CHP iktidara sordu: 50 milyon doz aşı nerede?

CHP Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu düzenlediği basın açıklamasıyla ülke aylardır tartışılan koronavirüs aşılarını bir kez daha gündeme getirdi. Aşılamada, planlanan takvimin çok gerisinde olunduğuna dikkat çekilirken ülkeye getirilen aşıların akıbeti de soruldu ve “1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı öncelikli olarak kimlere yapılmıştır? Bu aşılar acaba lebalep AKP kongrelerine katılan ileri gelen AKP’lilere yapılmış olabilir mi? AKP’nin geçtiğimiz haftalarda, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların acaba ileri gelen AKP’lilere yapılmış olmasından mıdır? Bugüne kadar geleceğini vaat ettiğiniz 50 milyon doz aşı nerede” denildi.

Yerel Politika 12.04.2021, 12:40 12.04.2021, 13:41
CHP iktidara sordu: 50 milyon doz aşı nerede?

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Bir yıldan uzun bir süredir koronavirüsle mücadele eden Türkiye’de salgına karşı en büyük umut, aşılamanın başlaması olmuştu.

Ancak Aralık 2020’de başlayan aşılama çalışmaları, tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Aşılamada öncelikli sektörlerin belirlenmesi siyasetin gündemindeyken sağlıkçılar ise aşılamanın hızının yeterli olmadığı konusunda iktidarı eleştirmişlerdi.

CHP Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu düzenlediği basın açıklamasıyla aylardır yaşanan aşı problemini gündeme getirerek iktidarı göreve çağırdı.

 “Tek Adam Rejiminde Pandemi Var, Bilim Yok” sloganlı açıklamada, sürecin yönetimindeki aksaklıklar sert bir dille eleştirilirken ülkeye getirilen ve getirileceği söylenen aşıların hesabı soruldu.

Açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salgın dönemine yönelik sözlerini eleştirerek başlayan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Sayın Erdoğan'a soruyoruz: Covid-19’la mücadele ederken hayatlarını feda eden sağlık çalışanlarının elleri öpülmez mi? Sağlık çalışanlarının tek isteği vardı: ‘Covid-19 meslek hastalığı olsun!’ Niçin yapmıyorsunuz? Çok sayıda sağlıkçı hayatını kaybetti. Bütün bunların sorumlusu kim? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Pandemi sürecindeyiz. İnsanlar can derdinde. Aşı bekliyorlar. Kim Türkiye’ye getirecek? Halkın can güvenliğini kim sağlayacak?

“AK PARTİ, YURTTAŞLARIMIZI 'PARAN KADAR TEDAVİ' SİSTEMİ İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKMIŞTIR”

“Maskeyi nizami takmadığı” gerekçesiyle ceza yazılan Sidar’ı hatırlatan Başkan Gruşçu, şunları söyledi; “AK Parti kongresinde maskesiz insanlara ceza yazan var mı? Yok! Kim bunların dayıları? Sarayda oturanlar, beşli çeteler, dolarla avroyla oynayanlar. Ahlak kabul eder mi bunu? Vatandaşlar arasında ayrım yapılır mı? Sağlık Bakanlığı, şehir hastaneleri için 2020’de müteahhitlik şirketlerine 8,7 milyar lira kira ve hizmet bedeli ödedi. 2021 yılı için de kira ve hizmet bedellerinin karşılığı olarak Sağlık Bakanlığı bütçesinden 16,4 milyar lira ödenek ayrıldı. Müteahhitlik şirketlerine bir yılda ödenen tutar ile bin yataklı 8 şehir hastanesi yapılabilirdi. Neden bu paralar müteahhitlere ödendi? Şehir hastaneleriyle övünenler, hasta garantili hastane inşa edenler, 150 metre yakınımızdaki Sevgi Yolu'nda takı satarak geçimini sağlamaya çalışan gencecik kardeşimiz Aslı Özkısırlar için neden yatak bulamadılar? Bunun sorumlusu kim? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Biz güçlü bir devletiz, her bir yurttaşımıza el uzatabilecek güçteyiz. Gücümüz 5'li çeteye ve Londra'daki faiz tefecilerine yeterken neden 83 milyon yurttaşımız sağlık hizmetlerinden adaletle yararlanamıyor? AK Parti, yurttaşlarımızı 'paran kadar tedavi' sistemi ile karşı karşıya bırakmıştır. Şahsım hükümetinin her fırsatta sağlıkta çağ atladık söylemlerinin gerçeklikten ne kadar uzak olduğunun en büyük göstergesi maalesef bugün karşı karşıya olduğumuz Covid-19 ve sorgulanması gereken sağlık sistemi tablosudur.  Getirdikleri sistemler ile muayene katılım payı, reçete katılım payı, ilaç katılım payı, ilaç fark bedeli, bıçak parası adı altında randevu almaktan hastaneden çıkana kadar her aşama için para tahsilatının önünü açtılar. Yoksul yurttaşlarımızın elinden tutmak yerine parası olmayan vatandaşımızı ölüme terk ettiler. Vatandaşlarına 3-5 maskeyi bile dağıtamayan, test için IBAN numarası veren, artan vaka ve ölüm sayılarını gizleyerek süreci şeffaf yönetmeyen ve böylece bilimsel uygulamaların önünü kapayan, aşı tedariki konusundaki acizlik içinde çelişkili ve birbirini tutmayan açıklamalar yapan bir salgın yönetiminin nesini dünya takdir etsin?”

“CHP OLARAK SÖZ VERİYORUZ”

CHP iktidarında mevcut politikalardaki aksaklıkların giderileceğine söz veren Başkan Gruşçu, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm vatandaşlarımıza söz veriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında güçlü sosyal devlet anlayışıyla üreteceğimiz sağlık politikaları sayesinde, halkın cebinden alıp, zengine hizmet eden değil, toplumun her kesimine eşit ve adaletli hizmet sağlayan bir sağlık yapısı oluşturacağız. Tedavinin sadece dayısı olana değil, karda kışta yolları kapanan köydeki yurttaşımıza da gitmesini sağlayacağız. Türkiye çok güçlü bir devlet, çok güçlü bir ülkedir. Ülkemizin kaynaklarını 83 milyon insanımıza adaletle dağıtmaya söz veriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’ye huzuru, barışı ve adaleti getireceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA REZİL ETTİLER”

Başkanlık adına açıklamayı yapan İlçe Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen salgın döneminde evde kalın çağrıları yapılırken iktidarın düzenlediği kongreleri eleştiren Özgen, “Ayasofya’ da şov yapmayı ihmal etmediler. Sosyal izolasyon derken halkın sağlığını hiçe sayan lebaleb kongrelerle böbürlendiler. Esnafı açlığa sefalete terk ederken, sarayda müzikli gecelerde gülüp eğlendiler. Halkını yıllardır sadakaya mahkum edenler, üstüne bir de İBAN numarası gönderdiler, belediyelerimizin yardım paralarına çöktüler. Canı pahasına çalışan sağlıkçıların haklarını gasp ettiler. Her gün bir sağlık emekçimiz vefat ederken, Covidi meslek hastalığı ilan etmeyip TTB (Türk Tabipleri Birliği)’ne ‘Terörist’ dediler. Vaka sayalarını gizleyip yalan söyleyerek, Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler” diye konuştu.

“5’Lİ ÇETEYE DEĞİL ESNAF DESTEK VERİLSİN”

Salgının Türkiye’de kontrolden çıktığını belirten Özgen, “Bilimsellikten uzak, ortak akıldan uzak ben bilirimci saray zihniyeti şu anda halkın hastalıktan kırılmasını yalnızca izlemektedir. Ne yazık ki vaka sayılarında Avrupada birinci, dünyada dördüncüyüz. Organize beceriksizlik mi dersiniz, sorumsuzluk mu, iş bilmezlik mi… Tek gerçek var ölüyoruz! Her gün yüzlerce vatandaşımız ölüyor! Gelinen bu noktada saraya tavsiyemiz, daha fazla vatandaşımız hayatını kaybetmeden derhal tam kapanmaya geçilsin, 5’li çeteye değil esnafımıza ve emekçimize doğrudan destek verilsin! Buradan Halkımıza soruyoruz! Beş maskeyi dağıtmayı beceremeyenlerden doğru bir pandemi yönetimi beklenebilir miydi? Tabii ki hayır! 5’li çeteye para yağdıranlardan halka 3 kuruşluk da olsa destek beklenebilir miydi? Tabii ki hayır! Halkına Grip aşısını bile temin edemeyenlerden Covid aşısı beklenebilir miydi? Tabii ki hayır” ifadelerini kullandı.

“VAAT EDİLEN 50 MİLYON DOZ AŞI NEREDE?”

Salgına karşı en büyük silahın aşı olduğunun altını çizen Özgen, uygulanan aşı politikalarındaki yanlışları da eleştirdi ve şunları söyledi; “Yerli ve milli olduğunu iddia edenlere soruyoruz. Yerli aşılarımızı üreten Hıfzıssıhha Enstitüsü ile bünyesinde 20’ye yakın ilaç üreten Bomonti İlaç Fabrikasını neden kapattınız? Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgeye göre, lebalep AKP kongreleri öncesi Türkiye'ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır. Türkiye’ ye geldiği belgelenen "1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı öncelikli olarak kimlere yapılmıştır? Bu aşılar acaba lebalep AKP kongrelerine katılan ileri gelen AKP’lilere yapılmış olabilir mi? AKP’nin geçtiğimiz haftalarda, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların acaba ileri gelen AKP’lilere yapılmış olmasından mıdır? Bugüne kadar geleceğini vaat ettiğiniz 50 milyon doz aşı nerede? İkinci doz aşı neden 14 günden 28 güne hatta bir ara 37 güne çıktı? Ülkede neden bilimsel bir salgın yönetimi yok? Bilim kurulu ne işe yarıyor? Halkın hayatına mal olan kararları kim nasıl alıyor?”

“AKP HÜKÜMETİ MİADINI ÇOKTAN DOLMUŞTUR”

Aşı tedariki ve aşılama konusunda büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Özgen, “Bakan Koca’nın söylemine göre ilkbahar sonuna kadar 105 milyon doz aşı yapılacaktı, ilkbahar sonunda da bu iş bitecekti. Şimdi ise yine aynı bakan “Umarız sonbahar sonuna kadar herkesi aşılarız” demeye başladı. Bu hızla giderse bu da mümkün görünmüyor. Aşılama sürecinin yavaş gitmesi virüsün baskılanmasını da olumsuz etkiliyor. Aşılamanın etkili olabilmesi için nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekirken ülkemizde bu oran şu anda maalesef yüzde 10,7 civarında. Bu halde bile hükümet, koyun can derdinde kasap et derdinde misali aşı üzerinden yandaşlarına rant sağlamaya çalışıyor. Başta Sağlık Bakanı, ‘Biz bu aşıları Çin hükümeti ile direkt görüşerek alıyoruz, işin içerisinde herhangi bir aracı firma yok derken; aşıların üzerinde malum ilaç firmasının ismi görülünce bu sefer lojistik için bir firma olabileceğini beyan etmiştir. O zaman ücretsiz şekilde ülkeye gelen 1 milyon aşının bedeli neden bir aracı şirkete ödendi? Aracı yoksa bu faturalar nasıl kesildi, paralar nasıl ve ne kadar ödendi? Görüldüğü gibi tek adam rejimiyle yine neresinden tutarsanız elinizde kalan bir süreç daha yaşıyoruz. Tek adam rejimi memleketi derin bir karanlığa sürüklüyor. Türkiye, bugün tarihinin en niteliksiz kadrolarıyla tek adam tarafından yönetilemiyor ve savruluyor. Her geçen gün hızla halk desteğini kaybeden ‘tek adam’ daha da vahşileşiyor, hırçınlaşıyor ve ülkeyi felakete sürüklüyor. Bugün geldiğimiz noktada ‘tek adam’ rejiminde halk sağlığı, ekonomi, hukuk, eğitim, ülkenin güvenliği ve çocuklarımızın geleceği tehdit altındadır. AKP hükümeti miadını çoktan dolmuştur” dedi.

Yorumlar (0)
banner82
banner83
19
açık
banner84
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 04:10
Güneş 05:51
Öğle 13:13
İkindi 17:05
Akşam 20:25
Yatsı 21:59
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30