İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, tarihi İktisat Kongresi'nin 100. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde yapılacak İzmir İktisat Kongresi'nin "Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi" ana temasıyla toplanacağını kaydetti. Kongrenin bir anma etkinliği olacağını öne süren Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e cevap veren Vali Köşger, "Toplantıya 100'e yakın bilim adamı katılacak" dedi.

'AYNI RUH VE HEYECANLA'

Türkiye'nin ekonomi politikalarının ana hatlarının 17 Şubat 1923'te Banka- Han binasında toplanan İzmir İktisat Kongresi'nde belirlendiğini hatırlatan Köşger, "Türkiye Yüzyılı'na ilerlerken, yine geniş katılımlı bir İktisat Kongresi'ni İzmirimizde, aynı ruh ve heyecanla düzenleyeceğiz. Tarihi binanın aslına tamamen sadık kalarak yeniden inşa edilmesi sürecinde arkadaşlarımız canla başla çalışıyor" diye konuştu.

Yat kaptanı Aykut Keçeci, delirten hastalıktan kurtuldu Yat kaptanı Aykut Keçeci, delirten hastalıktan kurtuldu

100'E YAKIN AKADEMİSYEN

17-19 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek İzmir İktisat Kongresi'nin Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi ana temasıyla toplanacağını kaydeden Köşger, "100'ü aşkın oturum 4 Mart'a kadar sürecek. Salgın sonrası ekonomi paradigmasında yaşanan değişimden Asya'nın yükselişine, sürdürülebilir finanstan FinTek uygulamaları ve blokzincir teknolojisine, yapay zekadan yenilik ekosistemine kadar pek çok alanda her türlü konu tartışılacak. Biz anma töreni düzenlemiyoruz. Sadece 2 günde 150 konuşmacıyla 15 farklı ülkeden 30'a yakın yabancı olmak üzere 100'e yakın alanında söz sahibi akademisyen ve uzman, kongremizde konuşmacı olarak yerlerini alacak" ifadelerini kullandı.

SOYER NE DEMİŞTİ?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Süyer'in İktisat Kongresi ile ilgili, "İsim benzerliği diyebiliriz. Onlarınki anma. Yani 100. Yıl vesilesiyle yapılan bir anma. Biz biraz daha oranın 100 yıl önceki ruhundan yola çıkarak geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. Biz içerik takipçisiyiz. O içeriği kullanarak geleceği inşa etme peşindeyiz” açıklamasında bulunmuştu.