Erdoğan'ın ABD ziyaretine CHP'den değerlendirme

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin açıklama yaptı. Görüşmeden somut sonuç çıkmadığını belirten Öztrak, "İkili ilişkileri tıkayan ve milletimizin geleceğini ilgilendiren pek çok sorun halen ortada duruyor" dedi.

Politika 14.11.2019, 17:19 14.11.2019, 17:19
Erdoğan'ın ABD ziyaretine CHP'den değerlendirme

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Parti Meclisi'nin gündeminde, bazı yönetmelik değişiklerinin olduğunu, ayrıca Türkiye'nin gündemini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdiklerini aktardı.

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti ile ilgili düşünce ve endişelerini daha önce kamuoyuyla paylaştıklarını belirterek hiçbir sorunu çözmeyen ve bir aile fotoğrafı vermek amacıyla yapılacak bir ziyaretin faydalı olmayacağını söylediklerini hatırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Cumhuriyeti'ne ve millete yönelik hakaretleri ortada dururken, bir özür dilenmeden Erdoğan'ın Beyaz Saray'a gitmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Öztrak, şöyle konuştu:

"Maalesef bu hakaret dolu kağıt parçası hala orta yerde durmaktadır. Dün, bu konuyla ilgili olarak ABD Başkanı'ndan bir özür veya pişmanlık ifadesi duymadık. Erdoğan ise bu müsveddeyi ve ekinde yer alan terörist mektubunu kendi ifadesiyle ABD Başkanı'na 'takdim ettiğini' söyledi. Eğer bu mektup iade edilmeyip takdim edilmişse, milletimizin şan ve şerefi yeterince korunmamıştır, hatta hiç korunmamıştır. Trump ve Erdoğan’ın görüşmesinden, iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yönelik somut bir sonuç çıkmamıştır. Trump ve Erdoğan'ın görüşmesi hiçbir konuda anlaşmayan ama birbirinden de kopamayan iki ismin toplantısı görünümünde geçmiştir. İkili ilişkileri tıkayan ve milletimizin geleceğini ilgilendiren pek çok sorun halen ortada durmaktadır."

Öztrak, ABD'nin Suriye'deki pozisyonunun ve terör örgütünün uzantısına bakış açısının değişmediğini, FETÖ ve Kongre'de bekleyen "Türkiye'nin çıkardığı çatışmaya karşı yasa" hakkında bir gelişme kaydedilemediğini, F-35 ve S-400 meselesinin ortada olduğunu söyledi.

"SIĞINMACILAR KONUSUNDA TOP AB'YE ATILDI"

Halkbank davasının halen ABD yargısında Demokles'in kılıcı gibi beklediğini savunan Öztrak, Suriye'deki tampon bölgenin sınırları ve Suriyeli sığınmacıların ne kadarının bu bölgelere yerleştirileceği ile bunun finansmanının nasıl karşılanacağının hala karara bağlanmadığını ifade etti.

ABD'nin "Suriye'deki petrolü aldım" dediğini anımsatan Öztrak, Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunun ortada durduğuna dikkati çekti. Öztrak, Türkiye'deki 4 milyon Suriyeli sığınmacının ne olacağı konusunda Trump'ın topu Avrupa Birliği'ne attığını belirterek şunları söyledi:

"Anlaşılan tüm masraflar ülkemizdeki tüyü bitmedik yetimlerin sırtına bırakılacaktır. Türk-Amerikan ilişkileri 12 Kasım'da neredeyse, 14 Kasım'da da aynı yerde durmaya devam etmektedir. Dolayısıyla bu seyahat ABD ile ilişkilerimizin düzeltilmesine değil, siyaseten sıkıntıda olan iki ismin ilişkilerinin muhafazasına dönüktür. Trump, Erdoğan'ın 13 Kasım'daki ziyaretini kendisine yönelik azil sürecini itibarsızlaştırmak için kullanmış, Erdoğan ise dostu Trump ile aile fotoğrafı vererek ilişkimiz devam ediyor mesajı göndermiştir. Böylece, ziyaretten önce yaptığımız uyarıların haklılığı bir kez daha anlaşılmıştır. Erdoğan, Trump ile fotoğraf vermiş, Trump ile olan ilişkilerini kurtarmıştır. Bu fotoğraf çekiminin Türkiye'deki vergi mükelleflerine maliyeti ise son derece pahalı olmuştur. Saray sosyetesi uçan saraylara binmiş, lüks araçlar buradan ABD'ye taşınmış, sosyete mensupları lüks otellerde ağırlanmış, faturası da 82 milyonun sırtına bırakılmıştır."

"TERÖRİSTİN ABD ZİYARETİNDE GERİ ADIM ATILMADI"

Faik Öztrak, stratejik ortaklık ve müttefiklik ilişkisinin özel ilişkiler olduğunu hatırlatarak bunun ikili bölgesel ve küresel sorunlara ortak bir yaklaşım ve anlayış gerektirdiğine işaret etti.

"Ancak dün bir kez daha görülmüştür ki Trump, Erdoğan ile terör örgütünün Suriye'deki kolunun başını eşit seviyede tutmuştur" diyen Öztrak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Trump, Erdoğan'ın serzenişlerini de dikkate almamış, 'Mazlum Kobani' kod isimli teröristi ABD'ye daveti konusunda geri adım atmamıştır. Salonda bu konuda soru soranları 'Türk devletinin görevlisi misin'' diye azarlamıştır. Diğer taraftan, basın toplantısının hemen ardından Beyaz Saray, 'S-400 konusu çözülmeden, diğer meselelerin çözümünde ilerleme sağlanamaz.' açıklamasını apar topar yapmıştır. Bu açıklama Beyaz Saray'ın Erdoğan iktidarını pinpon topu gibi Kremlin Sarayı'nın sahasına savurduğunu göstermektedir. Erdoğan'ın, bir müddet sonra, bir de Soçi veya Moskova ziyareti yapacağı şimdiden anlaşılmaktadır. Putin ikna edilmeden bu soruna çözüm bulmak zor görünmektedir. Milletimizin S-400'ler için ödenen 2,5 milyar dolarının akıbeti ne olacaktı? Nisan 2020'de aktive edileceği bizzat Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan tarafından açıklanan S-400'ler aktive edilecek mi, edilemeyecek m? Erdoğan verdiği sözü tutacak mı, tutamayacak m? Bunları önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Milletin vergileri bir defa daha dış politikada yapılan hataların telafisi için harcanmamalıdır. Ülke ekonomisinin durumu ortadadır."

"Bu ziyaret başka skandalları da gözler önüne sermiştir" ifadelerini kullanan Öztrak, Trump'ın Türkiye'de tutuklu bulunan ve sonra serbest bırakılan Serkan Gölge için Erdoğan'a teşekkür etmesinin, Türkiye'de kuvvetler ayrılığının ne kadar perişan olduğunu açık seçik dünyaya gösterdiğini söyledi.

"DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN RESMİ GÖREVLİ KATILDI MI'"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın toplantısında, "teröristleri iade ettiklerini, aynı şeyi ABD'den beklediklerini" ifade ettiğini aktaran Öztrak, şöyle devam etti:

"Bu teröristler kimdi? Türkiye hangi teröristleri ABD'ye iade etmişti? Eğer 'terörist' dedikleri Rahip Brunson ve Trump'ın konuşmasında teşekkür ettiği NASA çalışanıysa, bunlar ABD'de terörist gibi karşılanmamıştır. Aksine rahip Brunson, Türkiye Devleti'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın misafir edildiği Oval Ofis'te ağırlanmış, yetmemiş seçim öncesinde Trump kendisini rahibe takdis ettirmiştir. Türkiye'deki yargı bağımsızlığının perişan hali gözler önüne serilirken, Trump nedense ABD yargısında bekleyen Halkbank davası için kameralar önünde tek kelime edememiştir. Herhalde Trump bu konuda bir kelam etseydi 'ABD'de yargı bağımsızlığı olduğu' kendisine açıkça ifade edilirdi."

"RESMİ ZABIT TUTULDU MU'"

Öztrak, Erdoğan ile Trump arasında 1 saat 15 dakikalık baş başa bir görüşme yapıldığını belirterek, "Bu görüşmeye Dışişleri Bakanlığından resmi bir görevli katılmış mıdı? Bu görüşmede resmi zabıt tutulmuş mudu? Bu görüşmenin ayrıntıları Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının arşivlerine girmiş midi? Yoksa resmi arşivlerden de gizlenmiş midir'" dedi.

Dış ilişkilerin kurumsal bazda yürütülmesi gerektiğine işaret eden Öztrak, "Zabıt tutuldu m? Bunun cevabını da Beyaz Saray'da ayakta kalan, kendisine bir sandalye bile verilmeyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan bekliyoruz. Senatörler oturuyor, bizim Dışişleri Bakanı ayakta. Bu, uluslararası görüşme değil m? Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın karşısına ABD senatörlerinin çıkarılması ve burada basına açık bir hesap sorma görüntüsü verilmesi de ayrıca dikkatimizi çekmiş, bizleri üzmüştür" diye konuştu.

"TRUMP, ABD KONGRESİNİ ADRES GÖSTERDİ"

Trump'ın "S-400 meselesinin çözüm adresi Beyaz Saray değil, ABD Kongresidir." dediğini ifade eden Öztrak, Trump'ın ABD Kongresini adres gösterdiğini söyledi.

Öztrak, Türkiye'deki havuz medyası ve iliştirilmiş gazeteciliğin de ABD'de ifşa olduğunu ileri sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Trump, Türk heyetine dönmüş 'Dostane muhabirler soru sorsun' demiştir, basın toplantısını izleyen bir senatörün de 'Dost olmayan basın mı kaldı'' demiştir. Bu, ülkemizde basının içler acısı halini ortaya koymaktadır.

Bu ziyaret sonunda vatandaşlarımızın geleceğine dair, ulusal çıkarlarımızı ilgilendiren hiçbir sorun çözülmemiştir. Hepsi ortada durmaktadır. Ama saray sosyetesi çok mutludu? Bu mutluluğun sebebi nedi? Bu mutluluk bize şunu gösteriyor, oraya giderken demek ki sarayın gündemi, milletimizin gündeminden farklıymış. Ne alınmış ABD'den veya dostları Trump'tan ki saray bu kadar sevinmişti? Bunu, Beyaz Saray'da açıklamamışlardır ama biz bunun heyet ülkeye döner dönmez açıklanmasını bekliyoruz."

"SIKINTI YARATAN MANZARALAR"

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Trump'ın gönderdiği mektup ve ABD ile yapılan mutabakat çerçevesinde Güvenli Bölge'den çekilmesi gereken teröristlerin çekilmediği konuları dünkü görüşmede gündeme gelmedi. Türkiye açısından zirve beklentiyi karşıladı mı'" sorusu üzerine Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Mektubu takdim edeceğim" sözünü hatırlattı.

Takdim kelimesinin, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın Trump'ı kendisinden yukarda gördüğü izlenimi verdiğini, bunun son derece yanlış olduğunu savunan Öztrak, yapılması gereken şeyin o mektupları iadeli taahhütlü geri göndermek olduğunu söyledi.

"Mektupları yanınıza alıp 'İade edeceğiz' derseniz, ortaya böyle milletimizin içini acıtan manzaralar çıkar." diyen Öztrak, şunları kaydetti:

"Tel Abyad ve Resulayn'da beklediğimiz olmadı, bu bölgelerden YPG çıkmadı diye en son geziden dönerken bundan iki gün önce uçakta Sayın Erdoğan açıklamalar yapmıştı ama oraya gidildi Trump 'Her şey çok iyi, sınırda her şey mükemmel, Kürtler de bu işerden çok memnun' açıklamaları yaptı, bizim taraftan çıt çıkmadı. Dolayısıyla bunlar sıkıntı yaratan manzaralar oldu."

"MHP'Lİ İSİM ÖZEL Mİ GÖNDERİLDİ"

"Serkan Gölge'nin Türkiye'de ev hapsinde olduğu" hatırlatılan Öztrak, "(Trump) 'Yakın zamanda gelecek.' dedi, zaten gelecek dedi mi geliyor. 'Gönder dedim, gönderdi' diyor. Trump'ın bundan önce tweetleri var Brunson'la ilgili. Demek ki orada 'Gönder' dedi, o da yakın zamanda gelecekmiş, önceden peşin peşin teşekkür etti. Tabii bu arada Serkan Gölge ile ilgili ev hapsi veren mahkemeymiş, yargıymış bunların hiçbir önemi yok. Türkiye'de bağımsız yargı yok. Erdoğan talimat veriyor, yargı da gereğini yapıyor" dedi.

"ABD ziyaretinde heyetler arası görüşmelerde AK Parti'den Mahir Ünal'ı, MHP'den de İsmail Faruk Aksu'yu gördük. Bunu nasıl değerlendiriyorsunu? CHP'ye de çağrı geldi mi'" sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

"Onlar koalisyon ortakları, öyle anlaşılıyor. Başka diğer partileri çağırma ihtiyacını duymamışlar ama benim görebildiğim kadarıyla MHP Genel Başkan Yardımcısının masada tam da Trump'ın karşısında oturuyor olması Türkiye'de herkesin ilgisini çekti. Resmi müzakerelerde de karşısında oturuyordu. Acaba müzakereleri izlemek üzere özel mi oraya gönderild? İzlemek ve koalisyon ortağına bilgi vermek üzere."(NTV)

Yorumlar (0)
banner82
banner83
6
açık
banner84
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:40
Öğle 13:29
İkindi 16:37
Akşam 19:09
Yatsı 20:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Konyaspor 25 31
12. Sivasspor 24 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19