Fuat Oktay: Cumhurbaşkanımız asla tek adam olmamıştır

Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay, "Gücün erklerin birinde toplanması hem sistemin yapısında hem de uygulamada mümkün değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizde tek adam değil, istişare vardır, katılımcı demokrasi vardır, hızlı ve etkin karar alma mekanizmaları vardır. Cumhurbaşkanımızı doğrudan millet seçmiştir ve egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" dedi. Oktay, Cumhurbaşkanlığı'nın kaç adet uçağı olduğuna ilişkin, "Bunu rahatlıkla açıklayabiliriz. Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur. Bu bir sır değildir" açıklamasını yaptı. Oktay, "Tek adam" eleştirilerine ise, "Cumhurbaşkanımız daima milletimizin hak ve menfaatlerinden yana tutum sergilemiştir ama asla tek adam olmamıştır, olma niyeti de yoktur. Bir gerçek vardır, o da Recep Tayyip Erdoğan bugün bir dünya lideridir" dedi.

Politika 25.11.2022, 23:48
Fuat Oktay:  Cumhurbaşkanımız asla tek adam olmamıştır

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların 2023 yılı bütçe teklifleri, ek bütçe dahil 2022 yılı başlangıç ödenekleri, 2021 yılı kesin hesapları, gerçekleştirilen faaliyetleri ve projeleri ile Sayıştay raporları bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gün içerisinde gelen eleştirilere ve sorulara yanıt verdi. Oktay'ın konuşması özetle şöyle:  

"TÜRKİYE İDEALİYLE BAŞARI ROTASINDA İLERLEMEKTEDİR: Ülkemiz 20 yıldır daha müreffeh yarınlar, daha güçlü Türkiye idealiyle başarı rotasında ilerlemektedir. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki bu yolculuk; gerektiğinde bedel ödeyen ama bağımsız politikalarını hayata geçirme konusunda asla taviz vermeyen büyük Türkiye yolculuğudur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi reformu; kalkınmayı demokrasiyle desteklemek, güven ve istikrarı hukuk devleti ilkesiyle güçlendirmek yönünden yolculuğumuzda önemli bir merhaledir. 

KUVVETLER AYRILIĞINI TESİS EDEN YÖNETİM SİSTEMİMİZ SAYESİNDE RİSKLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin karar alma mekanizmalarını somut çıktılarla birleştiren, yönetimde eşgüdümü, acil durumlarda anında müdahaleyi kolaylaştıran, vatandaşlarımızın kamu hizmetlerine erişimini hızlandıran etkilerini her gün tecrübe etmekteyiz. Halihazırda Cumhurbaşkanlığı teşkilatı olarak Bakanlıkları, bağlı ve ilgili kurumlarımızı ve Kurulları etkin şekilde koordine ederek, hızlı karar alma mekanizmamızın avantajlarını uygulamaya yansıtıyoruz. Yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında belirgin kuvvetler ayrılığını tesis eden yönetim sistemimiz sayesinde riskleri en iyi şekilde yönetiyoruz. İddiaların aksine erkler arası denge ve denetim mekanizmaları da net şekilde işlemektedir.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİMİZ TEK ADAM DEĞİL, İSTİŞARE VARDIR, KATILIMCI DEMOKRASİ VARDIR: Gücün erklerin birinde toplanması hem sistemin yapısında hem de uygulamada mümkün değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizde tek adam değil, istişare vardır, katılımcı demokrasi vardır, hızlı ve etkin karar alma mekanizmaları vardır. Cumhurbaşkanımızı doğrudan millet seçmiştir ve egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

ŞAHLANIŞ ÇOKTAN GERÇEKLEŞMEYE BAŞLADI VE DEVAM EDİYOR: Şahlanma nerede diyordunuz ya, işte şahlanış çoktan gerçekleşmeye başladı ve devam ediyor. Her bir vatandaşımızın hakkını hukukunu koruyan, yüzünü ak eden, başını dik tutan çalışmalarıyla, ifade edildiği gibi bir Cumhurbaşkanı açığı asla bırakmadan, toplumun tüm kesimlerine hitap etmektedir.

MISIR İLE DE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNE YÖNELİK TEMASLARIMIZ SÜRMEKTEDİR: Ortadoğu’da son dönemde yaşanan jeopolitik dönüşüm bölge ülkelerinin yaklaşımlarına da yansımıştır. Ülkemizin bölge sathında yürüttüğü işbirliğini önceleyen tutum, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve İsrail’le ikili ilişkilerde de yeni bir döneme girilmesiyle neticelendi. Mısır’la da ilişkilerin normalleşmesine yönelik temaslarımız, iki tarafın ortak iradesi, müşterek menfaatleri ve karşılıklı saygı çerçevesinde sürmektedir. Ülkemizin, milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaptık ve onu yapıyoruz... Nasıl ki Azerbaycan’ın vatan muharebesine en güçlü katkıyı verip sonrasında yine aynı şekilde bölgede istikrar için Ermenistan ile normalleşme sürecini Azerbaycan ile birlikte destekliyorsak, masada ve sahada hangi yol milletimizden yanaysa ona yönelmeye devam edeceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZ TEK ADAM OLMAMIŞTIR, OLMAYA DA NİYETİ YOKTUR: Cumhurbaşkanımız daima milletimizin hak ve menfaatlerinden yana tutum sergilemiştir ama asla tek adam olmamıştır, olma niyeti de yoktur. Bir gerçek vardır, o da Recep Tayyip Erdoğan bugün bir dünya lideridir.

İLK 9 AY İÇERİSİNDE CARİ AÇIĞIMIZ YAKLAŞIK 38 MİLYAR DOLAR OLMUŞTUR: Yatırımı, istihdamı, üretim, ihracat ve cari fazla hedefli büyümeyi önceleyen bir ekonomik model ile hareket ediyoruz. Bu politika çerçevesinde cari işlemlerde kalıcı iyileşmenin yanı sıra dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi de sağlamak temel amacımızdır. Bununla birlikte, enerji başta olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışlar 2022 yılında cari dengemizi olumsuz etkilemiş, yılın ilk 9 ayında cari açığımız yaklaşık 38 milyar dolar olmuştur.

ENERJİ İTHALATIMIZ İLK 10 AYDA GEÇEN YILA GÖRE 43 MİLYAR DOLAR ARTMIŞTIR: Dünya Bankası verilerine göre 2022 Ocak-Ekim döneminde salgın öncesine kıyasla; enerji emtia fiyatları endeksi yüzde 97, enerji dışı emtia fiyatları endeksi yüzde 50, tarım emtia fiyatları endeksi yüzde 43, ham petrol varil fiyatı yüzde 56, Avrupa’da doğalgaz fiyatları yüzde 792 ve kömür fiyatları yüzde 416 oranında artmıştır. Dış kaynaklı olan tarihi düzeydeki bu artışlar ithalat birim fiyatlarımızı ciddi ölçüde arttırmış, enerji ithalatımız ilk 10 ayda geçen yıla göre yüzde 118,4, yani 43,7 milyar dolar artmıştır.

ÜLKEMİZ, KÜRESEL FİYATLARDAKİ ARTIŞLARDAN OLUMSUZ ETKİLENMİŞTİR: Fiyat istikrarı ve ücret adaleti ile ilgili sorular vardı. Gıda fiyatları; enerji, hammadde fiyatları, döviz kuru, girdi maliyetleri, arz ve talep gibi birçok faktör ve eğilimden etkilenmektedir. Son dönemdeki gelişmeler, üretici girdi ve lojistik maliyetlerinin önemli derecede yükselmesine sebep olmuştur. Başta gübre, enerji ve yağlar olmak üzere tarımsal girdi fiyatlarında küresel düzeyde yüksek artışlar dikkat çekmektedir. Ülkemizde, küresel fiyatlardaki bu artışlardan olumsuz etkilenmiştir.

DÖVİZ KURUNDAKİ OYNAKLIĞI AZALTMAK AMACIYLA KUR KORUMALI MEVDUAT UYGULAMASI BAŞLATILMIŞTIR: Ücretler konusuna gelince; en düşük devlet memuru aylığı, 2022 yılı Ekim ayı itibarıyla 9 bin 105 liraya yükseltilmiştir. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 78,6 oranında kümülatif artışlar yapılmıştır. Türk lirasını daha cazip hale getirmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı azaltmak amacıyla Kur Korumalı Türk lirası Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulaması başlatılmıştır. Vergi indirimleri vasıtasıyla vatandaşların fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi amacıyla 2022 yılında 276,8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçilmiştir.

'KADINA ŞİDDET, İNSANLIĞA İHANETTİR' DİYEREK ŞİDDETLE MÜCADELEDEKİ KARARLILIĞIMIZI YİNELİYORUZ: Birçok farklı meslekte kadın çalışan oranının yüksek olması uyguladığımız politikaların en somut göstergesidir. Örnek vermek gerekirse; öğretmenlerin yüzde 57’si, 23 bin 268 hakimin yüzde 52’si kadındır. Kamu ve vakıf üniversitelerinde kadın öğretim görevlisi oranı yüzde 51’dir. Toplam kamu çalışanlarının yüzde 42’si kadındır. 73 kadın büyükelçimiz, 13 kadın başkonsolosumuz görevdedir. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde 'kadına şiddet insanlığa ihanettir' diyerek şiddetle mücadeledeki kararlılığımızı bir kez daha yineliyoruz. Biz kadının güçlendirilmesi konusunu muhalefetin aksine bir polemik malzemesi olarak değil medeniyetimizin bir gereği olarak, kadınlarımızı başımızın tacı bilerek ele alıyoruz.

CUMHURBAŞKANLIĞININ 8 TANE UÇAĞI VARDIR: Bir başka soru vardı, Cumhurbaşkanlığı'nın kaç tane uçağı olduğu ile alakalı. Burada bir sorunumuz yok. Bunu rahatlıkla açıklayabiliriz. Bu bir sır da değil. Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur. Bu bir sır değildir. Bu uçaklar sayın Cumhurbaşkanımızın ve yine tüm kabine üyelerinin ve devlet üst görevlilerinin önemli işlerinde kullanılmaktadır. Sadece devlet işlerinde kullanılmaktadır.

CUMHURBAŞKANININ GÖREVİ SONA ERDİĞİNDE BUNLARIN DA GÖREVİ SONA ERER: Üst düzey bürokratların görevden alınması ile ilgili. Devlette sürekliliğin esas olması gerektiğiyle alakalı. Burada da atama usulüne göre Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre üst düzey kamu görevlilerin görev süresi atandıkları tarihte görevde olan Cumhurbaşkanının görev süresini geçemez. Cumhurbaşkanının görevi sona erdiğinde bunların görevi de sona erer. Bunlar görev süreleri bitmeden yine Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınabilir.

MUMCUOĞLU'NUN İFADE VERMESİNİN VEYA HAKKINDA SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMESİNİN ENGELLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL: MİT tüm eylem emareleri ve saldırılarına dair teknik ve saha istihbaratı tespitlerini ivedilikle ilgili birimlerle paylaşarak birçok eylemin önlenmesine katkı sağlamaktadır. Yine bir soru vardı, MİT ile ilgili: 'MİT bir iç teşkilat olarak kullanmaktadır. Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Necip Fazıl Hablemitoğlu’nun failidir. Bu cinayetten sonra MİT, Mumcuoğlu’nu korumuştur. Neden savcılıkta ifade vermesi engellenmesinin sebebi nedir..' Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun ifade vermesinin veya hakkında soruşturma yürütülmesinin engellenmesi söz konusu değildir. Kaldı ki olay tarihinde adı geçenin teşkilatla da bir ilişkisi bulunmamaktadır. 

SAYIN PAYLAN'IN ŞAHSIYLA İLGİLİ BELİRTMİŞ OLDUĞU HUSUS DA TİTİZLİKLE İNCELENİP DEĞERLENDİRİLİYOR: Yine sayın Paylan’ın gündeme getirdiği şahsına yönelik tehdide dair bir, aslında soru niteliğinde konu vardı. Bununla alakalı her bir vatandaşımızın can güvenliğini tesis etmek üzere tüm güvenlik görevlilerimiz canla başla çalışmaktadır. Sayın Paylan’ın şahsıyla ilgili belirtmiş olduğu husus da güvenlik birimlerimizce titizlikle incelenip değerlendirilmektedir. Konunun hassasiyetine binaen, konuyla ilgili gelişecek somut, güncel, yakın tehlike emarelerinin de gecikmeksizin güvenlik birimlerimizle paylaşılması önemlidir."

Yorumlar (0)
banner115
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:50
Güneş 08:14
Öğle 13:29
İkindi 16:10
Akşam 18:34
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Başakşehir 19 37
4. Beşiktaş 18 35
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 19 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 19 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Manisa FK 19 28
11. Göztepe 20 27
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Girona 18 21
12. Valencia 17 20
13. Espanyol 18 20
14. Almeria 18 19
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6