Yavaş ve Akşener ANKAPARK'ı gezdi: Burası israfın somut hali

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Melih Gökçek döneminde 801 milyon dolara maledilen Ankapark’ı ziyaret ederek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan bilgi aldı. Akşener, “Böyle bir israfın neticesi olarak Ankaralıların ve Türkiye’de vergi veren her bir vatandaşın nasıl bir sistemle ütüldüğünü gördük” dedi. Mansur Yavaş ise selefi olan Melih Gökçek’in Ankapark’ın seçim vaadi olduğu ve bunun için Ankaralıların kendisine oy verdiğine ilişkin sözlerine “Kontrole gitmesini öneriyorum. Ruh sağlığından endişe ediyorum, gerçekten” diye tepki gösterdi.

Politika 24.07.2022, 15:48 24.07.2022, 19:51
Yavaş ve Akşener ANKAPARK'ı gezdi: Burası israfın somut hali

2017 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle görevinden istifa eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek zamanında 801 milyon dolara mal olan ANKAPARK, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. 3 yıl aranın ardından ANKAPARK, kapılarını ziyaretçilere açtı.

İYİ Genel Başkanı Meral Akşener, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yapılan ve 2019 yerel seçimlerinden 10 gün önce açılışı yapılarak özel şirkete devredilen ve süreç içerisinde çürümeye terk edilerek kamu zararına yol açtığı gerekçesiyle eleştirilen Ankapark’a giderek inceleme yaptı. Hurda haline gelen parkta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın sunumunun ardından konuşan Akşener, Ankaralının parasını çarçur edildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“İnanılmayacak derecede hem Ankaralının hem de Türkiye’de bulunan her vatandaşın vergisinin nasıl gömüldüğünü gördüm. Nasıl bir iş bilmezliğin olduğunu gördüm. İş bilmezlik de diyemiyorsunuz çünkü göz göre göre 14 milyar lira, 801 milyon dolar nasıl gömülür ve nasıl hiçbir sonuç alınmaz. Bilim yok burada, akıl yok burada ama şu cepten, sizin cebinizden alıp bu cebe koyma var. Apaçık hem itibardan tasarruf olmaz denilen mevzudaki israf var, bir de apaçık muhtemelen ortaya çıkacak bir yolsuzluk var. Şimdi bu çok önemli bir şey. Ankapark Türkiye’nin geleceği açısından, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış pek çok yolsuzluğun, israfın somut, hepinizin gördüğü hali bu. Türkiye’deki herkesin kendi şehrinde yaşadıklarını büyük ölçüsü bu.

“KYK’LILARIN BÜTÜN BORÇLARI SİLİNEBİLİRDİ”

Sayın Başkanım söyledi, 14 milyar liraya, 801 milyon dolara neler yapılır? Ama ben bir de şunu söyleyeyim size. 14 milyar liraya KYK yani o gençlerin bütün borçları silinebilirdi. Sadece faizi değil bütün borçları silinebilirdi. Bir de şeyi koyduğunuz zaman, EYT’lilerin birçok problemi çözülebilirdi. Bu kadar büyümezdi. Zaten Ankara’ya dair altyapılar ne kadar düzeltilebileceğini, Ankaralıya nasıl hizmet edilebileceğini Sayın Başkanım açıkladı. Böyle bir israfın neticesi olarak Ankaralıların ve Türkiye’de vergi veren her bir vatandaşın nasıl bir sistemle ütüldüğünü gördük.”

“NİYE BÖYLE BİR DİNOZOR MERAKI VARDIR ONU ANLAYAMADIM”

“En şaşırdığım şey niye böyle bir dinozor merakı vardır onu anlayamadım. Yorum var mı? Onu bilemiyorum” diyen Akşener’e Başkan Yavaş “Geçmişine gitmek lazım efendim” diye Gökçek’i işaret ederek yanıt verdi.

Akşener, Ankapark’ın ne olacağına Ankaralıların karar vermesi gerektiğini kaydederek, “Gerçekten çok üzüldüm. Bu Ankapark’ı unutturmamamız gerekiyor ki başka yerlerdeki, tırnak içinde ‘Ankapark’ları da görüp bir daha buna benzer hadiselerin yaşanmasının önüne geçmemiz lazım” dedi.

“PATRONU ‘NANKÖR’ DİYE SEÇMENİ SUÇLUYOR… BALIK BAŞTAN BÖYLE GELİYOR”

Akşener, basının Ankapark ile ilgili sorularını da yanıtladı. Akşener, Gökçek’in “Ankaralılara seçim vaadi olarak bunu sunmuştum, Ankaralılar bunu bilerek bana oy verdi. Ben de vaadimi yerine getirdim” sözünün anımsatılması üzerine şunu söyledi:

“Patronu ‘Nankör’ diye seçmeni suçluyor. Patronu ‘Şükürsüz’ diye suçluyor. Patronu ‘Sabırsız’ diye suçluyor. Dolayısıyla Sayın Gökçek’e de Ankaralılara ‘Siz sorumlusunuz’ demek düşmüş. Balık baştan böyle geliyor işte.”

MANSUR YAVAŞ’TAN GÖKÇEK’E: “TEDAVİ OLSUN, MUHATAP OLALIM”

Başkan Yavaş ise Gökçek’in bu sözünü şöyle yorumladı:

“Kontrole gitmesini öneriyorum. Ruh sağlığından endişe ediyorum, gerçekten. Attığı tweetlere, söylediği sözlere bakarsanız. Bir de muhatap olmak istiyor ki. Tedavi olsun, muhatap olalım.”

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefete yönelik “Ankara dışına çıkın” sözüne de “Ben Ankara dışındayım zaten. O çıkacak o. Milletten koptu hepsi” diye cevap verdi.

MANSUR YAVAŞ: “GÖRDÜĞÜNÜZ ROKET 500 MİLYON DOLARA UZAYA FIRLATILIYOR. BİZ BU DİNOZORLARI NEREYE FIRLATACAĞIZ BİLMİYORUM”

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, 14 milyar TL’ye mal edilen Ankapark’ta yaşanan israfa dikkat çekti. Yavaş, “Bu paraya neler yapılabilirdi bunu Ankaralıların düşünmesi lazım. 6.4 tane Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılabilirdi. 600 milyon dolara, sık sık sel basıyor, Ankara’nın alt yapısının tümü yapılabilirdi... Gördüğünüz roket 500 milyon dolara uzaya fırlatılıyor. Biz bu dinozorları nereye fırlatacağız bilmiyorum. Öyle bir garip sonuçla karşı karşıyayız” dedi.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve parti heyetine Ankapark’ta bugün sunum yaptı. Yavaş yaptığı sunumda şu bilgileri verdi:

“Çok yüklü bir zarar edecekse işletmeci yüklü bir teminatı belediye olarak biz verelim, tersine verin tedbiri. Bu hukuken mümkündür. Hukukçu arkadaşlar bilirler. Onu da reddettiler. Anlaşılıyor ki parkın bize teslim edilmesini istemediler. Ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bütün işlemleri yaptı. Yani bu konuda kamuoyunun çok müsterih olması lazım. En sonunda davanın kabulüne 6 Temmuz’da karar verildi. Ve biz 6 Temmuz itibari ile davayı kazanmış olduk. Daha sonra, daha önce başvurmamıza rağmen iflas eder etmez Kaymakamlığa başvurduk. Tekrar hemen verin diye. Kaymakamlık İçişleri Bakanlığı’na yazdı. Biz davayı kazandık fakat icraen burayı teslim alamadık çünkü. Fakat Kaymakamlık ‘gelin biz vereceğiz bu sefer’ dedi ve ayın 18’inde saat 10:40’ta biz Ankapark’ı bu haliyle teslim almış olduk ve biz şu anda resmi bildiriciler vasıtasıyla, belediye görevlileri vasıtasıyla ve daha önce bu parkın yapımı ve üstlenicilerin teslim alımı sırasında görev alan arkadaşla da beraber; müstecire ne teslim edildi, ne kadar teslim edildi, hangi şekilde teslim edildi… Çünkü maalesef 14 kat trilyonluk bir malı yani mobilyalı bir evi birisine veriyorsunuz ve yeterli teminat yok. Ve şu anda iflas eden bir vatandaştan nereden alacağız? Ama bu konuyu da özellikle söylemek istiyorum; şu anda hukukçularımız inceliyorlar. Hakimin ağır kusuru varsa ki hakimi biz ilk tedbiri 50 bin liraya verdiği tarihte HSYK’ya şikayet ettik. Özellikle bu 50 bin lira teminat uygun değil, karşı taraf kollanıyor diye. Sonucu henüz bize gelmedi diye. Ve Adalet Bakanlığı’na şu anda o konuda sorumluluğu var yeni bu hükümet zamanında çıkan yasayla Adalet Bakanlığı’ndan bu zararı temin etmek için şu anda arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar.

“ANKAPARK’IN ALANI YÜKSEK RİSKLİ BÖLGE”

Ankapark’ın konumu ile ilgili de bazı bilgiler vermek istiyorum. Burası bize Atatürk’ün hediyesi, mirası. Onun kanunu da var. Onun bize bu kanuna uygun kullanılması lazımken, sürekli olarak Atatürk Orman Çiftliği Kanunu da değiştirmek suretiyle büyükşehiri de işin içine katmak suretiyle istediklerini yapabilmek için kanunu değiştirdiler. Halbuki burası gördüğünüz gibi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Ankara Havzası Taşkın Planı’nda yer alan verilere göre, Ankara Çayı, Söğütözü ve Dikmen deresi altından geçiyor. Burada hiçbir yapı yapılmaması lazım. Çok yüksek riskli burası. Şimdi yapacağımız çalışmaları bunu da dikkat alarak yapacağız. Kamuoyu da bunu belki ilk defa duyacak, yerin bayağı altından akan bir dere var, arada sert bir katman var, onun üzerinden tekrar akan bir dere var. Bu yapılan fore kazık sırasında 2 tane fore kazık düşmüş gitmiş.

“BİZ BU DİNOZORLARI NEREYE FIRLATACAĞIZ BİLMİYORUM”

Bu paraya neler yapılabilirdi bunu Ankaralıların düşünmesi lazım. 6.4 tane Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılabilirdi. 600 milyon dolara, sık sık sel basıyor, Ankara’nın alt yapısının tümü yapılabilirdi. 2 adet metro uzatması yapılabilirdi. 5 bin 100 adet daha belediye otobüsü alınabilirdi. 2013’ten beri paralar buraya harcandığı için bir tek otobüs alınmamış. Biz şimdi 360-370 otobüs aldık. 15 bin sosyal konut yapılabilirdi. 300 adet öğrenci yurdu yapılabilirdi. Tesla… Meşhur biliyorsunuz elektrikli otomobil, Elon Musk’un Tesla’sının maliyeti bakın 1 milyar dolar. Amerika’da böyle bir elektrikli otomobil (fabrikası) için 1 milyar dolar harcanırken, burada 1 milyar dolara yakın bir para burada plastik oyuncaklara harcandı. Bu bir vizyondur. Gördüğünüz roket (ekrandaki Space X roketini kastediyor) 500 milyon dolara uzaya fırlatılıyor. Biz bu dinozorları nereye fırlatacağız bilmiyorum. Öyle bir garip sonuçla karşı karşıyayız.

“ANKARALI BU İŞİ SAHİPLENDİ”

Ankara halkına tekrar söz veriyoruz, 1 kuruşunun boşa gitmeyeceği şekilde buranın değerlendirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Şu anda tespit yapılıyor. Ankaralıların fikirlerini alıyoruz. Şu anda 50 bine yaklaştı. Tam rakamları var. Bir kişi karar verdi, 801 milyon dolar harcandı. Dün televizyonlarda, ‘Bir şey yapamazsın Ankaralılar kim oluyor karar veriyor, kanunu var, kurulu var’… Evet biz kurula götüreceğiz Ankaralıların istediğini. Yani Atatürk bir kişiye emanet etmedi burayı Ankara halkına emanet etti. Bu para da Ankara halkından çıktığına göre karar verici de Ankara halkıdır. Biz bunları toparlarız, Ankaralıya açarız ve götürürüz kurulun önüne, ‘Ankara halkı bunu istiyor’ diye. 50 bine yaklaşan görüş. Gerçekten bu işi sahiplendi…”

ANKAPARK’IN KAPILARI MEVCUT DURUMUNU GÖRMEK İSTEYEN VATANDAŞLARA DA AÇILDI

Öte yandan ANKAPARK’ın kapıları ilk kez Başkentlilere açıldı. ABB, tema parkın mevcut durumunu görmek isteyen vatandaşlar için her yarım saatte bir ücretsiz ring seferleri düzenlemeye başladı. Cumartesi ve pazar günleri 11.00-16.00 saatleri arasında devam edecek otobüs turuna ANKAPARK’ın geleceğine karar verecek olan Ankaralılar yoğun ilgi gösteriyor.

Yapımı 801 milyon dolara (14 milyar TL) mal olan ANKAPARK’ın 3 yıllık hukuk mücadelesi sonucu mahkeme kararıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesinin ardından tema parkın kapıları ilk kez vatandaşlara açıldı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın “ANKAPARK’ın geleceğine vatandaşlar karar verecek” açıklaması ve alanla ilgili anket öneri formunun kullanıma açılmasının ardından başlatılan ücretsiz ring seferlerine ilk günden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

BAŞKENTLİLER MEVCUT DURUMU GÖRMEK İÇİN ZİYARET EDİYOR

Başkentliler ANKAPARK’ın mevcut durumunu görmek amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından belirlenen güzergâhta ve ANFA Güvenlik ekipleri eşliğinde düzenlenen otobüs turlarına katıldı. Gazi Mahallesi (Küme Evleri) ANFA Güvenlik Apt. No. 175/1 Yenimahalle adresindeki ANFA Güvenlik Genel Müdürlüğü’nden 11.00-16.00 saatleri arasında her yarım saatte bir kalkan ücretsiz ring seferlerine katılan yüzlerce vatandaş, parkın 3 yıl süren hukuki mücadele sürecinde geldiği son durumu inceleme fırsatı da buldu.

“GÖRDÜĞÜM ŞEYLER ÇOK ÜZDÜ BENİ ÇOK KÖTÜ OLMUŞ, ÇOK YIPRANMIŞ”

Tema park’ın geleceğine katılacakları anket çalışması ile karar verecek olan Ankaralılar ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

-Hürriyet Ataman: “Gördüğüm şeyler çok üzdü beni çok kötü olmuş, çok yıpranmış. Yazık buralara dökülen paralara… Onlara üzüldüm. Bir an evvel bakımı yapılarak açılmasını isterim. Bu hali çok kötü…”

-Barış Coşkun: “Bu kadar dağınık, bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum ama görünce bayağı şaşırdım. Her yer parçalanmış kötü durumda… 3 yıldır hiçbir şekilde girilmedi ve bu kadar parçalanması garip geldi. Belli ki hırsızlar girmiş ve her yeri parçalamışlar. Aslında kocaman yeşillik bir park olabilir. Buranın kesinlikle yıkılmasını istiyorum yani çok gereksiz bir yer, güzel bir yeşil alan olabilir.”

“BURAYI BİR MÜZEYE ÇEVİREBİLİRLER”

-Eymen Tamış: “ANKAPARK’ın çocuklara kazandırılması gerekiyor. Buranın yıkılarak yeniden bir park yapılması çok zor… Daha maliyetli olacağını düşünüyorum. Burayı bir müzeye çevirebilirler.”

-Hüseyin Dülger: “Tam bir harabe, hurda yığını görüyorum şu anda… Milli servet var gerçekten burada… Buranın Gençlik Parkı gibi olmasını istiyorum.”

-Emre Baştuğ: “Büyük bir eksiklik bekliyordum ama bu kadar harabe beklemiyordum. Benim bildiğim 4 kere açılış yapıldı. O dönemde 3’te 1’inin açıldığını, diğer taraflarının kapalı olduğunu biliyordum. Fakat diğer tarafların bu derece harabe olduğunu bilmiyordum. Mesela bugün beni şok eden şeylerden biri 18 Temmuz’a kadar güvenlik dahil girememesi… Bu derece hırsızlık, trafonun içinin boşaltılması, çalınmış olması çok acı. Bunların adı rezillik… Her karış toprak vatansa burası da bir vatan toprağıysa burada bir ihanet var. Yolsuzluğun ötesinde bir şey gördüğüm. Düşünmeden yapılan işi görüyorsunuz.”

“BURANIN YİNE YEŞİL ALAN OLMASINI İSTERİM”

-Ahmet Soyer: “Bu imkânı bizlere sundukları için teşekkür ediyorum. Perişan vaziyeti, çok üzüldüm. Burası eski Atatürk Orman Çiftliği arazisi, burada dev dev ağaçlar vardı. Buranın yine yeşil alan olmasını isterim. Burası sonuçta bize Atatürk’ten miras bir alan… Neden bu dinozorlar, biz dinozor ülkesi değiliz ki, nereden çıktı bu dinozorlar?”

-Sıla Özüm: “Bence hayvanat bahçesi daha iyiydi. Vatandaşlarımız için yararlı bir şey olsun isterim.”

-Yusuf Tulgay: “Bizim çocukluğumuz, gençliğimiz burada geçti. Eski hayvanat bahçesinin yerinde yeller esiyor. Bir tane yeşil bir şey bırakmamışlar. Bizim paramızla rezil etmişler burayı. Bir yeşil alan, bütün halkın faydalanacağı bir alan olmasında fayda var. Hakikaten üzüldüm, tam bir çöplük olmuş.”

-Ahmet Aslan: “Gerçekten rezil bir durumda yapılan harcamaya göre… O maliyetle neler neler yapılabilirdi? İnanılmaz bir hırsızlık… Bana göre eşe dosta para aktarmak için yapılmış bir proje bu. Umarım kültür sanat merkezi, uluslararası festivallerin yapılabileceği kültür sanat alanı olarak tahsis edilir.”

“GENÇLİĞİMİ, ÇOCUKLUĞUMU YAŞADIĞIM YERİ ÇOCUKLARIMIN DA GÖRMESİNİ İSTERDİM”

-Turhan Karaca: “Tam bir rezalet olarak görüyorum. Gençliğimi, çocukluğumu yaşadığım yeri çocuklarımın da görmesini isterdim. Piknik yapıyorduk, çocuklarımla geliyorduk. Hiçbir şey kalmamış. Ben taş betondan bıkmışım, Ankara’yı taş yığınına çevirmişler. Ankara’nın eski doğallığını istiyorum.”

-Özlem Akmeşe: “Bir tema parka değil de korku filmlerini andıran bir platonun içinde gezdim sanki. Harcanan paralar, kuruyan ağaçlar… İnanın insan ağlamamak için kendini zor tutuyor. Fuar alanı yapılabilir, botanik bahçe yapılabilir, hayvanat bahçesi yapılabilir.”

-Muhammet Doğan Değirmenci: “Ben daha önce 2 kere gelmiştim. O zaman bile çoğu oyuncak açık değildi. Şu an gerçekten içler acısı bir durumda yani bu kadar büyük bir tema parkın böyle bir duruma gelmesi çok üzücü.”

-Ebru Tavukçu: “Çok üzüldük gerçekten, bir harabe… Boşa gitmiş para… Annem buranın eski halini de bildiği için o daha çok üzüldü. Belki öğrenciler için bir şey yapılabilir. Belki kadın sığınma evleri yapılabilir. Gençler için, çocuklar bir şeyler yapılabilir.”

-Emine Tavukçu: “Tekrar Atatürk Orman Çiftliği olmasını istiyorum. Çok üzüldüm böyle görünce. Ben çocuklarımı pikniğe getiriyordum. Çok güzeldi o zaman…”

HAFTA SONLARI ÜCRETSİZ RİNG SEFERLERİ DEVAM EDECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, cumartesi ve pazar günleri 11.00-16.00 saatleri arasında ücretsiz ring seferleri düzenlemeye devam edecek. Başkentliler ayrıca ANKAPARK alanının nasıl değerlendirilmesini istediklerini ‘forms.ankara.bel.tr/ankapark’ adresi üzerinden anket öneri formunu doldurarak karar verecek.

Yorumlar (0)
banner83
25
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:38
Güneş 06:59
Öğle 13:07
İkindi 16:27
Akşam 19:04
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1