Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil, Emek ve Özgürlük İttifakı'nda TİP yöneticilerinin TBMM’de grup kurmaya yetecek sayı olan 20 milletvekilinin seçilmesi için garanti yerler aday gösterilmesini istediği iddiasına yanıt verdi.

Sosyal medya hesabından ilgili haberi alıntılayan Kadıgil, "Haberdeki TİP 20 vekil istedi ibaresi tümüyle gerçekdışı. Böyle 'kulis'lerde bize de görüş sorulursa kamuyu doğru bilgilendirmiş oluruz. TİP'in planı 3 yıldır net. Kendi adı ve adaylarıyla seçime girmek. Bu sürecin sonunda kaç vekil çıkartacağımızın takdiri de sadece yurttaştadır" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: En fazla 43 gün daha gölge edersin. Ondan sonra, güle güle! İmamoğlu: En fazla 43 gün daha gölge edersin. Ondan sonra, güle güle!

Bugün Birgün'de yayınlanan haberde, "Emek ve Özgürlük İttifakı, ayrıca ittifak üyesi örgüt ve partilerin seçimlerde yarışma yöntemini de tartışıyor. Bu konuda ayrı ayrı seçime girmektense “ortak liste” seçeneğinin ağırlık kazandığı ancak bu konuda TİP ile henüz görüş birliği sağlanamadığı öğrenildi. Yüzde 3 dolayında oy alacağını savunan TİP yöneticilerinin, TBMM’de grup kurmaya yetecek sayı olan 20 milletvekilinin seçilmesi garantili yerlerden aday gösterilmesini istediği ifade edildi. HDP yetkililerinin ise bu konuda bir garanti veremeyeceklerini ilettiği öğrenildi. 20 Ocak’taki toplantıda ayrıca HDP’nin kapatılması durumunda seçimlere hangi parti listelerinden girileceği de konuşulacak" denilmişti. (Gazete Duvar)