Ekrem İmamoğlu’ndan iktidara ‘kayyum’ mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan Dudullu-Bostancı metro hattı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'un halis yönetimine el koymak adına her türlü kumpası yapmaya kalkanlara' seslenmek istediğini belirterek, “Bu millet, milletimiz, bunu sana yaptırmaz. Yap-tır-maz. Milletimizin cevabını hatırlamak isteyenler; 31 Mart, 6 Mayıs ve 23 Haziran arasındaki süreci hatırlasın. İşte benim bahsettiğim, ‘Gök kubbeyi başınıza yıkmanın’ tasviri budur. Onu başka yere çekmeye çalışanlar, bunu anlasınlar. Anladığınızı da düşünüyorum. Artık şunu öğrenecekler: Milletin seçtiğini, ancak millet değiştirir. Kıymetli Genel Başkanlarımın huzurunda haykırıyorum ‘İstanbul için adalet, Türkiye için adalet’ diyorum” dedi.

Politika 06.01.2023, 12:43 06.01.2023, 17:36
Ekrem İmamoğlu’ndan iktidara ‘kayyum’ mesajı

İBB, "150 Günde 150 Proje" kampanyasını 190 hizmetle tamamladı. 190. hizmet açılışı ise Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nın açılışı oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ev sahipliğinde yapılan törene, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel, CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun, Bülent Tezcan, Yüksel Taşkın, Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Muharrem Erkek, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayat, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, eski İBB başkanları Nurettin Sözen, Ali Müfit Gürtuna ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek katıldı.  

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende ilk konuşmayı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“İBB BAŞKANLARININ EN ZORLU SINAVI METRO SINAVIDIR: Ağustos 2022’de başlattığımız, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonun final açılışına hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Gerçi biraz hızlı gitmişiz; bu 150’nci değil, 190’ıncı açılış oldu. Az olmasın da isterse 190 değil, 290 olsun. Bütün çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum bu gayretlerinden ötürü. Sadece ülkemizin değil, aynı zamanda tüm Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul’u yöneten büyükşehir belediye başkanlarının mutlaka geçmek zorunda oldukları bir sınav vardır. Belediye başkanları, o sınavdan geçemezlerse, diğer bütün derslerden geçmiş olsalar bile, sınıfta kalırlar. İBB başkanlarının en zorlu sınavı, metro sınavıdır. Çünkü; dünyadaki bütün büyük şehirlerde olduğu gibi raylı sistemler, İstanbul’un da ulaşım sorunlarının en temel, en acil ve en kalıcı çözümüdür. Metro; medeniyetin, medeni kentlerin başat meselesidir.

DÜNYANIN PEK ÇOK KENTİ İSTANBUL'U BU YARIŞTA GERİDE BIRAKTI: Ne yazık ki, dünyanın önde gelen pek çok kenti, İstanbul’u bu yarışta, geride bıraktılar. O yüzden, göreve gelir gelmez, tabiri caizse, metro yapmayı, İstanbul için bir onur ve ana hizmet meselesi kabul ettik. Ne dünyadan ne de Avrupa’dan bu konuda geri kalamazdık. O yüzden 3,5 yıldır enerjimizin ve odağımızın en az yarısını, raylı sistem inşaatlarına ayırdık. Elbet görev sürem bittiğinde, İstanbullular benim de metroyla ilgili karnemi çıkaracak. O gün geldiğinde, ben ve ekibim, metro yapımında İstanbul’un yüzünü ağartan yöneticiler olarak anılmak istiyoruz. Tarihe geçmek istiyoruz. İyi anılmak istiyoruz; şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak istiyoruz. İşte bunun için gerçekleştirdiğimiz bu değerli açılış çok önemli.

İSTANBUL'A KAZANDIRDIĞIMIZ METRO HATTI UZUNLUĞU 46,2 KİLOMETREYE ULAŞTI: 3,5 yılda, bugünkü açılış dahil, İstanbul’a kazandırdığımız metro hattı uzunluğu 46,2 kilometreye ulaştı. Daha fazlası sahada imalatına devam ediliyor. Bu 46 kilometrenin tamamını, A’dan Z’ye biz elbette yapmadık. Ama bu 46,2 kilometrelik hattın, biz göreve gelmesek ne yapıldığını daha önce nasıl bir süreçte konusunda sıkıntı yaşatıldığını hepimiz biliyoruz. Emin olun bu hizmetler aynı anlayış devam etseydi hala açılamaz, hala duran inşaatlara dönüşürdü. Bu çok açık ve nettir. Ben istatistiğe güvenirim. Burada çok kıymetli metro süreçlerine mühim katkılar sunan ve özellikle o döneme o koşullara rağmen ve o teknolojiye rağmen çok güzel işlere imza atmış saygıdeğer Nurettin Sözen beyefendiye hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Aynı şekilde metro süreci ile ilgili kendi dönemimde çalışmalarla süreci tetikleyen o hızı devam ettiren saygıdeğer Ali Müfit Gürtuna’ya da teşekkür etmek istiyorum. Bu süreci başlatan rahmetli Bedrettin Dalan’dan rahmetli Kadir Topbaş’a kadar herkesin emekleri yüksektir. Sıralamayı anlatmayacağım. Sıralamayı anlatırsam, işin ucu başka yere gider. Bazılarında kilometrelerden bahsederken, bazılarında metrelerle bahsetmek zorunda kalırım, işin o tarafına girmeyeceğim. Dolayısıyla biz nezaketi elden bırakmadan işimize devam edelim.

TÜRKİYE’DE SİYASİ RAKİBE TEŞEKKÜR ETMEK, BU İKTİDAR ZAMANINDA HARAM GÜNAH OLDU: Çünkü; metro işi bir planlama, finans ve dahası azim, inanç meselesidir. Ne derler biliyorsunuz? Belediyecilikte bu çok konuşulur: 'Aman dikkat et millet yerin altına yapılanı görmez. Altyapı işlerini boş ver, üstyapıya yatırım yap.' Biz, ikisini de bir arada yaptık Allah’a hamdolsun. Her ne kadar eksikleri olursa olsun, bu 46 kilometrelik hatlarda, benden önce emeği geçen tüm başkanlara, o dönemlerin İBB yöneticilerine ve müteahhitlerine de teşekkür etmeyi borç bilirim. Yaşama veda edenlere de bir kez daha Allah’tan rahmet dilerim. Türkiye’de siyasi rakibe, daha doğrusu her alanda rakibe teşekkür etmek, bir işe emek harcayanların hakkını teslim etmek, tebrikler ve teşekkürler demek, sağ olsun bu iktidar zamanında, tabiri caizse, haram, günah oldu. 'Aman ona iyi bir şey deme, her şeyi ben yaptım de geçsin gitsin, aman adını ağzına alma, aman teşekkür etme' demek, AK Parti düsturu oldu. Biliyorsunuz; AK Partili bir ilçe belediye başkanı, ilçesine yaptığımız hizmet için teşekkür edince, başına gelmedik olay kalmıyor. Ben, o hak yiyenlerden olmadım, olmayacağım. Sadece teşekkür değil, ağız dolusu teşekkür edeceğim. İstanbul'a hayırlı hizmetlerde bulunmuş herkese şükranlarımı sunacağım. Çünkü devlet devamlılıkla ayaktadır. Devletimiz, 2000 yıllık bir kültürle ayaktadır. Bugün birkaç yılı konuşanlar, inanın ki kum tanesi gibidirler tarih içerisinde.

İSTANBUL'UN BU HALİS YÖNETİMİNE EL KOYMAK ADINA HER TÜRLÜ KUMPASI YAPMAYA KALKARSINIZ: Dolayısıyla eskiden beri istatistik bilimini severim. Ama detayına girip, kalp kırmayacağım. Aslında hayata geçen metrolar ve iş bitirmeleri ile ilgili bu istatiksel verileri size açıklayabilirim ama yapmayacağım. Çünkü derdim ne kimseye nispet yapmak ne de kendimizi öne çıkarmak olmadı olmayacak. Çünkü İstanbul'un hepimizin olduğunu, bu cennet vatanın hepimizin olduğunu biliyoruz. Ben eminim ki; tevazunun ön planda olduğu Altılı Masa’nın bütün liderleri ve burada bulunan üç Sayın Genel Başkanım da benimle aynı fikirdedir. Hizmetin partisi olmaz. Şu parti yaptı, bu parti yaptı, bu partinin projesi diye bir kavram asla yoktur. Milletimizin vergilerini, milletimizin seçtiği biz yöneticiler en verimli, en ahlaklı, en hesap verebilir şekilde değerlendirme zorunluluğumuz vardır. Devlet insanı olmaktan bahsediyorum. Devletine yakışır, hizmetleri yapabilme ahlakını, erdemini ortaya koyabilme yöneticiliğinden bahsediyorum. Bize milletin verdiği bu görev, bu kadar yalındır, anlaşılırdır. İşte bu yalın yetkiyi sindiremez, milletin seçtiği kişi olarak millete efendilik yapmaya kalkarsan ne olur biliyor musun? İstanbul'un bu halis yönetimine el koymak adına her türlü kumpası yapmaya kalkarsın, belki o ahlakın, o sürecin bir parçası olabilirsin ama buradan söylüyorum. Bu millet, milletimiz, bunu sana yaptırmaz. Yap-tır-maz. Milletimizin cevabını hatırlamak isteyenler; 31 Mart, 6 Mayıs ve 23 Haziran arasındaki süreci hatırlasın. İşte benim bahsettiğim, ‘Gök kubbeyi başınıza yıkmanın’ tasviri budur. Onu başka yere çekmeye çalışanlar, bunu anlasınlar. Anladığınızı da düşünüyorum. Anladığınızı da hissetmek istiyorum. Artık şunu öğrenecekler: Milletin seçtiğini, ancak millet değiştirir. Bu kıymetli hizmetin ve çok değerli genel başkanımızın huzurunda haykırıyorum ‘İstanbul için adalet, Türkiye için adalet’ diyorum.

ŞEHRİMİZE TAM 31 MİLYAR LİRALIK AÇILIŞLARI YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUM: ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında, bu kadim şehrin her bölgesinde eşit biçimde o partili bu partili demeden hizmeti koşarak, coşarak yaparak, her gittiğimiz yerde hangi partiden olursa olsun belediye başkanını kucaklayıp davet ederek tam 161 noktada, 190 projeyi tamamladık veya temel attık. Bu kapsamda 27 altyapı projesine 9,1 milyar lira, 11 ulaşım projesine, 14,9 milyar lira, 9 kültürel miras projesine 120 milyon lira, 44 çevre ve kentleşme projesine 2,9 milyar lira, 13 kültür ve sanat projesine 300 milyon lira, 13 spor ve sağlık projesine 250 milyon lira, bu kapsamda halkımızın vergileri ile ulaşan o kutsal emanete bütçemize gözümüzün nuru gibi bakarak şehrimize tam 31 milyar liralık açılışları yapmanın gururunu yaşıyorum. İstanbul yatırımlarla güçleniyor mottosuyla çıktığımız bu yolda, sosyal destek ve yardımları görülmemiş ölçüde artırdık. Yeşil alan yatırımlarına hiç olmadığı kadar hız verdik. Onlarca kreş de açtık, hiç yoktu artık var. Binlerce gencimizin faydalanacağı yurtları açtık, açmaya devam ediyoruz. Yerebatan Sarnıcı’nı da tarihi cami ve türbelerimizi de restore ettik. Su baskınlarını önleyen altyapı yatırımlarını da çiftçilerimize destek sunmayı da ihmal etmedik. İstanbul’dan dünyaya, örnek bir yerel yönetim model inşa etmek için büyük bir çaba içeresindeyiz. Ne yapıyorsak, herkes için yapıyoruz, milletimiz için yapıyoruz, insanlarımız için yapıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan yapıyoruz. Bu yoğun tempo içerisinde ekiplerimiz, büyük bir motivasyon ve koordinasyonla, sırt sırta çalışarak liyakatlerini ortaya koyarak, beklentilerin ötesinde kapasite artırdı. Ve bu nedenle, biraz önce söylediğim gibi, kampanyamıza, 150 günde 150 değil, 150 günde 190 projeyle final yapıyoruz.

GÜNCEL DEĞERİ TAM 12 MİLYAR LİRAYI AŞMIŞ BİR PROJE: 190’ıncı projemiz olan Dudullu – Bostancı Metro Hattımız çok önemli bir hattımız. 14,3 kilometre uzunluğunda, bir hattımız. Sıkıntılarla devraldık. 7 aydık duran bir inşaatı devraldık, ödeneği olmayan bir sistemi devraldık. Ama bütün bunları hiçbir şekilde sorun kabul etmedik. Çözüm üretmek için masaya oturduk konuştuk uzlaştık. 13 istasyondan oluşan ve yan unsurları nedeniyle çok boyutlu bir mega projedir. Tam 600 milyon euroluk araç alımıyla beraber 600 milyon euroluk güncel değeri tam 12 milyar lirayı aşmış bir projeden bahsediyoruz. Bu mega proje kapsamında, Bostancı istasyonunda 900 araçlık, Kozyatağı istasyonunda 2 bin araçlık otoparkımız var bunları da hızlı bir şekilde inşa ediyor sona yaklaşıyor 4 ya da 5 ay içeresinde halkımızın hizmetine sunacağız.

BURADA ÇOK GÜÇLÜ BİR MEYDANI İSTANBULLULARA HEDİYE EDECEĞİZ: Bu kapalı otoparkların bulunduğu tam da bu alanda 70 bin metrekarelik, kültür sanat alanlarıyla yeşil alanlarıyla çok güçlü bir meydanı denizle buluşan şekli ile İstanbullulara hediye edeceğiz. Hem de çok hızlı hediye edeceğiz, bu yaz hediye edeceğiz. Kozyatağı’nda bahsettiğim 2 bin araçlık otoparkın üstünde ise 45 metrekarelik bir meydanı güçlü tasarımı ile vatandaşlarımız ile buluşturacağız. Yine Behiç Erkin Yerleşkesi ismiyle, Behiç Erkin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın Cumhuriyet dönemindeki atılımlarını gerçekleştiren bu güzel coğrafyayı demir ağlar ile örmeyi hedefine koyan kıymetli bir isimdir onun ismini de o istasyonda yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Anadolu Yakası Raylı Sistem İdari Binası ve Anadolu Yakası Metro Hatları Kumanda Merkezi Metro Araçları Ağır Bakım Atölyesi, Metro Araçları Hemzemin Parklanma Sahası'nı ve Türkiye’nin ilk iki katlı Metro Aracı Parklanma Sahası tam 2 yüz bin metrekarelik alanıyla İstanbul’a ve Türkiye’ye hediye etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu hat üzerinde bulduğumuz her alanı insanımız adına değerlendirdik. Kayışdağı İstasyonu’nda yaklaşık bin 600 metrekarelik bir Gençlik Merkezi ve Dudullu İstasyonu’nda bir de kütüphane kazandırıyoruz. Bu proje Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçeleri ile yaklaşık 1 milyon 700 bin insanımıza da hizmet sunuyor. Çok değerli bir hizmet sunacak Anadolu Yakası'nda metro ağlarını birbirine bağlayacak. Kadıköy, Tavşantepe Marmaray bunlardan ikisi. Liyakate dayalı, milletin parasına, bütçesine, gözünün nuru gibi bakan, bereketli bir bütçe haline getirip, parayı adaletli, disiplinli bir şekilde harcayarak bu işleri başardık.

BU ÜLKENİN TADINI KAÇIRANLAR EVLERİNE GERİ GİDECEK: Göreceksiniz; 2023’te, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, tüm Türkiye’ye bereket gelecek. Bu ülkenin tadını, bereketini kaçıranlar, evlerine geri gidecek. Tek kişinin hükümeti gidecek, yerine milletin hükümeti gelecek. ‘Milletin hükümeti’, bu ülkeye bolluk, bereket getirecek. ‘Milletin hükümeti’; hukuk ve adalet, huzur ve kardeşlik getirecek. Bunu, saygıdeğer Genel Başkanlarımızla hep birlikte yapacağız. Hep birlikte, dünyaya ilham kaynağı olacak bir demokrasi mücadelesi vereceğiz. Hepimizin görevleri var. Hep birlikte, dünyaya ilhama kaynağı olacak büyük bir demokrasi mücadelesi vereceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz. Demokrasi krizi çıkaranlara karşı, büyük bir haysiyet mücadelesi vereceğiz, haysiyet mücadelesi. Bu tarihi süreci, bu tarihi dayanışmayı, bu tarihi demokrasi birlikteliğini bize yaşatan değerli Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, değerli İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'e, değerli Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve diğer genel başkanlarımıza bu tarihi süreci, hepimizi bir arada tuttukları ve farklı anlayışları bir araya getirip bu büyük mücadeleyi sürdürdükleri için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Çünkü bizler; insanlarını birleştirmek, sevgi ve hoşgörü ağlarını, kardeşlik bağlarını büyütmek zorundayız. Bizi çok büyük, çok değerli, çok önemli hedefleri ortaya koymamız gereken ikinci yüzyıl bekliyor. Bu duygularla tekrar, bu güzel proje açılışına katıldığınız için teşekkür ediyorum.”

Törenin ardından Kılıçdaroğlu ve Akşener, İmamoğlu rehberliğinde Bostancı İstasyonu’ndan Parseller İstasyonu’na kadar yeni hattı deneyimledi. Bu sırada, İmamoğlu liderlere metro hakkında bilgi aktardı.

Yorumlar (0)
banner115
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:49
Güneş 08:14
Öğle 13:29
İkindi 16:11
Akşam 18:35
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Başakşehir 19 37
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 18 21
13. Valencia 17 20
14. Espanyol 19 20
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6