Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, Bursa Valiliği’nce yayımlanan genelgeyle Bursa il sınırları içinde görev yapan tüm memurların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitingine katılımının zorunlu tutulmasına tepki gösterdi.

Başkan Kılıç, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü Başkan Kılıç, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü

Bu tür uygulamaların üçüncü dünya ülkelerine has olduğunun altını çizen Özkan, “Bunun hesabı sorulur, bu böyle kalmaz, devletin her kuruşunun hesabı sorulur. Zannetmesinler ki hep böyle lale devri olacak” diye konuştu.

Bursa Muhalif’te yayımlanan Burak Demirci'nin sunduğu Kent-Sokak-Siyaset programında konunun gündeme gelmesi üzerine açıklamalarda bulunan Özkan, Bursa Valiliği’nce tüm kamu kuruluşlarına gönderilen genelgeye işaret ederek, “AKP Genel Başkanı geliyor, fakat Vali diyor ki, ‘AKP Genel Başkanı geliyor, sayın Tapu Kadastro’da çalışan benim memurum, sen de git AKP Genel Başkanı’nı alkışla.’ Cumhurbaşkanı olarak geliyorsanız, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarını kullanıyorsanız saygımız sonsuz. Ama siz açılışa, siyasi bir söylem için geliyorsunuz, siyasi bir eylem için geliyorsunuz, siyasi miting yapacaksınız. Buna saygı gösteremeyiz tabii” şeklinde konuştu.

"SİYASETİN YÜZ KARASI"

CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yani bu siyasetin yüz karası olan bir şey, bunu kim savunuyorsa oturalım beraber tartışalım. Halk vicdanında nasıl bunu savunacaklar bilemiyorum. Yani bakın aşağıda tüm kamu kurum ve kuruluşlarına diyor, açılış törenine gerekli katılım sağlanması, yani emirdir normalde, üstünde Bursa Valiliği yazıyor. Yani Tapu Kadastrodaki memura bunu gönderiyorsunuz, mitinge gel diyorsunuz, yani bunun izah edilebilir bir yanı yok ki. Çok kısa bir süre kaldı. İktidara geldiğimiz zaman asla buna müsaade etmeyiz.”

"LALE DEVRİ BİTMEZ ZANNEDİLMESİN"

Bunun hesabı da sorulur, bu böyle kalmaz. Yani devletin her kuruşunun hesabı sorulur, devletin hesabında tutuluyor. Kimse merak etmesin. Yani zannetmesinler ki bugünler hep böyle gidecek, hep böyle lale devri olacak, hep böyle lale bahçelerinde yaşayacaklar. İnsanlar bunu görüyor. Metroların bedava kullandırılması, araçların bedava kullandırılması, bütün belediye personelinin istisnasız veya kamu görevlilerinin yani valilikten, kaymakamlıktan tutun belediyelere kadar. Genelde yayınlamışlar, valilik emir yayınlamış, savunulur bir tarafı yok. Bu terk edilmesi gereken, üçüncü dünya ülkelerinin, demokrasinin böyle üçüncü lig değil, beşinci altıncı ligde olduğu, diplerde olduğu, demokrasinin d’sinin bile olmadığı ülkelerde olan bir şeydir bu.

TKP'DEN TEPKİ

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda valiliğin Erdoğan'ın mitingine memurların katılımı için genelge çıkarmasına tepki gösterdi. Okuyan paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bursa Valiliği RTE mitingine memurların katılımı için genelge çıkarmış. Bir ara İstanbul’da Emniyet’ten gelen resmi yazılarda antet olarak Emniyet Müdürlüğü yukarıda ve büyük, Valilik altta küçük yer alıyordu. Bursa Valiliği de lütfedip üste AKP yazsın. Ampülü de unutmasın."