Öztrak: Böyle bir atasözünden Japonların haberi yok

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Atatürk Havalimanı’nda bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız” sözlerine tepki gösterdi. Öztrak, “Şecaat arz ederken, sirkatin söylemek’ diye işte buna denir. Erdoğan’ın, bu yıkım işine nasıl plansız, programsız giriştiklerini itiraf ettiğini gördük. Devlet ihtimalle yönetilmez” dedi. Öztrak, Cahit Özkan’ın AK Parti Grup Başkanvekilliğinden istifa etmesi ile ilgili, “Atama İçişleri Bakanı, daha geçen yıl bu zamanlar, devlet televizyonundan Birleşik Arap Emirlikleri’ne, olmadık hakaretler ediyordu. Peki, bugün ne oldu? Aynı Birleşik Arap Emirliği’yle, birkaç milyar dolar SWAP karşılığında, can ciğer kuzu sarması oldular. Öyle ki, Grup Başkanvekilleri bile bu dönüşe ayak uyduramadı… Erdoğan’ın doların yeşiline olan aşkı, sarayın kendi evlatlarının başını daha çok yer” yorumunu yaptı. Öztrak, "Erdoğan şimdilerde bu dönüşlere bahane bulmak için, bir de atasözü uydurmaya başladı. Güya Japonların; ‘Düşmanımız dahi olsa, iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur’ diye atasözü varmış. Ama böyle bir atasözünden Japonların haberi yok. Dış politika tutarsızlık kaldırmaz. Sabah başka, akşam başka konuşulmaz. İdeolojik körlükle dış politika yürütülmez." dedi.

Politika 20.05.2022, 16:30
Öztrak: Böyle bir atasözünden Japonların haberi yok

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“GENÇLERİMİZ EV GENCİ OLMUŞ

19 Mayıs’ın 103. yıl dönümünde, bu beceriksiz yönetimin elinde gençlerimiz işsizdir. TÜİK’in makyajlı verilerine göre dahi, bu ülkede çalışmayan, okumayan üç milyon genç vardır. Taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerimiz, ev genci olmuş; ailelerinin eline bakmaktadırlar. Ev genci sayısı itibarıyla üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı içinde Kolombiya’nın ardından ikinciyiz. Üniversite mezunları da iş bulamıyor artık. Her 100 işsizden 27’si üniversite mezunu. Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyonun üzerinde. TÜİK verileri ile 2021 yılında 18-24 yaş arasındaki gençlerin beşte biri mutsuz. Oysa 4 yıl önce 2017’de gençlerin 10’da biri mutsuz sayıyordu kendilerini. Mutsuz gençlerimizin oranı ikiye katlanmış. Ucube saray rejimi, gençlerimizin neşesini, gülüşünü ve mutluluğunu çalıp götürmüş. Her 100 gençten sekizi eğitimini yarıda bırakıyor. Bu ucube yönetim insan sermayemizi yok yere tüketiyor.

“MİLLETİ BIRAKMIŞLAR, BİRKAÇ YANDAŞIN PEŞİNE TAKILMIŞLAR

‘Fiyatı düşüreceğiz’ diye yola çıkan iş bilmezler, konut fiyatlarını daha da uçurdu. Milletin sesine kulak vermiyorlar. Metal yorgunu kadrolarıyla, çözüm üretemiyorlar. Milleti bırakmışlar. Birkaç yandaşın peşine takılmışlar, Türkiye’yi büyük bir barınma krizinin kucağına atıyorlar.

HESABI ESNAFTAN, TÜCCARDAN, ÇİFTÇİDEN DEĞİL ERDOĞAN ŞAHSIM HÜKÜMETLERİNDEN SORULMALIDIR

Son bir yılda, DAP gübresi yüzde 205, ÜRE gübresi yüzde 293 zam gördü. Traktöre konacak mazotun fiyatı yüzde 240 arttı. Akaryakıta hala zam üstüne zam geliyor. İşte bugün İstanbul’da benzinin litresi 23 lira 86 kuruşa çıktı. Sadece çiftçi değil, besici ve süt üreticisi de zamların altında eziliyor. Besi yemi de süt yemi de son bir yılda yüzde 134 zamlandı. Bugün bir litre sütün raftaki fiyatı 20 lirayı geçtiyse, çiftçi üretmez hale geldiyse, bir kilo kıyma 150 lirayı bulduysa, bunun hesabı, bakkaldan, kasaptan, esnaftan, tüccardan, çiftçiden değil, çiftçiye kanunla vermeyi taahhüt ettiği desteğin, bugüne kadar yarısını bile vermeyen, milli paramızı pul eden, Erdoğan şahsım hükümetlerinden sorulmalıdır.

SADECE MAYIS AYININ İLK 18 GÜNÜNDEKİ KAMU ZARARI, 18 MİLYAR 694 MİLYON LİRA

Doların yeşiliyle gözleri parlayan Nebati Bakan’ın, ‘Türk lirası en düşük seviyesinde daha fazla ineceği bir yer yok’ demesinden bu yana, dolar kuru 5 ayda, dolar karşısında yüzde 7 değer yitirdi. Son bir yılda benzer ülkeler içerisinde, parası dolar karşısında en çok değer yitiren ülke olduk. Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk Primi 700’ün üzerine çıktı. Risk primi en çok artan ülke olduk. Savaştaki Rusya’nın ardından riski en yüksek ikinci ülkeyiz. Türk lirasındaki değer kaybı hızlandıkça, mali dengeler üzerindeki yük de artıyor. Sadece mayıs ayının ilk 18 günündeki devalüasyon nedeniyle, dövize endeksli mevduatlardan kaynaklanan kamu zararı, 18 milyar 694 milyon lira. Bu para bütçeden ve Merkez Bankası kasasından çıkacak. Türkiye, ikiz açık dediğimiz cari açık ve bütçe açığıyla büyük bir döviz krizine doğru, koşar adım ilerliyor.

BU ALTINLAR DA GİZLİ SAKLI SATILMAYA BAŞLADIYSA

Dün yabancı bir haber ajansında, yabancı bir merkez bankasının İngiltere Merkez Bankası nezdinde tuttuğu altınlarından yüklü bir satışı yapmış olabileceği yazıldı, çizildi. Bu hangi Merkez Bankası? Biz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da İngiltere Merkez Bankası nezdinde tuttuğu yaklaşık 4 milyar dolarlık altını olduğunu biliyoruz. Bu altınlar da gizli saklı satılmaya başladıysa yandı gülüm keten helva. 128 milyar doları arka kapıdan buharlaştıranlardan bu konuda mutlaka bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.

ERDOĞAN’IN BU YIKIM İŞİNE NASIL PLANSIZ, PROGRAMSIZ GİRİŞTİKLERİNİ İTİRAF ETTİĞİNİ GÖRDÜK

Bir kuru inat uğruna; eşi, dostu zengin etmek uğruna, imar planlarında bile yer almayan bir proje için, Atatürk Havalimanı’nın pistlerini kırmaya başladılar. Ama dün akşam sarayın kibirlisi gençlerle yaptığı toplantıda çıktı, ‘bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız’ dedi. ‘Şecaat arz ederken, sirkatin söylemek’ işte budur. Erdoğan’ın bu yıkım işine nasıl plansız, programsız giriştiklerini itiraf ettiğini, nasıl itiraf ettiğini gördük. Devlet ihtimalle yönetilmez. Akılla ve bilimle yönetilir. Bunlarda akıl olsa, izan olsa, milleti perişan ettikten sonra, bir de üstüne çıkıp, ‘ekonomide son iki yılda gösterdiğimiz büyük başarı tüm dünya tarafından takdir ediliyor’ demezler. Millet ekmek kuyruklarındaymış, et alamaz hale gelmiş, bebekler süt içemiyormuş, çocuklar beslenemedikleri için kansız kalıyormuş, millet faturalarını ödeyemiyormuş, elektriksiz kalıyormuş, ne gam… Nebati Bakan için bunların hiçbir önemi yok. Yeter ki sarayın kibirlisinin yüzünü güldürebilsin gülsün. Sorunun sebebi olanlar, çözümün adresi olamazlar.

ERDOĞAN’IN İÇERİDE BAŞKA DIŞARIDA BAŞKA KONUŞMASI, VAKAYI ADİYEDEN OLDU

Erdoğan, Genel Başkanımızın SADAT’ın kapısına dayanıp, ‘sandığa sonuna kadar sahip çıkacağız, SADAT’çılarınıza pabuç bırakacak değiliz’ demesi üzerine birkaç gün önce çıktı, ‘SADAT yöneticileriyle uzaktan yakından alakası olmadığını’ söyledi. Güzel… Ama Cumhurbaşkanı Kararı öyle demiyor. Karar, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu’na yaptığı atamalara ilişkin. 8 Ekim 2018 tarihinde imzalamış. 9 Ekim 2018 tarihli Resmî Gazete’de de yayımlanmış. Kendine bağlı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’na, kendi imzasıyla; Adnan Tanrıverdi’yi, hem de ilk sıradan atamış. Peki Adnan Tanrıverdi kim? SADAT’ın kurucusu. Kendi Güvenlik ve Dış Politika Kurulu’na ilk sıradan atadığı birini tanımadığını söyleyen birine, bu millet nasıl inansın? Erdoğan’ın içeride başka, dışarıda başka konuşması, bugün ak dediğine, yarın kara demesi vakayı adiyeden oldu.

ÖYLE Kİ, GRUP BAŞKANVEKİLLERİ BİLE BU DÖNÜŞE AYAK UYDURAMADI

Daha iki yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri’ni 15 Temmuz’un finansörü olmakla suçluyordu. Yandaş gazetelerinde bu ülkeye manşetten küfrettiriyordu. Atama İçişleri Bakanı, daha geçen yıl bu zamanlar; devlet televizyonundan Birleşik Arap Emirlikleri’ne söylemediğini bırakmadı, olmadık hakaretler etti. Peki, bugün ne oldu? Aynı Birleşik Arap Emirliği’yle, birkaç milyar dolar SWAP karşılığında can ciğer kuzu sarması oldular. Öyle ki, Grup Başkanvekillerinin bile bu dönüşe ayak uyduramadığını gördük. Grup Başkanvekilleri olanı biteni anlamadı. Öyle anlaşılıyor ki içine de pek sindiremedi. Çıktı, ‘Biz diz çökmedik, Birleşik Arap Emirlikleri diz çöktü’ deyiverdi. Bunun üzerine, AK Parti Sözcüsü apar topar çıktı, ‘Grup Başkanvekilimizin sözleri partimizin görüşlerini yansıtmıyor’ dedi. Yani Birleşik Arap Emirlikleri diz çökmedi, dedi. Sonra da bu Grup Başkanvekilinin beli, dün resmen kırıldı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne söz söyledi diye, görevden alındı. Sonra Erdoğan da Birleşik Arap Emirlikleri’ne, ‘Bunlar da bizim Müslüman kardeşlerimiz’ deyiverdi. Suudi Arabistan’dan gelen cellatlar, ülkemizin topraklarında gazeteci katletti. Erdoğan önce belgeleri dinletiriz, gösteririz ama vermeyiz diyor. İçeriye dünya lideri havası basıyor. Sonra dolara sıkışınca, dosyanın tamamını Suudi Arabistan’a gönderiveriyor, satıyor. Erdoğan’ın doların yeşiline olan aşkı, sarayın kendi evlatlarının başını daha çok yer.

BÖYLE BİR ATASÖZÜNDEN JAPONLARIN HABERİ YOK

Erdoğan şimdilerde bu dönüşlere bahane bulmak için, bir de atasözü uydurmaya başladı. Güya Japonların; ‘Düşmanımız dahi olsa, iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur’ diye atasözü varmış. Ama böyle bir atasözünden Japonların haberi yok. Dış politika tutarsızlık kaldırmaz. Sabah başka, akşam başka konuşulmaz. İdeolojik körlükle dış politika yürütülmez. Dış politikadan iç politikaya rant devşirmeye kalkılmaz. Dış politika, 84 milyonun çıkar ve menfaati için yürütülür. Bunun nedenle de dış politikanın milli olması gerekir. Türkiye büyük bir ülkedir, çok güçlü bir ülkedir. Dış politika bununla uyumlu olmalıdır.”

“ANLAŞILAN FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN’IN DIŞ POLİTİKADAKİ BU SERT DÖNÜŞLERE ALIŞMAMIŞ”

Öztrak, açıklamalarının ardından, basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itiraz etmesine yönelik soruya Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Erdoğan çıktı, ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşıyım’ dedi. Bir dış politika konusunu oy devşirmek için iç politikaya malzeme etmeye başladı. Bu arada sarayın sözcüsü de yabancı ajanslara ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine kapıyı kapatmıyoruz’ diye demeçler vermeyi de ihmal etmedi. Sonra Erdoğan vites yükseltti, ‘bizi iknaya geliyorlarsa, boşa gelmesinler’ dedi. Finlandiya Cumhurbaşkanı da çıktı dedi ki, ‘bir ay önce Erdoğan ile telefonla konuştuk, destekleyeceğini söyledi, açıklamalar çok hızlı değişti’ dedi. Şaşkınlığını dile getirdi. Anlaşılan Finlandiya Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın dış politikadaki bu sert dönüşlere alışmamış. Aslında sarayın yaptığı hep aynı şey. Önce içeriye bir höreleniyor, sonra dışarısı ne derse kabul ediyor. CHP olarak NATO’nun güçlenmesinden memnuniyet duyarız, Ancak Türkiye’nin çıkarları her şeyden önce gelir. Müttefik diyeceğimiz ülkelerin, müttefiklik hukukuna saygı duymalarını da elbette bekleriz.”

KÜRTÇE ŞARKI TÜRKÜ SÖYLEMEK SERBESTTİR”

Kürtçe konser ve tiyatro oyunlarına getirilen yasakların sorulması üzerine Öztrak, “Gerçekten bu iktidarın, ne yaptığını anlamamız son derece güçtür. Türkiye’de Kürtçe şarkı türkü söylemek serbesttir. Neden böyle bir, sözleşme iptali noktasına gidilmiştir, anlayabilmek mümkün değildir. CHP olarak Kürt meselesinin nasıl çözeceğimiz konusunu defalarca dile getirdik. Biz bu meseleyi TBMM’de çözeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
banner83
32
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:58
Güneş 05:47
Öğle 13:21
İkindi 17:15
Akşam 20:46
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31