AK Partili Yıldız’dan Başkan Batur’a ‘hizmetsizlik’ eleştirisi: ‘Duran adam’ eylemi tansiyonu yükseltti

Konak Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın eski kurşun fabrikasında düzenlediği “duran adam” eylemine katılması mecliste tansiyonu yükseltti. AK Partili meclis üyesi Hakan Konak’ın değil başka ilçelerin sorunlarıyla ilgilenme noktasında Başkan Batur’u ‘hizmetsizlikle’ eleştirdi. 

Yerel Yönetimler 01.06.2021, 19:08
AK Partili Yıldız’dan Başkan Batur’a ‘hizmetsizlik’ eleştirisi: ‘Duran adam’ eylemi tansiyonu yükseltti

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Konak Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci bileşimi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur idaresinde gerçekleştirildi.
Tüm kararların oy birliği ile alındığı meclise damgasını vuran konu ise Başkan Batur’un geçtiğimiz hafta Gaziemir Eski Kurşun Fabrikası’nın olduğu yerde “duran adam” eylemine katılması oldu.

Oturum başlangıcında konuşan Başkan Batur, belediye bünyesinde ay boyunca yapılan hizmetler ve çıkılan ihalelere ilişkin bilgi verdi.

Konuşmasında normalleşmeye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Batur, belediyedeki Covid vaka sayısına ilişkin de bilgi verdi ve “Bugün yeni bir normalleşme dönemine başladık. Esnaf arkadaşlarımız saat 21.00’e kadar da olsa bir nebze de olsa nefes alacak ve döndüğünün sağlanması konusunda esnaf arkadaşlarımıza nefes aldırdı. Yine de dikkat etmek ve fazla gevşememek gerekiyor. Haziran sonuna kadar bu şekilde disiplini gitmek önümüzü açacaktır. Öyle umut ediyoruz. Özellikle bu ay sonuna adar 30 milyon aşının geleceği şeklindeki beyanlardan sonra aşılamanın hızlanması bizi ve halkımızı rahatlatacak. Sevindirici. Çünkü biz de takip ediyoruz. Belediyemizde ki vakalar d oldukça düştü. Şu an 1 vakamız ve takip ettiğimiz bir hastamız var. 100 sayılarından buraya geldik. Bir an önce bu hastalığın ülkemizin başından gitmesi en büyük temennimiz” dedi.

“BİR VAİZ Mİ OLURDU YOKSA ZANGOÇ MU?”

Başkan Batur’un ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Mahmut Esat Arslan, geçtiğimiz günlerde ülke gündemine oturan, Ayasofya’da vaaz veren imamın Atatürk’e ilişkin olarak kullandığı "Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir? Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar" ifadelerine tepki gösterdi ve şunları söyledi;  “Son günlerde bakıyoruz ki büyük Atatürk’e karşı olan saldırılar var. Planlı saldırılar gibi geliyor. En son biliyorsunuz Ayasofya’da vaaz veren din adamı kisvesindeki bir zat Atatürk’e büyük bir saldırı yaptı. Düşünmemiz gerekiyor: Eğer Atatürk olmasaydı o zat orada vaaz verilir miydi? Bir vaiz mi olurdu yoksa zangoç mu? Atatürk’ herkes sevmeyebilir. Hatta eleştirebilir de. Buna saygımız var. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Ama Atatürk’e hakaret etmek hiçbir vatandaşın hakkı ve haddi değildir. Buna hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz. Bu karanlık düşüncedeki insanların bu vatanda barınma hakkının olmadığını düşünüyorum. 

CEP HERKÜLÜ İÇİN ÖNERGE MECLİS’TE

Gültepe Spor Kompleksine dünya şampiyonu ve rekortmen Milli Halterci Naim Süleymanoğlu’nun adının verilmesi AK Partili meclis üyeleri tarafından meclise önerge olarak sunuldu.
“Bulgaristan’daki Türklerin zorunlu göçü öncesinde yapılan asimilasyonun tüm dünyaya duyurmasının yanında Bulgaristan Türkleri için de bir ilham ve övünç kaynağı olmuştur. Arkasından sayısız dünya ve olimpiyat şampiyonluklarıyla rekorlar bırakan Süleymanoğlu’nun adını Konak ilçemizde yaşatmak amacıyla Konak Belediyesi tarafından yaptırılan Gültepe Spor Kompleksine adının verilmesini araz ederiz” ifadelerinin yer aldığı önerge, Hukuk Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Eğitim ve Spor Komisyonu’na havale edildi. 

AK PARTİLİ YILDIZ’DAN GERİYE DÖNÜK VERGİLERDE MAHKEME UYARISI

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis üyesi Hakan yıldız, geriye dönük vergilere ilişkin bir düzenleme yapılması gerektiğini tekrar gündeme getirdi ve emsal mahkeme kararı da gösterip şunları söyledi; “Burada muhalefet olarak görüştüğümüz kusurları size aktarmayı görev olarak gördük. Faaliyet raporunda işgaliye eleştirilerimizi de düzelttiğiniz söylemiştik. Yine belediyemizin en temel noktası, ortaya koyduğu faaliyetleri bir bütünlük arz ediyor. Bizim bu konuda geriye dönük vergilerin alınmasında bir eleştirimiz olmuştu. Sayın Başkan esnaf dostu duruşumuzu oraya koymak adına geriye dönük 5 yıllık vergilerin işletilmesinde bir hata olduğunu ve o vergilerin alınmasının haksızlık olduğunu dile getirmiştik. Siz de bununla ilgi bir düzenleme ve çalışma varsa getirin demiştiniz. Doğal olarak ben siz e İzmir 3. Vergi Mahkemesi’nin 2017/1279 esas numaralı kararını söyleyeyim. Bu Balçova’da geriye yönelik vergi alınmasına ilişkin alınmış bir karar. Diyor ki: Geriye dönük olarak vergi salınmasının mümkün olmadığından dava konusu ceza, tarhiyat ve hukuka uygun bulunmamaktadır. Özetle diyor ki siz kendi tespitinizi esas alıp o tarihten itibaren bunu uygulayın. Burada bir husus var. Vatandaşın yanında olan bir belediyemiz var. Gerekiyorsa idari işlem olmasına rağmen meclis kararı alabiliriz. Bizim söylediğimiz konu şu: geriye yönelik bir tespiti değil, güncel tespiti esas alarak bugün için ya da yeni yapılacak tespitler itibariyle mesken konumunda bulunup ticari konut olarak kullanan yerlere vergi değişikliğini mahkeme kararında emsal olarak düzeltebiliriz. Çünkü buna esas olarak şu anda cezalı işlem yapan vatandaşlarımız dava açacaklar. Bu davalar belediyemizin aleyhine sonuçlanma ihtimali yüksek. Borçlanmayla ilgi yeni bir gündem maddesi yolladınız. Yani borçlanma gündemimize gelmeye başladı. Yani bugüne aldığımız paraların faizi ve masraflarıyla iadesi gündeme gelecektir. Biz bu noktada en azından bu kararı dikkate alarak vatandaş lehine karar alınması gerektiğini düşünüyoruz. 

KONAK’TA HİZMETE “DURAN ADAM” GÖNDERMESİ

Yıldız’ın, Başkan Batur’un geçtiğimiz hafta Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile yaptığı “duran adam” eylemine gönderme yapması üzerine Başkan Batur söze girerek, “Gaziemir’deki eyleme sizi de çağıracağım ben. Çok güzel bir eylem. Kimseye zararı yok. Siz de gelin” dedi.

Batur’a yanıt veren Yıldız, şubat ayında yaşanan sel felaketi üzerinden Başkan Batur’u Konak ile ilgilenmemekle itham etti ve “Seve seve gelirim. Ben çevreci bir insanım. Ben bunu eleştirmiyorum. Tam tersi çevre ilçelere gösterdiğiniz duyarlılığı göstermek için söyledim. Biraz da Konak’la vakit geçirmenizi isterim. Biliyorsunuz geçtiğimiz şubat ayında sel felaketi yaşadık ve en çok etkilenen ilçelerden biriyiz. Ayrıca Lale Mahallesi’ne birçok ev sular atında kaldı. Ben o sırada oradaydım. Felaketin derecesini tespit etme şansım oldu. O suların nasıl geldiğine baktım. Atatürk Maskı’nın altında büyükşehir bir köprü yaptı. O köprüden 50 metre sonra üçlü menfezden su kapalı menfeze gidiyor. Bu şekilde de su daha fazla hızlanıyor. Urum böyle olunca Karakuyu Mahallesi’nin orada eski körünün aylarındaki pislikle birlikte tıkıyor. Daha sonra tekrar o pisliklerle mahallemize giriyor ve caminin yanında duvarı delerek dereye karışıyor. Toplasanız 25 dakikalık su hareketi insanların yaşamını çekilmez hale getiriliyor. Yıkılan duvarın onarılmış haline baktığımızda taşlarla örülmüş ve hiçbir betonun tutmadığı, belediye yetkililerinin ‘Martın sonunda gelip betonlayacağız’ dediği o duvar mıcırla tutturulmuş. O mıcırlar derialtını tıkamış durumda. Bunlar Konak sınırlarında olmuş. Ben şunu istirham ederim. O mahalleye giderek vatandaşlarımızla konuşun. Ben bunu niye gündeme getiriyorum? Gaziemir’i takip ettiğimiz kadar Konak’ı da takip edelim. Bu sorunu takip edelim ve yeni bir felaketle karşılaşmayalım” diye konuştu.

“BİZİ KAŞIMIZIN GÖZÜMÜZÜN HATIRINA SEÇMEDİLER”

Yıldız’ın ardından konuşan Başkan Batur, Yıldız’ın meclisi gerdiğini söylerken “duran adam” eylemi eleştirilerine de sert bir dille yanıt verdi ve “Eleştiri olacaktır, sıkıntı olacaktır. Bunları eleştirmek en tabii hakkınız. Vergi konusunda getirdiğiniz mahkeme kararını inceleyelim. Gerekirse bakanlıkla da görüşelim. Görüşü alırız, dosyamıza koyar ve uygulamamızı yaparız. Yasa ve hukuk ne diyorsa onu yapmak mecburiyetindeyiz. Bunun yanında… Yeşildere’deki sel baskınıyla ilgili… Selin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız oradaki vatandaşları otele yerleştirmişti. Otelde de kendilerini ziyaret ettik ve onlara diğer mahallelerdeki vatandaşlarımızdan biraz daha fazla yardım konusunda söz verilmişti. Yerine de getirildi. Duvar konusunda da İZSU hassasiyetini gösterecektir. Biz de takibini yaparız. Sayın Yıldız, güzel güzel geliyorsunuz ve meclisi germeyi başarıyorsunuz. Gaziemir’deki olayla Konak olayının ne farkı var? Gaziemir’de 500 ton nükleer atık var. Biz bu kentte yaşamıyor muyuz? Gaziemir Belediye Başkanımız bu konuda hassasiyetini ortaya koymuş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir’in kamu kurumları burayı seyrederken Gaziemir Belediye Başkanı dikkat çekmek için böyle bir eylem yapıyor. Siz oraya gidip o insanları gördünüz mü? Bunun kamuoyunun gündeminde tutulması kadar doğal bir şey var mı? Böyle bir davet gelince koşa koşa gittim. Kimseye hesap vermek zorunda değilim. Ne size ne de başka bir kurumun başkanına! Ben halkın sağlığı için ne gerekiyorsa koşa koşa bunu yaparım. Ben 10.50’de gittim ve 11.302de Hocazade Camii’nde cenazeye katıldım Konak’tan bu kadar ayrıldım. Aman aman! Biz yapılan çalışmalara bakıyoruz, çalışıyoruz da. Bizi kaşımızın gözümüzün hatırına seçmediler. Eleştiriler olur ama meclis germe konusunda Sayın yıldız bir numara. Muhalefet yapmak en tabii hakkınız. Ama bu hakkı kullanırken biraz daha biz nasıl yaklaşıyorsak öyle yaklaşırsanız daha iyi olur. Gaziemir’e gittim diye eleştiriyor. Kime ne? Ben o eylemde Konak Belediyesi’ni temsil ettim. O atıkları kim kaldıracak? Sizin de bu konuda sorumluluk hissetmeniz lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın harekete geçmesi ve sizin de buna öncü olmanız lazım. Neymiş… Üç tane ilçe başkanı bir araya gelmiş bizi eleştiriyor. Bunlar basit şeyler. Biz Konak’ı temsil ediyoruz. Hem Konak’ın dışında hem de Konak’ta gayet iyi temsil ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner83
23
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:41
Öğle 13:19
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30