Bursaspor’un ev sahipliğinde bugün saat 14.00’te başlaması beklenen Bursaspor-Amedspor futbol maçının öncesinde saha içinde ve tribünlerde gerginlikler yaşandı. Amedsporlu oyuncuların sahaya çıkmasıyla tribünlerden saha içerisine, kurusıkı mermi ile kesici ve delici aletler, tüfek fişeği, maytap gibi yabancı cisimler atıldı. Amedspor yöneticileri, futbolcularının fiziki saldırıya uğradıklarını öne sürdü. Gerginliğin büyümesi üzerine Amedspor futbolcuları sahadan çıkarıldı.

Saha içindeki güvenliğin sağlanmasının ardından müsabaka başlatıldı.

MHP İzmir’de aday adayı listesi tamam MHP İzmir’de aday adayı listesi tamam

Öte yandan 1990’lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da JİTEM ve faili meçhullerle özdeşleşen ‘Beyaz Toros’ pankartı ve faili meçhullerle bağlantılı Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartının açılmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan tepki geldi. Futbol seyrinin dışındaki görsellerin kabul edilemeyeceğini söyleyen Soylu’nun, sosyal medya paylaşımı şöyle:

“Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır.”

BURSA VALİLİĞİ’NDEN MAÇ AÇIKLAMASI: “ŞU ANA KADAR 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTIR”

Bursa Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile 7 kişinin gözaltına alındığını ve 3 kamu görevlisinin görevlerinden uzaklaştırılarak haklarında soruşturma başlatıldığını bildirdi. Valilik tarafından bu akşam yapılan yazılı açıklama şöyle:

“05.03.2023 tarihinde saat 14:00'de ilimizde oynanan TFF 2. Lig Bursaspor-Amedspor maçı ile ilgili olarak; İlimizde icra edilen tüm sportif faaliyetlerde alınacak tedbirler etkinliğin yoğunluğu ve izleyici kapasitesi ile orantılı olarak müsabaka öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde planlanmakta ve uygulanmaktadır.

“ŞU ANA KADAR 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTIR”

Bugünkü maçta yaşanan olaylarla ilgili olarak; sorumlu kamu görevlisi 3 güvenlik yöneticisi görevden uzaklaştırılmış ve haklarında soruşturma başlatılmıştır. Pankart açma olayına karışan ilgililer hakkında teşhis, tespit ve yakalama çalışması ile maç sonunda soyunma odasında gerçekleşen darp olayına ilişkin ise sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımız koordinesinde adli işlem başlatılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar 7 kişi gözaltına alınmıştır.”

(ANKA)