EGEPOSTASI- Gazeteci Mithat Umutoğulları, TR35 TV’de yayınlanan 8. gün programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

6’LI MASA BİR SINAVDAN GEÇTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamaları sonrası yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gazeteci Umutoğulları, ‘’Ülke gündemi malum. Depremin ardından bir siyasi. deprem oldu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in masadan kalkmasıyla birlikte bir kaos yaşandı. 3 gün boyunca bütün ülke bunu konuştu. Akşener’in masadan kalkması, özellikle masaya gönül bağlamış ve iktidarı umut eden vatandaşlardan ciddi tepkiler aldı. Bir anlamda da masa bir sınavdan geçti. Masanın etkisi ortaya çıkmış oldu. Meral Akşener kendi gerekçelerini sıralayarak bir uzlaşı adayı üzerine gidilmesi gerektiğini ifade etmişti. Masadaki diğer 5 lider Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için ortak bir karar aldı. Genel başkanlar ortak hazırlanan metinleri, yol haritalarını hazırladılar. Her toplantı sonrası genel başkanların ortak açıklaması kamuoyu ile paylaşılıyordu’’ dedi.

KRİZİN SEBEBİ ADAYIN KONUŞULMAMASIYDI

6’lı Masa’da yaşanan aday krizini yorumlayan Umutoğulları, ‘’CHP kurmayları toplantıdan hemen önce Genel Başkana aday konusunda tam yetki vermişlerdi ve Kemal bey açıklamalarıyla aday olmak istediğini belli ediyordu. Meral hanım defalarca bir araya gelmelerine rağmen adaylığın konuşulmadığını belirtmişti. Buradaki krizin sebebi ise, bugüne kadar genel başkanlar aday konusunu hiç konuşmamış olmasıydı. Meral Akşener’in masadan kalkması herkeste büyük şaşkınlık yarattı. Özellikle 6lı masa ile ilgili kullandığı ithamlar sonrası Akşener’in masaya dönmeyeceği düşünülüyordu. Akşener sokakta vatandaşlar tarafından bombardımana tutuldu ve günah keçisi seçildi. Hafta sonu  olayın şokuyla çok sert eleştiriler geldi. Özellikle CHP’ye yakın medyadan çok sert yorumlar geldi. Aslında Meral Akşener’in açıklamalarından sonra şunu gördük. Keramet aslında liderlerde değil 6’lı Masada… ’’ ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na destek; Endişeye mahal yok! Karamollaoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na destek; Endişeye mahal yok!

HALK 6’LI MASA’YA ŞANS VERMEK İSTİYOR

 Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladıktan sonra yapılan anketlerde oyunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan fazla çıktığına dikkat çeken Umutoğulları, ‘’ 20 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın yıprandığını görüyoruz. 6’lı Masa’nın ise bir heyecanı var. Halk 6’lı masaya bir şans vermek istiyor. Deprem sürecinde  maalesef hükümet vatandaşların beklentilerini karşılayamadı ve yardım kuruluşlarının yetersizliğini gördük. Yıllarca halkın yardımları ve destekleriyle ayakta kalmış kurumların deposunda çadır beklettiğini ve sattığını gördük. Bu stratejikl hatalar vatandaş ile iktidar arasındaki gönül bağlarını kopardı. Pandemi ile başlayan deprem ile devam eden ekonomik kriz vatandaş ve iktidar arasındaki bağı koparıyor. Vatandaş yeni bir arayış istiyor. AK Parti’nin güçlü olduğu yerlerde de vatandaşlar değişim istiyor. Kılıçdaroğlu’nun ve 6’lı Masa’nın yakaladığı rüzgar önemli bir avantaj sağlıyor’’ dedi.