Kılıçdaroğlu: Memleketi bataktan kurtaracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’da, partisinin üye katılım töreninde konuştu. Törende, kaynak işçisi Ercan Akkoyun, “Çay şeker içiyorduk, o da lükse kaçtı. Bizi kurtarırsan sen kurtarırsın başkanım, Kemal Baba” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Kaynakçı kardeşim; ‘ayakkabı alamaz noktaya geldik’ diyor. ‘Çay içmek, şeker atmak bile lüks hale geldi’ diyorsa; oturup hepimizin konuşması lazım. Bunu kim siyaset kurumu düzeltecek. O zaman halktan, emekten, alın terinden yana olan, torpili değil de hak edene hakkını teslim eden bir siyasi anlayışa ihtiyacımız var. Eğer biz bunu yapabilirsek, memleketimizi bataktan kurtaracağız” diye konuştu.

Politika 20.05.2022, 13:17 20.05.2022, 16:54
Kılıçdaroğlu: Memleketi bataktan kurtaracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’un Bucak ilçesinde partilerinin üye törenine katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. “İktidar, iktidar” sloganının atıldığı törende 500 kişi CHP’ye üye oldu.

CHP’ye üye olan 22 yaşında ve gelecek seçimlerde ilk kez oy kullanacak Gizem Ergin, şunları söyledi:

“Ben bu ülkede nüfusun fazla olmasıyla övünenlerin, bir o kadar da gençliği hiçe sayarak politika yaptığını düşünüyorum. Özgürce konuşabilecek miyim, fırsat eşitliğine dayalı bir gelecek kurabilecek miyim, kaygısı taşımam da bu fikrimi güçlendiriyor. Bizi isyan ettirecek kadar zorlayan bu düzende bir umuda ihtiyacımız vardı. Sayın Genel Başkanım, gençlerin ‘demokrat amcası’ olarak, bize bırakacağınız mirasın kutsallığını bilerek size inanıyor ve güveniyorum. Bu yüzden CHP’ye üye oldum. Güzel günler bizimle olsun.”

“DİPLOMALI İŞSİZLER ORDUSU HER GÜN ARTMASIN”

CHP’ye yeni üye olan bir Burak Pekşen, şöyle konuştu:

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partide yer almaktan dolayı gurur duyuyorum. Milletin sesine kulak veren, 7’den 77’ye herkesin derdini dert edinen ve özellikle biz gençlerin her zaman yanında olduğunu belirten Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum. CHP’nin bir neferi olmaya gönül verdim. Üniversite okumanın bile bir fayda olmadığı ülkemizde, biz gençlerin gelecek kaygısına son vereceğini düşündüğüm genel başkanımızın her zaman yanında olacağımıza ve ülkemiz için son nefesimize kadar çalışacağımıza söz verdim. Biz gençler olarak ülkemizde torpil düzeni son bulsun, yeni nesle söz verilsin, yeni nesle fırsat veren, yol gösteren büyüklerimiz olsun, düzgün bir eğitim sistemi olsun, diplomalı işsizler ordusu her geçen gün artmasın, mezun olduktan sonra hayata 1-0 yenik başlamayalım, çiftçilik bile yapmak isterken önümüz açılsın, sürekli üretelim, üretirken önümüz açılsın. İnanıyorum ki gençlere sahip çıkacak tek kişi varsa, o da gençlerin ‘demokrat amcası’, genel başkanımız, sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur.”

“BİZİ KURTARIRSAN SEN KURTARIRSIN KEMAL BABA”

Bucak sanayisinde kaynak işçisi olarak çalışan Ercan Akkoyun ise “Sanayide kaynakçıyım. Kendi halimde iyi kötü bir iş yerim var. Kaynak yaparken, iyi kötü ayağımıza bir ayakkabı alıyorduk, alamaz olduk. Neden, sırf bu AK Parti yüzünden. Çay şeker içiyorduk, o da lükse kaçtı. Onu da içemiyoruz. Bir motor vardı, ona da benzin alamıyoruz. 8 liraydı, 23 lira oldu. Bizi kurtarırsan sen kurtaracaksın başkanım, Kemal Baba. Ben senin için buradayım, Kemal Baba” diye konuştu. Kaynak işçisi Ercan ile Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından selamlaştı ve el sıkıştı.

Kılıçdaroğlu ise Bucak’a daha önce de geldiğini ancak “ilk kez bu kadar heyecanlı bir toplulukla karşı karşıya olduğunu” söyleyerek, şunları belirtti:

“Gençler heyecanlı biliyorum. Onların heyecanını bir dava uğruna büyütmemiz gerek. O dava hepimizin davasıdır. O dava, alın terine değer verme davasıdır. O dava beraber yaşayalım, birlikte yaşayalım, kucaklaşalım davasıdır. O dava ‘sen, ben’ ayrımı yapmama davasıdır. O dava ister doğuda, ister batıda, ister güneyde, ister kuzeyde yaşayalım; beraber yaşayalım davasıdır. O dava ayrışma değil, kucaklaşma davasıdır. O da birbirimize farklı gözlerle bakmak değil; helalleşmek, bir araya gelmek, oturmak, konuşmak, sohbet etmek davasıdır. O dava hiçbir evde, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir davadır. O dava herkesin işinin aşının olduğu bir davadır. Bu dava dolayısıyla buradayım. Gençler katılıyor, emeğiyle geçinmeye çalışanlar; partiye katılıyor. Dolayısıyla bu davanın da bir neferi olarak ben karşınızdayım.

“SİZLER GİBİ YETİŞEN BİR İNSANIM”

Bucak’tan, arzu ettiğimiz oyu alamadık, bugüne kadar, ben biliyorum zaten. Ama bunun sorumlusu Bucaklı kardeşlerim değil. Sorumlusu biziz. Eğer bir yerde hata varsa, hata Bucak’ta, hata değil bizde. Biz gelmedik. Sofranıza oturmadık, çayınızı kahvenizi içmedik. Derdinizi dinlemedik. Ankara’da oturduk, güzel laflar ettik. ‘Niye bize oy vermiyorsunuz’, diye gezdik, oturduk bir de kızdık. Ben böyle bir insan değilim. Sizler gibi yetişen bir insanım.

“EZENLERİN, HER ZAMAN KARŞISINDA OLDUM”

Yedi kardeşiz, üniversiteyi bitiren sadece benim. Devlette önemli görevlerde bulundum. Her aşamada, her yerde onurumla gezdim. Siyasete girdiğim gün, mal varlığımı internet siteme koydum. ‘Benim mal varlığım budur.’ Rüşvet yiyenlerin, ezenlerin her zaman karşısında oldum ve onlarla mücadele ettim. Benim 27 buçuk yıllık bürokratik hayatımı sorguladılar, ‘acaba bir şey bulabilir miyiz’ diye. Boğazından aşağıya haram lokma inmiyorsa bir kişinin, vermeyeceği hesabı yoktur.

“MEMLEKETİ BATAKTAN KURTARACAĞIZ”

Tek tek sorduğumuz zaman, her birimizin dünya kadar derdi, sorunu vardır. Son konuşan kardeşim, kaynakçı kardeşim; ‘ayakkabı alamaz noktaya geldik’ diyor. ‘Çay içmek, şeker atmak bile lüks hale geldi’ diyorsa; oturup hepimizin konuşması lazım. Bunu kim düzeltecek? Siyaset kurumu düzeltecek. O zaman halktan, emekten, alın terinden yana olan, torpili değil de hak edene hakkını teslim eden bir siyasi anlayışa ihtiyacımız var. Eğer biz bunu yapabilirsek, memleketimizi bataktan kurtaracağız.

2 bin 200 liradan buğday alıp dışarıdaki buğdayı 6 bin 400 liradan alıyorsanız, sorunumuz var demektir. Eğer süt üreticisi geçinemiyorsa, eğer bakkal geçinemiyorsa, sanayici önünü göremiyorsa; kamyon ve otobüs şoförü yükselen mazot fiyatlarından dolayı, ‘ne yapacağım, yeter artık insanlar artık otobüse binemez noktaya geldi’ diyorsa; hepimizin oturup düşünmesi lazım. Biz bu sorunu, Allah’ın izni ve sizlerin desteği ile çözeceğiz. Bundan bütün arkadaşlarımın emin olmasını isterim.

“KADINLAR GÜÇLÜ OLDUĞU ZAMAN TÜRKİYE GÜÇLÜ OLUR”

Her evde huzurun, her evde bereketin olmasını isterim. Kadınların daha güçlü olmasını isterim. Kadınlar çalışıyorlar, emek harcıyorlar. En çok çalışan kadınlar ve en çok mağdur edilenler de kadınlar. O nedenle Allah’ın izniyle, Aile Destekleri Sigortası’nı getireceğiz. Kadınlar ne kadar güçlü olursa toplum o kadar güçlü olur, aslında. Sevgiyi, dilimizi anneden öğreniyoruz. Şarkıları, türküleri anneden öğreniyoruz. O zaman kadının güçlü olması lazım. Kadın güçlü olduğu zaman Türkiye güçlü olur. O nedenle Meclis’e kanun teklifi sundum, dedim ki; ‘Parlamentonun yarısı erkek, yarısı kadın olsun. Kadın erkek eşitliği diyorsak en azından kadınların Meclis’te daha güçlü temsil edilmesi lazım.’ Reddettiler. Allah nasip eder, iktidar olduğumuzda bu konunu da getireceğiz Meclis’e. Kadınların daha güçlü bir şekilde parlamentoda Türkiye’yi temsil etmelerinin önünü açacağız. Erkekler kızar mı bilmiyorum?

Gençlerin derdi var biliyorum. Hiç meraklanmayın. Bu ülkenin bugünü de sizsiniz, geçmişi de sizdiniz, geleceği de siz olacaksınız. Türkiye’nin geçmişinde de büyük mücadeleler verdiniz, geleceğinde de büyük mücadeleler vereceksiniz. Bu ülkeyi büyütecek olan sizin azminiz, sizin kararlılığınız. Ben de bu azmin ve kararlılığın yanında olacağım. Önünüzdeki bütün engelleri kaldırmak, benim boynumun borcu olacak.

Partimize yeni katılan arkadaşlarımız var. Gelin, katılın partiye. Güç verin partiye. Beraber, birlikte olmak zorundayız. Hedefimiz bu memlekette sorunları çözmek, beraber kardeşçe yaşamak, alın terine değer vermek, bu ülkede yoksulluğu ve yolsuzluğu tamamen bitirmek.

Gençler torpilden söz ettiler, göreceksiniz torpili tamamen kaldıracağım. Kimin ne hakkı varsa hakkını teslim edeceğim. Ben hakkı teslim etmezsem, adaletten yana olmazsam niye siyaset yapıyorum. Siyaset yapmanın temel hedefi hakkı, hukuku ve adaleti sağlamaktır. Kesinlikle bunu yerine getireceğim.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından CHP'ye yeni üye olan yurttaşların rozetini taktı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURDURLU GENÇLER KILIÇDAROĞLU’NA SORUNLARINI ANLATTI: "GENÇLİĞİMİZİ YAŞAYAMIYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’un Bucak ilçesinde esnafı ziyaret etti, Şehir İçi Minibüs Şoförleri Derneği ile basına kapalı toplantı yaptı. Şoförlerin, Kılıçdaroğlu’na mazot fiyatlarından dert yanarak “Vatandaş ve öğrenciler binemiyor” dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, toplantının ardından dükkanları gezdi; esnaf, gençler ve vatandaşlarla sohbet etti. Kılıçdaroğlu’nun bir inşaatın önünden geçtiği sırada sohbet ettiği işçiler, emeklilikte yaşa takılanları gündeme getirdi. Bir işçi, arkadaşını göstererek “Bir emeklilik çözümü başkanım. Biz bu yaştan sonra aynı duruma gelince biz de aynı olacağız yani. Hem kazanç hem de iş yönünden sıkıntı çekiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, sorunu çözecek olanın siyaset kurumunu iktidar yapanın emekçiler olduğuna dikkat çekerek, “Siz kendi tercihinizi haktan yana koyarsanız sorunlarınız da çözülür” yanıtını verdi. İşçinin “Biz hep sizden yanayız başkanım” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, inşaat işçilerinin tozlu ellerini sıkarak “Eyvallah” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GENÇ: ZORLUK İÇİNDE YAŞIYORUZ

Kendisine “Hoşgeldiniz, hayırlar olsun. Memleket size emanet” diyen yaşlı bir kadının elini öpen Kılıçdaroğlu, “Memleketi daha da büyüteceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu’na gençlerin sorunlarını anlatan üniversite öğrencisi, “Geleceğimiz sizin ellerinizde. Lütfen gerekli durumları yapın. Biz de gelecek kaygısı yaşıyoruz sürekli. Bir yerden bir yere gidemiyoruz. Öğrenciyiz. Burada kaldık. En kısa bir yere giderken mazot oldu 22 lira. 40 lira ödüyoruz, git gel yapıyoruz. Cebimizde para kalmıyor. Öğrenciyiz, 850 lira KYK bursuna. Çıkacağız buradan 40-50 bin lira kredi ödeyeceğiz. Zorluk içinde yaşıyoruz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, minibüs şoförleri ile görüşmesinde kendisine benzer sorunların aktarıldığını belirterek, “Onlar da şikayet ediyorlar. Mazot arttı, öğrenci, vatandaş binemiyor diyor” dedi.

Üniversite öğrencisi genç, Kılıçdaroğlu’nun twicht yayınlarını kaçırmadığını dile getirerek, “Biz gençliğimizi yaşayamadık, 22 yaşındayım ben. Yaşayamadım gençliğimi son 4-5 senedir gelen enflasyondan dolayı. Size güveniyoruz. Bir enkaz devralacaksınız” dedi.

“KURTARIN BİZİ”

Bir kadın esnaf, “Hayat pahalılığı, vergiler. Esnaf ve vatandaş olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Ama umutluyuz, umudumuzu yitirmiyoruz sizlerin sayesinde” diye konuştu. Bir esnaf da “Suriyelileri gönderiyoruz değil mi?” diye sorarak, “Kurtarın bizi” dedi. Kılıçdaroğlu, Suriyelileri iktidara geldikten sonra iki yıl içinde insan haklarına uygun olarak göndereceklerini belirterek, “Kendileri gidecekler, öyle bir ortam yaratacağız” diye konuştu.

Bir esnafın küçük oğluyla sohbet eden Kılıçdaroğlu, “Yaramazlık yapıyor musun?” sorusuna “Biraz” diye yanıt eren küçük Miraç’a “Aferin, senin hakkın zaten. Arada yaramazlık yap olur mu?” dedi.

“GENÇLER BU ÜLKEYİ AYAĞA KALDIRACAK”

Kılıçdaroğlu, bir aile dükkanını ziyaret ederek anahtarcı usta ve oğlu ile sohbet etti. Ustanın oğlu, hukuk okumak istediğini anlatarak, “Hedefim hukuk şu anda. Ama bir umutsuzluk var. Üniversiteye gitsek de gitmesek de değişen bir şey olmayacak gibi bir ortam var ülkede. Ekonomik durum, eğitim durumu gençleri umutsuzluğa itiyor. Sizden tek isteğim, gençlere umut olun Sayın Başkanım. Gençlere umut olduğunuz sürece, gençler bu ülkeyi ayağa kaldıracak inşallah” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Kesinlikle. Türkiye’yi ayağa kaldıracağız. Asıl rol sizin elinizde. 6 milyon genç ilk kez sandığa gidecek, oy verecek” dedi.

Sporcu bir genç de Kılıçdaroğlu’na “Sorunluyuz yani. Şu anda öğrenci olarak çok sorunluyuz. Mesela en ufağından spor yapıyoruz. 28 liraydı tavuk göğsünün kilosu. 62 lira oldu. Bizi kurtarmanızı istiyoruz artık” dedi. Genç bir esnaf da piyasanın çok kötü olduğunu anlattı.

Bir dönerci ise Kılıçdaroğlu’na “Her şey pahalı, değişim artık şart” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Bucak İlçe Gençlik Kolları tarafından “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları ve meşaleler eşliğinde Antalya’ya uğurlandı. (ANKA)

Yorumlar (0)
banner83
31
parçalı az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak 03:52
Güneş 05:42
Öğle 13:19
İkindi 17:14
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31