20 Eylül’de Konak ilçesi Mustafa Kemal Sahil Bulvarında meydana gelen kazada, Bahadır Sıgalı yönetimindeki otomobil, tuvalete gitmek amacıyla yolun karşısına geçmek isteyen, Köprü tramvay durağı güvenlik görevlisi evli ve 2 çocuk annesi 34 yaşındaki Hülya Onaylı’ya çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan ve ağır yaralanan Onaylı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Onaylı’nın ölümüne ilişkin davada bilirkişi, "iş kazası sonucu ölüm" raporu verdi.

DİSK Genel İş 9 no'lu şube, güvenlik görevlilerinin birçok sorunla karşı karşıya olduklarını bir kez daha hatırlatmak ve sorunlara çözüm bulmak için yazılı bir açıklama yaptı. Sendika İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine yaşanan sorunları aktarmalarına rağmen somut bir adım atılmadığını belirtti. 

DİSK Genel İş 9 no'lu şube tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı metro ve tramvay istasyonlarında çalışan güvenlik emekçisi arkadaşlarımızın görevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli fiziki şartların sağlanması yönünde, Genel İş 9 No’lu Şube Yönetimi olarak, defalarca yönetime taleplerimizi iletmemize rağmen emekçi arkadaşlarımıza insani çalışma ortamı sağlanmamış ve bu duruma kayıtsız kalınmaya devam edilmektedir. Sendika yönetimimize karşı diyalog kanallarını kapatan metro-tramvay yönetiminin kronikleştirdiği bu sorunlar hakkında; şube yönetimi tarafından geniş kapsamlı bir rapor oluşturulup İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve belediye yöneticilerine bildirilmiş olunmasına rağmen; yönetim diyolog üzerinden yaşanılan sorunların çözümü noktasında görüşme taleplerimize kayıtsız kalmaya devam etmektedir. Yönetim var olan bu sorunların çözümü noktasında yapıcı tavır sergilemek yerine bu sorunları daha da büyüterek süreci bir kısır döngü içine sokmaktadır.

YAŞANAN ONCA ACIYA RAĞMEN…

Bilindiği üzere bundan daha bir kaç ay önce, 20 Eylül 2022 tarihinde güvenlik emekçisi Hülya Onaylı arkadaşımız; iş cinayetinde yaşamını yitirmiştir. Metro ve tramvay yönetimi, personeli çalıştıracak gerekli fiziki ve en temel insani ihtiyaçları karşılayacak şartları oluşturmuş olsaydı bugün 2 evlat annesiz büyümek zorunda kalmayacaktı. Yaşanan bunca acılara rağmen yönetim çalışma koşullarını iyileştirmemiştir.

ATKI, BERE TAKANA TUTANAK 

Süreç içerisinde gelinen noktada güvenlik emekçileri, bu soğuk kış aylarında birçok problemle baş etmeye çalışmaktadır. Yönetimin,  emekçi dostlarımızın soğukla mücadele etmek için kullanmış olduğu atkı, bere, eldiven gibi kışlık koruyucu kıyafetlerin kullanımını kısıtlamak istemesi, bu gereçleri kullanan arkadaşlarımıza sıralı şefler ve amirler tarafından tutanak tutulması kesinlikle kabul edilemez. Tramvay istasyonlarında bulunan güvenlik kabinleri personelin mesaisi sabah 07:00’de başlamasına rağmen 08:00’e kadar kapalı tutulmakta, mesai 23:00’ da bitmesine rağmen 22:00’da kapatılmaktadır. Metro-tramvay yönetimince sabah ve akşam 1 saat çalışma arkadaşlarımız bu soğuk ve yağmurlu kış günlerinde insanlık dışı davranışa maruz bırakılmaktadır.
İstasyonlara konulan mobil tuvaletlerin ne bir gideri ne de sabit suyu bulunmamaktadır. Vidanjör ile temizliği ve tanker ile su sağlanması düzenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmemektedir. Güvenlik emekçileri, tramvay duraklarında 6-7 dakika sıklıkla gelen trenleri karşılamak için kabinden çıkmak zorunda kalıyor. 

MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ 

Kongre kararları oylandı: Neler yaşandı? Kongre kararları oylandı: Neler yaşandı?

Duraklarda kabinetler zaten sistem cihazlarına ayrılmış bir yer. Havanın soğuk olduğunu ve arkadaşlarımızın kabinetleri kullanmaları gerektiğini söylediğimizde bize ‘Tamam, haklısınız’ diyen yönetim, ne yazık ki daha sonra arkadaşlarımıza mobbing uyguluyor, tutanak tutup savunma istiyor. Metro-Tramvay biriminde güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşlarımızın probleminin çözüme ulaştırılması için 9 No’lu Şube Yönetimi olarak elimizden geleni yapacağımızı ve bu problemler çözülene dek yılmadan usanmadan mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz.