Çiğli’de ‘İnsan Hakları Kenti’ Projesi konuşuldu

Çiğli Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde "İnsan Hakları Kenti Çiğli" konulu panele ev sahipliği yaptı.

Yerel Yönetimler 11.12.2021, 14:01 11.12.2021, 14:16
Çiğli’de ‘İnsan Hakları Kenti’ Projesi konuşuldu

Çigli Belediyesi'nin öncülüğünde Raoul Wallenberg Enstitüsü, İzmir Barosu ve Kentsel Stratejiler ve Yerel Uygulamalar Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen "İnsan Hakları Kenti Çiğli" paneli, Çiğli Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Kentsel Stratejiler ve Yerel uygulamalar Derneği’nden İkbal Polat’ın moderatörlüğünü yaptığı panele, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülizar Biçer Karaca, Raoul Wallenberg Enstitüsü sorumlusu İlhami Alkan Olsson, İzmir Barosundan Av. Ali Deman Güler ve Çiğli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğünden Mine Kıllı konuşmacı olarak katıldı.

Gülizar Biçer Karaca: “Haklarımızı koruyamayanlardan iktidarı almak demokrasinin gereğidir”

Panelin açılış konuşmasını yapan CHP Denizli Milletvekili ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “İnsanlarımız sandığa giderken haklarını bilmeli. Bu bağlamda, İnsan Hakları Kenti yolunda ilerleyen Çiğli’de bulunmaktan dolayı son derece mutluyum.  Demokrasi ile yönetilen ülkelerde sandığa gitmek demokrasinin şartıdır. Seçmenin sandığa bilinçli bir şekilde gitmesi demokrasiyi güçlendirir. Kişi haklarını bilirse haklarının yerine getirilmesi için devletten talepte bulunur. Hak bilincine erişmiş, haklarını bilen ve mücadelesini veren vatandaşlar, sahip oldukları hakları koruyamayan iktidarları değiştirir. Bu da demokrasinin gereğidir” dedi.

“Cesaretinden dolayı Utku Başkanımızı kutluyorum”

Türkiye’de hak bilincinin yeterince gelişmediğine de vurgu yapan Karaca, “Maalesef ülkemizde hak bilinci yeterince gelişmediği için hak aranmak için seçimler, takım tutar gibi oy verilen bir sisteme dönüştü. 31 Mart’tan sonra İnsan Hakları  Kentleri Projemizi ete kemiğe büründürmek için mücadele verdiğimiz bu proje bizim için büyük öneme sahip. Aslında İnsan Hakları Kenti Projesi belediyeler için büyük bir risktir ama ülkemiz için gereklidir. Hak bilincine erişmiş bir seçmen kitlesinin oluştuğu bir ortamda belediyecilik yapmak yürek ister. Ben bu yürekliliği ve cesareti dolayısıyla Belediye Başkanımızı kutluyorum” diye konuştu.

“Ülkemizi gerçek demokrasi ile buluşturacağız”

Kişi hak ve özgürlükleri anlamında dünya sıralamasında Türkiye’nin geriye doğru bir gidiş içerisinde olduğunu vurgulayan Karaca, “Yapılan kamuoyu araştırmalarında vatandaşlarımız bu olumsuz tabloyu %83 devlet hayat tarzıma karışmasın, %73 çok fakirleştim, % 68 bunun nedeni Mustafa Kemal’in yolundan şaşmaktır gerekçeleriyle açıklamıştır. İşte bu nedenlerle ekonomik ve siyasal haklar anlamında ilk defa kurulduğumuzdan beri ülkemiz özgür olmayan ülkeler sıralamasına geriledi. Yerelden başlattığımız bu mücadelede gelinen noktayı Çiğli’de keyifle izleyeceğiz. Yurttaşa bu senin hakkın, benim de görevim demek çok kıymetli. Eğer ki vatandaşımız haklarını bilirse sosyal yardımların herhangi bir partinin ulufesi veya sadakası değil sosyal devletin gereği olduğunu fark eder. Böyle olursa da iktidara kim gelirse gelsin ona deriz ki sosyal devlet anlayışı bir haktır. Bizler iktidara geldiğimizde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, Türkiye Anayasa’sının tanıdığı hak ve özgürlükleri güden bir politika izleyeceğiz. Vatandaş hakkını bilecek, talep edecek ve yerine getirilmemesinin de iktidara hesabını soracak.  Bugün ekonomik, sosyal ve siyasi hakları ile bezenen ülkeyi gerçek demokrasi ile buluşturacağız” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.   

Başkan Gümrükçü: “Bu konuda söz verdik”

Panelin açılış konuşmasını yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Yaklaşık 2 buçuk yıldır bu sürece hazırlanıyoruz. İzmir Barosu ve Cumhuriyet Halk Partisi, belediye başkan adaylarına ve belediye başkanlarına;  İzmir’i insan hakları kenti yapma kararlılığında bir sözleşme imzalattı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından Afyon’da gerçekleştirilen toplantıda başkanların kendi yönettikleri kentleri İnsan Hakları Kenti yapması gerektiği vurgusu oluştu. Bizler de bu anlamda gerekli adımları attık. Çiğli’de insan hakları nasıl şekillenir, konunun neresindeyiz ve Çiğli’yi nereye götürmek istiyoruz tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak adımlar attık. Düzenlediğimiz panelde değerli katılımcılarımızla birlikte bu sürecin dününü, bugününü ve geleceğini konuşacağız” dedi.  

“Bu halkı kimse yenemez”

Sözlerini insan hakları mücadelesinin tarihsel gelişimine değinerek sürdüren Başkan Gümrükçü,  “İnsan hakları mücadelesi Avrupa’da başlamış, daha sonra uluslararası beyanname ile resmiyet kazanmıştır. Maalesef ülkemiz hala insan hakları noktasında gerekli gelişmişlikte değil. Emperyalizme karşı ilk direnme Hasan Tahsin ile başlamış ve gazetesinin adı da ‘İnsan Haklarıdır’. Bu nedenle İzmirli, kendi hakkını, hukukunu ve yaşam tarzını koruyan bir seçmen kitlesine sahiptir. Bizler de Millet ittifakı olarak insan haklarını korumak amacıyla mücadele ediyoruz. Hakkımızı bilir, sahip çıkar ve örgütlenirsek bu halkı kimse yenemez” diye konuştu.

İlhami Alkan Olsson “Çiğli çok önemli bir adım attı”

Raoul Wallenberg Enstitüsü sorumlusu İlhami Alkan Olsson, “Bazı kentler kendisini İnsan hakları kenti ilan etti. Peki, neden ve nereden çıktı İnsan Hakları Kenti fikri? Bunun nedenleri arasında; 2008 yılından itibaren dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşamaya başlaması, ulus devletlerin insan haklarını yerine getirmekteki isteksizlikleri, hayatın karmaşık hale gelmesi, ülke yöneticilerinin sorunlara çözüm üretmekte yetersiz kalmaları, küresel kentlerin ortaya çıkması yer almaktadır. İnsan hakları kavramının yaşadığı prestij kaybı da nedenler arasında yer almaktadır.  Türkiye, AB üyeliğine aday bir ülke ve bu nedenle de darbe girişimi sonrası Türkiye’ye de insan haklarına nasıl bir çözüm bulabiliriz gibi bir soru aklımıza geldi ve yerel yönetimlerle işe başlamak istedik. Bizimle protokol imzalayan 7 belediye ver; CHP, AK Parti ve MHP’li, 5 üniversite ile de parterlik anlaşması imzaladık. Türkiye’den güçlü bir katılımın olması kentlerin gelişimine ciddi bir fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“İzmir, Türkiye’ye örnek olacak”

Panele konuşmacı olarak katılan Av. Ali Deman Güler, “Karşımızda hiçbir hakkı tanımam, Anayasa’da benim, devlette benim diyen anlayış var. Buna karşın, insanın zorbalığa ve baskıya karşı ayaklanmaması için insan haklarının bir Anayasa ile korunması gerekir. Eğer bir tiranlık ortaya çıkarsa o zaman ülkeler ve vatandaşlar olumsuz etkileniyor. Adliyelerde her gün Cumhurbaşkanına hakaret davaları görülüyor. Biz Avrupa’nın gelişmiş herhangi bir kenti değiliz. Biz bu çalışmayı çaresizlikten yaptık, bu iktidar ile bunu tesis edemeyiz diyerek CHP ile İzmir Barosu iş birliğiyle tüm Türkiye’ye örnek olacak bu hareketi İzmir’den başlatacağız” dedi.

“İnsan Hakları en barışçıl silahtır”

Çiğli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğünden Mine Kıllı, yapılan çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.  “Kapsayıcı ve Katılımcı bir sistem içinde vatandaşların haklarını bilmesini ve bunları da belediye işleyişine yansıtmayı amaçladık. Başkanımız Utku Gümrükçü, göreve gelir gelmez İzmir Barosu ile beraber bir protokol imzaladık. Raporumuzu tamamladığımızda bunu resmi internet sistemsizde paylaşacağız, deklarasyonu da en kısa zamanda belediye meclisimize sunacağız. Kadınlara ve çocuklara yönelik çalışmalarımız artırıldı. 8 Mart’ta tüm çalışan kadın personellerimiz bir gün izin verildi, kadınlar için güvenlik faaliyetleri, suç ve şiddete yönelik farkındalık çalışması gerçekleştirildi. Öte yandan kadın erkek eşitliği anlamında da çalışmalarımız devam ediyor. Belediye Çocuk Hakları Birimimiz her ay toplanıyor. Engelli Hakları Birimimiz öncülüğünde ilçemizde ikamet eden engelli bireylerin görüşleri alınıyor, mimari yapılar engelli bireylerimizin kullanımına uygun olarak tasarlanıyor. Sunumumu  Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir’ ifadeleriyle tamamlıyorum” diye konuştu.

Deklarasyon yayınlanacak

Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde Çiğli’yi “İnsan Hakları Kenti” yapma yolundaki çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Çiğli Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında İnsan Hakları Kenti Deklarasyonu için Niyet Mektubu yayınlanacak. Yayınlanacak mektupta; bu süreçte izlenecek yol haritası ve hayata geçirilecek çalışmalarla ilgili açıklamalara yer verilecek.

Yorumlar (0)
banner83
32
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 04:00
Güneş 05:45
Öğle 13:14
İkindi 17:07
Akşam 20:32
Yatsı 22:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31