Kılıçdaroğlu, kağıt toplayıcıları ile bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Ümraniye'de atık kağıt toplayarak geçimini sağlayan işçilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, "Depolarına yapılan baskınlardan şikayet eden işçilere, “Kemal kardeşiniz, garibanların yanındadır, alın teri dökenlerin yanındadır. Kimsenin çöpten geçinmek zorunda olmadığı bir dünya kuracağız” şeklinde karşılık verdi.

Politika 09.10.2021, 13:51 09.10.2021, 14:00
Kılıçdaroğlu, kağıt toplayıcıları ile bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kağıt toplayarak geçimini sağlayan işçileri ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, Cuma günü CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte Ümraniye'de bulunan geri dönüşüm işçilerinin tesislerini ziyaret etti. Burada işçiler ile konuşan, sorunlarını yakından dinleyen Kılıçdaroğlu, bu konuda bir çalışma yürüttükleri ve tamamladıkları takdirde bütün CHP'li belediyelere göndereceklerini kaydetti.

“KEMAL KARDEŞİNİZ GARİBANLARIN YANINDADIR”

Ziyaret sırasında geri dönüşüm işçileri derdini Kılıçdaroğlu'na dökerken dikkat çeken diyaloglar yaşandı. Bir işçinin kendisine seslenerek, “Sizin bir sözünüz vardı ben çöpçülere dokunmam. Sizin partiniz sosyal demokrat bir parti ve işçilerin, emekçilerin umududur. Bu sektörden milyonlarca insan ekmek yiyor, sesimizi duyurun. İstanbul'da bu sektörden 15-20 bin insan ekmek yiyor. Şu anda ekmeğimize taş koyuyorlar” demesine Kılıçdaroğlu, “Kemal kardeşiniz, garibanların yanındandır, alın teri dökenlerin yanındadır” şeklinde karşılık verdi.

“DEPODAKİ MALLARIMIZI GASP EDİP SATTILAR”

Bir başka işçi, “Belediye valiyi suçluyor, vali bakanı suçluyor kimse sorumluluk almıyor. O zaman suçlu kim, biz miyiz? Bize belge verilmiyor, belgesi olanlara karışılmıyor deniliyor. Belgeyi verdiler de biz mi almadık? Bize terörist muamelesi yapılıyor. Depodaki mallarımız gasp ediliyor bunları götürüp satıyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu, “Hiçbiriniz suçlu değilsiniz, siz çalışıyorsunuz çocuklarınızın rızkını sağlamak istiyorsunuz. Eğer var olan bir hükümet varsa, hükümetin size yardımcı olması lazım” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: KİM VAR YA HU BUNLARIN ARKASINDA, MAFYA MI?

İşçiler, İstanbul Valiliği’nin belediyelere bir önerge gönderdiğini ve o önergede geri dönüşüm işçilerinin kamu malını çalma suçu ile karşı karşıya bırakıldıklarını anlattı. O işçinin “Bunu baz alarak gece yarısında depolarımıza baskınlar düzenlendi. Bize '15 dakika' içinde valizlerinizi alın gidin' denildi. Bu mallarımızı belediyelerin arka bahçelerinde bazı firmalara ihale usulü sattılar. Kiminin kağıdı kiminin alüminyumları gitti demesi” üzerine “Kılıçdaroğlu, mafya mı var bunların arkasında? O zaman arkalarında mafya var. Sizin kazandığınız, ayıkladığınız, mülkiyeti size ait olan eşyaya birisi gelip el koyuyorsa mafya düzeni var demektir” dedi.

ÖĞRETMEN OLAN GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİSİ: HEPİMİZ YOKSUL AİLELERİN ÇOCUĞUYUZ

Aynı işçi sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar bu işi yaptığını ve edebiyat bölümü mezunu olduğunu anlatarak, “Ben bir öğretmenim. 4 yıldır ben üniversite mezunu olarak başıma öne eğip ben bu işi yapıyorsam ve uçurumun kenarında kendime tutunacak bir dal bulduysam ve birileri gelip benim bu emeğimi hiçe sayıyorsa bursa sıkıntı var demektir. Hepimiz yoksul ve mağdur ailelerin çocuklarıyız. Yaşadığımız topraklar da yoksul son yıllarda iklim değişiklikleri, ekonomik krizler yaşıyoruz. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz, sayın Emine Erdoğan 2017 yılında sıfır atık projesi diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da topu Valiliğe atmış, tamamen kendi almış olduğu bir karardır diyor. Siz üst merci olarak bunu denetleyemez misiniz?” diyerek Kılıçdaroğlu'na sordu.

“GELİRLERİNİZE BİRİLERİ GÖZ KOYDU”

CHP lideri Kılıçdaroğlu bu soruyu şöyle yanıtladı:

“Valilik bu kararı kendi iradesiyle mi yoksa yukarıdan gelen bir talimatla mı aldı onu öğreniriz. Vali tek başına böyle bir karar almaz, vali mutlaka yukarıdan bir talimat almıştır. Bu işin kaynağı ne, düne kadar böyle bir şey yoktu şimdi böyle bir tablo ortaya çıktı. Ne zaman ortaya çıktı siz bu işten bir gelir elde ettiğinizde çıktı. Demek ki bu gelire birileri göz koydu. Bu payı biz alalım demişlerdir ama binlerce kişi aç kaldı. Bunu araştırırız, öğreniriz” dedi.

ÇEKÇEKÇİLERDEN VERGİ ALINMASI MESELESİ: YAHU BULA BULA SİZİ Mİ BULDULAR?

Yine aynı öğretmen olan geri dönüşüm işçisi açıklamalarını sürdürerek, çekçekçilerden vergi alınması konusunu Kılıçdaroğlu ile paylaşarak, “Bir tarım işçisi devlete nasıl yevmiye verir, biz de şu an birer yevmiyeciyiz. Bir şirketimiz yok. Bizim depo dediğimiz o baraka kontenjanlarda kendi oluşturduğumuz konteynerler de bir hayat sürmeye çalışıyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Ya hu bunlar vergi alacak insan bulamamışlar mı? O kadar malı götüren, milyonları yurt dışına çıkartan, dolarlarını Man adasından buralara getiren insanlar varken bula bula sizler mi buldular? Akıl alacak şey değil” yanıtını verdi.

“ENDİŞE ETMEYİN, YANINIZDAYIZ”

Edebiyat mezunu genç öğretmen işçi, “Biz bu korku düzenini yeneceğiz. CHP Genel Başkanı olarak sizden temennimiz, yanımızda olmanız, bize destek çıkmanız ve bizi kamuoyuna duyurmanızdır” demesine, Kılıçdaroğlu, “Endişe etmeyin, yanınızda olacağız. Hepiniz de şahit olun, yanınızda olacağız, endişe etmeyin” dedi.

Yine bir başka işçi de kendilerine gece yarısında yaşatılan baskını anlatarak, “Sonrasında Maliye'den gelip kimliklerimizi aldılar ve bize ceza kestiler” dedi. Kılıçdaroğlu da, “Onlar sizi tahrik edebilirler, mallarınıza el koyabilirler ama siz özel bir çatışma içine girmeyin. Çünkü o sizin haklı mücadelenizi farklı gösterebilir havuz medyası. Siz o konuda çok dikkatli olun” şeklinde konuştu.

“ÜSTÜMÜZ BAŞIMIZ KİRLİ OLABİLİR AMA KALBİMİZ BİR GÜL BAHÇESİ”

Bir başka işçi ise, “Burada 300 tane genç var bir baksınlar gbtlerimize, içimizde birinin bir suçu var mı? Üstümüz başımız kirli olabilir ama içimiz bir gül bahçesi, kalbimiz bir gül bahçesi. Vatana, millete, kamuya nasıl faydalı olduğumuza baksınlar. Bize baskın yapanların evi kokmasın diye attığı çöpten biz ekmek kazanıyoruz. Burada üniversite mezunları da var. Benim de hayalim üniversite okumaktı. Dünyada tek istediğim şey üniversite mezunu olmaktı. Ortaokulda bırakmak zorunda kaldım, benden küçük 8 kardeşim vardı. Ben 13 yaşımda geldim çekçek çekmeye. 7 yaşımda mevsimlik işçi idim. Biz bu ülkede mülteci muamelesi bile görmüyoruz. Onların çocukları gelsin 1 gece kalamaz. Biz yemek yemeyi bilmiyoruz bir kafede yine de şükrediyoruz. Buradaki insanların çoğu evli, çocuklarını İstanbul'a hayat pahalılığından dolayı getiremiyorlar. Babalarına 2-3 bin lira gönderiyorlar da babaları çocuklarına bakıyor. Lütfen bu emri kim verdiyse geri adım atsın” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: SEN ALIN TERİ DÖKEN ADAMA NASIL HIRSIZ DERSİN?

Yine bir başka işçinin “Mallarımıza el koyuyorlar bize hırsız muamelesi yapıyorlar” şeklinde isyanına, Kılıçdaroğlu, “Beni konuşturmasınlar hırsız arıyorlarsa etraflarında bir sürü hırsız var. Başka hırsız mı bulamadılar ya alın teri döküp çöpten ekmeğini çıkartan insanları sen nasıl hırsız diye tanımlarsın?” sözlerini kullandı.

Bir geri dönüşüm işçisi de Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın kendilerine söz verdiğini belirterek, “İlçe sınırları içinde yer bulup yerleşsinler demişti ve sonra kendi yerleştirdiği yerlere valilik ile operasyon yaptılar. Siz bizim arkanızda olduğunuz gibi biz de sizin arkanızdayız başkanım. Dernekleşiyoruz, örgütleşiyoruz. Bu sorunun çözümü iktidar değişikliği işte o zaman gerçek çözüme ulaşmış olacağız” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Örgütlenin, Ankara'daki, İzmir'dekiler gibi” dedi.

“HEPİNİZ ÇALIŞACAK, KAZANAKSINIZ, KİMSE DE SİZE MÜDAHALE EDEMEYECEK”

İşçiler demokratik yollarla bu işin hesabını soracaklarını belirterek, “Biz kimseye maaşını bana ver demiyoruz, kimseyi soymuyoruz. Ben 28 yaşındayım biri bana çöpü karıştırma dediklerinde utanıyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, bu konu ile ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, “Hem sizin güvenliğinizi sağlamak hem görevinizi yasal çerçeve içinde yapabilmeniz için çalışma yapıyoruz. Ön çalışmayı Çankaya Belediyemiz başlattı bunu diğer belediyeler de takip edecek. Hepiniz çalışacaksınız, hepiniz kazanacaksınız, kimse de gelip müdahale etmeyecek size. Bir çalışma içindeyiz bunu belediyelerimize de ileteceğiz. Baktılar burada rant var dediler, buna bizim adamlar nasıl yerleşir işte onun hesabını yapıyorlar” dedi.

Bir işçi ise “Başkanım bize söz verin, kimsenin çöpten geçinmek zorunda kalmadığı bir dünya yaratın” derken, Kılıçdaroğlu, “Herkesin aşı işi olmalı, herkes güzel bir hayat sürmeli. Moralinizi bozmayın, umudunuzu kaybetmeyin. Haramilerden bu ülkeyi temizleyeceğiz” diyerek, sözlerini noktaladı.

3 GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİSİ TUTUKLANMIŞTI

Hafta içinde Ümraniye Belediyesi zabıta ekipleri polis desteğiyle operasyon yapmış, çok sayıda geri dönüşüm çalışanı gözaltına alınmış, çekçeklerine el konmuş, gözaltına alınan işçilerden 3’ü tutuklanmıştı. Yabancı uyruklu olduğu belirtilen bazı kişiler de sınır dışı edilmek üzere emniyete götürülmüştü.

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 10 Aralık 2022
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:09
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 16 28
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Ö.K Yeni Malatya 16 12
17. Altınordu 15 12
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4