CHP’li Polat: Sanayiciler dükkanlarına kilit vurma noktasındalar

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, TBMM Genel Kurulu’nda Türk ihracatçısının milyarlarca dolarlık mallarının Suudi Arabistan gümrüğünde, limanlarında ve kapılarında bekletildiğini belirterek, “Ticaret Bakanlığımızın bir an önce Dışişleri Bakanlığımızla birlikte bunu çözmekle ilgili önlem alması gerekiyor. Çünkü bu insanlar, özellikle doğu ve güneydoğudaki sanayiciler dükkânlarına, tezgâhlarına kilit vurma noktasındalar” dedi.

Politika 29.01.2021, 14:09 29.01.2021, 14:09
CHP’li Polat: Sanayiciler dükkanlarına kilit vurma noktasındalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhuriyeti ile Filistin Ulusal Yönetimi Adına Filistin Kurtuluş Örgütü Arasında Geçici Serbest Ticaret Anlaşması üzerine konuştu.

Suudi Arabistan Kralı için millî yas ilan edildiğini hatırlatan CHP’li Polat, bugün Türk ihracatçısının, üreticisinin, sanayicisinin milyarlarca dolarlık mallarının Suudi Arabistan gümrüğünde, limanlarında, kapılarında bekletildiğini belirtti. Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın birlikte bunu çözmekle ilgili önlem alması gerektiğini vurgulayan Polat, “Bu insanlar, özellikle doğu ve güneydoğudaki sanayiciler dükkânlarına, tezgâhlarına kilit vurma noktasındalar” ifadelerini kullandı.

İhracatçıların konteyner sıkıntısı çektiklerini söyleyen Polat, “Haftalar sonrasına konteyner alınıyor. Bununla ilgili önlem almak zorundayız.  Bizim Ulaştırma ve Ticaret Bakanlığımız yeterli önlemleri almıyorlar. Bu armatörler daha kârlı olan ve ihracatın arttığı ülke olan Çin'e doğru kayıyor. Özellikle Türk armatörlerinin desteklenmesi, teşvik edilmesi ve bu konteyner arzı konusunda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın gümrük müşavirliğine öksüz evlat muamelesi yaptığını ifade eden CHP’li Polat, Gümrük Kanunu'yla ilgili en çok söz söyleyecek bir meslek erbabı varsa onların gümrük müşavirleri olduğunu, fakat gümrük müşavirlerinin Bakanlıktaki ilgili birimlerden bilgi ve belgeleri alıp zorlayarak katkı sunmaya çalıştıklarını belirtti.

CHP’Lİ LİDERLERE KİMSE ‘AKILLI OL’ DİYEMEZ

Cumhuriyet Halk Partili olmakla ve Cumhuriyet Halk Partisi tarihiyle gurur duyduklarını vurgulayan Polat,“Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün liderleriyle de gurur duyarız. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir liderine, hiçbir ülkenin Başkanı ya da Başbakanı ‘Akıllı ol’ diye mektup yazamaz.  Ülkelerin ulusal hedefleri vardır, ulusal politikaları vardır. Türkiye Cumhuriyetinin ulusal hedef ve politikalarını yıllar önce bu ülkeyi kuranlar belirlemişlerdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kurucu liderlerimiz Türkiye'nin ulusal politikasını ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ olarak belirtmiş, ulusal hedefini de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak olarak belirtmiştir. Bu, Avrupa Birliği tartışmalarına da son nokta olsun diyoruz çünkü muasır medeniyet neredeyse Türkiye oraya doğru gitmek zorundadır” dedi.

VENEZUELALI ÜRETİCİLERİN SÜT ÜRÜNLERİ TERCİH EDİLİYOR

Birleşik Krallık'la yapılan Serbest Ticaret Anlaşmasının çok büyük bir anlaşma olmadığını söyleyen CHP’li Polat,“Statükonun korunduğu, Avrupa Birliğinden kaynaklı anlaşma, bir başarı olarak ya da bir başarısızlık olarak addetmek mümkün değildir fakat güçlendirilmesi gerekiyor. Bu anlaşmanın güçlü tarafı aslında Türkiye iken sanki başarı olarak yansıtıyoruz. Çünkü İngiltere'nin yakın coğrafyasında bu kadar çeşitli ürün gamını, bu kadar kolay lojistik imkânlarla elde edebileceği başka bir ülke, bu kadar ucuza elde edebileceği başka bir ülke yok. Dolayısıyla bu anlaşma Türkiye lehine geliştirilmesi gereken bir serbest ticaret anlaşmasıdır. Mesela ne yapabiliri? Turizm anlamında, pandemi sürecinde can çekişen turizm sektörüne can suyu olacak anlaşmalar yapabiliriz. Doğrudan yatırımların Türkiye'ye dâhil edilebilmesi, tekrardan hızlı bir şekilde çekilebilmesi için bir anlaşma yapabiliriz. Ülkemizin çok ihtiyacı olduğu teknoloji transferi ve teknoloji üretimi konusunda iş birliğini geliştirebiliriz. Yine, aynı şekilde, dünyada büyük bir pazar olan İngilizlerle iş birliği yapıp Türkiye'nin alternatif pazarlara açılmasının önünü açabiliriz. Avrupa Birliği kapsamında belli, tanınmayan tavizleri İngiltere'den alabilirdik. Örneğin neyle ilgil? Tarımla ilgili tavizler alabilirdik. Türkiye'nin tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracı konusunda İngiltere'den biraz daha fazla taviz almamız gerekiyor. Biz Venezuela'yla çokça eleştirdiğimiz bir tavizli ticaret anlaşması yaptık. Bu tavizli ticaret anlaşmasının da süresini uzattık ne hikmetse, 30 Nisana kadar uzattık, Aralık ayında karar verdik. Yani bu ne demek oluyo? Venezuelalı üreticilerin süt ürünlerini, tarımsal ürünlerini bizim Türk üreticilerine, Türk tarımına tercih edeceğiz. Bu konuda da dikkat etmemiz gerekiyor. Onlara sıfır vergili tanıdığımız imkânları Türk çiftçisine de tanımamız gerekiyor” dedi.

SANAYİCİLER DÜKKÂNLARINA KİLİT VURMA NOKTASINDA

İhracatçıların sorunları olduğunu ve defalarca Ticaret Bakanına dile getirmesine rağmen hiçbir önlem alınmadığını vurgulayan Polat, “Türkiye'nin dış ticaretiyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşıyoruz.Kral öldüğünde bu ülkede bayraklar yarıya indirildi, Suudi Arabistan Kralı için millî yas ilan edildi. Bugün Türk ihracatçısının, üreticisinin, sanayicisinin, milyarlarca dolarlık malları Suudi Arabistan gümrüğünde, limanlarında, kapılarında bekletiliyor. Ticaret Bakanlığımızın bir an önce Dışişleri Bakanlığımızla birlikte bunu çözmekle ilgili önlem alması gerekiyor.Çünkü bu insanlar, özellikle doğu ve güneydoğudaki sanayiciler dükkânlarına, tezgâhlarına kilit vurma noktasındalar. Bununla ilgili olarak dikkatinizi çekeyim, Bakan dinlemez ama bir zahmet iletirsiniz.Yine uyardık, Rusya'yla domates kotalarının kaldırılmasıyla ilgili… Maalesef bununla ilgili hiçbir çalışma olmadığı gibi bu aralar yine virüsten kaynaklı domates iadeleriyle ve narenciye iadeleriyle karşılaşıyoruz. Oysaki biz Rusya'ya çok fedakârlık yaptık; işte, enerjide fedakârlık yaptık, ne bileyim, savunma sanayisiyle ilgili iş birliklerine gittik. En azından bir domates kotasını kaldıracak kadar bir hatırınız olsun” diye konuştu.

KONTEYNER ARZI KONUSUNDA SORUNLAR ORTADAN KALKMALI

Dünyada pandemiden kaynaklı lojistik ile ilgili sorunlar yaşandığını ve konteyner arzıyla ilgili ihracatçıların çok ciddi sıkıntı hâlinde olduklarını söyleyen CHP’li Polat,“Sizin de ihracatçı arkadaşlarınız var, konteyner bulamıyorlar.Haftalar sonrasına konteyner alınıyor. Bununla ilgili önlem almak zorundayız. Bizim Ulaştırma ve Ticaret Bakanlığımız yeterli önlemleri almıyorlar. Bu armatörler daha kârlı olan ve ihracatın arttığı ülke olan Çin'e doğru kayıyor. Özellikle Türk armatörlerinin desteklenmesi, teşvik edilmesi ve bu konteyner arzı konusunda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor” diye belirtti.

BELGENİZİ ALMAK İÇİN DÜĞMENİZİ İLİKLEYECEKSİNİZ

Gümrük müşavirliğine öksüz evlat muamelesi yapmaya devam eden bir Bakanlık olduğunu belirten Polat,“Özelde görüşmemize rağmen Bakanlık gümrük müşavirlerinin emeğini sermayeye boğdurmaya, peşkeş çekmeye çalışıyor. Nasıl m? Mesela asgari ücrete bence yetmez ama yüzde 21 zam yapıldı, yetmez, bu şartlarda asgari ücretlinin geçinme şansı yok fakat gümrük müşavirlerine, ana sermayesi insan kaynağı olan gümrük müşavirlerine asgari ücretlerinde yüzde 10 zam yaptı.Bizim gümrük sistemleri çöküyor, daha dün Doğan Kubat'la da konuştuk. Gümrük sistemlerimiz çöktüğünde Bakanlıkta bir muhatap bulamıyoruz. Bir masa kurmak, bir birim kurmak bu kadar mı zordur, bu kadar mı zor geliyor ya da bu işleri yapmak sizin içi? Bakanlığınız; reva gördüğünüz muamele üvey evlat muamelesidir.Gümrük müşavirleri dış ticaretin yüzde 91'ini yönetirler. Siz gümrük müşavirlerini bu kadar yok sayıyorsunuz.Gümrük Kanunu'yla ilgili en çok söz söyleyecek bir meslek erbabı varsa gümrük müşavirleri. Onlar Bakanlığınızdaki ilgili birimlerden zorlayarak bilgi ve belge almaya, buna katkı sunmaya çalışıyorlar. Fakat bu süreç bizimkilerden gizlenerek götürülmeye çalışılıyor. Unutmamak gerekiyor ki değerli bürokratlar, özellikle Gümrükler Genel Müdürlüğünün değerli bürokratları, son geleceğiniz mesleki zirveniz gümrük müşavirliğidir. Gümrük Müşavirliği Derneği’nin önünde belgenizi almak için düğmenizi ilikleyeceksiniz. Biz gümrük müşavirlerinin üvey evlat muamelesi yapmayın, öksüz evlat değil, bir odaları olsun. Odaların önündeki engelin RifatHisarcıklıoğlu olduğunu ben bu kürsüden defalarca söyledim. Yalanlama gelmediğine göre doğrudur, bir suskunluk varsa doğrudur. Bakanlığın TOBB Başkanına bu kadar gücü yetmiyorsa, biz de sizlerin üvey evlatları değilsek en azından gümrük müşavirleri meslek kanunu çıkartarak gümrük müşavirlerinin de bakanlığı olduğunuzu hatırlatmanızı diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner83
22
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:40
Öğle 13:18
İkindi 17:12
Akşam 20:45
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30