04.12.2015, 00:00

Seçime saatler kala ilçelerde son durum

Delege seçimlerinden sonra ilçe seçimleri tüm hızıyla devam ediyor.
 
5 Aralık Cumartesi : Çeşme, Aliağa, Kemalpaşa, Karabağlar, Menemen, Narlıdere, Selçuk’ta İlçe başkanlıkları seçimleri tüm heyecanını koruyor.
 
Yarın yapılacak kongrede sonu en fazla merakla beklenen Karabağlar ve Narlıdere kongreleri… Özellikle Narlıdere’de uzun yıllar sonra delege seçimlerinden çift liste rekabeti yaşandı. Bu rekabet yarın salonda da devam edecek gibi görünüyor.
 
Narlıdere’de mevcut Başkan Cafer Esen aday olmayacak. Başkan Cafer Esen’in aday olmamasının en büyük nedenlerinden biriyse, geçtiğimiz aylarda yaşanan sahte liste skandalı olduğunu düşünüyorum.
 
Çünkü Narlıdere’de yaşanan “sahte liste skandalı” komplosundan sonra Başkan Cafer Esen’in “ Bu yaşananlardan sonra ben aday olmam. Yıllarca hiçbir şey beklemeden bu patiye hizmet ettim. Bu yaşananları hak etmedim” diyerek aday olmadığı Belediye Başkanı Batur’un bütün ısrarlarına rağmen ikna edemediği ifade edilmişti.   
 
Ben Cafer Başkan’ın Narlıdere için büyük kayıp olduğunu düşünüyorum. Narlıdere aslına CHP’nin en demokratik şekilde hareket ettiği yerlerden biri olduğunu düşünüyorum.
 
Zaten İlçe Başkanı Cefer Esen’in yeniden aday olmaması kişiliğini daha net ortaya koyuyor. Böyle bir ilçe başkanıyla çalışan belediye başkanı için ne söylenebilir.
 
Çünkü geçtiğimiz seçimde Belediye Başkanı Abdul Batur ve İlçe Başkanı Cafer Esen kendilerine şuan muhalif olan 5-6 meclis üyesini yazmama gibi bir durum olmasına rağmen listelere yazdılar.
Diğer ilçelerdeki yaşananlara baktığınızda aslında Narlıdere’de Başkan Batur’a yapılan eleştirilerin ne kadar haksız olduğunu ortaya koyuyor. Zaten uzun zamandan beri Narlıdere’de bu tabloyu değiştirmek isteyen bazı güçler kongreyi kendilerine bir çıkış noktası olarak görüyor.
Bu nedenle Narlıdere kongresinden çıkacak isim çok önemli…
Eğer Batur’un desteklediği aday kazanırsa ilçe de yıllardır sağlanan barış devem eder, yok diğer aday kazanırsa öç alma duygusuyla belediye ile ilçe örgütü arasında ciddi sıkıntılar yaşanacaktır.
 
Aslında bugün ilçe kongrelerinde belediye başkanına rakip olan birçok isim 2019’un hesabını yapıyor. Oysa belediye başkanlığı koltuğuna oturmak buradan geçmiyor. Eğer böyle olsaydı daha önce birçok ilçede ilçesi ile karşı karşıya olan birçok belediye başkanı yeniden adanmazdı.
 
Narlıdere’de Belediye Başkanı Abdül Batur destekli iş adamı Şahin Fırat ile Özgür İrade Hareketi’nin desteklediği emekli askeri hakim Ergin Demir arasında tercih yapacak olan delegelerin bu dengeleri iyi hesaplayarak oy kullanması gerekiyor.
 
Ya savaş olacak ya da barış devam edecek.
 
KARABAĞLAR’DA BELEDİYE DESTEĞİ YETMEZ
Diğer önemli ilçe ise, İzmir’in en büyük ilçelerinden olan CHP Karabağlar ilçe örgütü başkanını seçecek.
Burada ise, tam anlamıyla bir savaş hakim…
Mevcut İlçe Başkanı Orhan Polat ile 2014 yılında belediye başkan aday adayı olan Eczacı Ali İhsan Yıldız yarışacak.  Bu seçimde mevcut İlçe Başkanı Orhan Polat önde gözükse de salonda listelerin açıklanmasından sonra işin renginin değişebileceğini düşünüyorum.
Mevcut İlçe Başkanı Orhan Polat’ın karşısında olan Ali İhsan Yıldız’ın belediye destekli olduğu yorumları yapılmış olsa da ben belediyeden gelen destekten çok örgütle yapılacak son gece görüşmelerinden daha net sonucun çıkacağını düşünüyorum.
Burada Ali İhsan Yıldız’ın kişisel ilişkilerinin yeterli olması durumunda seçimi alabileceğini düşünüyorum. Mevcut Başkan Orhan Polat penceresinden baktığınızda ise,  yapacağı listenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. O da seçim benim havasında diyerek dolaşır listeyi tartışılacak bir şekilde yaparsa kongre salonunda büyük sıkıntı yaşar.  
 
Gelelim CHP’nin 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’ye kaptırdığı Kemalpaşa’ya…
Aslında işlerin çok karışık olduğu ilçelerden biri…
 Geçtiğimiz kongrede karşı karşıya olan ekipler yer değiştirmiş durumda… İlçe Başkanı Ulviye Üreten’i destekleyerek ilçe başkanlığı koltuğuna oturtan Büyükşehir Meclis Üyesi Mehmet Ayçil bu defa Ramazan Coşkun’u desteklerken, ilçe eski sekreteri Yüksel Çelik ise, Ulviye Üreten’e destek veriyor.  Yarın Kemalpaşa’da yapılacak kongrede Ramazan Coşkun’un şanslı olduğunu düşünüyorum.
Çünkü başta Mehmet Ayçil olmak üzere örgütün ağır topları Ramazan Coşkun’a destek veriyor. Ulviye Üreten’in handikapı ise, eşinin Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’ya yakın olması örgüt üzerinde ciddi kafa karışıklığına neden olduğunu düşünüyorum.
Bu nedenle yarın ki kongrede Ramazan Coşkun’un çıkacağını düşünüyorum.
 
Şimdi gelim Pazar günü yapılacak olan kongrelere…
 
İl başkanlığı seçiminin de kaderini belirleyecek olan Bayraklı, Karşıyaka ve Bornova ilçe kongrelerinde son durum ne…
 
Bayraklı ’da Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın desteğini alan ve kongre salonuna 383 gibi rekor imza ile giden mevcut Başkan Cemalettin Alper ve 7 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olan Songül Gök yarışacak.
Aslında Songül Gök’ün adaylığı Bayraklı ‘da siyaset yapan herkes tarafından çok beklenen bir adaylık açıklamasıydı… Kendi ayakları üzerinde olmayan ve başkalarına yaslanarak yapılan siyasetin en net göstergesidir.
Bunu neden söylüyorum; Bayraklı’da Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın seçildiği günden beri yanında ve ekibinde olan Songül Gök’ün adaylığı öyle sıradan bir adaylık değil. Üzerinde durulması gereken bir konu…
2019 hesapları yapan bir ekibin projesidir…
Evet, bunu çok açık bir şekilde söylemek gerekiyor. Özelikle 2019’da belediye başkanlığı adaylığını düşünen Milletvekili Atila Sertel, meclis üyesi Cindi Canpolat ve Murat Haluk Öncel’inde içinde olduğu bir oluşum.  Zaten bu isimlerin delegeleri arayarak Songül Gök için destek istedikleri bilgileri kulağıma geliyor. Bu kişilerin aslında tabanlarının olmadığı ve dışarıdan arada sırada Bayraklı ’ya gelerek “ayar çekmeye çalışan” kişiler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle söyledikleri sözün çok fazla kaideye alınacak tarafı yok.
Ancak; şu bir gerçek Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın olduğu yerde seçim almak imkânsız gibi görünüyor. Gök’ün bırakın ilçe başkanı seçilmesi yeterli imzayı toplaması bile şüpheli…
Ve bugüne kadar edindiğimiz tecrübeye dayanarak söylemek istiyorum. Songül Gök 2019 yılında belediye başkan aday adayıdır. Songül Gök’ün adaylığını Bayraklı Meclis eski Üyesi Pınar Susmuş ’un adaylığına benzetiyorum.  
Pınar Susmuş ’ta yıllarca her yere aday oldu.
 
Sonuç kocaman bir sıfır…
 
Gök’ün adaylık açıklamasında söylediği bir söz aslında onun ilçeye muhalif olan isimlerle birlikte hareket ettiğini ortaya koyuyor. Neydi; “Belediye başkanımız ile bir sorunumuz yok, ancak İlçe Başkanı Cemalettin Alper’e tepki var” açıklamasının altında başka şeyler yatıyordu.
 Aday olmanın ve muhalefetin desteğini almanın bedeli ve muhalefete samimiyetini göstermek için yapılmış bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Ancak; İlçe Başkanı Cemalettin Alper yanıt vermeyerek “parti içine tartışma” çıkmasına müsaade etmedi.
Ben Songül Gök’ün ilçe seçiminden sonra büyük hayal kırıklığı yaşayacağına inanıyorum.
Çünkü bu muhalif grup daha önce Pınar Susmuş, Kerim Özer, Hüseyin Aslan, Murat Haluk Öncel, Mustafa Doğan gibi isimleri kullanmıştı.
Peki, bu isimler nerede… Kaybolup gittiler…
 
Bayraklı ‘da sadece seçimden seçime alana çıkıyorlar.
 
Anlayacağınız misafir gibiler…  
 
Pazar günü gözler Bornova’da da olacak. Mevcut İlçe Başkanı Fatma Doğru aday değil. Doğru, uzun süre ilçe başkanlığında pasif kalmıştı.
 
Aday olmama kararı da bence doğru bir karar…
 
Yakın zamanda bir ilçe yöneticisi ‘bizi görevden alın’ bile demişti. il yönetimine… O derece pasif ve başarısız bir yönetim yani… Ön seçimde bile Kılıçdaroğlu’nun en çok çizik yediği ilçe olmasının önüne geçilememişti. İlçe de farklı yapılar var.
 
Bu yüzden ‘ağabey’ pozisyonunda bir isim önemliydi. İl yönetimi destekli Nevzat Kavalar ikna edildi ve aday oldu. Vekil adaylığı sürecinde birinci sıradaki aday gibi çalıştı. Kavalar örgütünde sevgisini kazanmıştı.  
İl başkanlığı bile yapabilecek düzeyde bir isim olan Kavalar’ın Bornova için bu süreçte şans olduğunu düşünüyorum. Rakibi Belediye eski Başkan Yardımcısı Kudret Yiğit…
İlçe eski Başkanı Ertürk Çapın ve milletvekili Kamil Okyay Sındır Yiğit’e destek vermesi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun son saatlerde Kavalar lehine devreye girmesine neden olacaktır.
 
Bornova çok kilit bir kongre…
 
Kazanan isim il kongresinin şeklini değiştirebilir. Bu arada Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila delege seçimleri ve kongre süreci boyunca uzlaşmacı tavrıyla doğru bir tavır sergilediğini söyleyebilirim.
 
Ancak; Kocaoğlu’nun kongrede taraf olması durumunda onunda tavrının Kocaoğlu’nun destekleyeceği aday yönünde olacağını düşünüyorum.
Benim şahsi fikrim Başkan Kocaoğlu Bornova’da taraf olacaktır.
 
Gelelim Karşıyaka’ya…
 
Mevcut İlçe Başkanı Mustafa Özuslu’nun aday olamadığı Karşıyaka’da yeni İlçe Başkanı Uğur Yıldırım hayırlı olsun…
Evet, kongrede iki aday gibi görünse de  İl eski Başkanı Ali Engin ile İlçe eski Başkanı Adnan Alabay’ın ve orada bulunan birçok ismin desteğini almış gibi görünüyor…
Burada konuşulması gereken kongrede çıkan sonuç değil, Uğur Yıldırım’ın Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a nasıl fatura edileceği… Uğur Yıldırım’ın İlçe Başkanı seçilmesinden sonra Yıldırım ile akraba olan Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı bunun üzerinden yıpratacaklarını düşünüyorum…
Bu nedenle Uğur Yıldırım’ın ilçe başkanlığı Belediye Başkanı Mutlu Akpınar’ı sıkıntıya sokacaktır.
 
Yorumlar (12)
Sade partili 6 yıl önce
Belediye Başkanının kuzeni ilçe başkanı nasıl olabili? Sn Yıldırım eminim bu işi çok iyi başaracaktır.Ancak parti vicdanına sığmaz.Sn Belediye Başkanı buna nasıl izin veriyor anlayamıyorum.
ALKIŞLIYORUZ 6 yıl önce
karşıyaka gibi bir yerde saltanatlık kurdular hemde yaklaşık 20 ayda adam geldi gostepeden karsıyakaya başkan oldu sonra bütün akrabasını belediyeye yerleştırdi müdür amir yaptı halasının kızını ozel kalem müdürü yaptı abisini de şimdi yani halasının oğlunu da ilçe başkanı yapıyor ALKIŞLIYORUZZZZZZZZZZZZ MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Selim sezgin 6 yıl önce
Karsiyakada hüseyin mutlu nun kuzenini başkan yaptırmaya çalışması tayyip erdoganin da damadini bakan yapmasıyla aynıdır. Aralarında hiçbir fark yok.
ali ihsan 6 yıl önce
belediye destege ali ihsana yetmez
karsiyaka 6 yıl önce
Huseyin mutlu coook buyuk yanlis yapiyosun coook
partili 6 yıl önce
sayın yazar AKP iktidarı kurdu çalışmalara başladı ama CHP halan parti içi mücadele ile uğraşıyor zaten seçimler belediye başkanların istediği şekilde oluyor neden seçim belediye başkanları adaylarını atasın bunun adı sosyal demokrasi değil baskıcı seçimdir eğer bugün AKP bu kadar güçlenmiş ise bu AKP başarısından daha çok CHP nin parti içi çekişmede politika üretemiyorlar herkes delege hesabın peşine düşmüş partiyi nasıl büyütürüz umurlarında değil bakın 14 yıldır bu ülkeyi yönetenler ön seçim ve bu kadar yapmıyor demeki ön seçim iktidara giden yol değil eksik kalan bir şeyler var bunlar üzerinde çalışmak gerek karşıyaka,da siyaset yapan ve bir araya gelenler acaba çekindikleri kimler kendileri çalıyor kendileri oynuyor artık eski siyasetçilerin bilgileride eskimiş kusura bakmasınlar ALİ Engin 25 yıldır siyasete 3 yıl il başkanlığı yaptı Tacetin bayır karşısında seçimi kazandı ve aktif görevden istifa eti ve her direğe ikişer afiş astırdı ama olmadı olmadı şimdi kalkmış delege listeleri ile uğraşıyor şu olsun bu olmasın delege olmak çok şey değiştirmez ama tek gerçek ALİ ENGİN hedefine gidemez çünki siyaset ilkeli ve dik duruşla yapılır her dönem kim güçlü ise onun beraber olursanız tabanınızı kaybedersiniz
Menemenli 6 yıl önce
Menemende sahin sirketi kuruluyo yonetim tam bi fiyasko akrabalar yonetimde yazik partiye ilce baskani secimimi belediye baskanimi secimimi belli deyil.veli caylak meclis uyemizi kutluyorum biseler diyo ama kimse duymuyo menemende kral ciplak her sey ortada
6 yıl önce
Chp de belediye başkanların ağalık dönemi ama gün gelir onlarda eski siyasetçilerin listesine etkilenirler yani üç yıl sonra saltanat son bulacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner83
12
parçalı bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:04
Öğle 13:06
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7