Karabağlar’da açılış maratonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki 32 dönüm üzerinde yapımına başlanan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde konuştu. Konuşmasında yerel yönetimlerde maliyet noktasında şeffaflık vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “Sizin paranızı kamu harcar, ancak aynı paranın hesabını kamu size vermeli. Arkadaşlarımız bu çerçevede görev yapıyorlar. Az kaldı Türkiye’nin tüm sorununu çözeceğiz. Her sorunu inanç ve kararlılıkla çözeceğiz” dedi.

Politika 24.10.2021, 13:35 24.10.2021, 20:52
Karabağlar’da açılış maratonu

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi programa katılmak için geldiği İzmir’de mobilyacı esnafıyla gerçekleştirdiği buluşmanın ardından Karabağlar’da toplu açılış töreni ve temel atma törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu, Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki 32 dönüm üzerinde Karabağlar Belediyesi'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yapımına başlanan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin temelini attı.  Tek noktadan yapılan törenle ayrıca, Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, Uzundere'deki Nasreddin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi, Kibar Hizmet Kompleksi'nin üst giriş katı modern pazaryeri, Mobilya Akademi, Limontepe Mahallesi Masal Evi Çocuk ve Gençlik Merkezi ve Özdemir Sabancı Parkı projelerinin toplu açılışı yapıldı.

Törene ev sahipleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğzu Kaan Salıcı, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,  PM üyeleri, CHP İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, il yöneticileri, ilçe başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“HER SORUNU İNANÇ VE KARARLILIKLA ÇÖZECEĞİZ”

Açılışta yaptığı konuşmasında yerel hizmetlerde maliyetler noktasında şeffaflığa vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanlarımız sizlere hizmet etmek için elinden gelen tüm çabayı gösteriyorlar. Engelleniyorlar biliyorum. Ama onlara ‘Şikayet etmeyeceksiniz, bütün engelleri aşıp İzmirlilere hizmet edeceksiniz’ dedim. Belediye başkanlarımız ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Hepinizin önünde onlara teşekkür ediyorum. Belediye başkanlarımız İzmir’in ve İzmirlinin hizmetindeler. Her bir yapının altında kaça mal olduğu yazıyor. Harcanan her kuruşun hesabını millete veriyorlar. Bizim temel hedefimiz de bu. Sizin paranızı kamu harcar, ancak aynı paranın hesabını kamu size vermeli. Arkadaşlarımız bu çerçevede görev yapıyorlar. Az kaldı Türkiye’nin tüm sorununu çözeceğiz. Her sorunu inanç ve kararlılıkla çözeceğiz” dedi.

“BAŞKA BİR DÜNYAYI BİRLİKTE KURACAĞIZ” 

Tesis hakkında teknik bilgi veren Başkan Soyer, gençlerin kentin ve ülkenin geleceği olduğunun altını çizdi ve “Sevgili gençler gelecek sizin, İzmir sizin şehriniz. Bu ülke sizin yurdunuz. Şehrimizi de ülkemizin de dünyamızın da sizlerin bize emaneti olduğunu bilincindeyiz. Bizim bugün aldığımız kararların sizin yarınınıza olduğu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle her adımımızda can kulağı ile sizi dinliyoruz. Fikir ve beklentilerinizden ilham alıyoruz. Temelini attığımız bu merkezde çok kısa sürede binlerce gencin yurt ihtiyacını karşılamış olmamızda bu iradenin bir sonucu. Türkiye ve dünya zor günlerden geçiyor. Bir taraftan küresel iklim krizi, diğer taraftan ülkemizi kasıp kavuran ekonomik kriz. Tüm bunların nedeni bu toprakların bizi taşımıyor olması değil, birilerinin haramilik yapması. Hak ettiğinden çok daha fazlasını başkasının hakkından alması, çalması. Görünüyor ki bu kaskatı adaletsizliğin karşısında yan yana durmak artık yeterli değil. Ülkemizin bu zor günlerinde bir horon gibi omuz omuza geleceğiz. Halay gibi birbirimize kenetleneceğiz ve zeybekler gibi direneceğiz. Sonunda başaracağız. Hep birlikte başaracağız. Başka bir dünyayı birlikte kuracağız. Ben İzmirli gençlerin gözlerinde bunu görüyorum. Bu önemli projesi birlikte yönetmekten gurur duyuyorum. Bu anlamlı günümüzde bizleri her zaman olduğu gibi yalnız bırakmayan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

BİRÇOK PROJEYİ TEK TEK HAYATA GEÇİRECEĞİZ 

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar Belediyesi eski Başkanı Sıtkı Kürüm ve projeye katkı koyan herkese teşekkür ettti. 

Karabağlar Belediyesi'nin bütçesine göre kuruş kuruş hesaplayarak çalışma yürüttüklerini belirten Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, "Daha birçok projeyi tek tek hayata geçireceğiz. Bunun için mütevazi bütçemizi en iyi şekilde değerlendirerek, kuruşu hesaplayarak yol almaya çalışıyoruz. Karabağlar'ın mütevazi bütçesi ile herkese eşit mesafede aynı hizmet boynumuzun borcu. Bu borcumuzu en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Selvitopu, Karabağlar'ın öncelikli sorunlarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu da hatırlatarak, bu konudaki 6306 ve 5393 sayılı iki ayrı yasanın birleştirilerek odağına yerel yönetimlerin konulmasını istedi.

Konuşmaların ardından tesislerin toplu açılışı gerçekleştirildi. Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin de temeli atıldı.

PROJELERLE İLGİLİ BİLGİ NOTU:

Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi:

Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki 32 dönüm üzerinde yapımına başlanan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin maliyeti, yıllara göre 100 milyon lirayı bulacak. Merkezde resmi spor karşılaşmaların oynanabileceği ve birçok branşa yönelik açık-kapalı alanlar olacak. Açık alanda, 3 bin seyirci kapasiteli futbol sahası, 3 açık basketbol sahası, standartlara uygun tenis kortu bulunacak.

İki ana bölümden oluşan spor salonlarında da, ısıtmalı yarı olimpik yüzme havuzu ile çocuk eğitim havuzu, basketbol, voleybol, hentbol, judo, tekvando, jimnastik, güreş gibi branşlara uygun alanlar yer alacak. 9 dönüm üzerine oturacak binada ayrıca, sporcular için kondisyon / antrenman odaları, giyinme-soyunma odaları, spor malzemeleri satış noktası, dinlenme alanları, kafeterya, amatör spor kulüp odaları, hakem odası, acil müdahale odası olacak.

Tesis, çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması; spora yönlendirilmeleri için önemli bir amacı yerine getirecek.

Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi:

Tahsin Yazıcı Mahallesi’nde bulunan Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, İzmir’in en büyük kültür ve sanat merkezlerinden birisi olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılan merkez 4 kattan oluşuyor. 6 bin 600 metrekare alana sahip merkezde çok amaçlı tiyatro salonu, otopark, taziye salonu, mescit, derslikler, kafeterya, spor salonu, eğitim salonları, çocuk oyun odası, seminer odası, çocuk ve gençlik danışma merkezi, nikah ve konferans salonlarıyla düğün salonu yer alıyor. Merkez yaklaşık 18.5 milyon liraya mal oldu.

Nasreddin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi :

Karabağlar Belediyesi’nin, çocukları bilim, kültür ve sanatla çok özel bir ortamda buluşturmak amacıyla projelendirdiği Uzundere'deki Nasreddin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi'nin yoğun ilgi görmesi bekleniyor. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da yapımına destek verdiği merkez, “uzay”, “havacılık” gibi bir çok başlık altında gerçekleştirilecek sergilere ev sahipliği yapacak. Merkezde, bu sergilerin yapılacağı çok işlevli salon, çocukların etkileşimle öğrenip eğlenebilecekleri atölyeler, kütüphane, kafeterya, teras ve ebeveyn salonu yer alıyor. Müzik-ritim, çizim-boyama, kes-yapıştır, yerleştirme sanatı (enstalasyon), bilim ve teknoloji, doğa ve çevre atölyeleri bulunuyor. Ayrıca tiyatro, kukla, bale ve müzik gösterilerinin yapılacağı Nasrettin Hoca Sahnesi yer alıyor. Merkez yaklaşık 6.7 milyon liraya mal oldu.

Kibar Belediye Hizmet Kompleksi:

Karabağlar Belediyesi'nin kente kazandırdığı Kibar Hizmet Kompleksi'nin üst giriş katı modern pazaryeri. Orta katı nikah, düğün ve toplantı salonu olarak yaşama geçirildi. Yaklaşık 350 kişilik düğün ve toplantı salonunun, ışık ve ses sisteminden havalandırmasına kadar her ayrıntısına dikkat edildi. Salonun girişinde gelin-damat odası, oda nikahlarının kıyılabileceği alan, takı bölümü de bulunuyor. Karabağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü de, Eskizmir Zabıta Müdürlüğü’yle birlikte Kibar Belediye Hizmet Kompleksi'ne taşındı. Tesis yaklaşık 14.5 milyon liraya mal oldu.

Mobilya Akademi:

Türkiye’nin önemli mobilya üretim ve satış merkezlerinden biri olan Karabağlar’da, sektörün nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesinde büyük rol oynayacak Mobilya Akademi de tamamlandı. Karabağlar Belediyesi’nin, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) işbirliğiyle yaşama geçirdiği merkez, işlevselliği ve modern mimarisiyle dikkat çekiyor. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da yapımına (İZKA) maddi destek verdiği Mobilya Akademi 120 kişilik çok amaçlı salonun yanı sıra, 4 eğitim odası, atölyeler, idari ofisler, kafeterya ve otopark bulunuyor. 3 katlı merkez yaklaşık 7.5 milyon liraya mal oldu.

Limontepe Mahallesi Masal Evi Çocuk ve Gençlik Merkezi :

Karabağlar Belediyesi tarafından yapıldıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Limontepe Mahallesi Masal Evi Çocuk ve Gençlik Merkezi, önemli bir işlev görecek. Bölge halkının ihtiyaçları gözetilerek yapılan merkez 4 katlı ve 650 metrekarelik kullanım alanına sahip. Maliyeti de yaklaşık 1.6 milyon lira.

Özdemir Sabancı Parkı:

Esenyalı Mahallesi'nde bulunan ve ilçenin en büyük yeşil dokularından Özdemir Sabancı Parkı, baştan sona yenilendi. Karabağlar Belediyesi Fen İşleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonucu park, yeni spor ve çocuk oyun alanlarına, yürüyüş yoluna, otomatik sulama sistemine kavuştu. Parkı çevreleyen duvarların bordür ve kaplama taşları tamamen değiştirildi. Parktaki tüm ağaçların budama ve bakımları gerçekleştirildi. Vatandaşların beğenisini toplayan park düzenlemeleri yaklaşık 1.3 milyon liraya mal oldu.

Yorumlar (0)
banner83
13
parçalı bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:07
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7