Bayraklı'da 'Fatiha' gerginliği  

Bayraklı Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis toplantısının ikinci oturumunda gerginlik yaşandı. AK Partili meclis üyesi Osman Sağlam’ın vefat eden CHP’li meclis üyesi Hasan Karabağ için Fatiha okunması önerisi üzerine ve Ayasofya  imamının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sarf ettiği söylemler nedeniyle AK Parti grubu ve CHP grubu arasında tansiyonu yükseltti.  

Yerel Yönetimler 03.06.2021, 19:30 03.06.2021, 19:56
Bayraklı'da 'Fatiha' gerginliği  

ÖZLEM KARA/ EGEPOSTASI- Bayraklı Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci oturumu Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal yönetiminde  gerçekleşti. Mevcut tek gündem maddesinin üzerinde oy birliğinin sağlandığı oturumda, pazartesi günü AK Partili meclis üyesi Osman Sağlam’ın vefat eden CHP’li meclis üyesi Hasan Karabağ için Fatiha okunması önerisi üzerine ve  Ayasofya imamının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sarf ettiği söylemler meclis gündemine damgasını vurdu.  

MECLİSTE TANSİYON YÜKSELDİ  

1 Haziran Bayraklı meclisinde, AK Partili meclis üyesi Osman Sağlam’ın, vefat eden CHP’li meclis üyesi Hasan Karabağ için “Hasan Karabağ’ı anmak istiyorum. Aklıma geldi, Fatiha okumak istedim” ifadesinin CHP grubu tarafından alaycı bir tavır olarak nitelendirilmesi oturum başlangıcında tansiyonu yükseltti.  

Sağlam’ın üslubuna tepki gösteren, CHP Grup Başkan Vekili Cindi Canpolat, “Rahmetli meclis üyemizin doğum ya da ölüm yıl dönümü olmaması sebebiyle ve de Hasan Karabağ’ın yerine Gökhan Kafalı arkadaşımızın Meclis’te olması sebebiyle yapılan açıklamanın yakışıksız olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşımızın özür dilemesini ve tutanaklardan çıkarılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

CHP’li Polat’ın söylemlerine tepki gösteren AK Parti meclis üyesi Abdullah Aktaş, “Sürekli oturup kalktığımız, arkadaşımızın burada vefat etmesi ve vefat ettiği için burada fatiha okunmasının neresi yanlış. Biz burada dinimize özgü olan şeylerden mi çekiniyoruz? Burada Osman abinin söylediği şey iyi niyetli bir şeydir. Hasan abi sizin için ne kadar değerliyse bizim için de o kadar değerli. Hangi partiden olması önemli değil asıl önemli olan insan olması” dedi. 

İkinci bir tartışma konusu yaratan konu ise CHP Grup Başkan Vekili Cindi Canpolat’ın meclis gündemine başlamadan önce geçtiğimiz günlerde ülke gündeminde tartışmalara neden olan Ayasofya Cami imamının Atatürk’e sarf etmiş olduğu sözlerinin ardından Mecliste Millet İtifakı adına bildiri okuması oldu. AK Partili Aktaş “Atatürk’e yapılan hakaretlere biz de karşıyız. Dediklerinizin birçoğuna katılıyorum ama dönün bir de kendinize bakın. Burada Atatürk’ü savunuyorsunuz ama araka sokaklarda bu devlete ihanet eden insanlarla yol yürüyorsunuz. ‘Atatürk’ün askerlerine it’ diyen insanlarla siz yol yürüyorsunuz.” ifadelerini kullandı ve  Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, AK Partili Aktaş’ın sözünü kesrek ve mikrofonunun sesini kapatarak  şu ifadeleri kullandı: Burada asıl olan şey şudur, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili laf söyleyen  insan alçaktır. Bu söylenen şey buradan ibarettir. Biz burada siyaset yapacak olursak birbirimize çok fazla şey söyleriz” dedi.  

“ATATÜRK SİYASET KONUSU DEĞİLDİR” 

CHP meclis üyesi Gamze Gül Çamur “Atatürk, siyaset konusu yapılmayacak ve konuştuğumuzda yargılanmayacak bir devletin kurucusudur. Bizim devletimizin kurucusu olan ve borç duyduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yapmış olduğu konuşmada, ‘Atatürk’ü burada konuşamayız’ tarzı üslupla cevap verilmesini ben anlayamadım. Atatürk her yer de her koşulda konuşabileceğimiz ulu önderimizdir. Bayraklı Belediyesi olarak, CHP’yi seçmiş halkın partisi olarak içinize sindirmediğimiz bir konuyu dile getirmemizden doğal bir şey olamaz. Bu üslupla konuşmamız doğru değildir. Bu davranış doğru değil. Atatürk üzerinde tartışabilecek bir şey değildir” şeklinde konuştu  “MECLİSTE NİYET OKAMASI YAPILIYOR” 

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal, CHP Meclis üyelerinin niyet okuması yaptığını belirterek  “Osman Bey’in dediği sözlerden bir niyet okunması yapılarak başka tarafa çekilmesini kabul etmiyoruz. Osman Bey, gayet iyi niyetli biri. Rahmetliyi de andı. Aklına gelmiştir, anmıştır. Hem demokratik duruştan bahsedeceksiniz hem de hukukçu olarak böyle bir niyet okunması üzerinden insanları cezalandırmak görülmemiş bir uygulamadır. Bu yaklaşım doğru değildir. CHP’nin üyesi olarak değil meclis başkanı olarak yönetiyorsunuz. Elbette ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk hepimizin değerlisi. Ulusumuzun kurutuluş mücadelesini evren bir lider. Atatürk’ün bizim için ne kadar önemli olduğunu burada sizlere anlatacak değilim. Bir şey ispatlamak zorunda da değilim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik yapılmış her türlü çirkin davranış ve davranışın kınanabileceği bir ortamda bulunuyoruz. Sorun bu değil. Burada başka sorun var. Samimiyet sorunu. Yakın zamanda sizin mensubu olduğunuz partinin İstanbul il başkanı, Canan Kaftancıoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, “Atatürk” diyemeyeceğim ifadeleri… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik her türlü çirkin davranışın arkadaşlar tarafından samimiyetle eleştirilmesini bekliyoruz. Meclis’imize ve Bayraklımıza gelelim. Önümüzde bir sayfa bir madde var. Asıl konuşulması gereken konu bu. Biz neden geliyoruz, Bayraklının sorunları tartışmak için geliyoruz. Geldiğimiz nokta bir tane gündem maddesi. Bu gerçekten Bayraklı için utanılası bir durum. 2 yıldan sonra sosyal medya hesabından bir video paylaştınız. Bayraklı’da yapılanlar diye. Video toplam 30 saniye. 15 saniyesi yapılacaklar, diğer 15 saniyesi ise proje aşamasında kalanlar. Bir dakika bile değil. Bizim tartışmamız gereken konu. Meclis üyelerinin bunu Meclis’te dile getirsin. Gereksiz işlere giriyorsunuz. Sizi ciddiyete davet ediyorum sizin de ciddi olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.  

“KARAR VERCEK OLAN VATNDAŞDIR” 

Sandal, “Yeni yeni makam arabalarıyla dolaşmıyoruz. Mevcut aracımızı arkadaşımız bir yere vurmuş, yapılıyor. Audi 8 vardı geri gönderdik. İki yıl gezdiğimiz araç belli. Kamuoyunun kafasını bulandırmaya gerek yok. Meclisler tek günde olur biter birçok mecliste. Alışkanlık gereği meclisler iki güne çıkarılmış. Bir önceki meclisteki işlerin acil olması nedeniyle bugünkü meclis gündemini kısa tutup meseleyi bitirdik. Çalışıp çalışmadığımıza, üretip üretmeyeceğimize karar verecek olan oy verecek vatandaşlardır” dedi.  

“‘MIŞ’ GİBİ YAPIYORSUNUZ SAYIN BAŞKAN" 

AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir,“Bayraklı’yı konuşuyorum, kendilerine malzeme çıkmıyor. Depremi siyasete alet etmeyeceğim, buna müsaade etmem diye paylaşım yaptınız. Sayın Başkanın Bayraklı’yı algı ile yönettiğini söyledim. Meclis’te ‘siz durun ben cevabını veriyorum’ demiştiniz. Siyasette alet etmeyen taraf iki taraf. Depremi siyasete alet etmiyoruz ama bir tarafa CHP diğer taraf AK Parti. Sosyal mecradan takip ediyorum. Burada sayın başkan bir algı oluşturmuş. Meclis üyesi bir haber paylaşmış. Hiçbir zaman böyle paylaşımlar olmazsa seviniriz. Ayrıca ‘mış’ gibi yapmıyoruz. Sayın Sandal’ın ‘mış, miş, muş’la yönetiyor dedik.  O da yapmıyoruz diye iddia etti. Ama sonra bir bülten yayınlandı. Çocuk meclisimizi Symrna meydanında topladık dendi. Çocuklarımız ve gençlerimiz için manifestoda paylaştığınız hiçbir projeyi yapmıyorsunuz, yapıyor muş gibi gösteriyorsunuz. Projelerimizle alakalı ‘mış’ gibi yapıyorsunuz sayın başkan. Meclisi bir madde ile toplamak, çocukları meclise getirmek çok kolay. Bayraklı’ya dönelim. Bayraklı için iş yapalım” ifadelerini kullandı.  

“MAHALLENİZDE SİZDEN ÇOK GEZİYORUM” 

Başkan Sandal, AK Partili Emre’ye yanıt vererek “Emre arkadaşımız 2 yıllık süre zarfında aynı nakaratı söyleyip duruyor. Bu kentte yaptığımız işleri görmüyorsanız, o zaman turist gibi geziyorsunuz diyorum alınıyorsunuz. Mahallenizde sizden çok geziyorum” dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Muhalefet partisinin doğal olarak mecliste muhalefet yapmasından daha doğal bir şey yok. Muhalefet ne kadar güçlü, sağlıklı olursa biz de o kadar diri ve işimizin peşinde oluruz. Genel hatlarıyla gündem dışı işler dışında, Özgür bey çok güzel eleştirdi-hak verdiğimiz şeyler var, asıl meclis gündeminin konusu olmayan şeyleri tartıştığımızda işler genel siyasete kayıyor. İş birazcık çığrından çıkıyor. Burada dikkatli olursa seviniriz. Deprem noktasında siyaset yapmadık sözlerimin arkasındayım. Vatandaşların temel sorunu var. Bakanlık, kolluk güçleri, büyükşehir, belediyelerimiz hep birlikte iyi koordine olduk, işi başardık. İyi iş çıkmasının nedeni aslında aramızdaki iletişim. Kavga edersek, bağırır çağırırsak sadece vatandaşa zarar veririz. Söylediğimiz şey o. Gündem, yaptığımız işle ilgili eleştiriler olabilir, eksik çalıştığımız ile ilgili olabilir. Bunların tamamına saygılıyız.” 

Yorumlar (0)
banner92
banner83
26
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:41
Öğle 13:18
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30