Başkan Soyer’den az su tüketen ürün yetiştiren üreticiye ‘daha çok teşvik’ sözü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dikili, Bergama ve Kınık ilçelerini kapsayan Bakırçay turuna Dikili ilçesiyle başladı. Başkan Soyer, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile birlikte Dikili ilçesi muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Adil Kırgöz, Dikili Belediyesi için yeni hizmet binası müjdesini verdi. Başkan Soyer ise yaptığı konuşmada kuraklığa ve kuraklığa karşı etkili tarım politikasına değindi. Başkan Soyer, çiftçilere su tasarruflu ürün yetiştirilmesi çağrısında bulundu ve “Tarımda da daha az su tüketen ürün üreten arkadaşlarımıza daha çok teşvik vereceğiz ve daha çok satın alacağız” dedi.

Yerel Yönetimler 23.02.2021, 16:01 23.02.2021, 16:52
Başkan Soyer’den az su tüketen ürün yetiştiren üreticiye ‘daha çok teşvik’ sözü

EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üç gün sürecek olan Dikili, Bergama ve Kınık ilçelerini kapsayan gezisine başladı.

İzmir Tarımı vizyonu ile kuraklığa ve yoksulluğa çare üretmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in havzalar bazında başlattığı geziler devam ediyor. Ocak ayında Beydağ, Ödemiş ve Bayındır’ı kapsayan Küçük Menderes Havzası’nda “Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla İzmir Tarımı projesini anlatan ve yatırımları inceleyen Başkan Tunç Soyer,  sel felaketi nedeniyle ertelenen üç günlük Bakırçay Havzası turuna bugün başladı.

Başkan Soyer, zirve kapsamında bugün Dikili muhtarlarıyla bir araya gelerek muhtarların taleplerini dinledi. Başak Soyer toplantıda, efektif tarım politikaları kapsamında az su tüketen ürün yetiştiren çiftçilere daha çok teşvik verileceğini söyledi.

27 muhtarla yapılan toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, CHP PM üyesi Hasan Efe Uyar, CHP Dikili İlçe Başkanı Hasan Altıparmak, İYİ Parti Dikili İlçe Başkanı Yakup Pınar’ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcıları Eser Atak, Yıldız Devran, Ertuğrul Tugay, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, İZSU Genel Müdür yardımcıları Gürkan Erdoğan, Ali Hıdır Köseoğlu, Onur Demirci, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Kader Sertpoyraz ve daire başkanları katıldı.

DİKİLİ’YE YENİ BELEDİYE BİNASI MÜJDESİ

Toplantı başlangıcında konuşan Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Dikili Belediyesi için yeni bir hizmet binası müjdesi verdi ve “Bu toplantı yaklaşık bir yıl önce yapılacaktı. Malum pandemi süreci, ardından İzmir depremi ve sel baskını derken toplantımız bir yıl gecikmeli olarak yapılıyor. Tunç Başkanımın kalbi hep Dikili’de atıyor. Çünkü Dikili’ye hep bir pozitif ayrımcılık uygulandı bu dönemde. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve değerli bürokratlarına defalarca teşekkür ediyorum. Göreve geldik geleli iki yıla yakın bir süre oldu. Bu süre zarfından Dikili’nin nasıl hızlı bi şekilde değiştiğini ve dönüştüğünü gözlemliyoruz. Bunda en büyük pay İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin. Çünkü bizim bütçemiz kısıtlı. Ama büyükşehir belediyemiz bize tahminimizin de üzerinde destek olarak ilçemizi yatırıma boğdu ve devam da ediyor. Sayın Başkanımız bugün Dikilimize çok güzel bir müjde verdi. Belediye hizmet binası olarak biz küçük bir binada hizmet veriyoruz ve ilçemize beş ayrı noktada hizmet veriyoruz. Yaklaşık 9 bin metrekare inşaat alanına sahip yeni belediye hizmet binamızın müjdesini aldık bugün. 9 Mart’ta yapım ihalesi gerçekleşecek ve 15 ay gibi kısa bir sürede bir aksilik olmazsa inşaat tamamlanacak. Yani 2022 yılı içerisinde Dikili, tüm birimlerinin bir arada olduğu, çağın gereklerine uygun yeni bir hizmet binasına kavuşmuş olacak” dedi.

“VATANDAŞIN TALEBİNİ EN DOĞRU SİZİN ARACILIĞINIZLA ÖĞRENEBİLİRİZ” 

Toplantının İzmir’de yaşanan felaketler nedeniyle üç kez ertelendiği bilgisini vererek konuşmasına başlayan Başkan Soyer, “Bugün burada buluşmamızın temel sebebi sizi dinlemek. Bu bir icraat toplantısı değil. Biz size ne yaptık, ne yapacağızı anlatmaktan ziyade tek tek sizleri dinlemek istiyoruz. O nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm kurumsal kapasitesiyle bugün buradayız. Niyetimiz şu: Sizlerin bu memleketin en çekirdek ve en kilit demokrasi unsuru olduğunuzu biliyoruz. Yani biz vatandaşın talebini en doğru sizin aracılığınızla öğrenebileceğimizi biliyoruz. Çünkü hepiniz kendi mahallelenize kendi köyünüze hakimsiniz. Oradaki vatandaşın nabzını tutuyor ve eksiğini gediğini biliyorsunuz. Neyin yapılıp neyin yapılmayacağını en iyi siz biliyorsunuz. Dolayısıyla biz de yerel yöneticiler olarak en çok sizi dinlemek ve sizin rehberliğinizi almak mecburiyetindeyiz ki bu memlekete doğru hizmet yapabilelim. Bu toplantı doğrudan doğruya talebinizin karşılığını yapmak zorunda olan bürokrat arkadaşlarımızın burada bulunduğu bir toplantıdır. Söyleyeceğiniz her talebinizin karşılığını yerine getirmek zorunda olan arkadaşım burada. O nedenle bu toplantıyı çok değerli buluyoruz” diye konuştu.

DİKİLİ'NİN SU SIKINTISI SONA ERİYOR

İZSU Genel Müdürlüğü'nün Dikili’nin altyapısını geliştirmek için yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam ettiğini belirten Soyer, "İZSU ilçenin yaşam kalitesini yükseltmek ve altyapı sorunlarını hızla çözmek için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Dikili'nin su sorununu çözmek için yeni su kuyularını devreye aldık, yeni kuyuları da hizmete alacağız. 15,6 milyon liralık yatırımla Çandarlı İçme Suyu Göleti'nin suyunu arıtacak içme suyu arıtma tesisimizin yapımı sürüyor. Tesis Haziran ayında tamamlanacak ve böylelikle Çandarlı'nın mevcut içme suyu kapasitesinde bir o kadar daha artış olacak" diye konuştu.

Başkan Soyer, ayrıca Dikili'ye kuracakları ileri biyolojik atık su arıtma tesisiyle bu bölgenin en önemli sorunlarından biri olan evsel atık su sorununu çözeceklerini söyleyerek, "Kanal meselesi bu bölgenin on yıllardır süren sorunu. Süreçleri hızlandırarak takip ettik. Ciddi bir yatırım yaparak bütün bölgenin atık sularını toplayacağız. 210 kilometre uzunluğunda da kanal yapacağız. Tesisimizi 2023 yılında hizmete almayı planlıyoruz" dedi.

“TOPU TACA ATMA İMKANINIZ YOK” 

Muhtarların taleplerini iletmesinin ardından yeniden konuşan Başkan Soyer, tüm taleplerin makul talepler olduğunu ifade etti ve şunları söyledi; “Daha önce böyle bir uygulama gördüler mi bilmiyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bürokrasisiyle bir araya gelinmesi daha önce olmadı bildiğim kadarıyla. Bunun şöyle bir faydası var: Sizin taleplerinizi sadece başkan, ilçe başkanı veya genel sekreter değil. Bütün birimler duyuyorlar. Bu çok önemli. Çünkü böyle olduğu için topu taca atma imkanınız yok. Herkesin gözünün önünde ve herkesin duyacağı şekilde sorunlar dile getiriliyor, not alınıyor. Dolayısıyla sizin takibiniz de bizim takibimiz de kolaylaşıyor. Bu yüzden bu toplantıyı çok önemsiyoruz. Söylemek istediğim şu: Söylediklerinizin hepsi mütevazı ve haklı talepler. Hiçbiri afaki ve yapılamayacak şeyler değil. Bu söylediklerinizi yapmak bizim boynumuzun borcu zaten. Biz bunun için varız.” 

MUHTARLARA KIRSAL MAHALLE BAŞVURUSU ÇAĞRISI

Büyükşehir yasasıyla köy statüleri elinden alınan köylern muhtarlarına kırsal mahalle statüsü için başvuru yapılmasını çağrısını yineleyen Başkan Soyer, “2016'dan beri köyü bir kenara bırakıp mahalle dediler şimdi kırsal mahalle diyorlar. Öncelikle şunu söyleyeyim. Mutlaka kırsal mahalle statüsünde olmak isteyen mahallelerimiz ilçe belediyemize talepte bulunsunlar. Neden? Çünkü emlak vergisi muafiyeti getiriyor, vergi-resim-harç istisnası getiriyor, su kullanımında indirimli tarife getiriyor. Aslında devlet size zaten eskiden köylerimizin sahip olduğu hakları iade etmiş oluyor. Bir an önce ilçe belediyemize talepte bulunun ve sizlerin kırsal mahalle yani köy statüsüne kavuşmanız için çalışalım. Bu kararı onaylayacağız ve bu statüyü size tekrar iade etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“BİZ KÖYLÜYÜ YENİDEN MİLLETİN EFENDİSİ YAPANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ” 

Tarım konusunda, Küçük Menderes Havzası’ndaki muhtarlar toplantısında verdiği ürün alım gibi birçok taahhütün Bakırçay Bölgesi için de geçerli olduğunu ifade eden Soyer, “Bu bölgede su sıkıntısı var. Su giderek azalıyor ve hepimiz bundan mağdur olacağız. Çünkü suyu hoyrat tüketiyoruz, suyu doğru düzgün tüketecek ürün deseni yapmıyoruz, tasarruf sağlayacak sulama tekniklerini kullanmıyoruz. Sonunda da susuz kalıyoruz. Yoksa bu bereketli topraklarda su sorunu yoktu. Ama biz  yanlış tarım teknikleriyle bu noktaya geldik. Şimdi aklımıza başımıza toplamamız lazım. Hem suyu daha az kullanmalı hem de daha az su tüketen ürünlere yönelmeliyiz. Hayvancılıkta da küçükbaş hayvancılığa yönelmeliyiz. Tarımda da daha az su tüketen ürün üreten arkadaşlarımıza daha çok teşvik vereceğiz ve daha çok satın alacağız. Ayrıca bizim aldığımızın daha fazlası için size satış garantisi vereceğiz. Yani ürettiğiniz hiçbir şey elinizde kalmasın, kimse emeğinizi sömürmesin, alın terinizle hak ettiğiniz parayı kazanın istiyoruz. Tarım politikamızın temeli budur. Hem kulaklıkla hem de yoksullukla mücadele. Yoksa yolu,köprüsü bizim asli görevimiz. Ama bunlar yetmez. Sizin üretmeye devam etmeniz bizim de büyükşehir belediyesi olarak size destek olmamız lazım ve olacağız. Biz köylüyü yeniden milletin efendisi yapana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Bizim belediyecilikten anladığımız budur”  dedi.

Yorumlar (0)
banner83
20
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 04:12
Güneş 05:52
Öğle 13:13
İkindi 17:04
Akşam 20:24
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31