Kılıçdaorğlu'ndan CHP'li başkanlara 'askıda defter' talimatı

CHP'li belediye başkanlarıyla bir araya gelen Kemal Kılıçdaorğlu, 'askıda defter kampanyası' için talimat verdi. CHP'li başkanlar, yurttaşların zor durumlarını ve iktidarın eleştirilen politikalarını toplantıda anlattı. Görüşmede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İzmir’de vatandaşlarımız yorgunlar ama bu nedenle de o vicdanları tekrar uyandıracak tekrar birbirimizden sorumlu hissettirecek çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Politika 01.05.2021, 17:20 01.05.2021, 17:36
Kılıçdaorğlu'ndan CHP'li başkanlara 'askıda defter' talimatı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li büyükşehir ve il belediye başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, "‘Askıda defter’ uygulaması diye bir şey başlatabilirseniz, gecekondu bölgelerinde bir kişinin 300 - 400 liralık harcama yapmıştır ve veresiye defterine yazdırmıştır. Böyle bir uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur" dedi. Kılıçdaroğlu, esnafa, gündelik çalışanlara, yerel sanatçılara destek olunması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu, “Aşı konusunda çok ciddi haksızlıklar, torpiller var. Şunu çok rahatlıkla çıkıp söyleyebilir miyim? Kardeşim siz aşı konusunu çözemiyorsanız, bizim büyükşehir belediye başkanlarına yetkiyi verin, bu sorunu çözerler. Siz maskeyi dağıtamadınız biz çözdük, aşıyı yaptıramıyorsunuz biz çözelim. Bunu söylemek isterim” diye konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, CHP’li büyükşehir ve il belediye başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Belediye başkanlarının COVİD-19 pandemi sürecinde ve 17 günlük tam kapanma sürecinde yapacakları çalışmalara dair bilgi alan Kılıçdaroğlu, vatandaşların mağdur edilmemesi için her türlü çalışmaların yapılması talimatında bulundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan eşlik etti.

Belediye başkanlarını dinleyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

‘ASKIDA DEFTER’ UYGULAMASI BAŞLATABİLİRSİNİZ

Kendilerinin yaptıkları kongreden sonra Türkiye kırmızıya boyandı. Yapması gereken görevleri belediye başkanlarım yapıyor. Suların kesilmemesi önemli. Su hayati bir olay. İcra işlemlerinin kesinlikle durdurulması gerekiyor. Aileler, özellikle çocuk konusunda çok duyarlılar. Bazı belediye başkanı arkadaşlarım da ifade ettiler. CHP’li belediyeler de duyarlı. Telefona gelen yardıma cevap verdiklerini, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği yönünde verdiğiniz sözü tuttuğunuzu da kamuoyuyla paylaşın. Dün katıldığım bir programda ifade etmiştim, gecekondu bölgelerinde veresiye defterine yazıyorlar. Bunun tutarı 5 - 6 bin lirayı geçmiyor. ‘Askıda defter’ uygulaması diye bir şey başlatabilirseniz, gecekondu bölgelerinde bir kişinin 300 - 400 liralık harcama yapmıştır ve veresiye defterine yazdırmıştır. Böyle bir uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur. Derin yoksulluğu yaşayan ailelere en önemli katkıyı yapmış olursunuz. Düzenli bilgi aktarımı için teşekkür ederim, her salı konuşmama başlarken ben de belediye başkanlarımızın ne kadar yardım yaptıklarını kamuoyuyla paylaşıyorum. ‘Belediye halkın hizmetindedir’ gibi açıklamalar yaparsanız çok iyi olur.

"SOSYAL BELEDİYECİLİK"

“Tam kapanma sürecinde vatandaşı yalnız bırakmayın. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. CHP’li belediyeler bunun için var. Siz de bunu vatandaşa olabildiğince hissettirin. CHP’li belediyelerin görevi başında olduğunu vatandaş anlasın. İnsanların hiç birisi aç kalmasın, açıkta kalmasın. Şu anda milletin can derdi sosyal yardımlar. Vatandaşın yanında olun. ‘Yanınızdayız, bir sıkıntınız olursa bizi arayın’ deyin. Bu ulaşım da olur, ilaç da olur, yiyecek de olur. Tam kapanmada sosyal belediyeciliği daha çok öne çıkarın, enerjinizi ona sarf edin. Vatandaşı sahipsiz bırakmayın. Deyin ki; ‘Biz buradayız. Bir sıkıntınız olursa bizim numaralarımız bu. Bizi arayın’. Vatandaşa moral verin.” Görüşmede bazı belediye başkanları, “Valiler kendi başlarına hareket ediyor. İllerimizle ilgili bir karar alınıyor, bizim haberimiz olmuyor. Bizi devre dışı bırakıyorlar” yakınmasında bulundu. CHP lideri ise “Vali öyle yapabilir. Vali kendi işini yapsın. Siz de kendi işinizi yapın. Vatandaşın yanında olun” karşılığını verdi.

YEREL SANATÇILAR SIKINTILI

Esnaflar en büyük sıkıntıyı yaşayanlar doğru ama onların yanında çalışanlar daha büyük sıkıntıyı yaşıyorlar. Hem esnaf hem esnafın yanında çalışanların desteklenmesi lazım. Günlük yaşayan sokak satıcıları var. Bunlar da sokağa çıkamayacaklar. Bunların ailelerin çok daha büyük ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Kimin aracılığıyla ulaşırsınız bilmiyorum ama ulaşılması lazım. Bir başka önemli ciddi sorun alanı düğün salonları ve düğün salonlarında mesleğini icra eden sanatçılar. Özellikle yerel sanatçılar sıkıntılı bir ortamdalar. Çünkü bu insanlar bir şekliyle hayata tutunmaya çalışıyor. Bir arkadaşımız söyledi, pazarcıların elindeki malları belki alıp yoksul ailelere dağıtma şeklinde uygulama yapabilirsiniz. Turizmcilerin çok ciddi sorunları var ama onların en büyük arzusu konusunda karar alındı ama devletten hibe bekliyorlardı ama hibe şansları yok.

COVİD-19‘UN YAYGINLAŞMASINA YOL AÇACAK

Sokağa çıkma yasağı İstanbul’un boşaltılması anlamına geldi. Aslında pandemiyi önlemek amacıyla alınan önlem COVİD-19’un yaygınlaşmasına yol açacak, umarım haziranda Türkiye çok daha büyük felaketle karşı karşıya kalmaz.

AŞIYI YAPTIRAMIYORSANIZ BİZ ÇÖZELİM

Aşı konusunda çok ciddi haksızlıklar, torpiller var. Şunu çok rahatlıkla çıkıp söyleyebilir miyim? Kardeşim siz aşı konusunu çözemiyorsanız, bizim büyükşehir belediye başkanlarına yetkiyi verin, bu sorunu çözerler. Siz maskeyi dağıtamadınız biz çözdük, aşıyı yaptıramıyorsunuz biz çözelim. Bunu söylemek isterim. Çünkü biz gerçekten de bunu yapabiliriz. Bütün vatandaşları da aşılayabiliriz tabi parasını merkezi yönetim vermek kaydıyla. Bu aşılamadaki adaletsizlik konusunda sizin geçirdiğiniz soruşturmalar konusunda bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. Ben dillendiririm, size yönelik bu tür saldırılar engellenmiş olur. Bizi bir daha engellemesinler diye önüne geçmiş oluruz.”

Görüşmede, CHP yönetimi ve CHP’li belediye başkanlarının yaptıkları açıklamalar özetle şöyle:

TORUN: İSTANBUL’DA SOSYAL YARDIM İSTEYEN HANE SAYISI 1.2 MİLYON

Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Yoksulluk haritası çalışmamız başladı. Ülkemizin en önemli sorunu yoksulluk. Sadece İstanbul’da sosyal yardım isteyen hane sayısı 1.2 milyona ulaştı. Bu da İstanbul’da her dört haneden biri demek. Yoksul nüfusumuzun oranı artık iktidarı değiştirecek güce ulaştı. Bizim bu alana yönelik bazı politikaları geliştirmemiz gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye’miz yoksulluk haritası ile ilgili model oluşturdu. Bu model sayesinde illerimizdeki yoksulluk tablosu harita haline getirilecek. Belediyelerimiz de ona göre politika geliştirecek.

KARALAR: TOPLUMUN GİTTİĞİ NOKTA ÇOK KÖTÜ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: Suyun kesilmeyeceğini, kiraların ertelendiğini söyledik ama bu yetmez. Halk ‘su parası alma’ diyor ama bizim yetimizde olmadığını söylüyoruz. Kiraların tamamının toptan iptal edilmesi gerekiyor. Daha önce yaptığımız eve sıcak yemek, gıda kolisi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Toplum olağanüstü yoksullaşmış. Hiç ummadığımız insanlar bir koli için bize başvuruyorlar. Toplumun gittiği nokta çok kötü bir nokta.

YAVAŞ: BU PANDEMİ ESNAFI VURDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: Yaptığımız destekte rakam 300 bine yaklaşıyor. Bu pandemi esnafları vurdu. Yardım isteyenlere gönderiyoruz, durum vahim. 130 140 bin kişiye nakit göndermiş olacağız, geri kalana paket gidiyor. Bir anket yaptık, talep ettiniz gelmedi mi diye? İlave araçlarla COVİD olanlara da gönderdik. Eksiksiz bir şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. Dokunmadığımız kimse kalmayacak.

BÖCEK: 22 MİLYON LİRALIK ENERJİ PARASI KARŞILADIK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Biz 11 arkadaşımız her ay buluştuğumuzdan dolayı yaklaşık çalışmalarımız aynı. Turizmle ilgili iki gündür giriş çıkışlar yoğun oldu. 61 binin üzerinde paket dağıtımı yaptık. Askıda faturayı başlattık. Hızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Antalya turizm ve tarımla üretim olan bir ilimiz. Fide dağıtımı ve kooperatif sayımız 46 oldu, 22 milyon liralık enerji paralarını karşılıyoruz.  

ÇERÇİOĞLU: 20 BİN KİŞİYE NAKİT PARA YARDIMI YAPTIK

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: Meclis kararı aldık. Esnafımızın dükkanı kapalıysa kira almıyoruz, açıksa yüzde 50’ye düşürdük. Nisan ayından beri devam etmektedir. Bundan vatandaşlarımız çok memnun. Zaten pandemi başladığından beri hiçbir şekilde su kesintisi yapmıyoruz. Şoför esnafımızın ödemesi gereken ücretinden yüzde 50 indirim yaptık. Her gün 25 bin aileye sosyal yardımda bulunuyoruz, 20 bin kişiye de nakit para yardımı yaptık. 3 milyon kişiye fide dağıttık.

BÜYÜKERŞEN: YOKSULLUK ARTTI

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: Kimler yardıma muhtaç onların verisini topluyor ve geliştiriyorduk. Yiyecek yardımını paketler halinde dağıtıyoruz. Şehirde hemen her kapıya dağıtıyoruz. Bazıları istemiyor ama isteyenler çok fazla. Yoksulların arttığını görüyoruz özellikle ‘varoşlarda.’ Suyu kesmiyoruz. Bizim 549 köyümüz mahalle oldu. 150 km mesafe olan da var. Tarım perişan vaziyette. Köylüye yardım planlaması yaptık. Hem bitki hem hayvancılık diye ikiye ayrılmış durumda. Alpu’da mandacılığı ele aldık, 50 manda verdik, bugün sayı 100’e yaklaştı. İki büyük ağıl yaptık. Çobanlarını köylülerimiz buluyor, belediyelerimiz maaşını veriyor. Küçükbaşa da yeni başladık. Damızlıkları veriyoruz arkasından doğan kuzuların bazılarını biz alıyoruz çoğunluğunu onlara bırakıyoruz.

SAVAŞ: İKTİDARA GİDİŞİN EN BÜYÜK IŞIĞI KIRSALDAKİ İNSANLARIMIZIN ÖZGÜVENİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: 56 bin aileye yardım yapıyoruz. Bunun dışında sosyal marketlerimizde 26 bin ailenin giyim, sebze, meyve ve okul ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kooperatiflerimiz var. Amacımız köydeki vatandaşlarımızın köyde kalmasını sağlamak. Üretirken gübreleme, pazarlama, stoklama ve parayı kazandıktan sonra değerlendirme gibi üç yıllık çalışmamız vardı, bunu hayata geçirdik. İktidara gidişin en büyük ışığı kırsaldaki insanlarımızın özgüvenini sağlanması.

İMAMOĞLU: İKTİDAR ACZ İÇİNDE

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Yoksulluk çok derin. Açıkçası somut bir çözüm ortamı oluşmadığı sürece bu sorun uzun süre etkileyecek. İstanbul’dan büyük göç yaşandı. Sadece son dört günde Esenler Otogarı’nda seyahat eden sayısı 150 bin kişi. Koca İstanbul’da bu kapanma sürecini yazılı bir belgeyle göndermenin iktidarın acz içinde olduğunu gösteriyor. Elbette biz sahadayız. Ramazan ayında 550 bin hanenin kapısını çaldık diyebilirim. Son 15 gün içinde başlattığımız 150 bin ilave destek paketi yaptık. Bunun 50 binini muhtarlar üzerinden dağıtarak, güvenimizi gösterdik. Su kapatmama, gaz kapatmamayı gündemde tutuyoruz. Aynı zamanda kira almama ve yanı sıra vatandaşlarımıza saha desteklerimizin en üst seviyede süreceğini ifade edebilirim. Biz İstanbul’u fırsata dönüştürme çabasındayız.

SOYER: İZMİR YORGUN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Kent merkezinde asfaltı yenilenmemiş yer bırakmayacağız. Bizim gerçekten bu pandemi ve kapanma dönemiyle birlikte hem yoksulluğun hızla arttığını gözlemliyoruz. Ramazan ayı boyunca 500 bin iftar paketi dağıtmak gibi hedefimiz var. Günde 15 - 20 bin arası dağıtıyoruz. İzmir’in en yoksul mahallelerine arkadaşlarımız servis yapıyor, kapı kapı ulaştırıyoruz. Erzak paketleriyle ilgili dayanışma kampanyasında maalesef yorgunluktan bahsedebilirim. İzmir’de vatandaşlarımız yorgunlar ama bu nedenle de o vicdanları tekrar uyandıracak tekrar birbirimizden sorumlu hissettirecek çalışmalar yapıyoruz.

SEÇER: EZBER BOZULDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Mersin dünden çok farklı değil. Burada mağduriyet yaşayan kesim esnaf, günlük çalışan ve yoksul kesim. Şu günlerde insanların en çok sıkıntı yaşadığı konu yemesi içmesi. İnsanlara talepleri doğrultusunda gıda yardımı yapıyoruz. İyi işler yapıyor CHP’li belediyeler. Biz işimize devam ediyoruz. Her konuda vatandaşa ulaşıyoruz. Ezber bozuldu desek doğru tabir kullanmış oluruz.

GÜRÜN: ESNAF PERİŞAN

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Altı yıldır halk kart uygulaması yapıyoruz, tespit ettiğimiz vatandaşlara kartımızı veriyoruz. Bir elin verdiğini diğer el görmüyor. Yeme içmeye dair her şeyi alabiliyorlar. Halk karta 150’den 200’e kadar artı ekleme yaptık. Bu sistemin çok daha yararlı ve geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın yaptığı gibi gıda dağıtımına devam ediyoruz. Önce ekiplerimiz tespit ediyor sonra götürülerek veriliyor. Esnafın durumu perişan vaziyette, büyük çıkmaz vaziyette. Bizim yapacağımız vergi ve su. Tarımla konusuna çok önem veriyoruz. Toprak, yaprak, su tahlillerimizi üniversiteye verdik ve toprağın yapısını ortaya çıkarıyoruz.

ALBAYRAK: KÖY NÜFUSU BİR ANDA 300 BİNE ÇIKMIŞ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak: Bu kapanma İstanbul’u boşaltma programına döndü. İstanbul’a yakınlıkla bu sabah yaptığım incelemede köylerdeki 25 30 bin olan nüfus 250 300 bine çıkmış. 15 aydır 15 şoförümüzü sağlık müdürlüğümüzün emrine verdik. Vatandaştan alacağımız su borcumuz var ama her şeye rağmen su kesmedik.

Yorumlar (0)
banner83
31
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:42
Öğle 13:19
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30