Başkan Batur’dan iktidara kongre tepkisi: Virüs kongrede bulaşmıyor esnafta mı bulaşıyor

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, koronavirüs salgınıyla birlikte en büyük ekonomik darbeyi esnafların aldığını söyledi. Esnafın yaralarının sarılmasında yalnızca yerel yönetimlerin yeterli olmadığını ifade eden Başkan Batur, iktidara samimiyet çağrısı yaptı. Dün gerçekleştirilen AK Parti Kongresi’nde yaşanan kalabalığı da eleştiren Başkan Batur, “Kongrelerde hiç kimseye bulaş olmuyor, esnaf dükkanını açtığında oluyor. Yok öyle bir şey. Ben bu saatten sonra esnafın kapatılacağını sanmıyorum. Sadece yerel yönetimin değil merkezi iktidarın da esnafın yanında olacak kararlar alması lazım” dedi.

Yerel Yönetimler 25.03.2021, 18:45
Başkan Batur’dan iktidara kongre tepkisi: Virüs kongrede bulaşmıyor esnafta mı bulaşıyor

EGEPOSTASI- Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, TV35 ekranlarında yayınlanan Beyaz Masa programında Gazeteci Ertuğrul Turan’ın sorularını yanıtladı.

Konak’ta yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi veren Başkan Batur, ilçede hayata geçirilecek yeni projelerin de müjdesini verdi.

Başkan Batur ayrıca, salgın dönemine de değinerek pandemi boyunca belediye olarak esnafın yanında olduklarını söyledi merkezi iktidara samimiyet çağrısında bulundu.

Konak’ta kentsel dönüşümün simgesi haline gelen ve kentin siluetinde önemli bir fark yaratması beklenen Beştepeler kentsel dönüşüm planlarına ilişkin bilgi veren Başkan Batur, planların onaylandığı bilgisini verdi ve “Beştepeler ’de hayli ilerledik. Planlar hazırlanıp meclise sunuldu. Beştepeler dediğimiz 200 hektarlık alan. Bununla ilgili planlama çalışmalarımızı kısa sürede bitirdik. Meclis üyelerimizin oylarına sunduk. Ben buradan tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü siyasi görüşleri ne olursa olsun planın uygulanması konusunda destek verdiklerini bize gösterdiler. Şimdi planlar Büyükşehir’e gönderildi. En kısa sürede bunların tamamlanması, onaylanması ve askıya çıkması gerekiyor. Beştepeler, o bölgeyi renklendirecek ve hayat katacak çalışmalar da görüyoruz. Mesela tam Atatürk maskının karşısında vatandaşlarımızı daha yükseğe taşımak için finiküler hattı koyduk. Çok güzel bir çalışma oldu. Sosyal donatı alanıyla kente değer katacak. Bu alan çok kaliteli bir şekilde kente değer katacak burada sadece inşaat olmayacak Sosyal donatı alanları ve yeşil alanlar olacak. Yaptığımız kent mobilyaları ve bunların yanında 6 meyanımıza ulaşım olacak. Her türlü detay düşünüldü ve benim içime çok sindi. Odalarımıza da fikirleri sorduk ve onların da fikirlerini alarak proje sürecini yürüttük” dedi. 

'K ALANLARI PLANLARI' BİR AY SONR ASKIDA

Kentsel dönüşümün deprem gerçekliğine karşı alınabilecek en etkili çözümlerden biri olduğu mesajını veren Başkan Batur, geçtiğimiz aylarda önce İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve ardından ilçe belediyelerinin üzerinde çalıştığı, binalarını yenilemek isteyen vatandaşların hak kaybı yaşamasını engelleyecek planlara da değinerek şunları söyledi; “Kentin en önemli ihtiyaçlarından biri kentsel dönüşüm. Biz 30 Ekim’i çok çabuk unutuyoruz. Biz kentsel dönüşümün önemini o gün yaşadık. Bunun yanında kentsel dönüşümün daha cazip hale gelmesi için radikal kararlar alınması lazım emiştim. Bir deprem gerçeğiyle karşı karıyayız. Bunu bertaraf edecek güvenli yapılara ihtiyacımız var. Özellikle Konak. Konak yapı olarak çok eski bir ilçe. Bununla ilgili büyükşehirde alınan bir karar. ‘K alanlarıyla’ ilgili. Kentsel dönüşüm isteyen vatandaşlara bu kararla kolaylık sağlanacak. Biz ilçe meclisimizde olağanüstü meclis yaparak bu planları onayladık. Özellikle Konak için şöyle bir kolaylık geldi: Bu yönetmelik geçmeden bir vatandaş gelip apartmanını yenilemek istese biz yüzde 40 eksik inşaat hakkı veriyorduk yönetmelik gereği. Öyle olduğunda da vatandaş eski binada oturmayı tercih ediyor. Bizim şu an önceliğimiz güvenli yapıyı teşvik etmek. Biz meclisimizde bu kararı aldık. Alsancak ve Hatay bölgelerindeki tüm yapı sahipleri bu aldığımız karardan yararlanacaklar. Biz bu kararı büyükşehire gönderdik. Onlar nisan ayında bu planları onaylayacak ve 1 ay askıda kalacak. Haziran ayından itibaren vatandaşlarımız bize müracaat edebilirler. Biz burada hak kaybı olmadan ruhsat hakkı vereceğiz. Hiçbir kayıpları olmayacak. Bu önemli bir karar. Kentte dönüşüme, harekete ve depreme dayanıklı binaların yapılmasına katkısı olacağını düşünüyorum. Kentte böyle kararlar lamamız lazım artık. Kentsel dönüşümün bu kentteki en öncelikli projeleri olması lazım.” 

GÜLTEPE PLANLARI EYLÜLDE ASKIYA ÇIKACAK

Gültepe planlarına ilişkin de bilgi veren Başkan Batur, “Gültepe planları tasdiklenmişti. İtirazlar değerlendirildi. Bu 300 hektarlık 14 mahalleyi ilgilendiren bir plan. Biz her ay mahalle muhtarlarıyla buluşup bilgilendirme toplantısı yapıyoruz Bütün itirazlardı. değerlendirdik ve sıkıntı yok. Şimdi parselasyon planlarına başlıyoruz. Bugünden itibaren parselasyon planlarına start verdik. Tahmin ediyorum ki Eylül ayında askıya çıkartmış olacağız” ifadelerini kullandı.

YENİ BELEDİYE BİNASININ TEMELLERİ ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ATILACAK

30 Ekim’de meydana gelen depremde Cam bina olarak bilinen Konak Belediye Hizmet Binası zarar görmüştü. Konu, Konak Belediye Meclisinde gündeme getirilmiş ve yeni bir belediye hizmet binası yapılmasına karar verilmişti. Kararın ardından cam binanın yıkımına başlandığını aktaran Başkan Batur, “Cam bina dediğimiz ESHOT binası olarak kullanılan bir cam bina. Bu binanın artık ömrü doldu. Yıkılması gerekiyordu Biz bununla ilgili hemen harekete geçtik. Konuyu meclis gündemine getirdik. Binanın yıkımı yarın tamamlanmış olacak. Bu arada mimari projelerin çizilmesine de başladık. Ve kente yakışan güzel bir hizmet binasını kente kazandırmak istiyoruz. Mimar olarak bu konuda iddialıyız. Kente yakışan bir hizmet binasını kente kazandırıyoruz Onu yaptığımızda bütün birimlerimiz tek bir yere toplanmış olacak. Hedefimiz 4-5 ay içinde temel atmak. Bunun yanında finansmanını hazırlamaya çalışıyoruz. Akıllı ve kente damga vuran bir hizmet binası yapmak istiyoruz. Bin 200 metrekareye oturan bir planlama anlayışı var. 8 kat bina ve 2 kat otopark düşünüyoruz” dedi.

“BEN BU SAATTEN SONRA ESNAFIN KAPATILACAĞINI SANMIYORUM”

Koronavirüs salgınında ülkelerin sağlık sistemleriyle birlikte ekonomi sistemleri de büyük bir darbe aldı. Türkiye’de ise ekonomik olarak en büyük sıkıntıları yaşayan kesimin başında esnaflar geldi. Konak Belediyesi olarak salgın döneminde esnafa ellerinden geldiğince destek olduklarını söyleyen Başkan Batur, “Bugün acı bir olay yaşadık. Karabağlardaki kahveci bir arkadaşımız borcu nedeniyle intihar etti. İşte esnafın geldiği durum. Kahveci esnafı, lokantacılar… Sayabileceğimiz her türlü hizmet sektörü çok zor durumda. Pandemi dünyanın başına gelen en büyük sağlık felaketlerinden biri. Hiç kimse beklemiyordu. Özellikle 11 Mart’tan 1 Haziran’a kadar tüm mekanların kapanması. Daha sonra birinci normalleşme başladı. Bugün bu durumdayız. Biz esnafımız için elimizden geleni yapıyoruz Esnaftan işgaliye almadık. Veresiye defterleriyle ilgili kampanya başlattık. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde yaptığımız çalışmalarla onlara bir destek vermeye başladık. Gücümüz ne kadar yetiyorsa o kadar destek olmaya çalışıyoruz esnafımıza. Ama sadece yerel yönetimin değil merkezi iktidarın da esnafın yanında olacak kararlar alması lazım” diye konuştu ve dün gerçekleştirilen AK Parti 7. Olağan Kongresi’nde ki kalabalığı da eleştirdi ve iktidara samimiyet çağrısı yaparak şunları söyledi; “Gündem kongre. Yaklaşık 30 bin kişi bir yerde toplandı. Ve o kişiler oradan çıkıp ilçelerine dağıldılar. Konu esnafa gelince akşam 19.00’a kadar diyorsun. E akşam 19.00’a kadar açık tutulacaksa hiç tutulmaması daha iyi. Samimi olmak lazım. Kongrelerde hiç kimseye bulaş olmuyor, esnaf dükkanını açtığında oluyor. Yok öyle bir şey. Ben bu saatten sonra esnafın kapatılacağını sanmıyorum. Sağlık önemli. Ama sağlık bir yandan çökerken esnaf da ekonomik olarak çöktü. Biz elimizden geldiğinde esnafımıza destek olmaya devam edeceğiz.”

KONAK’TA 3 YENİ PROJE MÜJDESİ

Son olarak görevde geçirdikleri iki yılı değerlendiren Başkan Batur, Engelsiz yaşam köyü ve üç yeni proje müjdesi verdi ve “Engelsiz yaşam köyümüz var. Kimse bilmiyor daha. Yakın zamanda açılışını yapacağız. Bu engelsiz köy Eşrefpaşa hastanesinin arkasında. Binalar yapılmış ama faaliyete geçmemiş bir alandı. Bu binaları restore ettik ve ahşap binalar yaptık. Buradaki amacımız şu: Engelsizİzmir sloganımız vardır. Down Sendromlu çocuklarımız burada eğitim görebilecek. Bunu küçük modelini Narlıdere’de yapmıştık ama bu daha çok köy gibi. Çocuklarımız burada eğitim görüyor, yeteneklerini geliştiriyor. Meslek edinme konusunda yetiştiriliyorlar. Gerçekten kentimize yakışan bir hizmet. Önümüzdeki süreçte de 3 büyük projesinin ihalesi yapılacak. 9 Mart’ta Çınarlı rekreasyon alanında çocuklara yönelik bir bilim merkezi projemiz vardı. 9 Martta onun ihalesini yaptık. Çocukların uzayı takip edebilecekleri güle bir bilim merkezi. Birkaç gün içinde de Aydın Ertan rekreasyon alanının ihalesini yapacağız. Burada da çocuklara yönelik macera ve oyun parkı olacak. 3ç ihalemiz de Cem evi projemiz. Bununla ilgili de her türlü çalışmayı yaptık. Nisan ayı içerisinde ihalesine çıkacağız” dedi.

Yorumlar (0)
banner82
banner83
19
parçalı az bulutlu
banner84
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:53
Güneş 06:22
Öğle 13:15
İkindi 16:59
Akşam 19:59
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23