Kılıçdaroğlu: Yüreği yeten peşimden gelsin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grup toplantısında, 81 ilden gelen 600 gence; “Saray beni iyi dinlesin… Kadınların duygularını ve inançlarını istismar ettiğiniz yeter. Bugün kanun teklifimizi, Gazi Meclis’imize veriyoruz. Göreceğiz kim samimi, kim samimi değil. Artık kanunu çıkaralım ve bu çağdışı tartışma bitsin. Yüreği yeten de peşimden gelsin. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Ülkemizin çok açık yaraları var. Daha cesur adımlar atmamız gerekecek. Huzurun, geleceğin, büyümenin, itibarlı bir Türkiye’nin hesabı için biz bunu yapıyoruz; oy hesabı için değil” sözleri ile seslendi.

Politika 04.10.2022, 14:10 04.10.2022, 16:34
Kılıçdaroğlu: Yüreği yeten peşimden gelsin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni yasama yılının ilk TBMM Grubu toplantısını, Meclis’teki 600 milletvekilini temsilen Türkiye’nin 81 ilinden gelen 600 genç ile birlikte düzenledi.

“Umudun lideri gençlik seninle” yazılı kırmızı, beyaz tişört giyen gençler grup toplantısı öncesinde milletvekillerinin sıralarına oturdu. Gençler Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafını ve “Umudun lideri gençlik seninle” yazısı taşıdı.

Gençler, Kılıçdaroğlu'nu alkışlarla ve "Gençliğin Umudu Kılıçdaroğlu" sloganı atarak karşıladı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Bugün CHP Grubu’nda kimler var? Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vatanı emanet ettiği gençler var. CHP Grubu adına hepinize ‘hoş geldiniz’ diyorum. Dün, size emanet edilen vatanın bugün ve gelecekte size ihtiyacı var. Yarınlarımızın; demokrasi özgürlük ve huzur içinde var olması için size ihtiyaç var. Ve sizi seven, size güvenen Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğunda oturan Kemal Kılıçdaroğlu var. Onun önderliğinde birlikte başaracağız” dedi.

GENÇLER “CUMHURBAŞKANI KILIÇDAROĞLU” SLOGANI ATTI

Kılıçdaroğlu kürsüye, gençlerin tempolu bir şekilde alkış tutarak attıkları “İktidar, İktidar, İktidar” sloganı eşliğinde çıktı. Kılıçdaroğlu ise “İktidar istiyorsunuz. İktidar sizin ellerinizde. Beraber, birlikte…” dedi.  Kılıçdaroğlu’nun konuşması boyunca, gençler sık sık; “Hak, Hukuk, Adalet”, “Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu”, “Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Kılıçdaroğlu, “Ben bu ülkenin gençlerine katıksız güveniyorum ve inanıyorum. Sizler bu ülkeyi gerçek anlamda değiştireceksiniz” dedikten sonra, gençler; “Umudun Lideri” ve “Gençlik Seninle” cümlesini oluşturan harfleri kaldırdı. Gençler bu sırada “Güzel Günler Göreceğiz” şarkısını hep bir ağızdan söyledi. Kılıçdaroğlu ise “Bir şeyden emin olmanızı isterim. Gerçekten de ‘motorları maviliklere süreceğimiz bir ortamı yaratmak benim boynumun borcudur. Hiç endişe etmeyin” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, şu konuşmayı yaptı:

“TÜRKİYE’Yİ BARIŞTIRMAK İSTİYORUM: Her toplantıya bazen acı haberlerle başlıyoruz. Bir müzisyenimizin öldürülmesi hepimizin yüreğinde derin izler bıraktı. Bir müzisyeni öldürmek, bu kadar kamplaşma, bu kadar kavga toplumu nereye götürecek? Sevgili gençler Türkiye’yi barıştırmak istiyorum, huzur olsun istiyorum. Her genç bu ülkenin sokaklarında, caddelerinde özgürce gezsin istiyorum. Her genç; istediği müziği dinlesin, istediği müziği yapsın istiyorum. Türkiye’de her genç düşünce özgürlüğüne sahip olsun, siyasetçileri yeri geldiğinde rahatlıkla eleştirebilsin. Attığı bir tweet, sosyal medyadaki bir haber dolayısıyla karamsarlığa, kuşkuya düşmesin istiyorum. Yani özgürlük, huzur istiyorum. Bu ülkede hangi görüş, inanç, kimlikten olursa olsun hep beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz, bunun yolunu açmak istiyorum.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE GENÇLİK OLMAZ: Siz haykırıyorsunuz. Hakkı, hukuku ve adaleti istiyorsunuz. Adaletin olmadığı yerde gençlik olmaz. Adaletin olmadığı bir yerde; üretim, düşünce özgürlüğü, hak, hukuk; devlet olmaz. Devleti inşa edeceğiz, adalet üzerine beraber inşa edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün size emanet ettiği Cumhuriyeti, 100. yılda ikinci yüzyıla giderken, o Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız, bunu sözünü veriyorum sizlere.

EN BÜYÜK GÜCÜM, BU ÜLKENİN GENÇLERİ: Toplumu neden kavga eder hale getiriyorsunuz? Neden ayrıştırıyorsunuz, neden bölüyorsunuz? Düşünce özgürlüğü varsa, aklı kullanmak varsa… Akıl. Yüce Yaradan’ın bize bahsettiği en önemli unsur. Akıl, yani düşünmek, iyi şeyler yapmak, bilime katkıda bulunmak, insanlığa katkıda bulunmak, ezilen insanın yanında olmak. Yazı yazdı diye hapse atılan insanların sesi olmak. Bunları yapmaya karalıyız. En büyü gücüm, bu ülkenin gençleri yani sizlersiniz.

7,5 MİLYON GENCİN TARİHSEL BİR SORUMLULUĞU VAR: 7,5 milyon gencimiz ilk kez sandığa gidip oy kullanacak. 7,5 milyon gencin tarihsel bir sorumluluğu var. Ya bir dikta yönetimine kalıcılık sağlayacağız ya da bir dikta yönetimini demokratik yollarla sonlandıracağız. İkincide, benimle beraber olmaya hazır mısınız?  

TARİHİ SORUMLULUĞU BERABER YERİNE GETİRECEĞİZ: Hazırsanız beraber çalışacağız. Benim kadar çalışmaya bilirsiniz. Onu da anlayışla karşılarım. Benim sorumluluğum, milletvekili arkadaşlarımın, gençlik kollarının, kadın kollarının sorumluluğu günün 24 saati çalışmaktır. Dokunulmayan insana dokunacak, uğranılmayan eve uğrayacağız. Onların sorunlarını dinleyecek ve nasıl çözeceğimizi anlatacağız. Kavgadan bıktığımızı; kavgasız bir Türkiye istediğimizi, saygın bir Türkiye istediğimizi, birilerine el avuç açan değil kendi ayakları üzerinde duran bir Türkiye istediğimizi her yerde anlatacağız. Bu tarihi sorumluluğu ben ve siz, beraber yerine getireceğiz. Görevinizin kolay bir görev olmadığını biliyorum, bunun farkındayım. Önünüze engeller çıkarılacak, bunun da farkındayım. Ama sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’yi emanet ettiği gençleri her engeli aşıp, hedefe ulaşma konusunda kararlı ve azimli olmak zorundasınız.

SESİNİZİ KISMAK İSTEYEBİLİRLER, HAZIRLIKLARINI YAPIYORLAR: Sesinizi kısmak isteyebilirler, onun hazırlıklarını yapıyorlar. ‘Dezenformasyon yasası’ getirdiler. Geçen dönem CHP’liler buna karşı çıktı, direndiler… Ve geri çektiler. Şimdi parlamento açılıyor. İlk önce bu yasa teklifini getiriyorlar. Bakın sevgili gençler, hukuk dediğimiz yapı içinde eğer bir haber yalansa tekzip gönderebiliyorsunuz. Mahkemeden tekzip kararı almadan bile açıp telefon ile gazeteci ile konuşabiliyorsunuz. Eğer hala yanlış haber yapılıyorsa tazminat davası açabiliyorsunuz. Hukukun tanıdığı bütün yolları deneyebilirsiniz. Ama bununla yetinmiyorlar.

KALEMİNİ SATANDAN GAZETECİ OLMAZ, NOKTA: İki tür medya var şu an Türkiye’de. Bir; gazeteciliğin hakkını veren, eleştirel olarak olaylara bakan, gerçekleri topluma aktaran bir medya. Özgürlükçü medya diyoruz. Burada gerçek anlamda birer gazeteci. Özgür medyada görev alan ve kalemini satmayan bütün gazetecilere selam ve saygılarımızı gönderiyoruz. Kalemini, dolayısıyla iradesini satan gazetecilere gazeteci demiyoruz. Onun adına zaten diyoruz, havuz medyası. Havuz medyasının neler yaptığını, toplumu nasıl kamplaştırdığını, beğenmediği, kendilerini övmediği insanları nasıl düşman ilan ettiklerini gayet iyi biliyoruz. Yalanın her türlüsünü bunlar rahatlıkla yazabiliyor, çizebiliyor, söyleyebiliyorlar. Gençler bir gerçeği daha bilmenizi isterim. Bakın televizyon kanallarına, hiçbir AK Partili milletvekili çıkıp tartışma programlarına katılmaz. Katılmıyor zaten. Çünkü vicdanı olan AK Partili milletvekilleri ya çıkar doğruyu söylerse ne olur, diye kaygı içindeler. Onun yerine kalemini satan gazeteci kimlikli insanları çıkarıyorlar. Günün 24 saati, altında gazeteci yazıyor; hiçbirisi gazeteci değil. Kalemini satan insandan gazeteci olmaz. Nokta.

DEMOKRASİYİ SAVUNUYORUZ, BASKI REJİMİNİ DEĞİL: Ellerinde büyük silahlar var. Basın İlan Kurumu, basın infaz kurumuna dönüştü. 31 Ocak 2020 tarihinden bu yana Yeni Asya Gazetesi’ne tek bir ilan bile verilmiyor, Evrensel Gazetesi’ne tek bir ilan verilmeme kararı aldılar. Gazeteci kimliğini özgürce kullanacak ve yazacaktır. Bizim görüşlerimizi paylaşır veya paylaşmaz ayrı şey. Her düşünceye saygı göstermek her CHP’linin temel görevlerinden birisidir. Siz bir düşünceyi yasaklarsanız, bir düşünceyi savunan gazetelere yasak getirirseniz bunlar doğru değildir. Demokrasi bu değildir. Demokrasiyi savunuyoruz, baskı rejimini değil. Havuz medyasının gazeteleri… Sabah var, Akşam, Şafak var. Bir sürü gazeteleri var… Hepsine bakın, tirajları 100 binin üstünde. Bayide yok, 100 binin üstünde. Dünyanın parası aktarılıyor buraya. Sizin ödediğiniz vergilerle aktarılıyor.

SİZİN ÖDEDİĞİNİZ VERGİLERİ HAVUZ MEDYASINA AKTARIYORLAR: Bütçe konuşmasında tirajların sağlıklı bir bağımsız kuruluş tarafından denetlenmesini ve buna göre ilan verilmesini istedim. Yapmıyorlar. Sizin ödediğiniz vergileri havuz medyasına aktarıyorlar. Hiç meraklanmayın, hepsini beraber çözeceğiz.

BEŞLİ ÇETEYİ BULACAĞIZ VE YAKALAYACAĞIZ: Havuz medyası, her kanaldan besleniyor. En büyük kaynağı beşli çete. Beşli Çete’nin varlık nedeni havuz medyasıdır, havuz medyasının varlık nedeni de beşli çetedir. O nedenle söylüyorum, geliyor gelmekte olan, Beşli Çete’yi bulacağız ve yakalayacağız onları.

BU ÜLKENİN GENÇLERİNE KATIKSIZ GÜVENİYORUM: Şimdi getirmişler bir kanun teklifi… Bütün bunlar yetmiyormuş gibi özgür medyayı susturmak için başka arayışlara giriyorlar. Biz bunu da biliyoruz. Hangi arayışın içine girerlerse girsinler bu ülkenin gençleri doğruları mutlaka görecek ve doğruları mutlaka Türkiye coğrafyasının her sathında seslendirecektir. Ben bu ülkenin gençlerine katıksız güveniyorum ve inanıyorum. Sizler bu ülkeyi gerçek anlamda değiştireceksiniz.

TOPLUMUN NASIL SOYULDUĞUNU KİMSE ÖĞRENMESİN DİYE…: Dezenformasyon yasasını getirmelerinin temel amacı saray ve şürekasının ve onun beslemelerinin yaptıkları yolsuzlukları kimse yazmasın. Mahkemelerden karar çıkarıyorlar, haberlere yasak getiriyorlar. Bir örnek sevgili gençler. Hızlı tren yapılacaktı. İhalesi açıldı. Almanya’dan bir firma girecekti. 10 milyon euro rüşvet dağıttılar. Buradaki mahkemede gizlilik kararı aldılar, kimse öğrenmesin diye. Almanya’da da mahkemeler var. O mahkemelerden öğreniyoruz. Onların hazırladığı raporlardan öğreniyoruz. Aynen okuyorum. Siemens Türkiye’nin verdiği 10 milyon euronun şu şekilde dağıtıldığını söylüyor: ’10 milyon euronun yüzde 30’u Türk devlet görevlilerine…’ Soru şu, Türk devlet görevlisi kimdir, herhalde Bay Kemal değil. Malum devlet görevlileri. Yüzde 20 Kolin’e, yani Beşli Çete’nin aktörlerinden birisine. Yüzde 20 TCDD yetkililerine. Yüzde 20 Siemens ile Kolin’i buluşturan aracılara. Yüzde 10’u Siemens Türkiye’nin yöneticilerine verdik, diyorlar. Şimdi bunlara tamamen yasak getirmek istiyorlar. Halk gerçekleri öğrenmesin, toplumun nasıl soyulduğunu kimse öğrenmesin diye.

SİZ NEREDEYDİNİZ? Şimdi diyorlar ki ‘Türkiye’nin bu hale gelmesi dış güçler yüzünden.’ Siz de çok duyuyorsunuz. Dış güçler Türkiye’yi bu hale getirdiyse, şu soruyu rahatlıkla sorun: Siz neredeydiniz? Siz demek ki ülkeyi yönetemiyorsunuz. Son mermiyi de ekonomiye sıkmışlar. Devleti yönetemediklerini itiraf ediyorlar. Eskiden hep CHP’yi suçlarlardı. ‘Hep CHP’nin yüzünden oldu.’ ‘Hep CHP yaptı’ diye. Şimdi artık baktılar ki halk da inanmıyor. Şu soruyu sordu, sıradan bir vatandaş, Erzurum’da sormuştu. Kendi aralarında tartışırken ‘Ya biz hep CHP’yi suçluyoruz ama bu CHP çoktandır iktidar olmadı ki. Niye suçluyoruz?’ Sonra düşünmüşler, ‘haklı niye suçluyoruz?’ İktidardakiler var, yönetenler onlar. Malı götürenler, toplumu ayrıştıranlar onlar. Çünkü doğruları bilmeye, öğrenmeye tahammül edemiyorlar. Geniş kitlelerin doğruları öğrenmesini istemiyorlar. Eğer siz ‘dış güçler’ edebiyatı yapıyorsanız, oradan ayrılacaksınız; dış güçlere direnen, onuru ile namusu ile direnen, Türkiye’nin bekası için direnen CHP’ye kapı aralayacaksınız.

KİMİN FAİZİNİ İNDİRDİLER: Bir şeyi bilmenizi isterim. Şu anda ülkeyi yönetenler gayet açık ve net bir şekilde halka yalan söylüyorlar. Ne diyorlar, biz faize karşıyız, faizi indireceğiz; diyorlar. Soru şu: Hangi faizi, kimin faizini indirdiler? Merkez Bankası’nın bankalara açtığı faizini indirdiler. Halkın faizini değil. Üretenin, alın teri dökenin faizini değil. Merkez Bankası bankalara kredi açıyor, onun faizini indirdiler. Vatandaşın devlete borcu varsa; o faizi yüzde 30’a çıkardılar. Vatandaşın devletten alacağı varsa, onun faizi de yüzde 9. Şu soygun düzenine bakar mısınız? Bu yılın bütçesinin, 2022 bütçesinin ilk sekiz ayında; bütçeden ödenen faiz 250 milyar lira. Ama çiftçiye verdikleri destek 25 milyar lira, esnafa 6 milyar lira. Dünyada, bankacılık sisteminde yüzde 400’lük, 500’lük kârı sağlayan, bu faiz imkanını onlara sağlayan, faize karşıyım diyen zihniyettir. Onu da değiştireceğiz. Faizi tefecilere değil bu ülkenin üretenlerine, çiftçisine, sanayicisine, emeklisine, kim üretiyorsa ve kazanıyorsa ona vereceğiz. Kaynak onun kaynağı olacak.

SÜFLİ DİYOR… BU DİL ZEHİRLİ BİR DİLDİR: ‘Sırf daha iyi arabaya binmek, daha iyi telefon kullanabilmek, daha iyi konsere gidebilmek gibi süfli hevesler ile ellerin, başka ülkelerin, başka toplumların kapısına varanlara acıyarak bakıyorum’ diyor. Yani yeni bir arabaya bineyim, telefon alayım, müzik dinleyim diyenler Türk Dil Kurumu’nun verdiği açıklamaya göre ‘süfli’, yani ‘aşağılık ve bayağı’ insanlar. Bunlara acıyorum, diyor. Değerli gençler bu dili sakın kullanmayın. İnsanınıza saygılı olun. Bu dil zehirli bir dildir. Kutuplaşmayı yaratan bir dildir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin en önemli koltuğunda oturan birisinin böyle bir dil kullanması hepimizin kendi vicdanında derin sorgulamalar yapmamız gerektiği bir alandır. Böyle bir dile kendi insanınıza, gençlerinize neden kullanıyorsunuz? Sen iş verdin de çalışmadı mı, sen imkân sağlandın da olmadı mı? Ülkede gençlerin umudunu kırarsan gençler umudunu yurt dışında arıyorlar. Bu tablo bizim kaldırabileceğimiz bir tablo değildir. Bu tabloyu birlikte değiştireceğiz.

HIRSIZDAN YÖNETİCİ OLUR MU?: Bu gençler, yani sizler, yani Türkiye’deki gençler; sarayın ya da havuz medyasının beslemeleri olmak istemediler. Çalışarak, üreterek, kazanarak kendilerine daha iyi ve mutlu bir yaşam kurmak istediler. Bu gençler; işsizlik varken birilerinin dört yerden, beş yerden, altı yerden maaş almalarını istemediler. Çalışarak, üreterek, kazanarak, alın terlerinin karşılığını almak istediler. Bu gençler rüşvet alan büyükelçileri tayin eden gençler değil. Bu gençler rüşvet alan büyükelçilerin tayin edilmesini Türkiye’nin onuruna vurulmuş bir darbe olarak görüyorlar. Rüşvetçiden büyükelçi olur mu? Hırsızdan yönetici olur mu, çalandan yönetici olur mu? Sorumluluğunuz çok ağır.

BİZİ SOKAKLARA ÇEKMEK İSTİYORLAR: Onlar bizi zaman zaman tahrik ederek sokaklara çekmek, cam ve çerçeve indirmek, polisleri üstümüze saldırmak istiyorlar. Çok dikkatli, kararlı, hep birlikte sandığı bekleyeceğiz. Sandık geldiği zaman her birimiz tek tek arkadaşlarımızı, dostlarımızı alarak, komşularımızı alarak sandığa gideceğiz ve Türkiye’nin kaderini hep birlikte değiştireceğiz, çağdaş uygarlığa ulaştıracağız. Gençlik hayal kurmak demektir. Hayal kurmaktan sakın vazgeçmeyin. Sizin hayalleriniz, benim hedefim olacak.

‘BİRAZ GÜLELİM’ DEDİ BAHÇELİ’YE YANIT VERDİ: Bir parantez açayım, biraz gülelim. Sayın Bahçeli bugün demiş ki… ‘Ey Kılıçdaroğlu DNA testi yap’ diye. Vallahi güzel bir öneri ama bir şartım var. Beraber DNA testi yapacağız. Kimin ne olduğu çıksın ortaya. Beraber. Bir daha açık ve net söylüyorum, beraber gideceğiz. Birlikte gideceğiz. Aynı laboratuvara gideceğiz ve birlikte DNA testi yapacağız.

SEYİT MAHMUDİ HAYRANİ TÜRBESİ VE İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜNE GİT: Ama ona bir ipucu daha vereyim. Benim kim olduğumu öğrenmek istiyorsan, Konya’nın Akşehir’ine gideceksin. Seyit Mahmudi Hayrani Türbesi’nde bir Fatiha okuyacaksın. İki, İstanbul Müftülüğü’ne gideceksin, Kuyud-ı Kadime arşivi var, o arşive bakacaksın. Benim kim olduğumu öğreneceksin. DNA testi yapmaktan asla vazgeçmem. Kim olduğumu biliyorum, herkesin kimliği nasıl şerefiyse, benim kimliğim de benim şerefimdir.

VATAN SEVDALILARININ İTTİFAKI: Dün akşam bir video yayınladım. Bu millet ne çektiyse; ayrışmadan, kutuplaşmadan, kutuplaşmadan, siyasilerin bile isteye düşmanlaştırmasından ne çekti. Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde, bugün yaşanan kutuplaşma ortamını hiç yaşamadık. İlk kez bu kadar derin bir kutuplaşma yaşıyoruz. Eğer bu toplum, yarınlara umutla bakacaksa, yarınlara odaklanacaksa bu ayrışmanın kesinlikle bitmesi lazım. Bu nedenle ben bir helalleşme çağrısı yaptım. Helalleşme yolculuğuna çıktım. Uzun süredir ülkenin yaralarını kapatmaktan söz ediyorum. Çünkü ülkemizin çok fazla açık yarası var, kabul edelim. Bu yaraları kanatanlar; oy devşirmek ve koltuğunu korumak isteyen siyasilerdir. Halkımızı yorgun düşürdü bu yaralar. Artık devlet bu yaraları kapatmak zorundadır. Ben ucu nereye varacaksa varsın, bedeli ne olacaksa olsun, bu yaraları sarmaya ant içtim.

GÜZEL BİR SLOGAN. TÜRKİYE BARIŞACAK: (Gençlerin ‘barışa barışa kazanacağız’ sloganları üzerine) Güzel bir slogan. Türkiye barışacak. Türkiye, sadece kendi içinde değil dünya ile barışacak. Birileri uğraşsın; aday kim, kavga mı var, ayrışma mı var, tartışma mı var? Emin olun gençler, geliyoruz biz geliyoruz ve geleceğiz. Güzel bir ittifakımız var. Vatan sevdalılarının ittifakıdır bu ittifak. Yaraları sarmaya geliyoruz.

YÜREĞİ YETEN DE PEŞİMDEN GELSİN: Saray beni iyi dinlesin… Kadınların duygularını ve inançlarını istismar ettiğiniz yeter. Bugün kanun teklifimizi Gazi Meclisimize veriyoruz. Göreceğiz kim samimi kim samimi değil. Artık kanunu çıkaralım ve bu çağdışı tartışma bitsin. Yüreği yeten de peşimden gelsin. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Ülkemizin çok açık yaraları var. Daha cesur adımlar atmamız gerekecek. Oy hesabı değil. Altını özenle çiziyorum. Huzurun, geleceğin, büyümenin, itibarlı bir Türkiye’nin hesabı için biz bunu yapıyoruz; oy hesabı için değil. Omuz omuza, yan yana yapacağız sevgili gençler. Ben biliyorum, milletimiz de bunu biliyor.”

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:08
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4