Süleyman Soylu: Fesini kafasına ters giydiririm

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye’nin gücünü kimse sınamasın, sınayanın fesini kafasına ters giydiririm" dedi.

Politika 16.01.2022, 20:19 16.01.2022, 21:31
Süleyman Soylu: Fesini kafasına ters giydiririm

Bir dizi programa katılmak üzere Sinop'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk olarak AKP mensupları ile “Vefa Toplantısı”nda bir araya geldi.

Kahvaltı sonrası önemli açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, yaşanan sel felaketlerine değinerek şunları söyledi;

*Sinop'ta, Kastamonu'da, Ulus'ta sel yaşadık. Hepimize geçmiş olsun. Orada kayıplarımız oldu, Cenab-ı Allah rahmet eylesin. O selin ortasında yarın biz buradan çıkacağız ve daha güçlü bir adım atabileceğiz diye düşünebilmek, herhalde o insanlar için mümkün değildir.

*Ama Türkiye, 20. asrın sonu itibarıyla böyle bir tabloyla karşı karşıya bırakılmıştır. Ama şu kadar net, inandılar. Neye rağmen inandılar; kendileri gibi yapmak isteyenlerin hakikaten karşı karşıya kaldığı bu hamleleri bilmelerine rağmen ayağa kalktılar.

*Bu ülkede sadece ekonomik zorluk ve ekonomik güçlük yok. Bu ülkede insanların değerleriyle oynamaya çalıştılar. Kıyafetleriyle oynamaya çalıştılar. İnançlarını haşa aşağılamaya çalıştılar. Yapmadıkları kalmadı.

*Bunlardan bahsetmek, bunlara yönelik adım atmak, bunlara yönelik bir değişim ortaya koymanın veya gerçekleştirilebilmesi, zihninden geçirilmesinin bile kelepçelendiği bir dönemden Allah'a çok şükürler olsun sizin sayenizde Türkiye bambaşka bir tabloya çıktı.

“ETRAFIMIZDAKİ BÜTÜN ÜLKELER OH DİYECEKLER”

*Şimdi önümüzde bir tek şey var; 20 yıldır Türkiye'yi cumhurbaşkanımız yönetiyor. Bu anlayışı hep beraber onun yönetimiyle sağladık. Bir adımımız şudur; ekonomik vesayeti ortadan kaldırmak. Biz ekonomik vesayetten kurtulduğumuz andan itibaren sadece biz değil, etrafımızdaki bütün ülkeler oh diyecekler.

*Bu vesayetler altında ezilmeye mahkum edilen tüm ülkeler oh diyecekler. Bizim dünyaya sorumluluğumuz budur. Etrafımızdaki coğrafyanın huzur içinde olmasını sağlayacak. Biz bugün terörle mücadele ediyoruz, bugünün imkanlarıyla mücadele ediyoruz.

*20 yıldır eğer Türkiye gelişmemiş olsaydı, Türkiye'nin her yerinde havalimanı olmamış olsaydı, insansız hava araçlarımız olmamış olsaydı, savunma sanayimiz bu noktaya gelmemiş olsaydı, Doğu ve Güneydoğu'ya öğretmen gönderememiş olsaydık, doktor hemşire gönderememiş olsaydık bu tabloya ulaşmamız mümkün müydü? Bir taraftan kalkındık, bir taraftan büyüdük, geliştik.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA HUZUR GETİRDİK”

*Savunma sanayimizi geliştirdik, etraftaki dünyaya ‘sen sınırlarından kafanı çıkaramazsın' diyenlere ben yaparım diyebilecek özgüveni kazandık. Sonra da Doğu ve Güneydoğu'ya huzur getirdik. Ardından hemen güneyimizde terör koridoru oluşturmaya çalışanlara ‘hadi oradan' diyebilecek bir noktaya geldik.

*Asla bunların hiçbirini yapamazdık. Artık Türkiye sadece siyasetle ayakta duran bir Türkiye değildir. Sadece seçimde iktidarı alabilmek için mücadele eden partilerin yarıştığı bir Türkiye değildir, tam tersi dışarıdan bahtıyla beraber diz çöktürülmeye çalışılan ama ona müsaade etmeyen, ayakta duran ve bütün dünyaya artık ben varım diyen bir Türkiye'dir.

“EĞER 27 MAYIS OLMAMIŞ OLSAYDI”

Kahvaltı programından sonra muhtarlar ile bir araya gelen Bakan Soylu, burada da açıklamalarda bulundu. 1960 darbesinden söz eden Soylu, şunları söyledi;

*27 Mayıs 1960 darbesi onun açtığı yaraları tamir etmek siyasi gözlüklerle bakabileceğimiz bir mesele değildir. 27 Mayıs Türkiye'yi kaybettirmiştir. Gelecek nesillerin tamamını kaybettirmiştir. Hepimize kaybettirmiştir. 27 Mayıs darbesi sadece Menderes ve arkadaşlarının değil, hepimize ait olan bir şeyleri idam etmiştir.

*Eğer 27 Mayıs ve onu yapanlarının kurduğu esaret düzeni olmasaydı biz bugün savunma sanayimizdeki başarıları belki 30 yıldır anlatıyor olacaktık. Eğer 27 Mayıs olmamış olsaydı belki bu ülke anarşi ve terörle hiç tanışmamış olacaktı.

*Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınma meselesi gelişme meselesi belki 40 yıl, 50 yıl önce rayına girmiş o sıkıntılar hiç yaşanmamış olacaktı. Türkiye kendi otomobilini bugün değil belki 50 yıl önce yapmış olacaktı.

*Biz bugün Azerbaycanlı kardeşlerimizin Karabağ'da haklarını geri almasını konuşuyoruz. 27 Mayıs olmasaydı belki o haklarını hiç kaybetmeyeceklerdi. Güçlü bir Türkiye olsaydı, kimse onların toprağına el uzatamayacaktı.

“TERÖR KORİDORU HAYALLERİNİ UÇURDUK GİTTİ”

*Almanya'nın 3 ay boyunca vatandaşlarının yanına bile gidemediği deyim yerindeyse şok olduğu sel afetinin aynısında biz bir taraftan Bozkurt'ta, bir taraftan Ayancık'ta 20 günde çarşıda alışverişi başlattık, yolları açtık.

*Vatandaşlarımızın her ihtiyacına koştuk. Deprem, selde, orman yangınlarında vatandaşımızın yanında olduk. Biz bir taraftan bunları yaparken bir taraftan hem PKK, hem DEAŞ, hem FETÖ hem de diğer sol terör örgütleri ile mücadele ediyoruz.

*Bu örgütlerden sadece iki tanesi güneyimizde, Suriye ve Irak iki tane devletin tüm devlet otoritesini altüst etti. Orada bir terör koridoru oluşturmaya çalıştılar. Amerika'sından Avrupası'na kadar hepsi parayı ve silahı oraya su gibi akıttı.

*Buna rağmen Allah'a hamdolsun milletimizin güçlü iradesi iktidarımıza verdiği destek, Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve hep beraber ortaya koyduğumuz mücadele sonunda terör koridoru hayallerini uçurduk gitti.

*Küresel uyuşturucu baronları ile mücadele ediyoruz. Aynı zamanda bütün dünya tarihin en büyük göç dalgalarıyla karı karşıya kalıyor. Üç tarafımızda denizlerle çevirili, üç tarafımızda da göçmen kaçakçısı kovalıyoruz.

*Aynı zamanda altyapımızı yaptık. Dünyanın en büyük havalimanlarını yaptık. Avrasya tüneline kadar pek çok mega projeyi bitirdik. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü bitiyoruz. Bu istikrar döneminde milletimizin iradesi ile beraber gerçekleştiriyoruz.

“MİLLETLE NE ZAMAN BİR ARAYA GELSE AŞAĞILARLARDI”

Muhtarlarla ile buluşmanın önemine değinen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Sayın Cumhurbaşkanımız Külliye’de muhtar buluşmalarını yaparken dudak bükenler olmadı mı? Muhtarları suçlayanlar oldu. ‘Sizin ne işiniz var dedi Külliye’de’. Cumhurbaşkanımıza ‘Sözde sarayına muhtarları niye çağırıyorsun’ dedi ana muhalefet lideri. Defalarca eleştirdi.

*Peki, o buluşmaları itibarsızlaştırmaya çalışanlar devletin tepesi ile milletle devlet arasında köprü olan muhtarlarımızın meselelerinin aşağıda nasıl gittiğini, vatandaşımıza hizmetlerin nasıl yansıyıp yansımadığını muhtarımız üzerinde değerlendirmek isteyen bu buluşmalarla, eksiklikleri tekrar görmek isteyen kıymetli Cumhurbaşkanımızın bu iradesine sekte vurabilmek, onu itibarsızlaştırabilmek için ellerinde geleni ortaya koydular.

*’Siyasi propaganda yapıyorlar’ diye o meseleyi siyasetin bir kenarı aldılar oturttular. Millet yakın olmaya alışmamışlar. Fırsatını buldukları zaman milletimizin inancına, milletimizin değerlerine, milletimizin sahip çıktıklarına aşağılamayı kendilerine bir borç olarak görenler, altını çizerek söylüyorum başlama ayarlarına dönenler milletle ne zaman bir araya gelsen aşağılarlardı.

*Kendileri ne yapıyorlar? Gittikleri yerlerde kanaat önderleri ve muhtarlar buluşmaları yapıyorlar. Demek ki Tayyip Erdoğan doğru yapıyormuş.

“İMANIN, İSLAM’IN ŞARTLARINI BİLMELERİNDE NE SAKINCA VAR”

*4-6 yaş arası çocuklara dini bilgilerini nakşetmenin neresinde karanlık bir anlayış var. Hepimiz annelerimizin, babalarımızın çocukları değil miyiz? Bize o yaşlarda ne öğrettilerse zihnimizde onlar kaldı. Dinimizi, inancımızı biz ailemizden, dedelerimizden veya camideki imamızdan, camideki kurstan öğrendik. İmanın, İslam’ın şartlarını bilmelerinde ne sakınca var. Hala bunu siyasetin bir eleştirisi malzemesi haline getirebilecek hakikaten yobazlıkta bir anlayış olabilir mi?

*Kendilerini gelmeye çalıştıklarını hissettiklerinde hemen başlangıç ayarlarına geri dönüyorlar. 28 Şubat'ta da aynısı ortaya koymaya çalıştılar. 1983’ten 1997'ye kadar birçok adım atıldı. Birçok adımı hemen geri getiriverdiler.

*Hepimizi kodladılar. Herkesi fişlediler. Yeniden o başlangıç ayarlarına geri dönmek istiyorlar. Biz eski Türkiye değiliz. Bir püfleyerek yıkılabilecek Türkiye değiliz. Parmak sallayarak korkutulan bir Türkiye değiliz.

*Biz eğer parmak sallayarak korkutulan ve ürkütülen bir Türkiye olsaydık biz onların dediği yapar Doğu Akdeniz'de olmazdık. Biz onların dediklerini yapar, hepsinin çullandıkları Libya'da onlara dünyanın neresi olduğu hangi coğrafyaya yakın olduğunu bizim de nasıl bir ülke olduğumuzu gösteremezdik.

*Biz onların dediğini yapsaydık, Azerbaycan'ın Karabağ meselesini Azerbaycanlı kardeşlerimizle çözemezdik. Biz onların dediğini yapsaydık dünyanın her tarafında olan ve 4 yıldır dünyada mağdurlara ve mazlumlara en fazla yardım yapan ülke statüsüne gelmezdik. Biz onların dediğinden korksaydık, ürkseydik kendi çizdiğimiz dairenin dışına çıkma konusunda bir iradesizlik sergileseydik, dünyanın her tarafındaki ülkelerin umudu haline gelebilme kabiliyetine sahip olmazdık.

*Biz onların dediğini yapmış olsaydık bizim altımıza Avrupa'dan ve Amerika'dan korktuğumuz için bir terör koridoru yapmış olurlardı, biz de aval aval bakan bir Türkiye olurduk. Biz aval aval bakan bir Türkiye değil, hakkını hukukunu koruyan, bütün dünyaya ‘burası bizim coğrafyamız, elinizi eteğinizi buradan çekin’ diyen Allah'a hamdolsun bir Türkiye tablosuna adım adım gidiyoruz.

*Çanakkale Köprüsü'nde, Avrasya Tüneline kadar, örülmüş yollardan şehir hastanelerine kadar, Yüksekova havalimanından İstanbul Havalimanına kadar her yer yapıldı. Elbette ki eksiğimiz yok mu? Hepimizin var. Onları da tamamlamak için elimizden geleni hep birlikte ortaya koymaya çalışıyoruz.

“FESİNİ KAFASINA TERS GİYDİRİRİM”

Bakan Soylu, son olarak katıldığı Kültür Merkezi’ndeki programda ise şunları kaydetti:

*Etrafımızı karıştırıyorlar. Ama Erdoğan da çaktırmadan yapacağını yapıyor. Onlar bize hamle yapıyor, o da Doğu Akdeniz'e giriyor. Onlar bize hamle yapıyor, Libya'nın halkına milletine sahip çıkıyor.

*Amerika Ay’da, Avrupa Ay’da, onlar yaya kalıyorlar. Türkiye hakikaten atabileceği bütün adımları atıyor. Orada terör koridoru oluşturmaya çalışıyorlar, biz de ona güzel bir cevap veriyoruz.

*Afrin'e giriyoruz, Cerablus'a, Azez'e, Elbab'a, Marez'e girdik mi? Resulayn'a, Tel Abyad'a girdik mi? Hadi bakalım oluştur terör koridorunu da görelim. Bu milletin gücünü kimse sınamasın. Türkiye'nin gücünü kimse sınamasın, sınayanın fesini kafasına ters giydiririm. İHA

Yorumlar (0)
banner83
13
gök gürültülü yağmurlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 04:09
Güneş 05:50
Öğle 13:13
İkindi 17:05
Akşam 20:26
Yatsı 22:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31