TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İklim krizinin etkileri özellikle mevsimler yağışlarda daha da etkili olurken dünya kuraklık tehdidiyle mücadele etmeye devam ediyor. 

Su kıtlığı kendini özellikle yer altı ve yerüstü su kaynaklarında azalmada gösterirken İzmir’de uzun süredir alarm veren barajlar, geçtiğimiz haftalarda kenti etkisi altına alan şiddetli yağışlarla bazı barajlar rahat nefes alsa da doluluk oranı geçtiğimiz yıla göre yine ekside kaldı.

İÇME SUYU TEMİNİNDE GÖZLE GÖRÜLEN ARTIŞ

İzmir’de metropol ilçelerin içme suyunun yüzde 40’ını karşılayan Tahtalı Barajında yağışlar etkili olmazken barajın Kasım ayında yüzde 42,38 olan doluluk oranı yağışlara rağmen Aralık ayında yüzde 40,10 seviyesine geriledi. Barajın geçtiğimiz yıl Aralık ayındaki doluluk oranı ise yüzde 50,64’tü.

İzmir’de içme suyunun temin edildiği diğer önemli baraj olan Balçova Barajında yağış az miktarda da olsa etki gösterirken yağışlara rağmen barajın doluluk oranı geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre gözle görülür oranda ekside kaldı. Barajın Kasım ayında yüzde 21,75 olan doluluk oranı yağışlarla birlikte yüzde 23,24 oranına yükseldi. Barajın geçtiğimiz yılın Aralık ayındaki doluluk oranı ise yüzde 29,49’du.

GÖRDES’TE ARTIŞ

İzmir’de yerel yönetim ve merkezi iktidarı karşı karşıya getiren ve ‘dibi delik baraj’ olarak bilinen Gördes Barajı’nda da yağışlar doluluk oranında etkili olmazken barajın doluluk oranı 2021 yılına göre gözle görülür oranda arttı. Barajın Kasım ayında yüzde 3,97 olan doluluk oranı yağışlara rağmen Aralık ayında yüzde 3,94 oranına geriledi. Barajın 2021 yılı doluluk oranı ise yüzde 1,53’tü.

ÜREKMEZ’DE GÖZLE GÖRÜLEN AZALMA

İzmir’de sulama ve taşkınları engelleme amacıyla kurulan Ürkmez Barajı’nda Kasım ayında yüzde 35,96 olan doluluk oranı, Aralık ayında yüzde 36,21 oranına yükseldi. Ancak barajın doluluk oranı 2021 yılına göre ciddi oranda azaldı. Barajın doluluk oranı geçtiğimiz yıl yüzde 50,16’ydı. 

GÜZELHİSAR’DA GERİLEME

Çandarlı RES Elektrik Üretim AŞ başvurdu! Sit derecesi düşürüldü! Çandarlı RES Elektrik Üretim AŞ başvurdu! Sit derecesi düşürüldü!

Ağırlıklı olarak sanayi suyu temininde kullanılan Güzelhisar Barajı’nda da yağışlar artı etki yaratmadı. Barajın Kasım ayında yüzde olan 63,95 doluluk oranı yüzde 62,34’e geriledi. Barajın geçtiğimiz yıl doluluk oranı ise yüzde 64,79’du.       

ALAÇATI BARAJI’NDA YIL BAZINDA ARTIŞ

İçme suyu üretme amacıyla kurulan Alaçatı Kutlu Aktaş Barajında Kasım ayında yüzde 47,34  olan doluluk oranı Aralık ayında yüzde 46,84’e geriledi. Barajın doluluk oranında yıllık bazda artış oldu. Barajın doluluk oranı 2021 yılında yüzde  40,81’di.