Başkan Arda'dan sitem ve parti içi flaş açıklamalar

Gaziemir İlçe Kongresi’nde Belediye Başkanı Halil Arda, İl Başkanı Deniz Yücel ve İlçe Başkanı Kasım Özkan'a sitem ederken, il ve ilçe yönetimlerini sert sözlerle eleştirdi. Öte yandan Arda kongrede, "Halil Arda’dan ne istiyorsunu? Nedir bu kin, nefre? Çiçek ihalesini alamadığı için o kalemini kin ve nefret akan meclis üyesinin paylaşımını beğendiniz, paylaştınız. Disiplin suçu işliyor. Partiden atılması lazım.Yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmiyor. Siz mi birleştirici olacaksınız'” dedi. Gaziemir kongresinde soğuk rüzgarlar

Yerel Politika 22.12.2019, 13:41 22.12.2019, 13:41
Başkan Arda'dan sitem ve parti içi flaş açıklamalar

EGEPOSTASI- CHP Gaziemir İlçe Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye katılan İl Başkanı Deniz Yücel’in Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’un FETÖ’den tutuklanması ve yerine  kayyum atanmasıyla ilgili sözlerine aynen katıldığını ifade eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda kendilerinin de alevi bir yurttaşın evinin işaretlenmesini örnek gösterip destek verilmediğini ve yalnız bırakıldıklarını söyleyerek hem il başkanına hem de ilçe yönetimine sitem etti.

İl Başkanı Deniz Yücel, Gaziemir İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan İbrahim Burak Oğuz hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Yücel “Geçtiğmiz günlerde üzücü bir olay yaşandı.Urla Belediye Başkanımız tutuklandı. Savcılığın daveti üzerine avukatıyla ifade vermeye gitti.  İfadesini verdikten sonra tutuklandı. Belediye başkanımız ifadeye çağrılmış. Yüzde 67,5 oyla seçilmiş bir kişi. Hakkında bir gözaltı ve yakalama kararı yok. Ancak avukatıyla gittiği adliyeden tutuklanarak çıkabiliyor. Hukuki süreç devam ediyor. Anayasa’nın masumiyet karinesini hatırlatırım. Bunu unutmuyacağız. Orada 20 CHP’li meclis üyesi var. Yasaya göre meclis içerisinde seçim yapılması uygunken. Urlalı seçmenin CHP’yi tercih ettiği unutularak kayyum atanıyor. Bu demokrasiye vurulmuş bir darbedir. Biz hangi siyasi parti olursa olsun kayyum atanmasının karşısındayız. Şunun altını çizmek istiyorum. CHP’de FETÖ’cü yetişmez. CHP FETÖ’yle yan yana gelmez. Aradaki ortaklıklar bozulduktan sonra geçmişte birlikte yol yürüyüp, çıkar çatışması doğduktan sonra, yollarını ayıranlarla CHP’yi kimse karşılaştırmasın” dedi.

ARDA'DAN SİTEM!

Yücel’den sonra kürsüye gelen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, hem il yönetimine hem de ilçe yönetimine sitem etti.

Arda, İl Başkanı Yücel’in Urla açıklamalarına aynen katıldığını ifade ederek, geçtiğimiz haftalarda Gaziemir’de bir alevi yurttaşın evinin işaretlenmesini hatırlatı. Arda, “Bize iftira atılmaya çalışıldı. Ancak ne ilçe yönetimi ne il yönetimi bize destek verdi. Yalnız bırakıldık. Neden destek vermediniz. Neden sahip çıkmadınız” diyerek sitemini dile getirdi. 

İKİ LİSTEYE DE BENİ YAZMAYIN!

Sözlerinin sonunda konuyu seçime getiren Arda, "Her iki listeye de beni yazmayın delege olmak istemiyorum" dedi. 

Belediye Başkanı Halil Arda kongrede parti yönetimini eleştirdi:

"Biz de Gaziemir olarak bu günlerde birçok olay yaşıyoruz. Bir Alevi olayı yaşadık. Hepimiz insanız, Aleviyiz. Bizim onlara karşı kastımız olabilir m? Belediye başkan yardımcımızı öne attılar. Neredesiniz ilçe yönetim? Keşke il başkanımız, il yönetimimiz bizim yanımızda olabilseydi. Sendikayla problemler yaşıyoruz. Toplam 584 işçinin 554'i sendika değiştirmiş, iktidarını kaybeden sendika ortalığı ayağa kaldırıyor. Eşkıyalık yapıyor. Ortalık ayağa kalktı. Neden benim yanımda değildini? Bir işçi kadın müdürüne ana avrat küfür etti. İşten çıkardım. Disiplinsiz bir belediye olamaz. Başka bir işçi ana avrat bana küfür etti. Gaziemir Belediye Başkanlığı makamı kafayı çekip çekip sosyal medyadan küfür edeceğiniz yer değildir. Keşke il başkanı, yönetimi, ilçe yönetimi yanımızda olabilseydi. Çok üzgünüm. İki gün önce İzmir’in en temiz, en naif, en namuslu basın danışmanı, canım ciğerim Emre Döker’in bu eşkıyalar tarafından kolu kırıldı. Keşke il, ilçe yönetimim benim yanımda olsaydı. Bir kere aradınız m? Siz ilçeyi nasıl kucaklayacaksını? Bunları konuşmak istemezdim ama ilçemizin faaliyet raporunu gördüğümde ne 4,5 aydır yaptığımız temizlik kampanyasında yanımızda yer aldıklarını ne sendikayla sorun yaşadığımızda ne de pazarcı esnafıyla yaşanan sorunda kimse aramadı. Ben bunu kabul edemiyorum. Siyaset bir tarafadır. Ben kimseye 'vizyonsuz' demedim. Benim vizyonumda meclis üyelerine ihale vermek yok. Delege seçimlerinde oy kullandırtmayanlar, mücadelemde yanımda oymayanlar benim vizyonumda olamaz. Dün buradayım, yarın da burada olacağım."

'PARTİMDE BİR KİŞİ BENİ ALKIŞLAYARAK KARŞILAMADI'

Gaziemir Belediye Başkanı Arda, yerel seçim öncesinde 26 Ekim 2019’da belediye başkanlığına aday adayı olduğunu, müracaatını yaptığını ve aday gösterildikten sonra üç ay boyunca aralıksız çalıştığını söyledi. Arda, sitem yüklü sözlerini şöyle sürdürdü:

"Parti kamuoyu araştırmalarından sonra adımı açıkladı. Çok mutlu oldum. Doğduğum ilçeye belediye başkanı olacağımı, rekor oyla seçileceğimi biliyordum. İlk iş olarak belediye meclis listesini yaptık. Toplam 20 meclis üyesinden 15'i beni değil diğer aday adaylarını destekleyen isimlerdi. Neden böyle yaptı? Siyasette nezaket dilini hiç terk etmedim. 2009’da da aday adayı olmuştum. 12 tane bana inanan, benimle birlikte hareket eden arkadaşım meclis üyeliği dosyası aldı. Umut Tekin arkadaşımız onlardan birisiydi. O da beni destekliyordu. O günün ilçe başkanı Yüksel Demirsoy’du. Ama 2009 yılında 12 tane arkadaşımdan maalesef ben atanmama rağmen hiçbir tanesi belediye meclis listesine yazılmadı. 12 arkadaşımın kırıldığını, üzüldüğünü biliyorum. Bu dönem de başvurular oldu. Ben karma, harika bir liste yaptım. Onlara inandım, güvendim. Çünkü onlar benim partilim. Onlarla yollara düştüm. Yıllardır Gaziemir’in demografik yapısını biliyorum. Kampanyada gezip dolaşmadığım yer kalmadı. Ancak o zaman görmediğim il ve ilçe yöneticilerimiz oldu. Rekor oyla seçimi kazanmamıza rağmen daha ilk gün büyük bir kırgınlık yaşadık. Partime girdim saat 10.30’da bir kişi alkışlayarak karşılamadı. İçinizde orada olanlar var. Bir kişi çıksın ‘ilçenin kapısından içeri girdiğinde ben alkışladım’ desin. Kimse yoktu. Fakat çarşı meydanına çıktığımda ezilme tehlikesi atlattım. Gaziemir o kadar büyük coşku yaşarken maalesef ilçemde coşkunun ne olduğunu o gün gördüm."

'ACABA BİZDEN NE İSTEYECEKLER''

Konuşmasında belediyedeki kadro ve düzenlemeler konusuna da değinen Başkan Arda, kararları vermeden önce günlerce çalıştığını, saatlerce birim müdürlerinden brifing aldığını söyledi. Arda, "Belediyenin mali disiplini yoktu. Sekiz ayda memur ya da işçilerimizin alacağı yok. Tüm borçlarımızı takır takır ödüyoruz. Gaziemir’in önceliklerini tespit ettik. Eğitim ve ticaret konusunda projeler geliştirdik. Sarnıç’taki, Gaziemir’deki işadamlarını davet ettik. Hepsi korkarak geldi. Acaba 'Yine bizden ne isteyecek’ diye düşündüler. Ben onlara ‘Siz benden ne istiyorsunuz, yanınızda olacağım’ dedim. Belediye başkanımıza güvenin. Belediye başkanı Gaziemir’in bir kuruşunun hesabını yapıyor" diye konuştu.

'ÇİÇEK İŞİNİ BANA VER'

Başkan Arda, göreve başladığı ilk günlerde partililerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çiçek işini kendisine vermesini istediğini belirterek, şunları söyledi:

"Bir haftalık belediye başkanıydım, 23 Nisan etkinliklerini kucağımda buldum. Bir meclis üyesi geliyor ve 'Çiçek işini bana ver’ diyor. Halil Arda hiçbir zaman böyle bir iş içinde olmaz. Seçim döneminde ne bir kuruş yardım aldım ne birisinin yemeğini yedim. Ne yedim ne içirdim. Halen daha ayda 10 bin lira seçim masraflarının borcunu ödüyorum. İlçe danışma kurulunda seçim döneminde hiç görmediğim bir ilçe yöneticisi divana oturdu. Hesap vermek zorunda olanlar hesap soramaz. Görevdeyken de seçim döneminde de tarafsız davrandım. Delege seçimlerinin yapıldığı yerlere adım atmadım. Almanya’ya gittiğim gün mahallemde seçim yapıldı. İlçe Başkanı Umut Tekin de çıktı, 'Zaten gelseydi boş oy kullanırdı’ dedi. İyi de nereden biliyorsunu? Gaziemir’de düştüğünüz durumu görüyor musunu? Başkana delege seçimlerinde oy kullandırtmayan bir ilçe yönetimi oldunuz. Sizler bunu önemsemeyebilirsiniz ama çok üzüldüm. Bir kişiye, belediye çalışanına ‘Sizi işten atarım, oy verin’ demedim. Tarafsız olmama rağmen bunları yaşadım. Yüksel Demirsoy ilçe başkanıyken Halil İbrahim Şenol’u ‘adayımız’ diye gezdirmişti. Ben aday adayı olmama rağmen bunu yapmışlardı. Umut Tekin ilçe başkanıyken her yere Halil İbrahim Şenol ile gitmedi m? O zaman her şey iyi de şimdi ‘tarafsızım’ diyen Halil Arda’yı suçluyorsunuz. Bundan 1,5 yıl önce Aziz Kocaoğlu Gaziemir’de il delegelerini toplayıp ‘Benim adayım Deniz Yücel’ dediğinde niye siz sormadınız. Ona ‘Aziz Bey siz taraf olamazsınız’ diye niye söylemedini? Genel başkanımızın bir dileği var. Belediye başkanlarının ilçe seçimlerine karışmasını istemiyor. Bunu paylaşıp üstüne ‘manidar’ yazdınız. Ya Halil Arda’dan ne istiyorsunu? Çiçek ihalesini alamadığı için kin ve nefretle hareket eden meclis üyesinin yazılarını paylaştınız. Disiplin suçu işliyor, partiden atılması gerekiyor. Siz ise beğendiniz. Şimdi yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmiyor."

Öte yandan kongrenin divan başkanlığını yapan CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, Halil Arda'nın sürekli partiyi eleştirmesi ve yönetime ateş püskürmesi üzerine uyarıda bulundu. Sancar, "Sayın başkan aynı şeyleri söylüyorsunuz. Dört kez bir konuyu tekrarladınız. Burası kongre salonu ve ona göre hareket etmenizi istiyorum. Böyle şey olmaz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner82
banner83
16
açık
banner84
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 04:15
Güneş 05:54
Öğle 13:13
İkindi 17:04
Akşam 20:22
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30