EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 7.2 kilometre uzunluğunda, 7 istasyondan oluşacak F. Fahrettin Altay-Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi’nde sona gelindi.

Soyer metro hattının açılış tarihi olarak  Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası arasında geçtiğimiz ay imzalanan 30 milyon euro tutarındaki imza töreninde 30 Ağustos 2023’ü belirlemişti.

7 istasyondan oluşan F.Altay –Narlıdere hattında Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastane, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Siteler ve Kaymakamlık istasyonları yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Narlıdere Metrosunda çok yakında deneme seferlerinin başlayacağını duyurdu.

Tunç Soyer, "Pandemiye, depremlere, krizlere rağmen canla başla çalışarak %94'ünü tamamlamayı başardığımız Narlıdere Metrosu, çok yakında deneme seferlerine başlayacak.

2.5 milyar yatırımla tamamlanacak metromuz, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına çok yakışacak." dedi ve bir video paylaştı. 

"VAAT ETTİĞİMİZ GİBİ"

Metro inşaatından görüntülerin olduğu videoda da Tunç Soyer, “Vaat ettiğimiz gibi, söz verdiğimiz gibi Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında İzmir’e Narlıdere Metrosu’nu hediye etmiş olacağız. Ne depremler ne pandemi hiçbir şey durduramadı bizi. Hiçbir şey yolumuzdan alıkoyamadı bizi. Çok hızlı gidiyoruz. Yani şu anda 700’ün üzerinde arkadaşımız çalışıyor. Hedef tarihimiz 15 Nisan, 10 Nisan’dan sonra ilk deneme sürüşünü yapabilir hale geleceğiz. Bütün arkadaşlarıma minnettarım” diye konuştu.

Başkan Karakayalı ihale süreçlerinden yakındı Başkan Karakayalı ihale süreçlerinden yakındı

ALİ ENGİN: HEYECANLIYIZ, GURURLUYUZ

Öte yandan Tunç Soyer'in gönderisini alıntılayan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin de "Başkanımız @tuncsoyer müjdeyi verdi ve Narlıdere Metrosu'nda geri sayım başladı. Heyecanlıyız, gururluyuz. Emek veren herkese gönülden teşekkür ediyoruz." dedi.