Bayraklı’da İstanbul Sözleşmesi gerginliği: ‘Kınama’ ifadesi tansiyonu yükseltti 

Bayraklı Belediyesi, Nisan ayı  Olağan Meclis toplantısına İstanbul Sözleşmesi’nin feshi üzerine yapılan tartışmalar damgasını vurdu. Sözleşmede LGBTİ bireyler için yer alan maddeler ve “cumhurbaşkanını kınama” konusu gruplar arasında ipleri gerdi. 

Yerel Yönetimler 02.04.2021, 20:43
Bayraklı’da İstanbul Sözleşmesi gerginliği: ‘Kınama’ ifadesi tansiyonu yükseltti 

EGEPOSTASI-  Bayraklı Belediyesi’nin Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı ilk oturumu Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleştirildi. 

Oturumda, meclis 1. ve 2. başkan vekilleri, divan katipleri, encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları üyeleri seçildi. komisyonlarda yer alacak olan üyeler, yapılan seçimlerle belirlendi.  

Oturumda yapılan oylamayla 1. Başkan Vekilliğine İrfan Önal, 2.Başkan Vekilliğine ise Nilgün Alpaslan seçildi. 

Asil katip üyeliklerine Emel Arslan Hür ve İbrahim Balıkçı; yedek katip üyelikler ise Gökhan Kafalı ve İpek Kul seçildi. 

AK Parti grubu encümen üyeliği için öneride bulunmazken encümen Üyeliklerine İrfan Önal, Şentürk Apaydın, Alim Çankaya seçildi. 

CHP GRUBUNDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

CHP Grubu adına Gamze Gül Çamur, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle ilgili olarak CHP grubu adına bir etin okudu. Metinde yer alan “kınama” ifadesi mecliste iplerin gerilmesine neden oldu.

“CUMHURBAŞKANINI KINAMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR”

AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir, metine tepki göstererek, “Meclisin doğasında tartışmak var ama bunların hepsi siyaset nezaketinde olmalı. Sonra işin rengi değişiyor, seçilmiş cumhurbaşkanına kınıyorum diyenleri grubum adına kınıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanını kınamak kimsenin haddine değildir. Avrupa ülkelerinde kabul görenlerin içinde de çekinceler var. Önümüzdeki dönemlerde kendileri de geri adım atacak ise çok daha üzerinde anneleri, hanımlarımızı koruyan yasalar mevcut. Siyasetin nazik tabiatı içerisinde yarışmaya davet ediyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANIN ŞAHSINI KINAMADIK”

Demir’e yanıt veren CHP Grup Başkan Vekili Cindi Can Polat ise kınama ifadesinin cumhurbaşkanının şahsına yapılmadığının altını çizdi ve  “CHP Bayraklı Grup Başkan Vekilliği gurubunu ben üsteleneceğim. Grup arkadaşlarıma verdikleri destek için kendilerine teşekkür ediyorum. Grup sözcüsü gamze Gül Çamur oldu. Bu metni arkadaşlarımız okudu. Cumhurbaşkanın şahsını değil, feshini kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇAMUR’DAN DEMİR’E YANIT

CHP Grup Sözcüsü Gamze Gül Çamur, AK Partili Meclis Üyesi Demir’e cevaben, “İstanbul Sözleşmesi bizler için çok değerli olduğu için içeriğini takip ediyoruz. Sümeyye Erdoğan da bir açıklama yaptı. Sözleşme için Fatma Şahin ve Sümeyye Erdoğan’ın çok büyük katkıları olmuştur. Bunun için kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Büyün kadınların sorunu olan şiddetin önlemek olan bir sözleşme. Kadının korumakta devletimizin yetersiz kaldığı için bizim için önemli. Çocuk evlilikleri ve namus adı altında işlene cinayetler için bizim için önemli. Verilen söz bir gecede herkesin görüşünü hiçe sayarak fesih edildi. Haykırışımız haklı, yasalarımız bizi korumada yeterli değil. Bizler kadınlar olarak yaşamak istiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar hayata geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANINDAN ÖZÜR DİLENMELİ"

Başkan Sandal, kınama gibi bir durumun olmadığını belirterek, “Öyle bile algıla varsa da düzeltiyoruz. AK Parti’nin değil tüm Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanıdır” sözleri üzerine AK Partili Meclis Üyesi Demir, “Lafları süslemeye gerek yok; yanlıştır, kabul edilemez. Bence cumhurbaşkanından özür dilemekte fayda var” dedi.

"BİZİM DE CUMHURBAŞKANIMIZIDIR"

Başkan Sandal, yapılan konuşmalara cevaben şunları söyledi; “Bizde bu konuda bir hassasiyet varsa şunu diyoruz. Öyle bir durum oluşturulmak istenmemiştir. Tamam, ben biliyorum; senin olduğu kadar bizim de cumhurbaşkanımızıdır. Başkan konuşurken başkanın sözünü kesip konuluyorsan burada bir yanlış var demektir.”

AK PARTİ GRUBUNDAN DENETİM KOMİSYONU RAPORUNA ŞERH

Meclis’te 2019 ve 2020 yılına ait denetim komisyonu raporları görüşüldü ve AK Parti Grubu 2020 yılına ait denetim komisyonuna şerh koydu. 

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, şerh kararlarını şu şekilde açıkladı; şehri okumak istediklerini dile getirerek, “Bizde okumak istiyoruz. Muhalefetinkini de okutun. Orada yazılanlar iddia değil” ifadelerini kullandı. Sandal bu sözler üzerine, “Bunlar senin iddian ama. Denetim komisyonların asli görevi, belediye içinde yapılan işlerin usul ve esaslara uygun olup olmadığına dair başkanı bilgilendirmektir.” 

MECLİS’TE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ PANKARTI AÇILDI

CHP’li Meclis Üyesi Gönül Güngör kaldırılan İstanbul Sözleşmesi hakkında bir pankart açarak açıklamalarda bulundu. 

“ÇARPITMAYIN OLAYLARI”

AK Partili Meclis Üyesi Murat Pervane yapılan açıklama üzerine, sözleşmede yer alan LGBTİ maddelerine gönderme yaparak,  “Çarpıtmayın olayları, gidin başka yerde eylem yapın. Bakana sataşılıyor. Durum haddini aştı. Bir insan doğuştan lezbiyen veya eş cinsel olmaz. İnsanın beyninde kedi düşünceleri ile alakalıdır. Mesele şudur; Avrupa Birliği ülkeleri neden çıkıyor? Bunlar daha sonrada kendileriyle yanlış düşüncelere saparak, sapık düşüncelere girerler. Eğitim ile yok olurlar. Masum insanlarımızın ölümlerini bunlarla bir tutmayın. Eş cinsellerinin bayraklarını sallamanız utandırıcı bir durumdur. Bayraklının sorunları ile uğraşın. Eşcinsel bayrakları sallanmayın. Bunlar ucuz şeyler. Lütfen herkes adam gibi işini yapsın” dedi.

“PES DİYORUZ” 

CHP Grup Sözcüsü Gamze Gül Çamur, ise Pervane’ye cevaben “Sözleşmenin fesih dilemesini doğru bulmuyoruz. Yerel belediye meclisi olduğundan ben bu konulara girmedim ama madem arkadaşlar dile getirdi. Bende de cevap verme zorunluluğu oldu. Arkadaşımızı direk eş cinsellikten ve lezbiyenlikten girdi. Neden böyle yaptı anlamış değilim. Sözleşmeden çıkma nedeni, sözleşmenin eş cinselliğe yönlendiriyormuş. Toplumsal cinsiyet eşitliği var. O kavramı farklı yorumluyorlar çünkü işlerine öyle geliyor. Adam gibi konuşacak dedi, ne demek o. Kadın işi, erkek işi gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinde bunlar anlaşılmalı. Bizler tabi ki buna karşıyız. Ben tır şoförü olabilirim, bir erkek balkonda çamaşır asabilir. Niye işlerine gelmedi? Devlet olarak imza atmışız, çocuk gelinleri yapmamalıyız demişiz, töre cinayeti işlendiğinde cezai indirim yapılmayacak demişiz. Bizim yaşam hakkımızı koruyan sözleşmenin feshe edilmesin tabi ki koruyacağız. Eleştiri ne zamandan beridir hakaret oldu. Bizin yönetenleri tabi ki eleştirme hakkımız var. Siz bazen çıkıp başkanımıza hakarete varacak şekilde eleştiriyorsunuz, bizde onu yapıyoruz. Bizim demokratik hakkımızı kullanmamızı engellemenize pes diyoruz. CHP’li kadınlar olarak düşüncelerimiz ifade ettik. Sizden de anlayış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ARKADAŞIMIZIN DEVLETİ ELEŞTİRME GİBİ BİR TAVRI YOK”

Başkan Sandal Bayraklı Meclisi’nde Cumhurbaşkanını eleştirilmeyeceğini dile getirerek, “Herkesin Cumhurbaşkanıdır. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Bizim de Cumhurbaşkanımızdır. Hiçbir arkadaşımızın devleti eleştirme gibi bir tavrı yok. Arkadaşlarımız, yürütmenin aldığı kararla ilgili bir eleştirilerini dile getirdiler. Bırakın da kadınlarımız bunu dile getirsinler” dedi.

KİMLER SEÇİLDİ?

Plan ve Bütçe Komisyonu: Mehmet Toptaş Nilgün Alpaslan, Yeşim Tekoğlu, Abdullah Aktaş

İmar Komisyonu: Cindi Can Polat, İsmail Sarı, İpek kul, Emre Demir

Hukuk Komisyonu: Gamze Gül Çamur, Ali Uğurel, Serap Keskin, Özgür Hızal

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Zehra Ongun,  Emel Arslan Hür, Gıyasettin Aydemir, Hayrullah Telli

Eğitim Komisyonu: Gönül Güngör, Mukaddes Işın, Zehra Ongun, Ahmet Öztep

Esnaf - Sanatkarlar ve Pazaryerleri Komisyonu: Gökhan Kafalı, Şeyhmus Bıçakçı, Ertuğrul Civelek, Murat Pervane

Sosyal İşler Komisyonu: Metin Uyma, Gökhan Kafalı, Emel Arslan Hür, Hayrullah Telli

Mahalle Sınırları Tespit Komisyonu: Ali Uğurel, Metin Uyma, Zehra Ongun, Osman Sağlam

Çocuk, Gençlik ve Spor Komisyonu: Emel Arslan Hür, Gökhan Kafalı, Gıyaseddin Aydemir, Ahmet Öztep

Kültür Komisyonu: Şeyhmus Bıçakçı, Metin Uyma, Gökhan Kafalı, Mikail Bilici

Sosyal Konutlar Komisyonu: Alim Çankaya, Mukaddes Işın, Gıyasettin Aydemir, Hayrullah Telli

Kent Konseyi Komisyonu: Zehra Ongun, Nilgün Alpaslan, Metin Uyma, Orhan Temiz

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu: Gönül Güngör, Mukaddes Işın, Şeyhmus Bıçakçı, Dilek Yıldız Büyükdağ

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu: Mehmet Toptaş, Gıyasettin Aydemir,Emel Arslan Hür,  Osman Sağlam

Araştırma ve Geliştirme ( AR-GE) Komisyonu: Serap Keskin, Gönül Güngör, Ali Uğurel, Murat Pervana

Kentsel Dönüşüm Komisyonu: Şeyhmus Bıçakçı, Gönül Güngör, Mukaddes Işın, Seyfettin Atbaş 

Engelliler Komisyonu: Gökhan Kafalı, Osman Akseki, Mehmet Topbaş, Derviş Kabacık

Deprem ve Afetler Komisyonu: Gıyasettin Aydemir, İbrahim Bıçakçı, Hulusi Başaran, Muhammet Şahin

Yorumlar (0)
banner83
19
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 29 Eylül 2021
İmsak 05:37
Güneş 06:58
Öğle 13:07
İkindi 16:28
Akşam 19:05
Yatsı 20:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0