CHP iktidara sordu: 50 milyon doz aşı nerede?

CHP Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu düzenlediği basın açıklamasıyla ülke aylardır tartışılan koronavirüs aşılarını bir kez daha gündeme getirdi. Aşılamada, planlanan takvimin çok gerisinde olunduğuna dikkat çekilirken ülkeye getirilen aşıların akıbeti de soruldu ve “1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı öncelikli olarak kimlere yapılmıştır? Bu aşılar acaba lebalep AKP kongrelerine katılan ileri gelen AKP’lilere yapılmış olabilir mi? AKP’nin geçtiğimiz haftalarda, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların acaba ileri gelen AKP’lilere yapılmış olmasından mıdır? Bugüne kadar geleceğini vaat ettiğiniz 50 milyon doz aşı nerede” denildi.

Yerel Politika 12.04.2021, 12:40 12.04.2021, 13:41
CHP iktidara sordu: 50 milyon doz aşı nerede?

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Bir yıldan uzun bir süredir koronavirüsle mücadele eden Türkiye’de salgına karşı en büyük umut, aşılamanın başlaması olmuştu.

Ancak Aralık 2020’de başlayan aşılama çalışmaları, tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Aşılamada öncelikli sektörlerin belirlenmesi siyasetin gündemindeyken sağlıkçılar ise aşılamanın hızının yeterli olmadığı konusunda iktidarı eleştirmişlerdi.

CHP Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu düzenlediği basın açıklamasıyla aylardır yaşanan aşı problemini gündeme getirerek iktidarı göreve çağırdı.

 “Tek Adam Rejiminde Pandemi Var, Bilim Yok” sloganlı açıklamada, sürecin yönetimindeki aksaklıklar sert bir dille eleştirilirken ülkeye getirilen ve getirileceği söylenen aşıların hesabı soruldu.

Açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salgın dönemine yönelik sözlerini eleştirerek başlayan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Sayın Erdoğan'a soruyoruz: Covid-19’la mücadele ederken hayatlarını feda eden sağlık çalışanlarının elleri öpülmez mi? Sağlık çalışanlarının tek isteği vardı: ‘Covid-19 meslek hastalığı olsun!’ Niçin yapmıyorsunuz? Çok sayıda sağlıkçı hayatını kaybetti. Bütün bunların sorumlusu kim? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Pandemi sürecindeyiz. İnsanlar can derdinde. Aşı bekliyorlar. Kim Türkiye’ye getirecek? Halkın can güvenliğini kim sağlayacak?

“AK PARTİ, YURTTAŞLARIMIZI 'PARAN KADAR TEDAVİ' SİSTEMİ İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKMIŞTIR”

“Maskeyi nizami takmadığı” gerekçesiyle ceza yazılan Sidar’ı hatırlatan Başkan Gruşçu, şunları söyledi; “AK Parti kongresinde maskesiz insanlara ceza yazan var mı? Yok! Kim bunların dayıları? Sarayda oturanlar, beşli çeteler, dolarla avroyla oynayanlar. Ahlak kabul eder mi bunu? Vatandaşlar arasında ayrım yapılır mı? Sağlık Bakanlığı, şehir hastaneleri için 2020’de müteahhitlik şirketlerine 8,7 milyar lira kira ve hizmet bedeli ödedi. 2021 yılı için de kira ve hizmet bedellerinin karşılığı olarak Sağlık Bakanlığı bütçesinden 16,4 milyar lira ödenek ayrıldı. Müteahhitlik şirketlerine bir yılda ödenen tutar ile bin yataklı 8 şehir hastanesi yapılabilirdi. Neden bu paralar müteahhitlere ödendi? Şehir hastaneleriyle övünenler, hasta garantili hastane inşa edenler, 150 metre yakınımızdaki Sevgi Yolu'nda takı satarak geçimini sağlamaya çalışan gencecik kardeşimiz Aslı Özkısırlar için neden yatak bulamadılar? Bunun sorumlusu kim? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Biz güçlü bir devletiz, her bir yurttaşımıza el uzatabilecek güçteyiz. Gücümüz 5'li çeteye ve Londra'daki faiz tefecilerine yeterken neden 83 milyon yurttaşımız sağlık hizmetlerinden adaletle yararlanamıyor? AK Parti, yurttaşlarımızı 'paran kadar tedavi' sistemi ile karşı karşıya bırakmıştır. Şahsım hükümetinin her fırsatta sağlıkta çağ atladık söylemlerinin gerçeklikten ne kadar uzak olduğunun en büyük göstergesi maalesef bugün karşı karşıya olduğumuz Covid-19 ve sorgulanması gereken sağlık sistemi tablosudur.  Getirdikleri sistemler ile muayene katılım payı, reçete katılım payı, ilaç katılım payı, ilaç fark bedeli, bıçak parası adı altında randevu almaktan hastaneden çıkana kadar her aşama için para tahsilatının önünü açtılar. Yoksul yurttaşlarımızın elinden tutmak yerine parası olmayan vatandaşımızı ölüme terk ettiler. Vatandaşlarına 3-5 maskeyi bile dağıtamayan, test için IBAN numarası veren, artan vaka ve ölüm sayılarını gizleyerek süreci şeffaf yönetmeyen ve böylece bilimsel uygulamaların önünü kapayan, aşı tedariki konusundaki acizlik içinde çelişkili ve birbirini tutmayan açıklamalar yapan bir salgın yönetiminin nesini dünya takdir etsin?”

“CHP OLARAK SÖZ VERİYORUZ”

CHP iktidarında mevcut politikalardaki aksaklıkların giderileceğine söz veren Başkan Gruşçu, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm vatandaşlarımıza söz veriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında güçlü sosyal devlet anlayışıyla üreteceğimiz sağlık politikaları sayesinde, halkın cebinden alıp, zengine hizmet eden değil, toplumun her kesimine eşit ve adaletli hizmet sağlayan bir sağlık yapısı oluşturacağız. Tedavinin sadece dayısı olana değil, karda kışta yolları kapanan köydeki yurttaşımıza da gitmesini sağlayacağız. Türkiye çok güçlü bir devlet, çok güçlü bir ülkedir. Ülkemizin kaynaklarını 83 milyon insanımıza adaletle dağıtmaya söz veriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’ye huzuru, barışı ve adaleti getireceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA REZİL ETTİLER”

Başkanlık adına açıklamayı yapan İlçe Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen salgın döneminde evde kalın çağrıları yapılırken iktidarın düzenlediği kongreleri eleştiren Özgen, “Ayasofya’ da şov yapmayı ihmal etmediler. Sosyal izolasyon derken halkın sağlığını hiçe sayan lebaleb kongrelerle böbürlendiler. Esnafı açlığa sefalete terk ederken, sarayda müzikli gecelerde gülüp eğlendiler. Halkını yıllardır sadakaya mahkum edenler, üstüne bir de İBAN numarası gönderdiler, belediyelerimizin yardım paralarına çöktüler. Canı pahasına çalışan sağlıkçıların haklarını gasp ettiler. Her gün bir sağlık emekçimiz vefat ederken, Covidi meslek hastalığı ilan etmeyip TTB (Türk Tabipleri Birliği)’ne ‘Terörist’ dediler. Vaka sayalarını gizleyip yalan söyleyerek, Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler” diye konuştu.

“5’Lİ ÇETEYE DEĞİL ESNAF DESTEK VERİLSİN”

Salgının Türkiye’de kontrolden çıktığını belirten Özgen, “Bilimsellikten uzak, ortak akıldan uzak ben bilirimci saray zihniyeti şu anda halkın hastalıktan kırılmasını yalnızca izlemektedir. Ne yazık ki vaka sayılarında Avrupada birinci, dünyada dördüncüyüz. Organize beceriksizlik mi dersiniz, sorumsuzluk mu, iş bilmezlik mi… Tek gerçek var ölüyoruz! Her gün yüzlerce vatandaşımız ölüyor! Gelinen bu noktada saraya tavsiyemiz, daha fazla vatandaşımız hayatını kaybetmeden derhal tam kapanmaya geçilsin, 5’li çeteye değil esnafımıza ve emekçimize doğrudan destek verilsin! Buradan Halkımıza soruyoruz! Beş maskeyi dağıtmayı beceremeyenlerden doğru bir pandemi yönetimi beklenebilir miydi? Tabii ki hayır! 5’li çeteye para yağdıranlardan halka 3 kuruşluk da olsa destek beklenebilir miydi? Tabii ki hayır! Halkına Grip aşısını bile temin edemeyenlerden Covid aşısı beklenebilir miydi? Tabii ki hayır” ifadelerini kullandı.

“VAAT EDİLEN 50 MİLYON DOZ AŞI NEREDE?”

Salgına karşı en büyük silahın aşı olduğunun altını çizen Özgen, uygulanan aşı politikalarındaki yanlışları da eleştirdi ve şunları söyledi; “Yerli ve milli olduğunu iddia edenlere soruyoruz. Yerli aşılarımızı üreten Hıfzıssıhha Enstitüsü ile bünyesinde 20’ye yakın ilaç üreten Bomonti İlaç Fabrikasını neden kapattınız? Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgeye göre, lebalep AKP kongreleri öncesi Türkiye'ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır. Türkiye’ ye geldiği belgelenen "1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı öncelikli olarak kimlere yapılmıştır? Bu aşılar acaba lebalep AKP kongrelerine katılan ileri gelen AKP’lilere yapılmış olabilir mi? AKP’nin geçtiğimiz haftalarda, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların acaba ileri gelen AKP’lilere yapılmış olmasından mıdır? Bugüne kadar geleceğini vaat ettiğiniz 50 milyon doz aşı nerede? İkinci doz aşı neden 14 günden 28 güne hatta bir ara 37 güne çıktı? Ülkede neden bilimsel bir salgın yönetimi yok? Bilim kurulu ne işe yarıyor? Halkın hayatına mal olan kararları kim nasıl alıyor?”

“AKP HÜKÜMETİ MİADINI ÇOKTAN DOLMUŞTUR”

Aşı tedariki ve aşılama konusunda büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Özgen, “Bakan Koca’nın söylemine göre ilkbahar sonuna kadar 105 milyon doz aşı yapılacaktı, ilkbahar sonunda da bu iş bitecekti. Şimdi ise yine aynı bakan “Umarız sonbahar sonuna kadar herkesi aşılarız” demeye başladı. Bu hızla giderse bu da mümkün görünmüyor. Aşılama sürecinin yavaş gitmesi virüsün baskılanmasını da olumsuz etkiliyor. Aşılamanın etkili olabilmesi için nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekirken ülkemizde bu oran şu anda maalesef yüzde 10,7 civarında. Bu halde bile hükümet, koyun can derdinde kasap et derdinde misali aşı üzerinden yandaşlarına rant sağlamaya çalışıyor. Başta Sağlık Bakanı, ‘Biz bu aşıları Çin hükümeti ile direkt görüşerek alıyoruz, işin içerisinde herhangi bir aracı firma yok derken; aşıların üzerinde malum ilaç firmasının ismi görülünce bu sefer lojistik için bir firma olabileceğini beyan etmiştir. O zaman ücretsiz şekilde ülkeye gelen 1 milyon aşının bedeli neden bir aracı şirkete ödendi? Aracı yoksa bu faturalar nasıl kesildi, paralar nasıl ve ne kadar ödendi? Görüldüğü gibi tek adam rejimiyle yine neresinden tutarsanız elinizde kalan bir süreç daha yaşıyoruz. Tek adam rejimi memleketi derin bir karanlığa sürüklüyor. Türkiye, bugün tarihinin en niteliksiz kadrolarıyla tek adam tarafından yönetilemiyor ve savruluyor. Her geçen gün hızla halk desteğini kaybeden ‘tek adam’ daha da vahşileşiyor, hırçınlaşıyor ve ülkeyi felakete sürüklüyor. Bugün geldiğimiz noktada ‘tek adam’ rejiminde halk sağlığı, ekonomi, hukuk, eğitim, ülkenin güvenliği ve çocuklarımızın geleceği tehdit altındadır. AKP hükümeti miadını çoktan dolmuştur” dedi.

Yorumlar (0)
banner83
2
az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:50
Güneş 08:15
Öğle 13:29
İkindi 16:10
Akşam 18:33
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11