Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a; Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı televizyonda tartışma davetini yineledi ve “Öyle kabadayılık, 5-10 taraftarı bulup onların önünde bağırmakla olmaz. Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma. Devletin bütün imkanları sende üstelik. Diyorum; bakanınla gel, danışmanlarınla gel. Bana 100 soru sor; ben sana üç soru sorayım, iki soru sorayım, bir soru sorayım. Ama gelemez, cesaret edemez. Benim karşıma çıkmaya cesaret edemeyen bir insanın ülkeyi sağlıklı yönetmesi mümkün değildir. Yine çağrı yapalım, olur ya bu sefer ‘evet’ der. ‘Evet’ derse son derece mutlu olacağım” dedi.

Politika 30.10.2022, 23:28
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a; Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Yenimahalle Belediyesi’nin düzenlediği 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Belediye başkanlarımız gayet güzel konuşmalar yaptılar. Muhtar arkadaşımız da gayet güzel konuştu. Sorunları anlattılar, sorunları nasıl aştıklarını ifade ettiler. Halka hizmetin ne kadar değerli olduğunu; belediye, kamu yönetiminde saydamlığın ne kadar değerli olduğunu sizlerle paylaştılar. Aramızda Sayın Genel Başkan’ımız Hikmet Çetin var, hoş geldiniz. Sizlerle beraber böyle bir ortamda olmanın mutluluğunu da yaşıyorum. Milletvekili, belediye başkanı arkadaşlarımız, büyükşehir belediye başkanı arkadaşımızla birlikteyiz, beraberiz.

“CUMHURİYET FAZİLETTİR, KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR, DEMOKRASİDİR, İNSAN HAKLARIDIR, KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİDİR, ADALETTİR, HUKUKTUR”

Bir şeyi ifade etmek isterim. 99’uncu yılını kutluyoruz Cumhuriyet’in. Tarihine baktığımızda, acı olaylarla karşılaştık, darbelerle karşılaştık. Başbakanlar, bakanlar idam edildi. Gencecik filiz gibi evlatlarımız, sağdan soldan idam edildi. Şimdi biz, yeni bir yüzyıla hazırlık yapmak zorundayız, güzel bir yüzyıla hazırlık yapmak zorundayız. Acıları kalbimize gömdük ama büyük acılar yaşamak istemiyoruz. Beraber Türkiye’yi aydınlığa çıkarmak istiyoruz. Çünkü Cumhuriyet; fazilettir, kimsesizlerin kimsesidir, demokrasidir, insan haklarıdır, kadın-erkek eşitliğidir, adalettir, hukuktur. Cumhuriyet’i böyle değerlendirmemiz lazım ve Cumhuriyet’i yüzüncü yılında Allah’ın izniyle ve sizlerin oylarıyla demokrasiyle taçlandıracağız.

“NEREYE EL ATSANIZ SORUNLU BİR ALANLA KARŞILAŞIYORSUNUZ”

Hiç kimsenin yaşam tarzı, inancı, kimliği siyaset konusu olmayacak. İnsana insan olarak bakacağız; varsa sorunları, sorunlarını çözmeye talip olacağız. Eğer bir ülke kendi insanının sorunlarını çözemiyorsa sorunları var demektir, yönetim sorunları var demektir. Bugün Türkiye, ciddi sorunlarla karşı karşıya. İç politikada, dış politikada, tarımda, sanayide, finans alanında sorun var. Nereye el atsanız sorunlu bir alanla karşılaşıyorsunuz.

“‘YENİ BİR VİZYON BELGESİ AÇIKLAYACAĞIZ’ DEDİLER VE ŞÖYLE BAĞLADILAR; ‘GELİN, HEP BERABER BU VİZYON BELGESİNİN İÇİNİ DOLDURALIM’”

‘Yeni bir vizyon belgesi açıklayacağız’ dediler ve şöyle bağladılar; ‘Gelin, hep beraber bu vizyon belgesinin içini dolduralım’. Ne demektir bu? ‘Bir şey yapamadık, belge boş, koyduk ama gelin dolduralım.’ Vizyon sahibi olmak için önce kendi ülkenin tarihini bileceksin, komşularının tarihini bileceksin, dünya tarihinin bileceksin. Vizyon sahibi olmak için üniversitelerin bilgi üretecek ve bilgi üreten üniversitelerin her türlü ihtiyacını karşılayacaksın. Çünkü vizyon sahibi olmak demek, aklı ve bilimi iktidara taşımak demektir. Taşımıyorsanız vizyon sahibi olamazsınız.

“ADALET BU ÜLKEYE YA GELECEK YA GELECEK”

Biz, önümüzdeki yüzyılın gerçekten de Türkiye’nin yüzyılı, bölgede en güçlü ülkenin Türkiye olmasını istiyoruz. İtibar sahibi bir ülke, saygınlığı olan bir Türkiye; hızla büyüyen, istihdam, işsizlik sorunu olmayan bir Türkiye, hiç kimsenin düşüncesinden ötürü yargılanmadığı bir Türkiye, her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği bir Türkiye, bir yerden talimat alan değil vicdanıyla ve hukukun üstünlüğüyle karar veren bir yargı, adalet istiyoruz. Saraydan alınan talimatlarla karar veriliyorsa o ülkede adalet yok demektir. Söyledim, bir kez daha söylüyorum; adalet, bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.

“GÜN, BİR PARTİ GÜNÜ OLMAKTAN; SORUN, BİR PARTİ SORUNU OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR ARTIK. SORUN, BİR TÜRKİYE SORUNUDUR”

Kainatın adalet üzerine inşa edildiğini biliyoruz. Bu cebimizden alıyorsun, Beşli Çetelere, yandaşlara veriyorsunuz, bilmiyor muyuz? Hepsini biliyoruz ama göreceksiniz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını alacağım. Beraber, birlikte yapacağız. Güç, destek vereceksiniz, birlikte yapacağız. Eğer birlikte yapabilirsek sorunları çözmede çok daha güçlü oluruz; beraber, birlikte oluruz. Altı lider, altı genel başkan bir aradayız. Ayrı partileriz doğru ama altı genel başkan, aynı şeyleri söylüyoruz; ‘Demokrasi, adalet, Türkiye’de hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi istiyoruz’ diyoruz. İtibarı olan bir Türkiye, sanatı, kültürü gelişmiş olan bir Türkiye istiyoruz. Bu bağlamda beraberiz ve birlikte hareket ediyoruz. Çünkü gün, bir parti günü olmaktan; sorun, bir parti sorunu olmaktan çıkmıştır artık. Sorun, bir Türkiye sorunudur. Bunu hepimizin böyle bilmesi lazım.

“CUMHURİYET’E DÜŞMANLIK YAPARAK KENDİLERİNE FARKLI BİR ALAN AÇMAK İSTİYORLAR”

Öyle anlaşılıyor ki bunların Cumhuriyet’le bir sorunu var, dilimizle sorunları var. Neymiş, ‘Kültürümüzü unutmuşuz, Arapça olsaymış başka bir şey olurmuş’. Buradan söylüyorum; o beyefendi, sözde üniversiteyi bitirmiş, sözde bakanlık da yapmış. Sen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Osmanlı Devleti’nin ne olduğunu bilmiyorsun. Türkçe’nin de ne olduğunu bilmiyorsunuz. Türkçe’nin dünyanın en köklü dillerinden birisi olduğunu bilmiyorsun. Cumhuriyet’e düşmanlık yaparak kendilerine farklı bir alan açmak istiyorlar.

“KUCAKLAŞACAĞIZ, BARIŞACAĞIZ, HELALLEŞECEĞİZ, KAMPLAŞMAYACAĞIZ. DOĞUSU, BATISI, GÜNEYİ, KUZEYİ, TÜRKİYE BİR BÜTÜN OLACAK VE HEP BİRLİKTE TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Cumhuriyet; bizim, 85 milyonun cumhuriyetidir. Cumhuriyet; hak, hukuk demektir. Özgür bir yurtta vatandaş olmak demektir Cumhuriyet. Demokrasiyle taçlandığı zaman, Cumhuriyet’in bilim, kültür, spor alanında nasıl geliştiğini bütün dünya görecektir. Bizim hedefimiz, Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırmaktır. Bunu yaptığımız takdirde, bir 20 yıldır yapılamayan öğrenci yurdu sorununu bir yılda çözeceğiz. Üreten, alın teri döken herkesin hakkını, hukukunu teslim edeceğiz. Üretiyorsanız, alın teri üretiyorsanız emeğinizin karşılığını alacaksınız. İster taksi şoförü ol ister çiftçi ol, esnaf ol, sanayici ol, kamuda görevli bir memur ol, ne olursan ol, alın teri döküyor ve üretiyorsan, çalışıyorsan hakkın teslim edilecektir. Bugün yapılan; üretenin cezalandırıldığı, havadan geçinenlerin ise mükafatlandırıldığı bir dönemdeyiz. Bunun farkındayız, bu tabloyu tersine çevireceğiz. Güzel tabloda; emek, alın teri, gözyaşı var. Gözyaşı derken sevinç göz yaşları olacak. Kucaklaşacağız, barışacağız, helalleşeceğiz, kamplaşmayacağız. Doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi, Türkiye bir bütün olacak ve hep birlikte Türkiye’yi ayağa kaldıracağız.

“TARİHE BU MİRASI, MUSTAFA KEMAL’İN MİRASI OLARAK BIRAKACAKSINIZ. O NEDENLE BU ÜLKENİN GENÇLERİNE GÜVENİYORUM”

Sevgili gençler, aslında Gazi Mustafa Kemal, Türkiye’yi size bıraktı, size emanet etti. Bu emanetin hakkını teslim etmek zorundasınız. Önümüzde seçimler olacak, sandık gelecek, oy kullanmaya gideceksiniz. Sakın ola ki ‘Bir oyla bir şey olmaz, bugün gitmesem de olur’ demeyin. Mutlaka ama mutlaka sandığa gidin, elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden, ifade özgürlüğünden, herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye’den yana oyunuzu kullanın. Otoriter bir yönetimi demokratik yollarla bu ülkenin gençleri alaşağı edecek ve dünya siyaset tarihinde önemli bir miras bırakacaklardır. Bu seçimlerde gençler sandığa gidip oy kullandıklarında dünya siyaset tarihi diyecek ki ‘Türkiye, Milli Kurtuluş Savaşı’nın verildiği bir ülkede, yani Misakı Milli’nin olduğu; hiç kimsenin, hiçbir egemen gücün karşısından boyun eğmeyen bir ülkenin gençleri, sandığa gittiler, otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirdiler’ diyeceklerdir. Tarihe bu mirası, Mustafa Kemal’in mirası olarak bırakacaksınız. O nedenle bu ülkenin gençlerine güveniyorum ve inanıyorum.

“YETKİYİ VERECEKSİNİZ, SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ”

Bu ülkenin çiftçileri, esnafı, sanayicisi, ev hanımı, sakın ola ki morallerinizi bozmayın. Yoksulluğu biliyorum, derin yoksulluğu da biliyorum. Annelerin evlatlarını yeteri kadar doyuramadığını da biliyorum. İşsizliği de biliyorum. Baba işsiz, anne işsiz, üniversiteyi bitiren genç çocuğu işsiz; bunu da biliyorum. Önemli olan bilmek değil; önemli olan, bilinen sorunları akılcı politikalarla çözmektir. Ama çözmemiz için yetki sizdedir. Yetkiyi vereceksiniz, sorunları çözeceğiz.

“HİÇBİR YOKSUL AİLENİN DOĞAL GAZI, İNTERNETİ KESİLMEYECEK. BUNLAR ARTIK İNSAN HAKKIDIR”

Sosyal yardımlar yapılıyor. Ne yapılırsa yapılsın, insan onuru kadar değerli bir şey yoktur. Hiç kimsenin yoksulluğunu afişe edemezsiniz. Yoksulluk kader değildir. İş verdiniz de çalışmadı mı, imkan verdiniz de yapmadı mı? Aç, işsiz bırakıyorsunuz, getiriyorsunuz ona yardım yapıyorsunuz, yaptığınız yardımı afişe ediyorsunuz; bunu da kaldıracağız. Bu ülkenin gerçekten insanlarına saygımız vardır. Evet, yoksulluk olabilir; evet, sosyal devlet yardım edebilir ama bu yardımı, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek, bu felsefeyle yapacağız. Aile Destekleri Sigortası’nı getireceğiz. Bu topraklarda hiçbir aile, ‘ben sahipsizim’ demeyecektir. Hiçbir çocuk, yatağa aç girmeyecektir. Hiçbir ailenin elektriği kesilmeyecek. Hiçbir yoksul ailenin doğal gazı, interneti kesilmeyecek. Bunlar artık insan hakkıdır, insana hakkını teslim etmek de sosyal devletin görevidir.

“MİLLET İTTİFAKI’NIN İKTİDARINDA GÖRECEKSİNİZ; UYUŞTURUCUYU DA UYUŞTURUCU BARONLARINI DA BU ÜLKEDEN TAMAMEN YOK EDECEĞİM”

Onlar yapmıyorlar. Onlar, hizmeti Beşli Çetelere, yandaşlara, uyuşturucu baronlarına veriyorlar. Uyuşturucu baronlarının da ne yaptığı biliyorum, kimlerle kol kola gezdiklerini biliyorum. Fazla değil, Allah nasip ederse Millet İttifakı’nın iktidarında göreceksiniz; uyuşturucuyu da uyuşturucu baronlarını da bu ülkeden tamamen yok edeceğim. Bu sorunu çözmek için iktidar olmak gerekiyor. Öyle uyuşturucu baronlarını alacaksın, yan yana fotoğraf çektireceksin; uyuşturucu baronunu atacaksın hapse, bir süre sonra serbest bırakacaksın, öbür taraftan bir hoca düşüncesini açıkladı diye üniversiteden atacaksın, yemezler. Bay Kemal bunları yemez.

“DÜNYADAN HABERLERİ YOK. ‘BİNA, GÖKDELEN YAPALIM; VURGUNU VURALIM, RANTI ALALIM, CEBİMİZİ DOLDURALIM’”

Önümüzdeki yüzyıla Türkiye’yi hazırlamak zorundayız. Türkiye; bilimde, teknolojide büyümek zorundadır. Ben, Amerika’ya gittim, MIT’ye, dünyanın bir numaralı üniversitesine. Bu üniversitede bizden, bu topraklarda yetişmiş bilim insanları var. Dünyanın en saygın bilim insanları orada. Ve bu bilim insanları, insanlığın ufkunu açıyorlar. Yeni bilim, gelişmeler, teknolojiler; insanlığın önünü açıyorlar. Osmanlı, sanayi devrimini kaçırdığı için battı. Şimdi teknoloji devrimi var, yani bilim ekonomisi var. Allah aşkına bir sorun bakalım; bunların hangisi, bilim ekonomisi nedir diye bilebilir, Hangisi teknoloji devrimi nedir diye bilir, çipin ne olduğunu bilir. Hangisi bilimin dünyanın önünü açtığını bilir. Dünyadan haberleri yok; ‘bina, gökdelen yapalım; vurgunu vuralım, rantı alalım, cebimizi dolduralım. Buradan oğlum göndersin dolarları Amerika’ya, orada da kızım gökdelen yapsın. Geleceğimizi garanti altına alalım.’ Peki bu ülkenin vatandaşları? Önemli değil. Hiç endişe etmeyin; o Amerika’ya gönderdikleri dolarları son sentine kadar Türkiye’ye getireceğim.

“BÜTÜN ENGELLEMELERE RAĞMEN YAPIYORSAK BİR DE ENGELLERİN OLMADIĞI BİR ORTAMDA TÜRKİYE’YE NELERİ YAPABİLİRİZ”

Halka her türlü hizmet yapılacaktır, her türlü. Örnek mi istiyorsunuz; işte belediye başkanlarımız, bütün engellemelere rağmen yapıyorlar. Belediye meclisinde çoğunluk yok; ‘Öyle bir numara çekelim ki belediye başkanı hiç hizmet veremez hale gelsin’. Gelir efendim gelir, hiç meraklanmayın. Bizim belediye başkanlarımız, halktan yana tavır alırlar, halk için çalışırlar. Halk için çalışmak, hak için, adalet için, hukuk için, insan hakları için çalışmaktır. Bütün engellemelere rağmen yapıyorsak bir de engellerin olmadığı bir ortamda Türkiye’ye neleri yapabiliriz. Altı lider, bunun için varız zaten.

“TEK UMUDUM, TEK BEKLENTİM, BU ÜLKEDEKİ DEMOKRASİ ÖZLEMİNİN SANDIĞA YANSIMASIDIR”

‘Malvarlığımı araştırmazsanız namertsiniz’ diyeceğiz. Halka hesap vermek mi? ‘Halka hesap vermek bizim için onurlu bir görevdir’ diyeceğiz. Bizim demokrasi anlayışımızla, insan sevgimizle onların demokrasi anlayışı demeyeceğim, çünkü d’si bile yok ama bunların tamamını çözeceğiz. Kadını erkeği, yaşlısı genci, beraber çözeceğiz. Tek umudum, tek beklentim, bu ülkedeki demokrasi özleminin sandığa yansımasıdır. Getirecekler, getirsinler. Kendisine değişik yerlerde söyledim, bir de burada, halkın önünde söyleyeyim; kendine güveniyorsan çıkarsın karşıma kardeşim. Televizyonların var, gazetelerin var. Yanına al bakanları, danışmanlarını, promterı; e ne yaparsan yap tek başıma çıkacağım. Yüreği varsa gelsin karşıma. Çıkar mı? Ben de biliyorum, çıkmaz.

“KABADAYIYSAN, KASIMPAŞALIYSAN ÇIKARSIN KARŞIMA”

Öyle kabadayılık, 5-10 taraftarı bulup onların önünde bağırmakla olmaz. Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma. Devletin bütün imkanları sende üstelik. Diyorum; bakanınla gel, danışmanlarınla gel. Bana 100 soru sor; ben sana üç soru sorayım, iki soru sorayım, bir soru sorayım. Ama gelemez, cesaret edemez. Benim karşıma çıkmaya cesaret edemeyen bir insanın ülkeyi sağlıklı yönetmesi mümkün değildir. Yine çağrı yapalım, olur ya bu sefer ‘evet’ der. ‘Evet’ derse son derece mutlu olacağım. Saatini o belirlesin, televizyonu o belirlesin, arzu ettiği gazetecileri o çağırsın. Gideceğiz, mücadele edeceğiz, çünkü biz haklıyız ve haktan yanayız, adaletten yanayız. Biz, kendimize güveniyoruz; birlikte, beraber söyleyeceğiz. Bizim boğazımızdan kul hakkı inmez efendim, onlar kul hakkı yiyorlar, o neden cesaret edip gelemiyorlar.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ, BÖLGESİNDE SÖZ SAHİBİ OLMASININ TEK BİR YOLU VARDIR; TEKNOLOJİ DEVRİMİNİ KAÇIRMAMASIDIR”

Bu akademi, gencecik evlatlarımıza bilim öğretecek. Düşünmeyi, yazmayı, tartışmayı öğretecek. Bilimdeki gelişmeleri öğretecek. Teknolojide hangi noktaya dünya geldi, onu öğretecek. Evlatlarımızın ufkunu açan her yatırım, çok ama çok değerli bir yatırımdır. Türkiye’nin büyümesi, bölgesinde söz sahibi olmasının tek bir yolu vardır; teknoloji devrimini kaçırmamasıdır, bilim ekonomisini kaçırmamasıdır. Bunun anahtarı, üniversitelerdir. Üniversiteler bilgiyi ürettiği sürece, araştırma yaptığı sürece ve üniversitelerde her türlü düşüncenin tartışıldığı bir ortamda Türkiye hızla toparlanır ve hızla büyür. Bütün soygunlara rağmen Türkiye zengin bir ülke. Yeter ki yetkili ellere teslim edelim, yani aklı ve bilimi iktidara taşıyalım. Akıl ve bilim iktidara geldiğinde Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Ankara, gerçekten de Mustafa Kemal’in, Cumhuriyet’in Ankara’sı olacak, bilimin ve kültürün merkezi olacak. Mansur Başkan buna soyundu ve devam ediyor. Hep beraber destek olacağız."

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:05
İkindi 15:37
Akşam 17:59
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4