Muhalefetten KPSS iddialarına tepki!

2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınladığı iddialarına ilişkin, muhalefet cephesiden peş peşe tepkiler geldi.

Politika 02.08.2022, 17:20 02.08.2022, 20:57
Muhalefetten KPSS iddialarına tepki!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2022 KPSS sorularından bazılarının bir yayınevi tarafından daha önce yayınlandığına ilişkin iddiaları, sosyal medya paylaşımında değerlendirdi.

Akşener, şu açıklamayı yaptı:

“Gençlerimizin emeğine sınavlarda ve mülakatlarda defalarca ihanet ettiniz; Tekrarını kabul etmeyiz! Cumhuriyetimizin kazandırdığı eğitimde fırsat eşitliğini, vasatlığa terk etmeyiz! KPSS ile ilgili iddiaların ve 2 saatte yapılan şaibeli açıklamaların takipçisi olacağız.”

AHMET DAVUTOĞLU: “İDDİALARDA EN UFAK DOĞRULUK PAYI ORTAYA KONURSA KPSS SINAVI İPTAL EDİLMELİDİR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı yönündeki iddiaları, sosyal medya paylaşımında değerlendirdi.

Davutoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“İnsanların umutlarıyla oynamaya utanmadınız mı? KPSS sınavıyla ilgili ortaya atılan iddialar vahim ötesidir. ÖSYM yetkilileri derhal görevden alınmalı, savcılık harekete geçmelidir. İddialarda en ufak doğruluk payı ortaya konursa KPSS sınavı iptal edilmelidir.”

GÜLTEKİN UYSAL'DAN 'KPSS SORULARI' TEPKİSİ: “PARAMIZI ÇALDINIZ, SORULARI ÇALDINIZ, 20 YILLIK ZAMANIMIZI ÇALDINIZ"

DP Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 2022 KPSS sorularından bazılarının bir yayınevi tarafından daha önce yayınlandığı iddialarıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Uysal’ın paylaşımı şöyle:

“Paramızı çaldınız, soruları çaldınız, 20 yıllık zamanımızı çaldınız, gençlerin umudunu çaldınız! Velhasılı, her şeyimizi çaldınız.”

CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI KİLLİK, KPSS İDDİASINI KILIÇDAROĞLU'NA AKTARDI: "BU YAPILAN KİMSENİN YANINA KAR KALMAYACAK"

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, Pazar günü yapılan 2022 KPSS’deki bazı soruların bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğu yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Killik'in, Twitter hesabından gündemde ilk sıraya yükselen “kpssdeikincifetoskandalı” etiketiyle yaptığı açıklama şöyle:

"KPSS iddialarıyla ilgili Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirdim. Parti yetkilerine derhal ÖSYM ile görüşmeleri talimatı verildi. Olayın diğer muhatabı Yediİklim yayınevi telefonlarımıza çıkmıyor Bu yapılan kimsenin yanına kar kalmayacak."

YILDIRIM KAYA: "KPSS SINAV SORULARI BİR YAYINEVİNİN SORULARIYLA TIPATIP AYNI ÇIKTI, YANDAŞLARINIZA SORU ÇALIP VERİYORSUNUZ"

Yıldırım Kaya KPSS sınav sorularının aynısının bir yayınevine ait olduğunu belirtti. Kaya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yüzbinlerce genç KPSS’de umudunu aradı. Bu siyasal iktidarın yaptığı tüm sınavlar şaibeli sınavlar olmaya başladı. Bir yayın evinin soru kitapçığında 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Bu sınavda adaletsizlik yok mu? Bir yayınevi 20 sorunun 20’sinin de nasıl oluyor tutturuyor. Bu sınava giren tüm yurttaşlarımızın kaygısıdır. Bu kaygıyı ortadan kaldırmak için yetkililerin derhal açıklama yapması lazım. ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK soru kitapçığının çalınması konusunda şaibelidir. Şaibenin büyüğü de saraydadır.

Daha önce ‘FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı. Yandaşlarına verdi’ dediniz. Ama şimdi FETÖ’de yok. Peki bu sorular nereden çıktı? Kime verildi? Hangi yandaşlara verildi? KPSS’de birinci olanları mülakatta eliyorsunuz, bununla da yetinmiyorsunuz KPSS’de kendi yandaşlarınıza soru çalarak veriyorsunuz.”

GÖKÇE GÖKÇEN: “KPSS SORULARINI İNCELEDİM. KİMSE BUNA TESADÜF DİYEMEZ. BUNA TESADÜF DİYECEKLER, GEÇMİŞTE TESADÜF DEMİŞ OLANLARI İYİ HATIRLASIN”

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 2022 KPSS’deki bazı soruların daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı yönündeki iddiaları, yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Gökçen’in açıklaması şöyle:

“KPSS sorularını gördük. Yurt yapmamak yetmedi, işsiz bırakmak yetmedi, mülakatta elemek yetmedi. Sınav güvenliğine dair böylesi bir şüpheyi giderme kaygısı yok. Soruları inceledim. Kimse buna tesadüf diyemez. Buna tesadüf diyecekler, geçmişte tesadüf demiş olanları iyi hatırlasın.

“1 SAATLİK İNCELEMEYLE YAPTIĞINIZ AÇIKLAMA BU MU?”

İnsanlar yıllarca düzenli bir iş bulmadan, bütün aile seferber olarak, kitap masrafından sosyal hayattan kopmaya kadar bin bir bunalımla ve yine sizin yüzünüzden sonunu öngöremeden bu sınava hazırlanıyorlar ve 1 saatlik incelemeyle yaptığınız açıklama bu mu? Biraz saygınız olsun ama nerede!

“OLAYIN BÜTÜN YÖNLERİYLE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bir zamanlar Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından olarak bilinen ÖSYM, artık en güvenilmeyen kurumlarından biri haline geldi. Gençlerin kendilerini, hayatlarını, geleceklerini emanet ettikleri ÖSYM; şüpheleri giderecek bir açıklama yapmaktan bile geri duruyor. Gençlerin geleceğine dair böyle bir umursamazlık hiçbir dönemde görülmedi. Sınava girmiş olan gençler bu haksızlığa isyan ederken, şimdi sınava girmemiş olan gençler bile ‘ben artık umudumu tamamen kaybettim, KPSS’ye girmeyeceğim’ demeye başladı. Olayın bütün yönleriyle takipçisi olacağız.”

İYİ PARTİLİ ERDEM: “AKP’YE SORUYORUM, FETÖ’DEN BOŞALAN KOLTUKLARA HANGİ YAPIYI KADROLAŞTIRIYORSUNUZ?”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, 2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı iddialarını; sosyal medya paylaşımında değerlendirdi.

Erdem, şu açıklamayı yaptı:

“KPSS soruları, Yediiklim yayınevi deneme kitabı sorularıyla birebir aynı çıkmış! AKP’ye soruyorum; Kime, neyi peşkeş çekiyordunuz? FETÖ’den boşalan koltuklara hangi yapıyı kadrolaştırıyorsunuz? Buna hukuken suçüstü denir! Derhal savcılar harekete geçmeli!”

ORHAN SÜMER: “MİLYONLARCA KİŞİNİN GİRDİĞİ SINAVLARDA DA AKP’YE GÜVEN KALMAMIŞTIR”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, 2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınladığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sümer, şu açıklamayı yaptı:

BENZER SORULAR DİYEREK GEÇEMEYECEĞİMİZ KADAR AYNI VE BİRE BİR SORULMASI NE YAZIK Kİ VİCDANLARI YARALIYOR”

“Ülke yönetiminde ve belli başlı birçok konuda olduğu gibi milyonlarca kişinin girdiği sınavlarda da AKP’ye güven kalmamıştır. Daha önce soruların nasıl çalındığı belirli gruplara nasıl servis edildiği ortaya çıkmıştı. Benzer işler ne yazık ki halen devam ediyor. Geçen hafta sonu yapılan KPSS 2022 Sınavı’nda bazı soruların bir dershane grubunun daha önce yayınladığı deneme sınavlarında bire bir aynısının çıktığı görüldü. Sınav havuzlarına gönderilen benzer sorular diyerek geçemeyeceğimiz kadar aynı ve bire bir sorulması ne yazık ki vicdanları yaralıyor.

“ADALETLİ GÜNLERİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ İKTİDARINDA MUTLAKA TESİS EDECEĞİZ”

Yıllarca sınavlara hazırlanan, kamuda çalışma hayali kuran gençler sosyal medyada emeklerinin çalındığını haykırıyor. Ne oldu diye incelediğiniz zaman Yediiklim adlı dershane grubunun sınav öncesinde yaptığı denemelerde ve videolu ders anlatımlarında kullanılan sorularının noktası virgülüne kadar KPSS 2022 Sınavı’nda çıktığını görüyoruz. Sayın Bakana bu sızıntı ve sınav güvenliğine gölge düşüren olayları sorduk. Kimsenin aklında şüphe uyandırmayacak adaletli günleri Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında mutlaka tesis edeceğiz.

“BİR DÖNEM GENÇLİĞİNİN ÜLKEYE OLAN ÜMİDİ DE ÇALINMIŞ OLUYOR”

Ne yazık ki daha önce askeri okullara giriş, KPSS, ÖSS gibi sınavlarda belirli grupların sorulara hakim olduğu ve tırnak içinde kendi öğrencilerine avantaj sağladıkları ortaya çıkmıştı. Artık ülkemizde yapılan sınavların inandırıcılığı ve güvenilirliği giderek azalıyor. Çalınan sadece sınav soruları olmuyor. Bir dönem gençliğinin ülkeye olan ümidi de çalınmış oluyor.”

Sümer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

-KPSS 2022 Sınav sorularının bir dershane grubuna daha önceden servis edildiği iddiaları doğru mudur?

-KPSS Sınav sorularını hazırlayan ekipte kim ve hangi gruplar vardır?

-2022 KPSS Sınav sorularının adı geçen dershaneden başka bir dershane grubunda da rastlanmış mıdır?

-KPSS sınav sorularının bir dershane grubunun deneme sınavlarıyla bire bir aynısının sorulması ile ilgili Bakanlığınızca başlatılan bir araştırma var mıdır?

-Milyonlarca vatandaşın girdiği KPSS sınavının güvenilirliği zedelendiği göz önüne alınırsa sınavın yenilenmesi durumu söz konusu mudur?

ALİ HAYDAR HAKVERDİ, 2022 KPSS’Yİ BAKAN ÖZER’E SORDU: “SINAVIN İPTAL EDİLMESİ GÜNDEMİNİZDE Mİ?”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Hakverdi; daha önce 2005, 2013 yılları aralığında yapılan sınavlar mercek altına alındığını, 9 yılda, 8 farklı kategorideki 12 sınavın sorularının çalındığının tespit edildiğini belirtti.

Hakverdi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinin gerekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“İDDİALAR BİR AN ÖNCE SORUŞTURULMALIDIR”

“31 Temmuz 2022 Pazar günü gerçekleştirilen KPSS sınavından sonra adaylar sonuçları beklerken, dün ÖSYM tarafından sınav soruları görüntülemeye açıldı. Sınav sorularını görüntüleyen adaylar, birden fazla sorunun ‘Yediiklim Yayınları’ olarak bilinen bir yayınevinin, deneme sınavlarında sorduğu sorularla benzer, hatta aynı sorular olduğunu iddia ettiler. Basına ve sosyal medyaya örnekleri ile konulan sorulara bakıldığında, iddiaların araştırılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

“ÇALINAN BU SORULARLA YÜZBİNLERCE VATANDAŞIN EMEĞİ GASP EDİLEREK, SINAVA GİREN KİŞİLER MAĞDUR EDİLMİŞTİR”

Daha önce de ülkemizde sınav sorularının çalındığı ve belirli odaklara verildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu iddialara kayıtsız kalmak, varsa suça ortak olmak anlamına gelecektir. Milyonlarca insanın umut bağladığı ve ter akıttığı sınavlar, tarafsız ve özenle yapılmalıdır. Bu her şeyden önce sınavlara giren insanların ülkesine ve devletine olan güvenini zedelememek açısından önemlidir. Öte yandan, ülke olarak daha önce de tecrübe ettik ki, farklı grup ya da cemaatler, devlet içinde kadrolaşmak amacı ile bu yönteme başvurmuş ve liyakatsiz kişiler devlet kadrolarına yerleştirilmiştir. Daha önce devletin içine sızan FETÖ'nün kamunun her kademesinde çaldığı sınav soruları, 2005 yılından 2013 yılına kadar mercek altına alınmış, örgütün 9 yılda 8 farklı kategoride 12 sınavda soru çaldığı tespit edilmişti. Çalınan bu sorularla yüzbinlerce vatandaşın emeği gasp edilerek, sınava giren kişiler mağdur edilmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde böyle olaylar yaşanmışken, yine bu tarz iddiaların gündeme geliyor olması, kamuoyunu ve sınava giren vatandaşlarımızı derinden yaralamıştır.”

“SINAVIN İPTAL EDİLMESİ GÜNDEMİNİZDE MİDİR?”

CHP’li Hakverdi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yazılı olarak cevaplaması istemiyle şu soruları yönetti:

İddialar üzerine ‘Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavları ve soru bankaları uzman kişilerce incelenmiş midir? 31.07.2022 tarihinde yapılan KPSS sınav sorularını hazırlama heyeti nasıl belirlenmiştir? İddialarda yer alan ‘Yediiklim Yayınevi’ ile Bakanlığınızın ve ÖSYM’nin bir bağı bulunmakta mıdır? İddialara dair Bakanlığınızca idari bir soruşturma başlatılmış mıdır? Adli soruşturma için atılmış bir adım var mıdır? KPSS ve YKS sınav sorularının bazı internet platformlarında 1 ay önceden satışa çıkartıldığı iddia edilmektedir. Bu iddialara dair Bakanlığınız bir araştırma yapmış mıdır? Yapmış ise, bu konuda Bakanlığınızca bu iddialara dair bir suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Sınavın iptal edilmesi gündeminizde midir?”

Yorumlar (0)
banner83
33
az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak 04:39
Güneş 06:13
Öğle 13:22
İkindi 17:10
Akşam 20:21
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0