CHP’li Gürsel’den Menemen ve Torbalı’da ‘kumpas’ iddiası: Bir sorun olursa…

Bir dizi program gerçekleştirmek üzere İzmir’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İzmir İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında Menemen ve Torbalı’da yaşanan çalkantılı sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. İlçelerde halkın sandık iradesinin “kumpaslarla” gasp edilmeye çalışıldığını ifade eden Gürsel, “Bu, kumpaslar alavereler dalavereler olmaz. Ben inanıyorum ki önümüzdeki günlerde sandık gelince herkes cevabını alacaktır. Torbalı’da bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir sorun olursa bir kumpas vardır demektir”

Politika 26.05.2021, 12:10 26.05.2021, 12:21
CHP’li Gürsel’den Menemen ve Torbalı’da ‘kumpas’ iddiası: Bir sorun olursa…

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Bir dizi program gerçekleştirmek üzere İzmir’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamada, mevcut iktidarın ülkeyi yoksulluk ve yoksuzluğa mahkum ettiği ifade edilirken erken seçim çağrısı yinelendi. Gürsel ayrıca, Menemen ile başlayıp Torbalı ile devam eden İzmir siyasetinin çalkantılı sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

“SARAY İKTİDARI BU GERÇEKLERE GÖZÜNÜ KULAĞINI KAPATMIŞ DURUMDA”

Değerlendirme öncesinde kısa bir açıklama yapan Başkan Yücel, “Ülkemiz bir süredir ne yazık ki AKP iktidarının beceriksiz ve basiretsiz yönetimi ve liyakatsiz yöneticileri ve bazı bakanlarının devlet adamlığına yakışmayan davranışları sonucunda her gün yeni bir krizle savruluyor İktidarın devamını sağlamak için kurulmuş çıkar ittifakları, zaman zaman terör örgütleri zaman zaman mafyalarla kurulan ortaklıklar AKP iktidarının bu millete reva gördüğü yönetim şekli oldu. Esnaf beceriksiz salgın yönetimiyle tükenmiş durmada. İnsanlarımız yoksullukla yalnız bırakıldı. Her hafta ülkemizde intihar eden insanlarımızın haberleri geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası arenada itibarı yerle bir oldu. Tüm bunlara rağmen Saray iktidarı bu gerçeklere gözünü kulağını kapatmış durumda. Biz, bu duruma milletimizle birlikte isyan ediyor ve mücadele ediyoruz. Partimizin tüm bileşenleriyle halkımızın derdini dinleyip çözüm üretiyoruz” dedi.

6 YILDA 106 BİN VATANDAŞ İNTİHAR ETTİ

Ülkedeki yoksulluğun vatandaşları intihara sürüklediğini ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Ne yazık ki aslında vatandaşın gerçek gündeminde ne biz konuşabiliyoruz ne de basın yazabiliyor. Burası ana muhalefet. Burada devletin basın yayın organlarının da olması gerekiyor. Yani sadece iktidara tahsisi edilen bir TRT’yi ben hiç görmedim. Bu 12 Eylül’de bile görülmüş bir manzara değil. Türkiye’nin 3 büyük temel sıkıntısı var. 2001 yılında bu iktidar partisinin tanıtımı 3 ilke üzerine inşa etmişti. ‘İktidar olduğumuzda yoksulluğu bitireceğiz, yoksulluk kader olmayacak’ demişlerdi. İkincisi, ‘Yolsuzluğu bitireceğiz’ demişlerdi. Üçüncüsü, ‘Yasaksız bir ülke yaratacağız. Herkes kendi düşüncesini özgürce ifade edecek’ demişti Erdoğan. Ne yazık ki şu anda yoksullukla ilgili söyleyecek bir şeyim yok. 2013-2019 yılları arasında 106 bin vatandaşımız intihar etti ama biz hiçbir şey olmamış gibi yaşıyoruz. Yani 106 bin insan hayatına son vermiş. Bu sayı da kayıtlara geçmiş resmi intiharlar. Bunların çoğu da ekonomik nedenlerden dolayı. Yolsuzlukla ilgili… Bugün ihale yasalarından imar uygulamalarına kadar nereden bakarsanız bakın tarihimizde görülmemiş kadar yolsuzlukla karşı karşıyayız. Yasaklara girmeye hiç gerek yok zaten her şey ortada” diye konuştu.

“MAFYA VE DEVLET BU KADAR İÇ İÇE GEÇMİŞKEN…”

Ülkenin içinde bulunduğu yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklara dikkat çeken Gürsel, böyle bir ortamda erken seçimin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ‘arınması’ için erken seçimin şart olduğunun altını çizen Gürsel, “Manzara ortadayken İzmir’den bu çağrıyı yapmak zorundayız. Ben 2019 yılında Türkiye’de erken seçim olduğunu söyledim. Gerekçem şuydu: Ülkenin her yerinde olağanüstü bir sıkıntı var. Ecevit’in önüne kasa attıkları dönemde bir tek kapalı dükkan yokken bugün açık dükkan yok orada. 2019’da, ‘Derhal bir erken seçimin olması lazım. Çünkü sürdürülebilir bir durum değil’ dedim. Ankara’da bir bina var. O bina İcra dairesi. 2018 yılında oraya gittik ve 21 milyon 800 bin icra dosyası vardı. Biz en ağır krizi 2001’de yaşadık. O zaman bu dosya yası 7,5 milyondu. Erken seçim başka hangi hallerde istenir? Geçtiğimiz günlerde yine gittik. 25 milyon icra dosyası vardı. Daha kaç kişi intihar etmeli? Sürdürülebilir bir ortam değil. Mafya ve devlet bu kadar iç içe geçmişken Türkiye’nin yeni yönetim kadrolarını seçmesi gerekiyor. Seneye burada hangi rakamları açıklayacağız bilmiyorum.   Türkiye'nin hızla, temiz, kendini arındırabilecek, Avrupa'daki bazı ülkeler gibi geçmişte o tür manzaraları yaşayan ülkeler gibi. Türkiye bağırsaklarını temizlemediği sürece, bu ülkeyi yoksulluktan kurtarmak mümkün değildir. Bir ülkede yolsuzluk varsa yoksulluk kadar olacaktı Yoksulluğu bitirmek istiyorsanız yoksulluğu bitirmek zorundasınız” diye konuştu.

“KAÇAMAZSINIZ"

Gürsel, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son günlerde kamuoyunda en sık sorulardan olan ‘10 bin dolar maaş alan milletvekilinin kim olduğu’ sorusuyla ‘128 milyar doların nerede olduğu’ gündeminin bastırılmaya mı çalışıldığı sorusuna şu şekilde yanıt verdi; “Bugün 90 milyon vatandaş, vergi mükellefi. Bu vergilerle toplanan Merkez Bankası’ndaki paranın nasıl işlem gördüğünü düşünmek her vatandaşın hakkıdır. Dünyada demokrasinin tarifi değişti. Hiçbir ülke demokrasiyi sandıkla tarif etmiyor. Eğer ödediğiniz vergilerin hesabını sorabiliyorsanız ülkenizde demokrasi vardır. Aksi halde yoktur. Herkesin tek partili dediği 1940’lı yıllarda Merkez Bankası’yla ilgili dönemin gazetecilerinden biri yazı yazdığı için dönemin yöneticileri bankaya talimat veriyor ve ertesi gün bakanın bir haftalık hareketleri gazetede yayınlanıyor. Aynısı 1994 yılında da oldu. Şu an tek bir soru soruyorum. Akşam piyasalar kapandı. Dolar 7.18. Sayın Naci Ağbal gece görevden alındı ve dolar 8.40 oldu. Naci Ağbal’ın görev yaptığı son 30 güne bakın Merkez Bankası’nın günlük işleler en yüksek 50 milyon dolar. Ne menem bir şeydir? Naci Ağbal görevden alınmadan önce 1 milyar dolar işlem oluyor. Biz son 2 günde 1 milyar doları kim almış ve kim satmış diye soruyoruz. Kaçamazsınız.”

“MİLLET VE SİYASET ESARET ALTINDA”

Gürsel, erken seçimin vurgusu yaparken seçimin Türkiye’de güçlendirilmiş parlamenter sistemin uygulanması gerektiğin ifade etti ve ‘yeni demokrasi’ vurgusu yaparak, “Başkanlık sistemi konusundaki düşüncemizi herkes çok iyi biliyor. Güçlendirilmiş ve evrensel kurallarla inşa edilmiş bir parlamenter sistem lazım. Milletin vekili, milletin belediye başkanı olacak ve herkese şeffaf bir şekilde hesap verilecek. Yahu bu nasıl iştir? Bakanlar ticaret yapabilirler mi? Önümüzdeki günlerde başkaları da çıkacak göreceksiniz. Siyasetçinin bu kadar zenginleştiği ve vatandaşın yoksullaştığı bir ülke gösterin. Tek ülke var o da Türkiye. Onun için de bütün bunları düzeltebilecek yeni ve daha güçlü bir sistem lazım. Bu atama ve tayinli sistemden Türkiye’yi kurtarmamız lazım. Millet ve siyaset esaret altında. Bir an önce geliştirilmiş demokratik sisteme geçilmelidir” dedi.

 “DEVLET HER ŞEYE HÂKİMDİR”

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in İzmir limanından ülkeye uyuşturucu sokulmaya çalışıldığı iddialarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Gürsel, “Bu konuda CHP’li milletvekilleri arkadaşlarımızın ismi zikredilen kumlarla ilgili çalışması var. Tabi bununla ilgili en önemli çalışmayı devlet yapacaktır. Devletin istihbarat kuruluşlarının bunlardan haberinin olmaması normal değildir. Siyasi bir alanda kendilerini ifade edemiyorlarsa ayrı ancak hepimiz biliyor ki devlet her şeye hâkimdir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz" ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLAYACAĞIZ”

Gürsel, ticaretle uğraşan başka bakanların da ortaya çıkacağı söylemi üzerine yöneltilen ve söz konusu bakanların kim olduğu sorusunu ise şu şekilde yanıtladı; “Biz Çin falan değiliz 84 milyonuz. Hepimiz birbirimizi tanırız. Ben 16 yalında siyasete başladım. Hem parti içindeki arkadaşlarımı hem de parti dışındaki rakipleri tanırım. Kimsenin servetini sorgulayacak değilim ama kamu olanaklarıyla 3-5 AVM’niz özel uçaklarınız varsa… Nasıl oluyor bunlar? Bütün bunların yaşandığı bir ülkede bunun için belge istemenize gerek yok. Neresi temiz ki… Bu rezaletin bu sefaletin bulaşmadığı bir yer var mı? Tabi hangi bakanlıklar olduğu konusunda çalışmalarımız var. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız.”

“KUMPASLAR ALAVERELER DALAVERELER OLMAZ”

Menemen ve Torbalı’da halkın sandık iradesinin “kumpaslarla” gasp edildiğini ifade eden Gürsel, “Ben hukukçu değilim. Ama uzun süredir siyasetin içindeyim. 94 yılında Sayın Erdoğan belediye başkanıydı ben de meclis üyesiydim. Sayın Erdoğan’ın mecliste çoğunluğu yoktu. Ama o dönemde bütün siyasi partiler belediye ve vatandaşlarla ilgili bütün kararlara oy birliği yaptı. Bütün borçlanmalar kabul edildi. Ama şimdi öyle değil. Sizden mi bizden mi hesabı var. Yani şimdi milletin oyunu alamadığınız yerleri gasp etmeye çalışıyorsunuz. Ben inanıyorum ki milletin iradesi kazanacak. Milletin kararını biri kumpasla ve yargı kararıyla değiştirmeye çalışıyorsa… Bu, kumpaslar alavereler dalavereler olmaz. Ben inanıyorum ki önümüzdeki günlerde sandık gelince herkes cevabını alacaktır. Torbalı’da bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir sorun olursa bir kumpas vardır demektir”

Yorumlar (0)
banner92
banner83
14
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:40
Öğle 13:17
İkindi 17:11
Akşam 20:44
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30