Kılıçdaroğlu 'Milletin Sesi' mitinginde seslendi: Biz kazanacağız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Miting Alanı'nda düzenlenen 'Milletin Sesi' mitinginde yaptığı konuşmada, “İyi insan olmayı zayıflık gibi gösterenler yani bir yüzükle yola çıkanlar bugün milletin celladı haline geldi. Onlar sarayda fink atıyorlar millet ise aç. Kendi celladınızı seçmeyin. Bu bir şov dünyası değil bu bir demokrasi arayışı. Ciddi olmak zorundayız. Vicdanımızın sesini dinlemek zorundayız. Ahlaki değerlerimizi yüceltmek zorundayız” dedi. Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nü anımsatarak, "Beş yıl önce ilk adımımızı attığımız bu yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz. Az kaldı. Bu kenti bu meydanlarında, sokaklarında, tarlalarında, fabrikalarında, üniversitelerinde, özgürce kucaklaşacağız. Kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz. Sonuna kadar edeceğiz ve kazanacağız. Meraklanmayın" diye konuştu.

Politika 21.05.2022, 19:33 22.05.2022, 07:53
Kılıçdaroğlu 'Milletin Sesi' mitinginde seslendi: Biz kazanacağız!

CHP’nin İstanbul Maltepe Meydanı’ndaki “Milletin Sesi” Mitingi; İstanbul ilçe belediye başkanları, CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, Parti Meclisi üyeleri, İstanbul milletvekilleri, Genel Başkan yardımcıları ile CHP'li Büyükşehir Belediye başkanlarının da katılımıyla yapıldı.

Maltepe Miting alanını dolduran on binlerce yurttaşı; CHP'li yöneticiler, Büyükşehir Belediye başkanları, İstanbul ilçe belediye başkanları halkı selamladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da mitinge katıldı, halkı selamladı.

Yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile koronavirüs testi pozitif çıkan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, mitinge katılamadı, halka selamları iletildi.  

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sahneye çıkarak mitinge katılan yurttaşları selamladı.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Miting Alanı'nda düzenlenen 'Milletin Sesi' mitinginde konuştu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

"YÜRÜYÜŞÜN FİNALİNE YAKLAŞIYORUZ"

Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Haramilerin saltanatı yıkılıyor. Yaklaşık beş yıl önce bu meydandaydık. Ankara’dan İstanbul’a milyonlarla birlikte yürümüş ve 9 Temmuz 2017’de bu meydanda milyonlarla buluşmuştuk. O gün bu meydanda ‘kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır’ demiştim. Beş yıl önce ilk adımımızı attığımız bu yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz. Az kaldı. Bu kenti bu meydanlarında, sokaklarında, tarlalarında, fabrikalarında, üniversitelerinde, özgürce kucaklaşacağız. Meraklanmayın. Az kaldı.

"SİZİ, BU MİLLETİ KORKUTARAK BU SİSTEMİ AYAKTA TUTMAK İSTİYORLAR"

Benden önce halkımızın çığlığını dinlediniz. Birileri Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor. İnsanları korkuyla sindirmek istiyor. Yaratılmak istenen bu korku ikliminin aparatlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, uyuşturucu baronları, paramiliter yapılar, beşli çeteler, yandaş medya ve beslemeleri, troll ağları, insan kaçakçıları, silah kaçakçıları, hepsi ama hepsi birlikte çalışıyor. Bunların tek bir amacı var. Korku iklimini yaratmak ve bu iklimden nemalanmak. Bunu hem siyasi hem finansal açıdan nemalanmak için yapıyorlar. Yani sizi bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve sarayın ‘giderse kaos olur’ algısını pekiştirmek oluşturmanın peşindeler. Bu algıyı pekiştirmek için sudan sebeplerle evleri basıyorlar, insanları gece yarısı gözaltına aldırıyorlar, tutukluyorlar, okulları basıyorlar, twit attılar diye liseli çocukları okullarından alıyorlar, yeşili savunan doğayı savunan aktivistlere ağır hapis cezası verdiriyorlar, bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar. Hapse atılan gazeteciler, siyasiler, siyasetçilere getirilen siyasetçi yasakları…

"PARTİLERİ KAPATMAYA HAZIRLANIYORLAR"

Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar. Konserleri yasaklıyorlar. Kürtçe müziğe dahi tahammül edemiyorlar. Bu ülkenin ulu çınarı olan sanatçıları, mahkeme koridorunda süründürüyorlar. Saray ve şürekasının dilinden düşmeyen bir kelime var; o yasak, bu yasak, şu yasak. Tahammül edilmeyen K-pop, tahammül edilmeyen gençler, eğlence, mizah, yaşam tarzı. CHP olarak bizler gençlerden Atatürk’ün dediği gibi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesil bekliyoruz. Gençlerimizin her birisi, fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hürdür.

"BİZ KULLANIŞLI APARATLARLA MÜCADELE EDECEĞİZ"

Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür ne demek? İktidar değişsin, ‘ülkeye bolluk bereket geldi, ülkeye huzur geldi, ülkeye hak, hukuk, adalet geldi’, diye yetinmeyeceksiniz. Nerede bir hata görürseniz, nerede bir yanlış görürseniz, bizi özgürce eleştireceksiniz. Bu pencereyi açıyorum size. Eleştirmekten korkmayacaksınız, çekinmeyeceksiniz. Saray rejiminde özgürlük yok, bolca uyuşturucu var. Gençlere bahis var, kumar var, uyuşturucu baronlarıyla kol kola olanlar var. Memleketi bir uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Bugün Türkiye’de her gelir grubuna göre pazarlanan uyuşturucu var. Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasetçilere suikast hazırlıkları. Biz kullanışlı aparatlarla mücadele edeceğiz, kavga edeceğiz. Ben kazanacağım. Biz kazanacağız: Bu haklı davamızın önünü kesmek için, sürekli güvensizlik ortamı yaratmak istiyorlar. Başaramayacaklar. Biz kazanacağız. Söz veriyorum biz kazanacağız.

"ÇOK UZUN SÜREDİR SÖYLEYECEKLERİ ELLE TUTULUR HİÇBİR ŞEY KALMADI ARTIK"

Sarayın üstünü örtmek istediği ekonomik krizin acı gerçeklerini halkımızdan az önce dinlediniz. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içindedir. Bu hakka, hukuka ve adalete sırt çevirmenin sonucudur. Bu ekonomi adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyorlar. Gençleri umutsuzluğa mahkûm etmek istiyorlar. Enflasyon yüzde 150’lilere dayanmış, onlar emeklinin bayram ikramiyesini, tek kuruş zammı, çok görüyorlar. Sonuç yüz binlerin tiranlıktan kaçmaya çalışması. En değerlimizi gençlerimizi kaybediyoruz. Gençlerimizin yüzde 70’i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. Bu saray ve şürekasının tek yapabildiği harami söylemler, hamasi söylemler. Bu söylemleri geliştiriyorlar. Onların hamasi söylemlerinde yalanlardan da hepimiz bıktık. Hep aynı muhabbetler yapıyorlar. Dikkat buyurunuz. Ağızlarını açtıklarında yok efendim 2023 yok efendim 2071, yok efendim dış güçler, yok efendim Almanlar bizi kıskanıyor, yok efendim Japonlar bizi kıskanıyor, yok efendim antlaşmalarda gizli maddeler var. Bunların tamamı yalan, yalan ve yalan. Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı artık. Ama az kaldı. Uzun zamandır değişim rüzgarları esiyor. Türkiye değişime hazır. Çiftçimiz, işçisi, memuru, bürokratı, esnafı, sanayisi, tüccarı, ithalatçısı, ihracatçısı, turizmcisi, balıkçısı, taksicisi, apartman görevlisi bu değişime hazır. Ve her şeyden önce bu değişime gençler hazır, kadınlar hazır. Bizler bu değişime hazırız.

"YETKİYİ ALDIĞIMIZ AN, BEŞLİ ÇETENİN TAMAMININ DEFTERİNİ DÜRMEK ZORUNDAYIZ"

Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin, kim olduğuna bakmadan hepsinin kafalarına inmek zorundayız. Sarayın ve o fotoğrafçı suç işleri bakanın elinden yetkiyi aldığımız an, hepsinin, bu beşli çetenin tamamının defterini dürmek zorundayız. Biz bu beşli çetelerin kurduğu düzeni bozacağız. Bunların düzenine çomak sokacağız. Kan emicileri sırtımızdan söküp atacağız. Buraya bir parantez açıyorum. Beşli çetelere, mafyalara, baronlara, seslerini çıkarmayanlar, onlarla iş tutanlar, iyilikte yarışan belediyelerimize baskı kuruyorlar. Onların halka hizmetini engellemek istiyorlar ama belediye başkanlarımız siyasi talimatla kurulan bütün baskıları, kumpasları aşarak, entrikaları boşa çıkararak, halka hizmetlerini sürdürüyorlar ve sürdürecekler.

"BU ANLAYIŞ İKTİDAR DESTEKLİ SÖMÜRME VE KÖLELEŞTİRMEYE DÖNÜŞTÜ"

Bu düzen haramilerin düzenidir, biliyorsunuz, milyonların sesi olmak üzere bir hafta karanlıkta kaldım. Ben neoliberalizme karşıyım, bırakın halkı sömüren sömürsün, piyasa dengesini bulur söylemine karşıyım. Bu anlayış iktidar destekli sömürme ve köleleştirmeye dönüştü. Bu yüzden insanların geçim kaynaklarını korumak ve yeni fırsatlar yaratmak için devletin müdahil olması gerektiğine inanıyorum. Vergide indirim istiyorum. Ancak bunu yapabilmek için kamu maliyelerimizin sürdürülebilir temele oturtulması gerektiğine de inanıyorum. Mali sorumluluğa inanıyorum. Vatandaştan toplanan verginin hesabını vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum. Suçla mücadeleye inanıyorum. İki kadın gazeteci, sadece işlerini yaptıkları için tehdit ediliyor. Lafı dolandırmadan açıkça ifade ediyorum. Paramiliterlere, mafyalara, uyuşturucu baronlarına, kendini derin devlet olarak ilan eden müptezellere, SADAT’a, Asrika meczuplarına, olur da bu onurlu gazetecilerin tırnağına zarar gelirse, siz kendinizi unutun. Ben suçla mücadeleye inanıyorum. Organize olan suçluların hepsini bu toplumdan söküp atmaya inanıyorum.

"PLANSIZ PROGRAMSIZ BAŞIMIZA İNDİRDİLER VE ÜLKEMİZ ARTIK BU YÜKÜ TAŞIYAMIYOR"

Türkiye’ye gelen kaçakların özellikle Afganların ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğine inanıyorum. Benim vatan sevgimde sınır namustur anlayışı var. Yol geçen hanına dönen bu sınırı koruyamayanlar bu devleti yönetemezler. Plansız programsız başımıza indirdiler ve ülkemiz artık bu yükü taşıyamıyor. Sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel olarak bu yük taşınamıyor. Bu nedenle gitmek zorundalar. Gidecekler. Davulla zurnayla kardeşçe göndereceğiz. Kimse unutmasın. Biz ırkçı değiliz, ırkçılığa karşıyız. Bu temiz milletin alnına bir kara lekenin sürülmesine asla izin vermeyeceğiz. Ortadoğu Barış ve İş birliği Teşkilatını kuracağız. Sadece bölgeye değil, aynı zamanda Suriye ve Ortadoğu’ya barış getireceğiz. Sığınmacıların can ve mal güvenliklerini sağlayacağız. Çünkü bizim ilkemiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği; ‘Yurtta barış dünyada barış’ ilkesidir.

"ÜLKE ELDEN GİDİYOR BİRLİKTE OLMAK ZORUNDAYIZ"

Türkiye ile ilgili vizyonum iki kelimeye dayanıyor. Eşitlik ve değerler. İnsanlar arası eşitlik istiyorum, sorumlulukların eşitliğini istiyorum, fırsatların eşitliğini istiyorum ve değerler siyaseti yapılsın istiyorum. Hoşgörü, şefkat, farklılıklarımızla gurur duymak ve iş birliği üzerinden var olalım istiyorum. İki kelimede vücut bulan anlayışı getirmek için hep birlikte çalışmak zorundayız. Ülke elden gidiyor, birlikte olmak zorundayız. Vatan bizim vatanımız, bayrak bizim bayrağımız. Tıpkı Mustafa Kemal’in önderliğinde kazandığımız Milli Kurtuluş Savaşı gibi. Neye inandığımız, geçmişte hangi partiyi desteklediğimiz önemli değil. Eski tartışmaları bir tarafa bırakıp gerçek değişimi sağlamak için birlikte çalışmak zorundayız. Demokrasi ve adalet mücadelesini kimseyi ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden vermeliyiz. Toplumun tüm kesimleri, insanca yaşayacağız. Kardeşçe ve hakça bölüşeceğiz.

"EY MUHAFAZAKÂR KARDEŞİM"

Muhafazakarlara seslenmek isterim. Bu sorunlar hepimizin sorunu. Ey muhafazakâr genç kadın. Bu aynı zamanda senin de sorunun. İl başkanımıza siyaseti yasaklayan zihniyet senin İstanbul Sözleşmeni yok ediyor, nafakanı kesiyor, seni ötekileştiriyor. Sen ses çıkaracaksın ve itiraz edeceksin. Genç muhafazakâr kadın, çünkü aynısı sana da yapılacak. SADAT’çıların ‘Asrika’ toplantılarında sen yoksun, sen dinlemezler. O toplantılarda vatana ihanet suçu işlenirken erkekler oturdu yeni anayasa yazdı, sen orada yoktun ve olamazsın ama kayıtsız kalamazsın. Ey muhafazakâr kardeşim bu seçimde kararsızım diyemezsin. Kayıtsızlık bir cevap değildir, başlangıç değildir, sondur. Bu nedenle kayıtsızlık her zaman saldırganın dostudur. Çünkü saldırganın yararınadır. Saldırganın karşısında dik durmalısın, onurlu durmalısın.

"KENDİ CELLADINIZI SEÇMEYİN"

Samimi olacağım. Düşündüklerimi amasız, fakatsız sizlerle paylaşıyorum. Bir, bazıları hala öğretilmiş çaresizlikle bir partinin ve bir parti liderinin halkını dinlemesini zayıflıkmış gibi algılıyor. Bir liderin kibar olmaması gerektiğini söylüyorlar. İyi kalpli olmak, devlet adamı olmak zayıflıkmış gibi gösteriyorlar. Biz birlikte oluyoruz ve birlikte iktidar oluyoruz ve ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim. Ben neysem oyum. Nerede durduğumu biliyorsunuz ve bunu değiştirmek niyetinde değilim. Kibar olmayı, dinlemeyi, anlamayı, dezavantajlı olanların derdine koşmayı değiştirmem değiştirmeyeceğim tam aksine inadına koşacağım. Unutmayın. İyi insan olmayı zayıflık gibi gösterenler yani bir yüzükle yola çıkanlar bugün milletin celladı haline geldi. Onlar sarayda fink atıyorlar millet ise aç. Kendi celladınızı seçmeyin. Bu bir şov dünyası değil bu bir demokrasi arayışı. Ciddi olmak zorundayız. Vicdanımızın sesini dinlemek zorundayız. Ahlaki değerlerimizi yüceltmek zorundayız.

"TAM ANLAMIYLA MÜKEMMEL OLMASAK DA MÜKEMMEL BİR GÖREVE TALİBİZ"

İkinci konu, diyorlar ki ‘CHP geçmişte şunu yaptı.’ Evet hatalar oldu ve biz bugün çok mükemmel bir parti iddiasında da değiliz. Ama biz hatalarımızdan ders çıkarmasını bilen partiyiz. Siz de Allah da şahidimdir ki kendimizi geliştirmek ve düzeltmek için çok çaba harcıyoruz. İnanmaktan, denemekten, öğrenmekten ve şükretmekten vazgeçmeyenlerin başına harika şeyler gelir. İşte biz şu an bu ortamdayız. Tam anlamıyla mükemmel olmasak da mükemmel bir göreve talibiz. İşsizlere iş sağlamak, ülkeye kardeşliği getirmek, milleti huzura kavuşturmak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, bölgesinde ve düyada saygınlığı olan bir ülkeyi yeniden inşa etmek.

"SİLİVRİ KORKUSU OLMADAN KONUŞMAK İSTİYORSANIZ BİZE KATILIN"

Bu söylediklerime inanıyorsanız, akılcı ekonomi yönetimine inanıyorsanız, Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız bize katılın. Barış akademisyenleri geri dönsün, askeri öğrenciler serbest bırakılsın diyorsanız, doğanın korunmasını istiyorsanız, eğitim ve sağlık için daha fazla bütçe ayrılsın istiyorsanız, çocuklarınızı bu güzel ülkede tutmak istiyorsanız, 128 milyar doların kimlere satıldığını bilmek ve öğrenmek istiyorsanız bize katılın. Herkesin inancına, kimliğine saygı duyulmasını istiyorsanız bize katılın. Süleyman Şah Türbesi vatana dönsün, tank palet fabrikası Katar’ın elinden alınsın diyorsanız bize katılın. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken yepyeni ve tertemiz sayfa açmak için ülkemize çöken zifiri karanlığı parlak aydınlığa kavuşturmak için bu ülkenin onurlu insanlarının hakkını ne pahasına olursa olsun savunacağıma bir kez daha söz veriyorum. Çok yakında... Yeter ki inan! Sesini yükselt! Kim olduğunu unutma... Geliyor gelmekte olan... (ANKA)

“EŞKIYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ” TÜRKÜSÜNÜ SÖYLEYİP GÜL DAĞITTILAR

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının sonunda ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' türküsü okundu. Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP'li belediye başkanları, yöneticiler, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sahneye çıkarak, vatandaşlara gül dağıttı, ardından ‘Güzel Günler Göreceğiz’ şarkısı çaldı. Vatandaşlar ve sahnedekiler hep beraber şarkıları söyledi.

Bazı vatandaşlar sahneye çıkarak CHP lideri Kılıçdaroğlu ile fotoğraf çektirdi. Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, kalabalığı arkasına alarak özçekim yaptı. Canan Kaftancıoğlu da sahneye çıkarak halkı selamladı.

KILIÇDAROĞLU SOSYAL MEDYADAN DA PAYLAŞTI: TIPKI KURTULUŞ SAVAŞI’NDAKİ GİBİ…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak sosyal medya mesajı paylaştı.

Sözlerini yineleyen Kılıçdaroğlu, sahnede vatandaşa gül dağıttığı fotoğraflarla birlikte, “Dindarı, dinsizi, sofusu, sufisi, Türkü, Kürdü, Arabı, Çerkezi, solcusu, sağcısı, liberali milliyetçisi; ülke elden gidiyor. Birlikte olmak zorundayız. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Milli Kurtuluş Savaşındaki gibi…” ifadelerini kullandı.

İL BAŞKANLIĞI: YAKLAŞIK 600 BİN KİŞİ MİTİNGE KATILDI

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Milletin Sesi Maltepe mitingine katılan kişi sayısını açıkladı. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın açıklamasında, “Tespitlerimize göre yaklaşık 600.000 kişi mitinge katılım sağladı” denildi.

GEZİ’DE HAYATINI KAYBEDEN VE TUTUKLANANLARIN AİLELERİ SAHNEDE YER ALDI

Mitingte Gezi’de hayatını kaybedenlerin ve Gezi davasında tutuklananların aileleri de kürsüye çağrıldı. Gezi ailelerini temsilen Meriç Kahraman şöyle konuştu:

* “Bugün burada bulunan yüz binlerin çok daha ötesinde, milyonlarca insanımızın hayat verdiği büyük Gezi ailesinin değerli üyeleri; baskıya, zulme, yağmaya, talana, memleketin bir istibdat düzeniyle yönetilmesine karşı bugün burada toplanan bu güzel kalabalığı, Gezi Direnişi’nde aramızdan aldıkları canlarımızın aileleri ve şu anda koğuşlarında büyük bir heyecanla izlediklerinden emin olduğumuz Gezi Davası tutuklularının aileleri olarak selamlıyoruz.

“DEMOKRASİYE GÜÇ VEREN HERKESE MERHABA”

* Gücünü özgürlük ve eşitlikten alan, dayanışmayı büyüttüğümüz ama en çok da umudumuzu geleceğe taşımamıza vesile olan Gezi Direnişi’nin adalet talebini bugün bir kez daha bu meydana taşıyarak demokrasiye güç veren herkese merhaba.

“BU DAHA BAŞLANGIÇ”

* Bu adalet talebi; kentlerimizin yağmalanmadığı, kamu kaynaklarımızın yok edilmediği geleceğimiz içindir. Bu adalet talebi, yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkan seslerin duyulduğu, mesleklerinin gereklerini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke içindir. Gezi; eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için, bu ülkenin sönmeyecek umududur. Buradan Bakırköy’e ve Silivri’ye selamlar. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.”

Mitingte “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

“ARTIK ‘DUR’ DEMENİN ZAMANI GELDİ”

Toplumun farklı kesimlerinden yurttaşlar mitingte sırayla kürsüye gelerek yaşadıkları zorlukları anlattı. Kağıt toplayıcılığı yaparak geçimini sağlayan 49 yaşındaki Nusret Güllü, dertlerini şu sözlerle anlattı:

* “Daha evvel davul, zurna çalıyorduk; bitti. Şimdi çekçek çekiyoruz, çekçeğimizi de elimizden aldılar. Ekmek bırakmadılar. Pazarlarda artıkları toplayarak geçiniyorduk, şimdi domates oldu 25 lira, o ezik domatesi de atmıyorlar artık… Onu da toplayamıyoruz.

* (Ayağındaki terliği eline alıp göstererek) Bunu çöpün dibinden buldum, bununla geziyorum. Bizim yapacağımız hiçbir şey kalmadı. Artık ‘dur’ demenin zamanı geldi. Gözümüz açıldı.”

“BİZ OY ATMAYA KOŞUYORSAK, ONLARIN DA BİZE KOŞMASI LAZIM”

65 yaşında çalışmak zorunda kalan ve bulaşıkçılık yapan Nazife Canoğlu ise şöyle konuştu:

* “Şu anda herkes denizde yüzüyor, benim gibiler karaya vurdu. Neden? 2 senedir, bana gelen yardımlarla ayakta duruyorum. Eşim emekli, 3 bin lira maaşı var. 1600 lirası kira. 1000 lirası faturalar. Geri kalanını siz hesap edin. Nasıl geçineceğimi bana sorun…

* Benim her iki kalçamda platin var. Beni idama da götürseler, aynı lafları söyleyeceğim… Önce Türk vatandaşının halini hatırını soracak bir devlet istiyoruz biz. İstediğimiz bu. Biz garibanların kapısının çalınmasını istiyoruz. Biz nasıl oy atmaya koşuyorsak, başımıza gelenlerin de bize koşmasını bekliyoruz.

“EKMEK, UN, MAKARNA ALAMIYORUZ”

* Bir ekmek 5 lira, biz bunu alamıyoruz. Bir kilo unu alamıyoruz. Akşamdan sabaha zam olur mu? Ben bütün hükümetleri gördüm; ama ne böyle bir zam gördüm, ne pahalılık gördüm… Makarnaya hasretsem, Türkiye’de yaşamamam gerekiyor. Ben yaşamak istemiyorum. Yeter. Hep yabancılar, yabancılar, yabancılar…”

“20 YILDAKİ EN KÖTÜ ZAMANI GEÇİRİYORUM”

Kasap Fatih Uludağ da sorunlarını şu şekilde anlattı:

* “Ben yaklaşık 20 yıldır kasaplık yapıyorum, ama 20 yıldaki en kötü zamanımı geçiriyorum. Benim çıraklık zamanımda, ihtiyacı olan insanlar dükkanımıza geldiğinde onları geri çevirmezdik. Ama şu zamanda ihtiyaç sahibine bir parça et veremiyoruz. Çünkü tezgahımıza koyduğumuz etten kar edeceğiz derken, bir sonraki eti zamlı alıp zarar ediyoruz.

“15 LİRALIK KIYMA ALAN VAR”

* 2 gün önce dükkanıma bir vatandaş geldi, ‘yemek yapacağım, 15 liralık kıyma istiyorum’ dedi. 15 liralık kıyma 100 gram yapıyor. 100 gram kıymayla 4 kişilik aileye yemek yapacak… Bir dolma biberi doldurmayacak kıymayla 4 kişi yemek yiyecek…

“REYONDA ET OLMASI GEREKİRKEN KEMİK VAR”

* Kasap reyonunda normalde et dolu olması gerekirken şu anda bizim çöpe attığımız, sıyırıp kullanmak istemediğimiz kemikli etler, çorbalık kemikler reyonlarda yerini aldı. Uygun fiyatlı olduğu için. Et tüketemeyen insanlar diyor ki, ‘en azından yemeğe tadı geçsin…'”

“ÇOCUKLARIMIZI NASIL DOYURACAĞIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Evlere temizliğe giden Muazzez Süngür de şöyle konuştu:

* “Eşim apartman görevlisi, 15 ve 8 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Eve katkım olsun istediğim için yarım zamanlı ev işçiliği yapıyorum. Aynı zamanda ben bir anneyim. Çocuklarımın okumasını ve bizden daha iyi yaşamasını istiyorum. Her geçen gün bu umudum azalıyor. 1-2 sene öncesine kadar ‘çocuklarımızı nasıl okutacağız? İyi bir eğitim verebilecek miyiz?’ diye düşünürken; şimdi ‘acaba çocuklarımızın karnını nasıl doyuracağız diye düşünüyoruz.

“ÇOCUĞUMLA MARKETE GİDEMİYORUM”

* Hayat şartları zor ve git gide daha da zorlaşıyor. Ben 8 yaşındaki çocuğumla markete gidemiyorum. Çocuğum bir şey görür, isterse alamam diye… O üzülürse ben de üzülürüm diye… Beni bütün annelerin anlayacağını düşünüyorum. Anneleri bu hale getiren sistem utansın. Bana bu mikrofonu uzattığınız, derdimle dertlendiğiniz için çok teşekkür ederim.”

“KENDİ ÜLKEMİZDE YABANCI OLDUK”

Torna ustası Abdullah Korkunç ise yaşadığı zorlukları şöyle ifade etti:

* “Yaklaşık 3 aydır işsizim. Düne kadar aileme, çocuklarıma iyi bir gelecek kurmanın hayali içerisindeydim. Ama düşünün, çocuğum benden karpuz istedi, yarım karpuz aldım. Hayatımda ilk defa böyle bir şey yaşadım. Bu bir baba için çok ağır bir şey.

* Bizleri bu hayata mahkum eden insanlara lanet olsun. İşsizim, gittiğim bütün firmalar yabancı uyruklu insanları çalıştırıyor. Ben 20 yıllık ustayım, asgari ücreti layık görüyorlar. Emeğimizi değersizleştiriyorlar. Kendi ülkemizde yabancı olduk.”

Mitingte Nusret Gümüşel adlı bir vatandaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na benzerliğiyle dikkat çekti.

Vatandaşlar miting alanından ayrılırken “Hükümet istifa” sloganı attı.

Yorumlar (0)
banner83
32
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:59
Güneş 05:47
Öğle 13:21
İkindi 17:15
Akşam 20:45
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31