedeler kredi istiyorlar ne zamandır? Biraz hassasiyetiniz olsa bu konuya el atarsınız. Şu an siz yüzde 13’lerde tuttuğunuz faizlerle övünüyorsunuz ama vatandaş yüzde 50’lerde faizle kredi alıyor. Ayıca depremde 1 lira kullanılması konusu. Başkanımız gelen tüm yardımları ve destekleri ihtiyacı olanlara iletti. Bütün bunların maliyeti ve insanların işgücü hesaplayıp bunlarla mı oyalanacağız? Millet canıyla uğraşırken belediye tüm imkânlarını 7/24 seferber etmişken benim 5 personelim oraya gittiğinin defterini mi tutacaktı? Biz gelirken kise yatağına aç girmeyecek dedik ve olanaklarımız bunun için kullandık. Ama kaynaklarımız kendi yakınlarımızı zengin etmek için kullanmadık. Bayraklı’nın 24 mahallesine kreş vaadi verdik. Bunlar da bitecek. Deprem konutları... Devlet bunları yapamaz demedik. Devletin o hizmeti yapması lütuf değil. Milletten topladıkları vergilerle yaptılar.”

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:07
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4