Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 5 Gara sorusu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gara'da şehit olan 13 asker ve polise ilişkin olarak AKP'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi. Verilen soru önergelerinin yanıtsız kaldığını, bilgi verilmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın katıldığı il kongresinde şehitler hakkındaki açıklamalarını ve ardından gülerek yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. "Güle oynaya kongre yapıyorlar bir de şehit annesini telefonla bağlatıyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın anneye söylediği "Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız" ifadesine "Lafa bak, o şeref en çok sana yakışıyor. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli askerlik yaptırdın?" diyerek tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu ayrıca "13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır" ifadelerini kullandı.

Politika 16.02.2021, 14:21 16.02.2021, 15:58
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 5 Gara sorusu

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları:

ENİS BERBEROĞLU DAVASI

Gerçekten hakkı hukuku ve adaleti her ortamda savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Sanıyorlar ki biz geri adım atarız. Bu partinin dokularında Kuvayi Milliye ruhu var. Defalarca söyledim, yine söyleyeyim; Cumhuriyet Halk Partisi avukat bürolarında kurulan bir parti değildir. Savaş meydanlarında kurulmuştur. Cumhuriyet kurulmadan önce kurulmuştur. Ve o insanlar Cumhuriyet'i kurdular. Ve o insanlar Cumhuriyet'in demokrasi ile taçlandırılması için bizi görevlendirdiler.

Bir bardak vardı, bütün haksızlık birer damla halinde o bardağa düşüyordu. Enis Berberoğlu'nun damlası bardağı taşıran son damla oldu. Dünya siyaset tarihinin en anlamlı ve en uzun yürüyüşü yaptık. Adına adalet yürüyüşü dedik. Memlekette adelet yoktu, adaletin eli kolu bağlanmıştı. İradesi ipotek alınmıştı. Bütün adaletsizliklere karşı çıktık. Hiçbir ayrım yapmadık. Kim adalet istiyorsa onun yanında olduk. Bugün de aynı noktadayız. Kim adalet istiyorsa bize gelecek. 

Enis Berberoğlu için bir mahkeme beraat, bir başka mahkeme müebbet veriyor. Nasıl bir yargı süreci? AYM 'hak ihlali' var diyor, alttaki mahkeme bunu uygulamam diyor. Tam bir devlet krizi. Bir mahkeme düşünün "Ben AYM'yi takmayacağım" diyor, "Ben gücümü bana talimat veren saraydan alıyorum" diyor. Bugün o saray yerle bir oldu. Şeklen orada bir saray var. Ama Türkiye'de de adaleti gerçekleştirmek için mücadele eden milyonlar var. Enis Berberoğlu şimdi parlamentonun onurlu bir üyesi olarak görevinin başındadır, hoş geldiniz. 

GARA'DA 13 ŞEHİT

Gara şehitlerimiz var. Uzman çavuş Hüseyin Sarı, polis memuru Sedat Yabalak, Jandarma Astsubay Semih Özbek, polis memuru Vedat Kaya, Jandarme Er Süleyman Sungur, Uzman erbaş Mevlit Kahveci, Topçu er Müslim Altıntaş, er Adil Kabaklı, Aydın Köse, sivil Muhammet Salih Karaca, sözleşmeli er Sedat Sorgun, uzman çavuş Ümit Gıcır.

Gara şehitleri 5 buçuk-6 yıldır terör örgütünün tuttuğu erlerimiz. 5-6 yıldır ne yapıldı? Defalarca hatırlatılmasına karşılık ne yapıldı? Ve şimdi bunların tamamı hayatını kaybetti. İçimiz yanıyor. Öyle bir noktaya geldik ki adeta şehitler üzerinden hesaplaşan bir Türkiye. Şu iktidarın yaptığına bakın. Şehit şehittir. Onun bizim toplumda, vicdanı olan bir toplumda ayrı bir yeri vardır. Ayrı bir kültürümüz vardır. Bir tweet üzerinden kıyameti koparttılar. Hangi ahlak, hangi erdem, hangi inanç? Emin olun anlamakta zorlanıyorum. Aileler defalarca geldiler. Bana da geldiler. Malatya'ya gittim orda da geldiler. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Basın toplantıları yaptılar. Olaya iktidarın el atması gerektiğini söyledik. Elimizden gelen her şey yapıldı. Soru önergeleri verildi. Dönemin başbakanına, bakanına, içişleri bakanına soru önergesi verildi. Her soru önergesi olayın özüne inmeyen yanıtlar verildi. Şöyle; "Terör örgütleriyle mücadeleye yönelik keşif, gözetleme ve operasyonel faaliyetler azim ve kararlılıkla devam etmektedir arz ederim." soru önergesine verilen yanıtta bu yazıyor. Şehit olan kardeşlerimizin öldüğü haberi geldi. Önce şunu düşündüm, nerede, nasıl bu kardeşlerimiz şehit oldular. Bilgi edinmeye çalıştık. Ve bilgiler parça parça önümüze gelmeye başladı. 

Açıklamayı niye Malatya Valiliği yapıyor? Benzer bir olay İdlib'te olmuştu. Orda da 33 askerimiz şehit edilmişti, açıklamayı korkudan hiç kimse yapmıyor, Hatay Valisi yapıyor. Çünkü kabahatlerini ve kusurlarını biliyorlar. 

Erdoğan "bir müjde vereceğim" dedi. Ama bu kardeşlerimizi tamamı şehit oldu. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi, "Çarşamba günü çok önemli bir şey yapacağım" diye bir açıklama yapmaz. Operasyonlar gizli yapılır, kimseye haber verilmez. Rahmetli Ecevit, terör örgütünün başındaki kişiyi alıp getirirken bile eşine haber vermemiştir. Devlet böyle yönetilir. Bırakın devleti bunlar bir köy bile yönetemezler. 

AK Parti'ye ait troller harekete geçtiler. Kabahatlerini örtmek için. Suçlamaya, ayrıştırmaya başladılar. Oysa şehitler 83 milyonun şehidi. Ama bu ülke için hayatlarını verdiler. Her alanda ayrıştırdılar, şehitler üzerinden de ayrıştırmaya çalışıyorlar. Çok değerli bir tutum bu. Daha defnedilmemiş, yaralar tazeyken bunu yapıyorlar. Saray'ın talimatı üzerine yapıyorlar. Ben üzülüyorum. İçim acıyor. Şehitler gelmiş, daha cenazeler kalkmamış kavga ediyorlar. 

Erdoğan sanki bu olaylar hiç olmamış gibi bir yaylaya kahvaltıya gidiyor. Rize ile Trabzon arasında her 15 metreye bir polis dikiyorlar. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şey. Sen kendi vatandaşına güvenmiyorsun. Şikayeti görev yapan polis söylüyor. Yaylaya çıkıyorsun sabah kahvaltısı yapmaya. 13 kişi hayatını kaybetmiş, şehidimiz var.  Umrunda bile değil. Sonra Rize kongresi. Allah aşkına oturun internetten o kongreyi izleyin. O gülüşmeler, o fıkralar, o kahkahalar. 13 kişi hayatını kaybetti. Hangi inanca, hangi ahlaka göre yapıyorsunuz bunu? 13 kişi hayatını kaybetmiş, şehidimiz var bari onlara saygı duy.

Güle oynaya kongre yapıyorlar bir de şehit annesini telefonla bağlatıyorlar. O da ayrı bir dram. Erdoğan'ın keyfi yerinde, anne ağlamaklı. Ders vermeye kalkıyor. Allah bu millete sabır versin. Bir şehit annesini propaganda malzemesi olarak kullanıyor. Şehitlere ne kadar yakın olduğunu Türkiye'ye anlatmak için kullanıyor onu. Oysa bütün Türkiye görüyor onu. Nasıl güldüğünü, nasıl eğlendiğini, nasıl keyif içinde olduğunu.

Askerlerimiz, sivillerimiz, devlet görevlilerimiz hayatlarını kaybetmiş o beyfendinin derdi başka. Bir annenin matemini yaşamasına dahi izin vermiyor. O annenin acısını, dramını acaba Saray ve çevresi biliyor mu? 

Bir de "Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız" diyor. Lafa bak, o şeref en çok sana yakışıyor. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli askerlik yaptırdın? Eğer sen böyle bir şerefi istiyorsan, böyle bir şerefi kabul etmek istiyorsan çocuklarına bedelli askerlik yaptırmazsın, gönderirsin askere. Neden bu ülkede fakir fukaraların çocukları bedel ödüyor? Hangi AK Partili milletvekilinin çocuğu bedel ödedi bu ülkede? Gerçekten içimiz acıyor. 

ERDOĞAN'A 5 GARA SORUSU

Erdoğan'a beş soru soracağım. Bu soruların cevabını millet  adına ondan bekleyeceğim.

1. Bölücü terör örgütünün tam 5,5 yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için başbakan veya cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız?

2. Terör örgütünün başı Abdullah Öcalan'dan seçimlerde size yardımcı olması için mektup dilenirken neden vatan evlatlarının serbest bırakılması için çağrı yapmasını istemediniz. İstanbul seçimleri sizin için 13 vatan evladından daha mı kıymetliydi?

3. Yıllarca dostum Trump diye böbürlenip durdunuz. Neden dostluğunuzu vatan evlatlarımızı terör örgütünün elinden kurtarmak için kullanmadınız. Bölgede Amerikalılar çok güçlü, senin de en yakın dostun Trump. 

4. Daha önce benzer hadiselerde sorunun çözümünde büyük katkıları olmuş insan hakları örgütlerinden, terör örgütünün elinde tuttuğu evlatlarımıza zarar gelmemesi için en azından çağrıda bulunmak hiç aklınıza gelmedi mi? Neden 13 kişiye sahip çıkmadınız şimdiye kadar?

5. Dün Rize'de yaptığınız açıklamalardan sınır ötesi operasyonun hedeflerinden birinin de şehit olan 13 evladımızın kurtarılması olduğunu, ancak başaramadığınızı söylediniz. 13 vatandaşımızın kurtarılması amacıyla başlatılan operasyondaki başarısızlığı kim üstlenecek? Bu işin sorumlusu kim? 

Kurtarma operasyonuna gidiyorsun bütün rehineler ölüyor. Akıl tutulması var burada. Gidiyorsun rehineleri kurtarmaya, bütün rehineler ölüyor. Sen de dönüp geliyorsun. Korkudan hiç kimse açıklama yapmıyor, vali açıklama yapıyor. Bunlar devleti yönetemezler. Yönetemiyorlar zaten. 

AK Partili kardeşlerime özellikle söylüyorum; 13 kardeşimizin kanları yerdedir. Onlar Türkiye'ye getirilebilirdi. Sözde terör örgütünden alacaklar, Çarşamba günü gelecek, medyaya açıklama yapacaktı. Hedef bu değil miydi? Hedef buydu. Davul zurnayla harekat yaptılar. 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. 

Bir kadın Elazığ'da, Erdoğan'a "açım" diyor. Erdoğan duymazlıktan geliyor. "Açım, aç" diyor kadın. Bizi söylüyoruz, bizi duymuyor ama kadını da duymuyor. Bu sosyal medyaya düşünce, devletin valisi "açım" diyen kadını valiliğe çağırıyor. Allah bilir iki polis gönderip, getirtmiştir makama. "Açım demeyeceksin, beni yanlış anladılar diyeceksin." Ya koskoca valisin, talimat aldın. Bu kadının bari ayağına git, derdini sor. 

Kişi kendini partinin valisi olarak görüyorsa valilik yapamaz. Vali tarafsız olmak zorundadır. Her vatandaşına eşit davranmak zorundadır. 

Havuz medyasına da bir şeyler söylemek lazım. Boğaziçi'nde bir eylem var. Atanan bir rektör var. Rektöre herkes karşı. Dolayısıyla rektör demokratik yollarla protesto ediliyor. Ne cam kırılıyor, ne çerçeve kırılıyor. Polis bazı eylemler yapıyor, şiddet uyguluyor. Şimdilik onlar da yok. Alıyorlar Uludağ'daki bir görüntüyü, "Boğaziçi Üniversitesi nasıl eğleniyor" diye yayınlıyorlar. Havuz medyasının hiçbir kıymeti yok. Havuz medyasının iftira atma konusunda müthiş yetenekleri var. Çünkü bunların hiçbiri gazeteci değil. Rüşvetten beslenen bir adamın Türkiye'nin lehine bir satır yazması mümkün mü? Değil. Dolayısıyla, "şehitlerimiz varken eğleniyorlar" diyor. Beyfendi sen Rize kongresine bir baksana.

Bütün anne babalara sesleniyorum, evlatlarınıza sahip çıkın. Onlar güzel çocuklar. Evlatlarınızla gurur duyun. Onlar her zaman her yerde doğruları söylüyorlar. Doğruları söyleyeni dokuz köyden kovarlar ama Boğaziçi Üniversiteli öğrenciler doğruları söylemeye devam edecekler. 

ESNAF DERTLİ

Perşembe günü Bolu’ya gittim, olağanüstü bir coğrafya, başarılı bir de başkanımız var. Bolu’ya güzel katkılarda bulunuyor. Esnaflarla gezdik dert dinledik. Hepsi dertli. STK’ların da olduğu bir toplantı yaptık. Onların sitemleri vardı ve ben bunları dillendireceğime söz verdim. Şehit ve Gazi yakınları var. 15 Temmuz şehitleri has evlat, diğerleri üvey evlat olmaz böyle. Bu konuda bir soru önergesi verdiğimizi söyledik. Kahveciler diyorlar ki; “Kongreler yapılıyor, kalabalığı ile övünüyorlar bizim kahveler neden kapalı."

Orman işçileri benim de bilmediğim bir konuyu açtı. Orman köylüleri toplumun en fakiridir. 1996 yılında çıkan bir tebliğ var o tebliğe göre bunlar oradan para alıyordu. 2020’de bu ücretler düşürülmüş. 2021 yılında yeni fiyat belirlendi zam gelecek dediler ama 2020 yılında 140 TL alıyorduk, şimdi bu zamlara rağmen 117 TL’ye düştü. Gelir düşer mi? Gerekirse bir arkadaşımız bakanı ziyaret edip bu konu hakkında bilgi alsın. 

Esnaf Odalar Birliği Başkanı, "Biz 500 bin civarında esnafız, çok ciddi sorunlarımız var. Vergi ve sigorta primlerini 1 yıl ertelesinler. Bize 1 yıl süreli faizsiz kredi versinler. Zincir mağazalar sokak aralarına indi rekabet edemiyorum" diyorlar. İtirazları haklı. 

Ziraat Odası Başkanı, "Milyonlarca çiftçi var temel 7 sorunumuz var" diyor. Kantin İşletmecisi bir arkadaşım vardı, "Herkesi dile getirdiniz ama kantin işletmecilerini dile getirmediniz" diye sitem etti. Biz dile getirdik ama size aktaramamışız dedik. Eksiz siz de değil biz de dedim. "Hastaneye düşmemek için dua ediyorum, prim yatıramadığı için kimse bana bakmayacak" diyor. SGK’ya borcu var aracına haciz gelmiş. Kamyon şoförlerinin sıkıntıları var. Şehirler arası yolculukta 65 yaş üstü bedava, bari parasını verin diyorlar.

Sadece Bolu’da 186 lokantanın kapandığı belirtildi. Dükkanı kapatınca da alınan kredinin tamamının geri ödenmesi isteniyor, esnaf dükkanı kapatmaya da korkuyor. 

CHP'NİN İKTİDARIN İLK BİR HAFTASINDA YAPACAKLARI

Geçen grup toplantısında iktidarımızın ilk bir haftasında ne yapacağımızı anlatmıştım. Aynı açıklamayı tekrar yapmak isterim.

1-Katar Ordusu'na peşkeş çekilen Tank-Palet fabrikasını hemen alıp orduya iade edeceğiz.

2-15 Temmuz şehit ve gazilerimiz için toplanan paraları bir gün içinde hak sahiplerine iade edeceğiz.

3-Beşiktaş saldırısında hayatını kaybeden polis ve vatandaşlarımız için toplanan para hak sahiplerine verilecek.

4-Çiftçilerin bankalardan çektikleri kredilerin faizleri sıfırlanacak. 

5-Esnafın pandemi döneminde aldığı kredinin faizleri silinecek. Ana para da konuşularak taksite bağlanacak. 

6-Bir kararname ile esnafın stopaj vergisi kaldırılacak. 

7-Süleyman Şah Türbesini o vatanda toprağına götürmek bayrağımızı orada dalgalandırmak bizim görevimiz olacak. Biz gerçekten kalkınmayı, büyümeyi getireceğiz. 

Yorumlar (0)
banner82
banner83
13
açık
banner84
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:27
Öğle 13:27
İkindi 16:43
Akşam 19:18
Yatsı 20:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20