Kılıçdaroğlu'ndan beledyelere talimat: Çocukların beslenme çantaları için gereğini yapın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul temel atma töreninde; “Çocukların beslenme çantalarını mutlaka ama mutlaka doldurun, gereğini yapın. Çocuk okula giderken karnı doymalı, yapmadılar biz yapacağız çünkü biz halkın partisiyiz, fakirin, fukaranın, garibanların, alın teri dökenlerin partisiyiz. Biz sıradan bir parti değiliz, biz Kuvayı Milliye’ci bir partiyiz, 100 yıllık geleneği olan bir partiyiz, halkı kucaklayacağız ve halka huzuru, bereketi getireceğiz” dedi.

Politika 15.01.2023, 14:59 15.01.2023, 20:53
Kılıçdaroğlu'ndan beledyelere talimat: Çocukların beslenme çantaları için gereğini yapın

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karabağlar’da yapacağı Orhan Kemal İlkokulu için bugün düzenlenen temel atma törenine katıldı. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve milletvekillerinin de katıldığı törende yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Eğer temel atılırken veya açılırken en mutlu olduğunuz tesis hangisi diye sorarsanız, okuldur derim. Çünkü okul her annenin, her babanın evladını okutmak için başvurduğu en temel yerdir. Çocuklarımızı okutmalıyız, onlar dünyayı tanımalı, kendi mahallelerini, komşularını tanımalı, ilişkilerini sağlıklı bir zeminde sürdürmeli, bunların tamamını okulda öğretmenlerimiz öğretirler. Her anne baba evladının iyi bir eğitim almasını, iyi bir okulda okumasını ister. Burada muhtarımı dinlerken 90 yıllık bir özlemden söz etti.

“BUGÜNE KADAR BURAYA BİR OKUL YAPILMADIYSA BUNU BİZDEN ÖNCE KARABAĞLI KARDEŞLERİMİZİN SORGULAMASINI İSTERİM”

Karabağlar, biliyorum bölgenin sorunları en yoğun olan ilçelerinden birisi. Büyükşehir belediye başkanımız da farkında Karabağlar Belediye Başkanımız da farkında, ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Eğer bugüne kadar buraya bir okul yapılmadıysa bunu bizden önce Karabağlı kardeşlerimizin sorgulamasını isterim. Neden bugüne kadar yapılmadı? Sizler oy verdiniz, 20 yıldır yapılmadı ama şimdi biz bunu yapacağız Karabağlı evlatlarımızın burada iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Burada çalışacaklar, okuyacaklar, sosyalleşecekler, güzel bilgiler öğrenecekler ve kendi ülkelerine, dünyaya yararlı insanlar olacaklar.

“OKULUN ADI ÇOK DAHA ÖNEMLİ BANA GÖRE”

Okulun adı çok daha önemli bana göre, Orhan Kemal İlkokulu ve ortaokulu…Orhan Kemal, muhtarımızın deyimiyle arka sıralarda kalanların hayatını yazan, romanlaştıran, öyküleştiren edebiyatçımız. Dolayısıyla Orhan Kemal isminin verilmesi de benim açımdan son derece değerli. Sayın Başkan telefon açtı, Ankara’ya, ‘Okula hangi ismi verelim’ diye, Orhan Kemal adını verin dedim, Karabağlar’a en güzel Orhan Kemal adı yakışır diye söylemiştim.

“EĞER BİR POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAKSANIZ FAKİR MAHALLELERDEN BAŞLAYACAKSINIZ, O MAHALLELERDE OKULLAR, KREŞLER YAPACAKSINIZ”

Her tesis güzel ama okullar daha da güzel. Bir sözümüz daha var, belediye başkanı arkadaşlarımıza söyledim; oy versin, vermesin bütün vatandaşlara eşit davranacaksınız, hiçbir ayrım yapmayacaksınız vatandaşlar arasında. Eğer bir pozitif ayrımcılık yapacaksanız fakir mahallelerden başlayacaksınız, o mahallelerde okullar, kreşler yapacaksınız, anne güven içinde gelecek çocuğunu kreşe bırakacak, taziyeye gidecek, düğüne gidecek ama bilecek ki ‘Oğlum, kızım kreşte. Arkadaşlarıyla beraber karnını doyuruyor, sosyalleşiyor, uyuyor.’ Anne güven içinde gelecek akşam, evladını alacak evine götürecek.

“HER KARABAĞLI EVLADINI, TORUNUNU BU OKULA GÖNDERİRKEN ELİNİ VİCDANINA KOYUP ÖYLE OY KULLANACAKTIR”

Bir sözüm daha var, bu topraklarda yani Türkiye Cumhuriyeti’nin topraklarında hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, uygar ve güzel bir Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyım. Her evde huzurun olmasını istiyorum, her evde gelir güvencesinin olmasını istiyorum, o nedenle Aile Destekleri Sigortası diye yeni bir alanı Türkiye’ye getireceğiz. ‘Hiçbir aile benim gelirim yok, ben yoksulum’ demeyecektir ve biz sosyal yardımları yaparken de onun yoksulluğunu asla afişe etmeyeceğiz. İnsan onuru kadar değerli bir şey yoktur ve o onuru sağlayacağız. Karabağlar’da bir dönem oyumuz çok düşüktü ama inanıyorum bundan sonra her Karabağlı evladını, torununu bu okula gönderirken elini vicdanına koyup öyle oy kullanacaktır. ‘Evet, helal olsun’ diyecek, ‘Oyum CHP’ye’ diyecek. ‘90 yıldır yapılmadı, 20 yıldır yapılmadı ama şimdi yapıyorlar ve biz de bu okulu yapan büyükşehir belediye başkanına, partiye, milletvekillerine destek vereceğiz’ diyeceksiniz, ben de sizin oylarınızla gurur duyacağım, onur duyacağım.

“ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTALARINI MUTLAKA AMA MUTLAKA DOLDURUN, GEREĞİNİ YAPIN”

Okulunuz hayırlı uğurlu olsun. Bu okul kısa sürede bitecek değil mi başkan? Kısa sürede bitecek, çocuklar başlayacak, donanımı olacak. Bir şey daha istiyorum, Karabağlar Belediye Başkanımız da burada, çocukların beslenme çantalarını mutlaka ama mutlaka doldurun, gereğini yapın. Çocuk okula giderken karnı doymalı, yapmadılar biz yapacağız çünkü biz halkın partisiyiz, fakirin, fukaranın, garibanların, alın teri dökenlerin partisiyiz. Biz sıradan bir parti değiliz, biz Kuvayı Milliye’ci bir partiyiz, 100 yıllık geleneği olan bir partiyiz, halkı kucaklayacağız ve halka huzuru, bereketi getireceğiz.

“HERKESİN KAZANDIĞI, ALIN TERİ DÖKENLERİN KAZANDIĞI BİR TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDECEĞİZ”

Karabağlı kardeşlerimin Anadolu’nun değişik kentlerinden buraya geldiğini de biliyorum. Anıları var onların, beraberlikleri var, gelenekleri var onların, o geleneklerin de yaşaması lazım. Dolayısıyla Karabağlar’ı gerçekten bölgenin incisi haline getirmek belediye başkanlarımızın görevi. Asfalt olayını aştı muhtarımız, ilk asfaltın döküldüğünü ve ‘çocukların ayakkabılarını çıkararak asfaltta yürüdüklerini, asfalttın kirlenmemesi gerektiğini düşündü çocuklarımız’ o çocukların duygularının ne olduğun ben de biliyorum. Asfaltsız yerlerde çoğumuz büyüdük, asfaltı olmayan topraklarda araçlarla gittik, toz duman içinde ama şimdi 21’inci yüzyıldayız ve Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak için ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak için çalışacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği ve herkesin kazandığı, alın teri dökenlerin kazandığı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.

“HİÇ KİMSENİN KİMLİĞİNİ, İNANCINI, YAŞAM TARZINI SİYASETE MALZEME ETMEDEN 85 MİLYON YURTTAŞIMIZI KUCAKLAYACAĞIZ”

Hiç kimsenin kimliğini, inancını, yaşam tarzını siyasete malzeme etmeden 85 milyon yurttaşımızı kucaklayacağız. Belediye başkanlarımız yerelde, bizler de Türkiye’de kucaklayacağız. Okul hepinize hayırlı uğurlu olsun. Bu okula gidecek olan evlatlarımızın da gözlerinden öpüyorum. Onların çantalarına da bakın, kalemlerine, defterlerine de bakın onları da sağlayın, alamayacak pozisyonda olan ailelerimiz var, biz o ailelerin de yanında olmalıyız."

Törende yurttaşlara seslenen Soyer, şunları söyledi:

“BU EKİP, ABDİ İPEKÇİ MAHALLEMİZDE 60 YILDIR HİÇ OKUL OLMADIĞINI TESPİT ETMİŞTİ”

“Göreve başladıktan 6 ay sonra, özellikle yoksul vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde kronik sorunları hızlıca çözüme kavuşturmak için bir ekip oluşturduk. ‘Acil Çözüm Ekibi’ olarak adlandırdığımız bu çok özel yapı, belediyemizin pek çok biriminden farklı uzmanlıkların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Şehrimizin arka mahallelerindeki sorunları hızla çözmek için kurduğumuz bu ekip, burada Abdi İpekçi Mahallemizde 60 yıldır hiç okul olmadığını, çocukların yolu olmayan bir araziden yürüyerek okula büyük zorluklarla gittiklerini tespit etmişti. Mahalle halkının en büyük talebi, buraya bir okul inşa edilmesiydi. Biz de belediyemizin tüm imkanlarını seferber etmeye karar verdik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle protokol imzalayarak çalışmalarımıza başladık. Yer tespiti ve projelendirme süreçlerini hızlıca tamamladık ve bugün Genel Başkan’ımızın katılımıyla onun adını verdiği Orhan Kemal İlk ve Ortaokulu’nun temelini hep beraber atıyoruz.

“ACİL ÇÖZÜM EKİBİ BÜNYESİNDE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR BİZE GÖSTERDİ Kİ HER MAHALLENİN SORUNLARI BİRBİRİNDEN FARKLI”

32 derslikten oluşan, bin çocuğumuza eğitim verecek bu okulu tamamladığımızda, doğayla uyumlu, engelsiz bir eğitim yuvasını Karabağlar’a kazandırmış olacağız. Çocuklarımıza reva görülen çile son bulacak. Acil Çözüm Ekibi bünyesinde yaptığımız çalışmalar bize gösterdi ki her mahallenin sorunları birbirinden farklı. Örneğin Buca’da, bazı mahallelerimizde yeşil alan talebi öne çıkmıştı. Harekete geçtik ve orada Fırat Fidanlığı Yaşayan Parkı çalışmalarını başlattık. Fırat Fidanlığı Yaşayan Parkı çalışmalarını 2023 baharında tamamladığımızda, sosyal donatıları, doğal yaşama elverişli yapısı ve çağdaş şehircilik anlayışıyla uyumlu bir rekreasyon alanını İzmir’e kazandırmış ve Bucalılara nefes aldırmış olacağız.

“ŞİMDİ ÇAY BAHÇESİ, YÜRÜYÜŞ YOLU, SATRANÇ VE OYUN ALANLARIYLA PEKER PARKI VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERİYOR”

Yine Karabağlar Peker Mahallesi’nde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda vatandaşlarımızın talebi, mahallelerindeki parkın yenilenmesi oldu. Çocuklarımız da halı saha istediler. Bu tespitlerin ardından teknik ekiplerimizi yönlendirdik, projelendirmeyi hızla tamamladık, çok kısa sürede Peker Parkı’nı da açtık. Şimdi çay bahçesi, yürüyüş yolu, satranç ve oyun alanlarıyla Peker Parkı vatandaşlarımıza hizmet veriyor.

“TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ, KIYI İLÇELERLE ÇEPERLERDEKİ MAHALLELER ARASINDAKİ UÇURUMU ORTADAN KALDIRMAK”

Parkın açılışında, o halı sahada o ilk şutu, mahalleli çocuklarımızla birlikte attık. O gün onların gözlerindeki heyecanı, parıltıyı görmenizi isterdim. İzmir’de ortaya koymak istediğimiz bu şehircilik anlayışında temel hedeflerimizden biri, kıyı ilçelerle çeperlerdeki mahalleler arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak. Her İzmirlinin hak ettiği, insan onuruna yaraşır, güvenli bir kent yaşamını tüm mahallelerimize sağlamak. Kısacası, bu şehrin refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak. İşte bu amaç doğrultusunda, Acil Çözüm Ekibi’mizin çalışmalarıyla bugüne kadar 24 park yeniledik. 16 mahallede, 115 noktada çalışma gerçekleştirdik. 19’unda devam ediyor.

“‘O YAPTI, BU YAPTI, ŞU YAPTI’ DEMEDEN TÜM YARDIMLARI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRDIK.”

Hatırlayacaksınız, pandemi döneminde CHP’li belediyeler olarak başlattığımız yardım kampanyaları maalesef durdurulmuştu. Halbuki 30 Ekim Depremi’nin ardından yaptığımız çağrılarla çok kısa bir sürede hiçbir ihtiyacın eksik kalmadığı koşulları birlikte yaratmıştık. Zor anlarda hangi siyasi partiyi desteklersek destekleyelim, kenetlenerek tüm sıkıntıların üstesinden gelebileceğimizi gösterdik. O zorlu koşullarda, ‘O yaptı, bu yaptı, şu yaptı’ demeden tüm yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

“İNSANLARIMIZIN GÖZ GÖRE GÖRE YOKSULLUĞA İTİLDİĞİ, ‘ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN’ DÜZENİNİ GERİDE BIRAKACAĞIZ”

İzmir’de sosyal belediyecilik uygulamalarını da bu anlayışla hayata geçiriyoruz. Bu yüzden, nerede olursa olsun hizmeti götüreceğimiz yerde, atılan oyun rengine bakmadan, herkes için adil ve yaşanabilir İzmir’i, İzmir’in geleceğini inşa etmeyi sürdüreceğiz. Kimseyi ayırmadan, kimseyi arkada bırakmadan tüm İzmirlileri, başta da ekonomik koşullardan en olumsuz etkilenenleri sonuna kadar kucaklamaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki çok yakında ekonomik krizi ve hayat pahalılığını ülke olarak geride bırakacağız. İnsanlarımızın göz göre göre yoksulluğa itildiği, ‘altta kalanın canı çıksın’ düzenini geride bırakacağız. Sizin öncülüğünüzde ortaya koyduğumuz vizyon doğrultusunda tüm CHP’li belediyelerimizle beraber İzmir’de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Söz ve nifak değil, icraat üretiyoruz. Son olarak, her gün İzmir’in sırtlarını, arka mahallelerini sokak sokak, karış karış dolaşan, İzmirlilerin sıkıntılarını bir bir dinleyen ve en hızlı şekilde çözüme kavuşturan Acil Çözüm Ekibi’ndeki çalışma arkadaşlarımı bütün kalbimle kutluyorum.”

MUHTAR: "60 YILLIK HASRET OLAN OKUL TALEBİ VARDI!"

Mahallesinde yaşanan zorlukları hatırlatan Karabağlar Abdi İpekçi Mahallesi Muhtarı Orhan Kaya, “Burası arka sıradakilerdi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in eğitimde fırsat eşitliği vizyonu çerçevesinde dezavantajlı mahallelere hizmet götürmek için oluşturduğu Acil Çözüm Ekipi mahallemizde kapı kapı dolaştı. Bunun sonucunda oluşan talep listesinin başında 60 yıllık hasret olan okul talebi vardı. Tunç Başkan’ımız okul yapılacağını söylemişti. Klasik siyasetçi söylemi, unutulur gider zannettim. Başkanım beni aradı ‘okul talep ettiğinize dair yazı ve vatandaştan dilekçe toplayarak bize gelir misiniz?’ dedi. O an galiba dileğimiz gerçekleşiyor dedim ve gözlerim yaşlarla doldu. İşte yapılmasını mucize olarak gördüğümüz bu okulun temelini cumhuriyetimizin 100’üncü yılında atıyoruz. Bölge halkının gönlünde taht kurdunuz. 100’üncü yılın Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 100’üncü yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer iyi ki varsınız ” ifadelerini kullandı.  

OKUL HAKKINDA

Okul, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla hayata geçirilen ilk okul unvanını alacak ve bölgede yaşayan çocukların eğitim almak için dağlık araziden geçerek uzun mesafe yürüme zorluğunu ortadan kaldıracak. 14 bin 545 metrekarelik alanda 32 derslikle hizmet verecek okul, bin öğrenciye eğitim-öğretim imkanı sağlayacak. Bina ise çevre dostu ve engelsiz olarak tasarlandı. Projenin 2024 yılının Mart ayında tamamlanması hedeflenirken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınacak izinler sonrasında faaliyete geçecek. Okulda ilk ve orta öğretim verilecek.

Yorumlar (0)
banner115
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:49
Güneş 08:14
Öğle 13:29
İkindi 16:11
Akşam 18:35
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Giresunspor 20 21
14. Hatayspor 19 20
15. Antalyaspor 19 19
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. Ümraniye 20 15
19. İstanbulspor 19 15
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Valencia 17 20
14. Espanyol 19 20
15. Cadiz 19 19
16. Sevilla 18 18
17. Getafe 18 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 18 6