Esnafın sesi Konak’tan duyuldu

Pandemi sürecinde ekonomik anlamda en çok kayba uğrayan, birçoğu kepenk kapatmak zorunda kalan ve işleri azalan esnafın sesi, CHP Konak İlçe Başkanlığı ve Konak Belediyesi öncülüğünde düzenlenen toplantı ile duyuruldu. Esnaf odası başkanları kendisini ifade etme ve sorunlarını dile getirme fırsatı buldu.

Yerel Politika 18.02.2021, 10:08 18.02.2021, 13:44
Esnafın sesi Konak’tan duyuldu

Pandemi kısıtlamaları ve alınan önlemler nedeniyle zor günler geçiren esnafın sıkıntılarını dinlemek, sorunlarına çözüm önerileri getirmek amacıyla Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde bir toplantı gerçekleşti. CHP Konak İlçe Başkanlığı ve Konak Belediyesi öncülüğünde düzenlenen toplantı, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşcu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, CHP İzmir İl ve Konak İlçe Yöneticileri, esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri ve Konak muhtarlarının katılımı ile gerçekleşti. Esnafın, sorunlarını birinci ağızdan iletme şansı bulduğu toplantıda başkanlar her zaman esnafın yanında yer aldıklarını ve sıkıntıları aşmak için omuz omuza mücadele edecekleri mesajını verdi. 

Gruşçu: Esnaf ekonominin belkemiğidir

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde düzenlenen toplantının açılışında konuşan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Ahi Evran geleneğini hatırlatarak, sorunların dayanışma ile çözüleceğini ifade etti. Esnafın sorunlarının çözülmesi için canla başla çalıştıklarını belirten Gruşçu, “Salgın sürecinde en çok mağdur olan, ekonominin belkemiği esnafımızın yaşadığı sıkıntıyı biliyoruz. Bu sorunların çözülebilmesi için hem yerel yönetimlerimiz, hem de TBMM’de Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere tüm milletvekillerimiz canla başla çalışıyor. Buradaki temel meselemiz sorunların çözümü. Bu toplantının İzmir İktisat Kongresi’nin yıldönümüne gelmesi de son derece anlamlı. Çünkü esnafımız, iktisadımızın belkemiğidir. Ben de bir esnaf evladıyım, esnaflık da yaptım; bu nedenle sorunlarınızın neler olduğunu çok iyi biliyorum. Ahi Evran geleneğinin kucaklayıcılığı, sosyal devletin kucaklayıcılığına da dönüşmeli. Biz diyoruz ki, Türkiye’nin sorunlarının çözümü için hepimizin bir masa etrafında bir araya gelerek konuşması, tartışması gerekir. Esnafın, işçinin, alınteri dökenin, emeklinin, öğrencinin, çiftçinin sorunlarını gelin hep beraber masaya yatıralım. Bu işin A partisi, B partisi yok. Siyaset üstü bir çabayla ve samimiyetle sorunların çözümü için her kesimle bir araya gelinmesi elzemdir. İnanıyoruz ki bu yaklaşım sayesinde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir.” diye konuştu. 

Esnafa katı atık bedeli yok, ruhsatta kolaylık var

Konak’ta göreve gelir gelmez esnafla doğrudan iletişim kurmak için “Esnaf Masası” kurduklarını, pandemi sürecinde de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve birliğe bağlı meslek odaları ile sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Başkan Batur, şöyle konuştu:
“Göreve gelir gelmez esnafla iletişimin sağlanabilmesi için Esnaf Masası kurmuştuk.  Konak Belediyesinde eksik olan böyle bir birimi hayata geçirmemiz, esnafa verdiğimiz değerin en güzel ifadelerinden biridir. Pandemi sürecinde de sıkıntı yaşayan esnafımıza Zekeriya Başkanla birlikte ulaştık, esnaf odaları başkanları ile iletişim kurduk, esnafımızla sıkıntılarını paylaştık. Konak, esnafın en fazla olduğu ilçelerden, Konak Belediyesi ise en çok ruhsat kesilen belediyelerden biri. Konak’ta ruhsat ile ilgili esnafımızın yaşadığı sıkıntıyı çözdük. Pandeminin başından beri işgaliye, kira, dezenfeksiyon, nakdi yardım, erzak kolisi gibi desteklerin yanında Büyükşehir’den çıkan kararla artık, katı atık bedellerini de küçük esnafımızdan almıyoruz. Elimizden geldiği kadar esnaf dostu bir belediye olmaya çalışıyoruz. Tabii bu süreçte yaşanan sıkıntılar, sırf Konak belediyesinin çözeceği, halledeceği problemler değil. Özellikle kafe, restoran, kahvehane gibi işletmeler gerçekten çok zor durumda. Gözümüz kulağımız bugün Ankara’dan gelecek kararda. Bugün yöresel yetki verilmesi doğrultusunda bir karar verilmesini umut ediyoruz.”
 
Batur: Esnafın çarkının dönmesi gerekiyor

Salgın önlemleri nedeniyle kısıtlamaların uygulanmaya başladığı ilk günden itibaren esnaftan yana tavrını ortaya koyan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Esnaf kardeşlerimizin her zaman emrindeyiz” mesajını verdiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Esnafımızın ekmeğini çıkarmaya devam etmesi lazım. Sağlık, tabii ki her şeyin önünde. Hepimiz kurallara uyuyoruz. Ama esnafın çarkının dönmesi gerekiyor. Esnafın çarkının dönmesi demek ülkedeki ekonomik sıkıntıların yavaş yavaş kalkması demek. Bugün sizleri dinleyeceğiz. Belediye ile ilgili sıkıntılarınız, istekleriniz olabilir. Çözülmesi gereken problemleri hep birlikte çözeceğiz. Bugünler geçecek. Pandemi sürecinin aşılması hepimizin dayanışma içinde olmasına bağlı. Her zaman emrinizde olan bir kardeşiniziz. Problemlerinizi çözmek için sizlerle yan yana omuz omuza mücadele etmeye hazırız.” 

Mutlu: Esnaf termometre gibidir

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, esnafın derdini dinlemek amacıyla düzenlenen toplantı için teşekkürlerini iletti. Başkan Batur için, “Ne zaman derdimiz var dediysek, bize hemen gel dedi”  siyen Mutlu, Batur’un esnaf dostu çalışmalarını da tek tek saydı. Esnafın, ülkenin ateşini ölçen, iyi olup olmadığını gösteren bir termometre olduğunu dile getiren Mutlu şunları söyledi:

“Esnaf ve sanatkar demek kentin direği demektir. Nasıl bu binanın kolonları olmasa bu bina çökerse, bir ülkede de esnaf ve sanatkar yoksa o ülke çöker. Toplumun temel direğidir, insan evden çıktığında ilk karşılaştığı kişi mahallenin esnafıdır. Sabah evinden çıkıp akşam evine girene kadar hayatının içindedir esnaf. Bu, dünyanın her yerinde böyle. Ama bizim ülkemizin bir farkı var. Bizim esnafımızda Ahilik geleneği var. Esnaf ve sanatkar termometre gibidir. Eğer bir ülkenin ateşini, iyi olup olmadığını ölçmek isterseniz o ülkenin esnafına soracaksınız. Eğer ‘işlerimiz iyi’ derse, o ülkede ekonomi iyi demektir. ‘İşlerimiz kötü’ derse, o ülkede ekonomi de iyi gitmiyor demektir. Ahilik tabiri ile ‘Bu da geçer Ya Hu’ diyorum. Bu da geçecek, yine birbirimizle kucaklaşacağımız sarılacağımız günler olacak. Yine sabahları her birimiz kepenklerimizi kaldıracağız.”

Deniz Yücel: Esnafın sürdürdüğü mücadele başlı başına bir başarı 

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de CHP’li yerel yönetimlerin pandemi koşullarında esnafın omuzlarında oluşan yükü hafifletmek için yoğun çaba gösterdiğini dile getirdi. Esnafın zor koşullar altında mücadelesini sürdürüyor olmasının bile başlı başına bir başarı olduğunu ifade eden Yücel şöyle konuştu:

“Birçok ilçede belediyelerimiz, yerel yöneticilerimiz pandemi koşullarının yarattığı tahribatı, zor koşulları düzeltmek; esnafın üzerindeki yükü azaltmak için ellerinden gelen gayreti sarf ediyorlar. Konak Belediye Başkanımız da bizi bu anlamda gerçekten gururlandırıyor. Pandemi ile birlikte ülke ekonomisinin can damarı olarak tabir ettiğimiz esnaf üzerindeki yük daha da arttı. Bir taraftan bu olumsuz ekonomik koşullarda kira ödüyorsunuz, bir taraftan çalışanlarınıza maaşlarını ödüyorsunuz, sigorta pirimlerini, kdv, muhtasar, gelir vergisi ödüyorsunuz. Elinizde kalanla da aile geçindirmeye, çocuk okutmaya çalışıyorsunuz, büyük bir mücadele veriyorsunuz. Bu gerçekten devamlı bu şekilde götürülebilecek bir süreç değil. Bu mücadeleyi sürdürmek başlı başına bir başarı. Biz CHP olarak yasaların, mevzuatın ve ekonomik koşulların el verdiği sürece sizin üzerinizdeki yükü hafifletmeye çalışıyoruz. Anayasamıza göre devlet, esnaf ve sanatkarı koruyan tedbirler almak zorunda. Sosyal devlet olmanın gereği budur.” 

Yücel: Pandeminin siyaseti olmaz

“Bugün sizleri dinlemek için buradayız” diyerek sözlerine devam eden CHP İzmir İl Başkanı Yücel, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnaftan gelen bilgiler ve somut veriler doğrultusunda on yedi maddelik bir deklarasyon verdiğini ifade etti ve şunları söyledi:
“Yerel yönetimler ölçeğinde ve mecliste bir eksiğimiz varsa bizi yönlendirmenizi istiyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, esnafın yükünün azaltılması gerektiği konunda açıklamalar yaptı. Oda başkanlarımızın, birlik başkanlarımızın bizlere ve kendisine ilettiği somut bilgiler doğrultusunda on yedi madde açıkladı, devletin atması gereken adımları deklare eti. Bunları hayata geçirmemiz konusunda bir kamuoyu oluşturmamız gerekiyor. Bir deprem yaşadık, İzmir genelinde bir tahribat ve travma yaşadık. Depremi siyaseti olmaz dedik. Yakın zamanda bir sel yaşadık. Afetin siyaseti olmaz dedik. Pandeminin de siyaseti olmaz. Ülkenin, tüm toplumun zarar gördüğü bir süreçte nasıl ki biz yerel yönetimler olarak imkanlarımızı zorluyor ve somut adımlar atıyorsak, merkezi hükümetin ve hangi partiden olursa olsun herkesin bu adımları atması gerekiyor.”

Esnaf içini döktü

Esnafın derdini dinlemek için düzenlenen toplantıda açılış konuşmalarının ardından, söz esnaf odaları ve dernekleri temsilcilerine verildi.  Pandemi koşullarından en çok etkilenen kesim olduklarını ve oldukça zorlandıklarını dile getiren esnaf, deprem ve sel felaketinin de kendilerini zorladığını ifade etti. Esnafın sorunlarını can kulağı ile dinleyen başkanlar, çözüm önerilerini dile getirirken Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da, belediyenin çözebileceği sorunların anında giderilmesi için talimat verdi.  

Yorumlar (0)
banner82
banner83
8
açık
banner84
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:34
Öğle 13:28
İkindi 16:40
Akşam 19:13
Yatsı 20:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 26 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20