Kılıçdaroğlu'ndan kurmaylarına 'tapu' talimatı: Bu sorunu çözün

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Aktepe Emrez Kentsel Dönüşüm Alanı birinci etap temel atma töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben saraylara meraklı olan biri değilim. Benim için merak alanı istiyorlarsa vatandaşın evidir, onun sofrasıdır, onun mekanıdır, onun çayıdır, onun kahvesidir, onun fıkrasıdır, onun güler yüzüdür" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca özellikle Sarnıç bölgesinde yaşanan tapu sorununa da değindi ve "Belediye başkanımız bize tapu sorunu olduğunu ifade etti. Buraya gelmeden önce de bunu konuşmuştuk. Engin Altay'a da söyledim 'bu sorunu çözün, ancak çözmeden İzmirlilere haber verin, parlamentoda İzmirliler de izleyebilsin' dedim" ifadelerini kullandı. Birinci etapta, yaklaşık 151 milyon liralık bedelle 39 bin metrekare alanda 275 konut ve 15 iş yeri yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu inşaat tamamlandığında vatandaşlarımız, depreme dayanıklı ve sağlıklı konutlara kavuşmuş olacak. İzmir’de depreme dayanıklı, yepyeni bir mahalle daha doğacak" dedi.

Politika 25.09.2022, 14:40 25.09.2022, 19:44
Kılıçdaroğlu'ndan kurmaylarına 'tapu' talimatı: Bu sorunu çözün

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programları çerçevesinde,Gaziemir Aktepe-Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ilk etabının temel atma törenine eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte katıldı. Törene, CHP liderinin yanı sıra ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, PM Üyesi Devrim Barış Çelik, İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Gaziemir programında partili gençler Kılıçdaroğlu'nu "Yürü bildiğin yolda, gençlik daima yanında" ve "Seninle mezara biz Kılıçdaroğlu" yazılı pankartlarla karşılarken, Kılıçdaroğlu da pankartlara kayıtsız kalmadı. Kılıçdaroğlu, "Teşekkür ederim gençler benim umudum da sizlersiniz. Türkiye’yi çağdaş uygarlığa beraber taşıyacağız bundan hiç endişem yok" sözleriyle yanıt verdi.

"Bu evlerde güzellik ve huzur içinde oturmanızı temenni ediyorum"

Törendeki konuşmasında mahalle kültürünün önemine dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, temel atma töreninin yapıldığı alanda inşa edilecek evlerde vatandaşların, güzellik ve huzur içinde oturmalarını temenni etti. Kılıçdaroğlu, "Buraya Anadolu’nun çeşitli yerlerinden geldiniz. İnsanlar oturdukların evin yaşanabilir olmasını istiyor, doğalgazının olması lazım. Bölgeyi biliyorum, bir deprem bölgesi aynı zamanda, acılar da yaşandı. Evler depreme dayanıklı olmalı, yaşanabilir olmalı. Pencereden bakanlar park, güzel bir doğa görmeli; insanlar o parklarda biraz nefes alabilmeli. Aynı zamanda mahallenin bir kültürü vardır. O kültür içinde düğün, cenaze yapılır. İnsanları bir yere göndererek, farklı yerden konut vererek insanları buradan koparamazsınız. Kentsel dönüşüm yapılırken bir de güvence gereklidir. Kişi güven içinde 'Evet evim yıkılıyor ama ben güzel bir konuta sahip olacağım' demeli. İstanbul Fikirtepe olayı kolay unutulacak bir olay değil. Orada müteahhit ile vatandaş karşı karşıya geldi, perişan oldular. Ama bizim belediye başkanlarımız bu ortama izin vermedi. Sizin garantiniz doğrudan belediye oldu. Güven içinde evlerin temelini atacağız bitecek. Anahtar tesliminde de söz veriyorum anahtarları da teslim edeceğiz" diye konuştu.

"Ben saraylara meraklı değilim"

Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının iş yapamaması için sürekli engellerle karşılaştığını savunarak, " Belediye başkanlarımıza engeller çıkarıyorlar, bir sürü engel. İş yapmasınlar diye. Belediye başkanları arkadaşlarımıza söyledim. Asla ve asla mazeret üretmeyeceksiniz. Nitekim büyükşehir belediye başkanımız da bunu söyledi. 'Biz mazeret makamı değiliz' dedi. Bütün engelleri aşacaksınız ve vatandaşa hizmet edeceksiniz dedim. Bu çerçevede çalışıyorlar.Bütün belediye başkanı arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Onların yapamadığını, belediye başkanı arkadaşlarımız yapıyor. Ama AK Partili vatandaşların yaşadığı yerlerde büyük sıkıntılar var. Göreceksiniz iktidarı aldığımızda Türkiye’nin neresinde olursa olsun, bütün vatandaşların sorularına kilitlenip, o sorunları çözeceğiz. Bundan emin olmanızı isterim. İzmir'in çok güzel bir kent ve İzmir milletvekili olduğum için gurur duyuyorum. Sizlere hizmet etmek ve sorunlarınızı parlamentoda dile getirmek benim sorumluluklarındandır. Belediye başkanımız bize tapu sorunu olduğunu ifade etti. Buraya gelmeden önce de bunu konuşmuştuk. Hazine ile vatandaş tapuları arasında farklılıklar olduğunu dile getirdi… Grup Başkanvekilimiz Engin Altay Beye söyledim, dedim ki ‘Bu sorunu çözün ama çözeceğiniz zaman İzmirlilere haber verin. Parlamentoda bu görüşmeler yapılırken İzmirliler de o görüşmeleri izleyebilsinler’. İnşallah bu sorunu da çözeceğiz. Siz ne kadar huzur içinde yaşarsanız biz o kadar mutlu oluruz. Ben saraylara meraklı olan biri değilim. Benim için merak alanı istiyorlarsa vatandaşın evidir, onun sofrasıdır, onun mekanıdır, onun çayıdır, onun kahvesidir, onun fıkrasıdır, onun güler yüzüdür" ifadelerine yer verdi.

Soyer: "Depreme dayanıklı, yepyeni bir mahalle daha doğacak"

Törende konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "İzmir'in en güzel mahallelerinden birini bugün kuracağız. Bugün, İzmir’in insanca ve doğayla uyumlu dönüşümünde yepyeni bir sayfa daha açıyor, Gaziemir’de dönüşümü başlatıyoruz. İzmir’in yaşlı yapı stoğu şehrimizin en temel sorunlarından biri. Bunu çok iyi biliyoruz. Yarım yüzyılı aşan bir sürede oluşmuş bu plansızlığı düzenlemek ise hiç kolay değil. Biz bu sorunu çözmek, her İzmirlinin hak ettiği güvenli ve sağlıklı konutlara kavuşmasını sağlamak için altı bölgede, 248 hektarlık alanda çalışmalarımıza başladık. Gaziemir, Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe ve Örnekköy’de İzmir’in dönüşümünü adım adım gerçekleştiriyoruz. Genç bir İzmir inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Gaziemir’de, Kentsel Dönüşüm Alanı’nın bugün temelini attığımız birinci etabı, konut ve işyerlerinin bulunduğu yedi adet bloktan oluşuyor. Yaklaşık 151 milyon liralık bedelle, 39 bin metrekare alanda 275 konut ve 15 işyerinin yapılacağı bu inşaat tamamlandığında, vatandaşlarımız depreme dayanıklı ve sağlıklı konutlara kavuşmuş olacak. İzmir’de depreme dayanıklı, yepyeni bir mahalle daha doğacak. Fakat bu tek başına bizim için yeterli değil. Kentsel dönüşüme sadece eski binaların yıkılıp yerine yenilerin yapılması olarak bakamayız. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızda üç temel ilkeyi benimsedik. Birincisi yerinde dönüşüm. Elbette amacımız İzmir’de yaşayan herkese daha güvenli ve sağlıklı evler sağlamak. Fakat biz aynı zamanda İzmirlilerin, dönüşüm sonrası mahallelerinden kopmasına razı gelmiyoruz. Bu nedenle ikinci ilkemiz her bir vatandaşımızın rızasını almak. Yani yüzde yüz uzlaşıyla dönüşüm yapıyoruz. Ve son olarak Tüm bu süreci İzmir Büyükşehir Belediyesi güvencesi ve garantörlüğü ile yürütüyoruz. Vatandaşlarımız teker teker tapularını Belediyemize teslim ediyor. Biz de tüm süreci açık ve şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızla birlikte yürütüyor ve evlerini inşa edip anahtarlarını teslim ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi İzmir’de kentsel dönüşümün sigortasıdır. Biz kentsel dönüşüm yaptığımız yerlerde evleri yıkarken, ruhları incitmiyoruz. Daha iyisini hep birlikte inşa ediyoruz. Tüm diğer kentsel dönüşüm projelerimizde bunu başardık. Göreceksiniz, burada da aynı başarıyı elde edeceğiz" dedi.

"Kooperatifçilik modeliyle vatandaşlarımız kendi binalarının müteahhidi oldu"

Başkan Soyer, konuşmasında kooperatifçilik modeliyle depremzedelere kazandırılması amaçlanan binalara da değinerek, "Hepinizin bildiği gibi 30 Ekim depreminden sonra özellikle Bayraklı’da çok sayıda yapı hasar gördü. Devlet desteği alamayan orta ve az hasarlı binalarda yaşayan vatandaşlarımızdan gücü yetenler kendi imkanlarıyla dönüşüm süreçlerini başlattı. Fakat bu imkâna sahip olmayan vatandaşlarımız ne yapacağını bilemeden, kaygı ve endişe içerisinde kaldı. Fakat biz kendimizi hiçbir zaman mazeret makamı olarak görmedik. Koşullar ne olursa olsun bizim görevimiz icraat makamı olmaktır. Hele hele konu anayasal güvence altında olan konut ve barınma hakkı ise meseleyi elimiz kolumuz bağlı seyredemezdik. Birçok alanda uyguladığımız kooperatifçilik modelini 30 Ekim depreminden sonra zor durumda kalan vatandaşlarımız için devreye aldık. Gördük ki insanlarımız güvenebileceği, sırtını dayayabileceği bir kamu yönetimi anlayışına susamış. Kooperatifçilik modeliyle vatandaşlarımız kendi binalarının müteahhidi oldu, biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tüm aşamalarda onların yanında durduk. Bir araya geldiğimizde her şeyin üstesinden gelebileceğimizi bir kez daha hep birlikte göstermiş olduk. Biz Türkiye’nin geleceğini hep birlikte, ortak akılla inşa edeceğimize inanıyoruz. İzmir’in geleceğini inşa etmede elini taşın altına koymaktan geri durmayan iş insanlarına, Gaziemir Konut Yapı Kooperatifine, belediye şirketimiz İzbeton’a ve bu uğurda alın teri döken tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bu doğrultuda bizlere güç veren, cesaretiyle hepimizi yüreklendiren, İzmir’in ve tüm Türkiye’nin umudunu yeşerten Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı sunuyorum" açıklamasında bulundu.

Başkan Arda: 15 yıldır evlerine çivi çakamadılar

Törende konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, mahallenin 15 yıldır kentsel dönüşüm beklediğini şöyle anlattı:

“Bu mahallede 15 yıldır yaşananları bizzat ben yaşıyor ve görüyorum. Vatandaşlarımız, 15 yıldır kentsel dönüşümle ilgili çok büyük çile yaşamaktalar. Bu bulunduğumuz araziler Hazine’ye ait olmasına rağmen ve Kentsel Dönüşüm Yasası’nda Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerekirken maalesef zamanında devredilmediğinden, Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksal mücadelesi ile Büyükşehir Belediyesi’ne geçtikten sonra kentsel dönüşüm başlıyor. 15 yıldır evlerine çivi çakamadılar. 15 yıldır doğal gaz kullanamadılar. Aktepe ve Emrez mahallelerimizde sadece bir tane okulumuz var. Şu anda 6 yaşında 44 yavrumuz, bir sınıfta eğitim almaya çalışıyor. Bir çocuğa zorlanarak bakan aileler ve öğretmeni düşünün. Bir öğretmen, 44 yavrumuza eğitim vermeye çalışıyor. Sıkıntıları büyük ama bugün çok mutluyum. Kentsel dönüşümümüz başlıyor. Burada vatandaşlarımızın bir sorunu daha var; tapularındaki Hazine miktar fazlalıkları. Burada yaptığım toplantıda devamlı dikkat çektim ve iktidar mensuplarının Hazine miktar fazlalıklarıyla ilgili sorunu halletmesi için çağrılar yaptık. Bugüne kadar asla adım atılmadı. İnşallah CHP iktidarında bu sorunu çözmek de bize nasip olacak.”

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 10 Aralık 2022
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:09
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 16 28
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Ö.K Yeni Malatya 16 12
17. Altınordu 15 12
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4