TFF Başkanı Büyükekşi, derbide yaralanan taraftarı Şampiyonlar Ligi finaline davet etti

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Göztepe-Altay derbisinde fişekle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek doktorlardan bilgi aldı. Büyükekşi, Çakır’ı İstanbul’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finaline davet etti. Öte yandan TFF Başkanı Büyükekşi, İzmirli kulüp başkanlarıyla da bir araya gelerek taleplerini dinledi.

Spor 29.11.2022, 12:24 29.11.2022, 15:04
TFF Başkanı Büyükekşi, derbide yaralanan taraftarı Şampiyonlar Ligi finaline davet etti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Pazar günü çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalan Göztepe-Altay derbisinde, deplasman tribününden atılan fişekle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Ziyarette TFF Yönetim Kurulu Üyeleri Nüket Küçükel Ezberci, Müslüm Özmen ve Talat Papatya’nın yanı sıra Göztepeli futbolcular Yasin Öztekin, İsmail Köybaşı ve Atınç Nukan da yer aldı.

Büyükekşi, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi'ndeki ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Çakır’ı beklediğinden çok daha iyi gördüğünü söyledi. Yaralı taraftarın moralinin de yerinde olduğunu aktaran Büyükekşi, “Kendisi gayet iyi bir durumda. Bizim için en önemli konu insan sağlığı, onu bu şekilde görmek bizi çok mutlu etti. İnşallah yönetim kurulu üyemiz Talat Papatya, iyileşir iyileşmez alıp federasyona getirecek kendisini. Ben de biliyorsunuz haziran ayında İstanbul’da Şampiyonlar Ligi finali var. Finale davet ettim kendisini. O da ‘İnşallah’ dedi. Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu spor taraftarımızın yanındayız. İnşallah güzel günlerde tekrar onla birlikte olacağız. Moral, motivasyonu gayet iyi” dedi.

TFF Başkanı Büyükekşi, İzmirli kulüp başkanlarıyla buluştu

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir ziyareti çerçevesinde İzmirli spor kulüplerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) koordinesinde düzenlenen toplantı İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleşti.

İZVAK Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantıda, Göztepe-Altay derbisinde meydana gelen olayların yanı sıra İzmirli kulüplerin talepleri de konuşuldu.

İZVAK Başkanı ve TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu Üyesi Ali Erten, Büyükekşi’ye Fair Play Ödülleri projesi çerçevesinde İzmirli kulüplerde forma giyen futbolcular hakkında bir sunum yaptı. (İHA)

FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ'DEN GÖZTEPE-ALTAY MAÇI AÇIKLAMASI: "FUTBOLUMUZA YAPILMIŞ SALDIRI OLARAK GÖRÜYORUZ"

İzmir'de geçen pazar günü oynanan ve çıkan olaylar nedeniyle 20. dakikadan sonra tatil edilen Göztepe-Altay maçı sonrası Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi İzmir'de temaslarda bulundu. Maçta Altay tribünlerinden atılan fişek nedeniyle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'ı sabah saatlerinde Dokuz Eylül Hastanesi'nde ziyaret eden Büyükekşi daha sonra İzmir Valiliği'ne geldi.

Valilikte yapılan basın açıklamasına Büyükekşi'nin yanı sıra İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Altay Başkanı Ayhan Dündar, eski Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nüket Küçükel Ezberci ve Göztepeli oyuncular Yasin Öztekin, Atınç Nukan ile İsmail Köybaşı katıldı.

VALİ KÖŞGER: "CEZANIN EN AĞIRINI ALMALARI İÇİN İŞLEMLER YÜRÜTÜLÜYOR"

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, olaylı müsabaka sonrası yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

"İzmir'in iki güzide takımının arasındaki derbide İzmir'e yakışmayan, Göztepe ve Altay'a ve taraftarlarının tamamına mal edemeyeceğimiz üzücü hadiseler yaşandı. Hadiseyle ilgili 24'e yakın şahıs gözaltına alındı. Birisi dün savcılıkça tutuklanmaya sevk edildi. Altay'ın kalecisine şiddet uygulayan şahıs tutuklandı. Diğer hadiseyi gerçekleştirenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Hadise bütün boyutlarıyla, bu işin arkasında organize iş olup olmadığı da dahil olmak üzere sorgulanıyor. Hak ettikleri cezayı almaları için, cezanın en ağırını almaları için gereken işlemler yürütülüyor. Sevindirici olan şiddet olayına maruz kalan kalecimiz ve taraftarımızın sağlık durumunun iyi olması"

"FUTBOL TARİHİMİZE KARA BİR LEKE BIRAKIYOR"

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi de maçta yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek şöyle konuştu:

"Futbol kardeşliktir. Futbol, tüm farklılıkların ortadan kaldırılarak insanları bir araya getiren bir spor dalı. Yüksek adrenalin futbolun olmazsa olmazı. Ancak önemli olan futbolcuların, yöneticilerin, teknik direktörlerin ortaya koyduğu dostluk. Futbol ailesi olarak her zaman dostluktan, arkadaşlıktan yanayız. Türk futbolunda hafızalara kazınan tüm isimler centilmenlikleriyle öne çıkıyor. Son yaşadığımız olaylar futbol tarihimize maalesef kara bir leke bırakıyor. Futbol tarihimizde bu tür olayların kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu tür olaylara sebep olanlara artık 'Dur' dememiz gerekiyor. Bu olayların hiç kimseye bir faydası yok. Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'in sağlığına kavuşması en büyük tesellimiz. Diğer yaralımız Mehmet Çakır maalesef halen hastanede. Sabah kendisini ziyaret ettik. Beklediğimden iyi buldum, morali yerinde. Şakalaştık. Haziran ayında Avrupa Şampiyon Kulüpler Finali oynanacak. Kendisini o maça da davet ettim. Tek dileğimiz, bir an önce taburcu olması.

"TAŞIN ALTINA GÖVDEMİZİ KOYMALIYIZ"

Amacımız iki kulüp camiasının taraftarlarını sakinleştirmek. Özellikle iki kulüp başkanımızın verdiği mesajlara teşekkür ediyorum. Kulüplerimizin bu şekilde davranması bizi memnun ediyor. Atatürk'ün dediği gibi 'Spor yalnız beden kabiliyetinin üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da yardım eder.' İşte bu yüzden ana hedeflerimizden biri futbolda Fair-Play anlayışını yerleştirmek. O yüzden bir Fair-Play Kurulu oluşturduk. Her ay en iyi futbolcuya değil, en centilmene ödül veriyoruz. Son olay bizi çok üzdü. Bunu futbolumuza yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saldırıda parmağı olanların futbolumuzun birliğine, düzenine çok büyük darbe vurmasına izin vermek istemiyoruz. Burada futbolun tüm paydaşlarının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi önemli. Türk futbolunun marka değerini yükseltebilirsek hedefimizde başarılı oluruz. Hepimizin taşın altına elimizi değil, gövdemizi koymalıyız.

"KARARLARIN ADALETLİ OLMASI İÇİN GEREKEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ"

Olayların önlenmesi için neler yapılabileceği ile ilgili konuşan Büyükekşi şöyle devam etti:

"Ortaya çıkan olayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmek için buraya geldik. Sayın valimizden, emniyet müdürümüzden gerekli bilgileri aldık. Kulüp başkanlarımızdan bilgileri aldık. Federasyon olarak bilgi ve raporları değerlendirdikten sonra disiplin ve yönetim kurulumuz gerekli kararları alacaktır. Stadyumlarda benzer olayların yaşanmaması için ilgili kurumlarımızla toplantı yaptık. Tüm stadyumlarda, talimatlarda değişiklik yapılması gerekiyorsa inceleyeceğiz. Çok hızlı çalışıp sonuçları paylaşacağız. Bir futbol maçı savaş değildir, spordur. İnşallah bu son olur. Bir daha bu tür nahoş olaylarla karşılaşmayız. Hedefimiz şu. Ne olursa olsun yapacağımız işin adaletli olmasını sağlamak. Olayın iç yüzünü araştırıp, saha içinde ve dışında olan olaylar farklı. Maçın yarıda kalması Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun işi. Diğer saha olayları Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun işi. O da bağımsız bir yargı. Bizim karar vereceğimiz yarıda kalan maçın ne olacağı ile ilgili. Araştırmalara göre en doğru kararı vereceğiz. Kararların Türk futbol kamuoyu ve takımlarımız için en adaletli olması çabayı göstereceğiz."

MEHMET SEPİL: "İZMİR BUNU HAK ETMİYOR"

Eski Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, "Türk spor kamuoyu şunu taktir etsin. Böyle üzücü bir olaydan sonra statta tahliyenin yapılması. Dışarıda olay olmaması önemliydi, bu sağlandı. Teşekkür ediyoruz. Bu olayı yapanların en ağır cezayı alması gerektiğini destekliyoruz. Kimin, hangi tarafın yaptığı önemli değil. Hangi takım taraftarı olduğu önemli değil. En ağır cezaları alması gerektiğini doğru buluyoruz. Kulüp olarak takipçisi olacağız. Her türlü hukuksal hakkımızı kullanacağız. İzmir bunu hak etmiyor. Bu tür olaylara sebep olanları futbolumuzdan temizlemek zorundayız" diye konuştu.

AYHAN DÜNDAR: "YAN YANA DURARAK ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"

Altay Başkanı Ayhan Dündar ise şunları kaydetti:

"Yaşanan olay benim nazarımda hayata kasıtla ilgili davranıştır. Bunu yapanlar kimse en ağır şekilde cezalandırılması için kulüp olarak takipçisi olacağız. Bunun milat olacağını düşünerek, tribünlerin daha temiz, insanların daha fazla tribünlere gelmesi için mücadele edeceğiz. Kendini bilmez birkaç insanın yaptığı taraftara ve camialara mal edilemez. Bunların sona ermesi için ne gerekiyorsa yan yana durarak üstesinden geleceğiz."

NE OLMUŞTU?

Spor Toto 1. Lig'de pazar günü oynanan Göztepe-Altay maçının 19. dakikasında Altay tribünlerinden Göztepeliler'in bulunduğu bölgeye işaret fişeği atılmıştı. Fişek nedeniyle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'a müdahale etmek için ambulansların geldiği sırada bir kişi sahaya girerek köşe direği ile Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'in kafasına vurdu. Yaşananlar nedeniyle maç tatil edilmişti.

Yorumlar (0)
banner115
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:50
Güneş 08:14
Öğle 13:29
İkindi 16:10
Akşam 18:34
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Başakşehir 19 37
4. Beşiktaş 18 35
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 19 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 19 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Manisa FK 19 28
11. Göztepe 20 27
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Girona 18 21
12. Valencia 17 20
13. Espanyol 18 20
14. Almeria 18 19
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6