CHP lideri Et ve Süt Kurumu'na alınmadı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gitti. Ancak Kılıçdaroğlu içeriye alınmadı. Kurum yetkililerinin randevu vermediği Kılıçdaroğlu, bariyerler önünde; “Saraya ve sarayın yetkililerine çağrı yapıyorum. ‘Beşli çeteye’ verilen imkanların, ‘beşli çeteye’ verilen dolarların en azından binde birini bu ülkenin yoksul aileleri için harcasalar emin olun hiçbir çocuk yatağa aç girmez” dedi.

Politika 08.04.2022, 11:05 08.04.2022, 15:42
CHP lideri Et ve Süt Kurumu'na alınmadı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün akşam, sosyal medya paylaşımında; “Çocukların beslenme hakkının korunmasını konuşmak üzere Et ve Süt Kurumu’ndan randevu istedim. Herhalde bir yerlerden izin alamadılar ki ses yok! Evlatlarımızın beslenme hakkını konuşmak için yarın saat 10.00’da devletimizin şerefli bürokratlarına gideceğim. Gerisi onlara kalmış” açıklamışını yapmıştı.

Kılıçdaroğlu; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ve Gülizar Biçer Karaca, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin kadın milletvekilleri ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü ve Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer Foggo ile birlikte Ankara’daki, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü önüne geldi.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü yetkilileri, Kılıçdaroğlu ve heyetine randevu vermedi. Genel Müdürlüğün kapısında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Daha önce Türkiye İstatistik Kurumu’na gitmiştim. Emeklilerin asgari ücretlilerin, memurların, dul ve yetimlerin haklarını savunmak için… Çünkü, Türkiye İstatistik Kurumu enflasyonu düşük göstererek; bu insanların, milyonlarca insanın düşük zam almasının yolunu açıyordu. Buna toplumun dikkatini çekmek için, TÜİK’e gitmiştim.

Daha sonra sözlü sınavda hakları yenen gençlerin uğradıkları haksızlığı kamuoyuna duyurmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmiştim. Türkiye’de KPSS’de dereceye giren pek çok genç, üzülerek ifade edeyim, sözlü sınavda elenmişlerdi, torpilleri olmadığı için.

“YETERLİ BESLENME BÜTÜN ÇOCUKLAR İÇİN BİR HAKTIR”

Bugün Et ve Süt Kurumu’nun önündeyim. Burada bulunmamın temel nedeni; çocukların haklarını savunmak, kadın milletvekilleriyle beraberim. Kadın milletvekilleri, bütün anneler, çocuklarının iyi beslenmesini isterler. Yeterli beslenme, bütün çocuklar için bir haktır. Bu hakkı sağlayacak olan da sosyal devlettir. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım. Bütün çocukların iyi beslenmeleri, yeterli beslenmeleri gerekir. Bu, çok önemli bir konudur.

Tarım Bakanı, dün katıldığı bir televizyon programında; ‘Türkiye’de aç ve açıkta kimse yok, herkesin karnı tok’ diye bir açıklama yapıyor. Tarım Bakanı’nın dünyadan haberi yok, Türkiye gerçeklerinden bir haberi yok. İzin verirseniz, Türkiye’de yaşanan derin yoksulluğu uzun yıllardır araştıran, yoksullarla ciddi, tutarlı ilişkiler kuran; bu insanların yoksulluğunu afişe etmeden, onların yoksulluğunu giderme konusunda çaba harcayan Sayın Hacer Foggo’ya bu konuda düşüncelerini aktarmak üzere söz vereyim.”

“HER EVDE GELİŞİM BOZUKLUĞU OLAN BİR ÇOCUK VAR. 7 YAŞINDAKİ ÇOCUK 4 YAŞINDA GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının bu bölümünde sözü CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo’ya bıraktı. Foggo, şunları söyledi:

“Türkiye’de yoksulluk ile değil artık açlıkla mücadele ediyoruz. Yetersiz beslenme ile mücadele ediyor, çocuklar. Son yapılan araştırmada, 1040 çocukla bir araştırma yapıldı ve kızların yüzde 85’in kansızlıkla, erkek çocuğun da yüzde 68 ile kansız olduğu ortaya çıktı. Geçen hafta yapılan bir araştırma. Bu; yetersiz beslenme, öğrenme güçlüğü çekme demek. Yetersiz beslenme aynı zamanda öğrenme güçlüğüne neden oluyor. Yetersiz beslenme, kronik açlık demek. Bütün çocuklar bununla mücadele ediyor.

Daha dün bir aile ile görüştüm. ‘Çocuklar ile birlikte sahurda patates kızartması yedik, akşam komşuda hazır çorba yedik.’ İnsanlar bunlarla mücadele ediyor. Bir kasabın önünden geçerken, bir yaşlı amca, ‘Kızım, kasap değim sanki kuyumcu. Kuyumcudan altın almak için biz bu fiyatlara bakardık.’ En son ne zaman yediniz et, diye sordum. ‘En son geçen kurban bayramında’ dedi. Yaşlılar, çocuklar derin yoksullukla, açlıkla mücadele ediyor.

Yapılan araştırmalarda; Güneydoğu’da, Doğu Anadolu bölgesinde çocukların yüzde 5’i bodur. Bodurluğun anlamı yetersiz beslenme, kronik açlık demek. Ne okul besleneme programları yerine geliyor, ne başka bir şey. Yani Türkiye’de yoksulluk var, açlıkla mücadele ediliyor şu an.

‘Yoksulluk yok’ demek, ‘açlık yok’ demek iyi bir temenni ve ben 20 yıldır mücadele ediyorum bu alanda. Şu anda CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi’ndeyim. Ben böyle bir dönem, gerçekten görmedim. Benim her girdiğim evde beslenme yetersizliği yüzünden gelişim bozukluğu olan çocuklar var.

Geçen hafta sosyal hizmet uzmanlarıyla görüştüm. Her belediyenin görüşüyorum, şu soruyu soruyorum. Siz de sorun. Deyin ki, ‘Gittiğiniz evde yetersiz beslenme nedeniyle gelişim bozukluğu olmayan bir çocuk gördünüz mü?’ diye sordum. Görmedik, dediler. Her evde gelişim bozukluğu olan bir çocuk var. Gittiğiniz yoksul mahallelerde, sorun; 7 yaşındaki çocuk 4 yaşında gibi gözüküyor. Lütfen bunları sorun.

Bunlar aslında yoksulluğun, açlığın belirtileri. Cep telefonlarını sormayın. Çok fazla bilirkişi çıkıyor, yoksullukla ilgili diyorlar ki; balık tutmayı öğreteceğiz. Sosyal yardımlar olmasın. Balık tutmak demek, sağlıklı yeni nesillerin ortaya çıkması demek ama maalesef açlık var arkadaşlar.”

Foggo, bu sırada, bazı evlerde çekilmiş sofra fotoğrafları gösterdi. Foggo, “Sofralar böyle, bu benim çektiğim bir fotoğraf. Türkiye’nin her yanında geziyorum. Lütfen siz de bu mahallelerde olun. Ya da gelin birlikte gezelim. ‘Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin’ diye buradayım. O son çocuğu buluncaya kadar da mücadele edeceğiz” dedi.

“ET VE SÜT KURUMU’NUN KAYNAKLARINI ÜRETİCİYE DEĞİL DE BİRİLERİNE TAHSİS EDERSENİZ, ÇOCUKLAR YATAĞA AÇ GİRER”

Foggo’nun konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Az önce Hacer hanım, açıklamalar yaptı. Bir politikacı açıklaması değil bu. Yıllardır derin yoksulluk konusunda araştırma yapan, Türkiye gerçeklerini kamuoyuyla paylaşan saygın bir isim. Kendisinin, derin yoksulluk manzarasıyla karşılaştığında yaşadığı sıkıntıları o da biliyor, ben de biliyorum.

Buradan saraya ve sarayın yetkililerine çağrı yapıyorum. Açık ve net bir çağrı yapıyorum. ‘Beşli çeteye’ verilen imkanların, ‘beşli çeteye’ sağlanan olanakların, ‘beşli çeteye’ verilen dolarların en azından binde birini bu ülkenin yoksul aileleri için harcasalar emin olun hiçbir çocuk yatağa aç girmez.

Açık ve net, sözler bana ait değil, sözler Aydın’da bir sivil toplum kuruluşunun, bir meslek odasının başkanına ait sözler, 22 saat önce söylenen sözler bunlar. ‘Damızlık hayvanlar, süt inekleri kesiliyor. Kesiler kesile nereye kadar gidecek bu? Yarın damızlık hayvanlar bittiğinde dana sıkıntısı, et sıkıntısı başlayacak. Süt ve hayvansal ürünleri, içecek ayranı bile bulamayacağız. Milletin gücü kalmadı’ diyor. Bu kadar açık, bu kadar net. Bu bir siyasetçi değil, üretici.

"MİLLETİN SESİ' MİTİNGLERİNE YENİDEN BAŞLAYACAĞIZ"

Bu bir üretici. Bir kilo kıyma 98 lira. Hangi asgari ücretli kıyma alabilecek? Hangi asgari ücretli veya geliri olmayan bir aile çocuğuna düzenli süt alabilecek? Bu nedenle biz, daha önce yaptığımız gibi bayramdan sonra, Ramazan Bayramı’ndan sonra ‘milletin sesi’ mitinglerine yeniden başlayacağız. Millet, kürsüye çıkacak ve kendi sorunlarını anlatacak. Saray ve sarayın yetkilileri bunu ne kadar duyarlar bilmiyorum. Ama kendilerine açık ve net söylüyorum. Benim yaptığım çağrı, bu ülkenin insanlarının refahı içindir. Benim yaptığım çağrı, bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi içindir. Benim yaptığı çağrı, Türkiye’de siyaset kurumunun halkın gözünde saygın olmasını sağlamaktır. Beni yaptığım çağrı, eğer 21. yüzyılın Türkiye’sinde bir çocuk yatağa aç giriyorsa bu Türkiye’nin itibarına gölge vurur. Ben Türkiye’nin itibarını, saygınlığını koruyorum. Et ve Süt Kurumu, çiftçinin yanında olmalı, üreticinin yanında olmalı. Et ve Süt Kurumu’nun kaynaklarını birilerine peşkeş çekerseniz, onun kaynaklarını üreticiye değil de birilerine tahsis ederseniz, çocuklar yatağa aç girer.

“BEŞLİ ÇETEYE SAĞLADIĞIN MİLYARLARCA DOLARI, ONUN BİNDE BİRİNİ ÜRETİCİYE VERİRSENİZ BU ÜLKEDE HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEZ”

Çağrımı yeniliyorum. ‘Beşli çeteye’ sağladığın imkanları, milyarlarca doları, onun binde birini üreticiye verirseniz bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmez. Bu çağrımı tekrar bütün medyanın, 84 milyonun önünde dillendiriyorum.

Burası bağımsız bir kurum. Et ve Süt Kurumu burası. Burası bir KİT. Et ve Süt Kurumu aynı zamanda KİT Komisyonu’nda milletvekillerine hesap veren bir kurumdur. Dolayısıyla buraya gelmek, et ve süt açısından da son derece değerli.”

“ÇİFTÇİNİN SARAY HÜKÜMETİNDEN 211 MİLYAR TÜRK LİRASI ALACAĞI VAR”

Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularına şöyle cevap verdi:

“Sayın Bakan, siyasetin ne olduğunu bilmiyor. Otobüse binen kişi, siyaset karar aldığı için otobüse biner ve bedelini öder. Çiftçi, destek görmezse, sağlıklı üretim yapamaz. Desteği sağlayacak olan siyaset kurumudur. Çiftçinin saray hükümetinden 211 milyar Türk lirası alacağı var. 211 milyar lira gasp edilmiştir, 211 milyar lira ‘beşli çeteye’ tahsis edilmiştir.”

"MİLLİ ÖNCELİK MESELE"

Kılıçdaroğlu, daha sonra Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Çocuklarımızın beslenme hakları için Et ve Süt Kurumu’na gittik. Öğün atlamak zorunda kalan çocuklarımızın kursağından et ve süt geçsin diye gittik. Çocuklarımızın yeterli beslenme hakkı artık milli öncelik meseledir. Derin yoksullukla ilgili önemli araştırmalar yapan Hacer Foggo ve sürekli sahada olan kadın arkadaşlarımıza, Et ve Süt Kurumu ziyaretimde bana eşlik ettikleri için teşekkür ederim" dedi.

Yorumlar (0)
banner83
14
parçalı bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:13
İkindi 17:05
Akşam 20:28
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31